Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlter Kalkancı, 

Müzik Prodüktörü

15 seneyi aşan ses kayıt ve müzik prodüksiyonu kariyerinde, Yavuz Bingöl ve Tarkan gibi bilindik isimlerin haricinde; farklı ülkelerden farklı tarzlardaki pek çok bağımsız sanatçının albümünde ses kayıt, miks, mastering mühendisi ve aranjör olarak çalıştı. Prodüktör olarak popüler müzik tarzlarında hep en dikkat çekici müziği kovalamaya, şimdi MMA Stüdyoları’nda devam ediyor.

Ocak 2015

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

Katıldığım bir ses yarışmasından sonra vokal öğretmenimin bana: 'enterval dediğimiz aralıklara doğru oturmalarda sıkıntı vardı' cümlesindeki enterval hakkında bilgisi olan arkadaşlar: bu enterval nedir ve nasıl çözüm edilir? Teşekkürler.

Enterval/interval, notalar arasındaki basamaklar demektir.
Basamakları vokal sesiyle ya da çalınan enstrümanla doğru tutturamamak, detone olmaya (şarkının tonunda doğru olarak söyleyememeye) neden olur.
Solfej ve kulak eğitimi sonrasında bu konudaki yetersizlikler giderilebilir.
Ocak 2015

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

Ses kalitesi iyi olan bir kulaklığı hangi özelliğinden ayırt edebiliriz?

Uygun Kulaklık Seçimi başlıklı yazımda bu konuya değindim.
Ekim 2014

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

Youtube için telifsiz müzik bulabileceğim siteler var mıdır?

Soruyu yanlış anlamadıysam...
Üretilmesi plananlanan video'larda kullanılmak üzere geri plan müziği bulmak isteniyorsa, "Creative Commons" anahtar kelimesiyle İnternet araması yapılabilir.

Bunun için düşünülmüş bir adres ise şu:
search.creativecommons.org/

Creative Commons hakkında daha detaylı bilgi için:
tr.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons
Eylül 2014

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

Favori house tarzı şarkılarınız hangileridir?

Hiç orijinal değilim ve biliyorum biraz müzik tarihi dersi gibi olacak ama...

Madonna - VogueC+C Music Factory - Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now)


KLF - Justified & AncientTechnotronic - Pump Up The JamHouse müzik olmasa da, elektronik dans müziğini bana sevdiren ilk parçayı burada belirtmeden geçemem... 1983'te Break Dance yapan tüm gençler ve çocuklar için gelsin :)

Shannon - Let The Music Play
Ağustos 2014

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

Bugüne dek sıkılmadan dinlediğiniz en iyi remixler hangileridir?

Aslında pek çok güzel remiks var ama, benim için orijinal aranjesinden bile güzel olan bir remiks var ki, o benim listemin başında gelir:

Whitney Houston - It's Not Right But It's Okay (Thunderpuss Remix)


Ağustos 2014

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

Hangi şarkıdaki soloyu çalmak isterdiniz?


Parçanın tümü büyük bir solodur aslında.
Bu soloyu yaklaşık olarak yirmi yıl önce çalmıştım. Tabii ki gençken bazı şeyler çocukça yapılıyor. O anki hızıma geri dönebilirsem, muhtemelen şimdi daha lezzetli çalarım. Diye düşünmek hoşuma gidiyor.
Temmuz 2014

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

Şarkı dinlemek için tavsiye edebileceğiniz güvenli bir internet sitesi yada program var mı?

Artık seçenek çok. Türk sanatçıları da içeren en güvenilir platformlar Spotify ve Deezer.
Temmuz 2014

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de gerçek anlamda bir ses mühendisliği okulu var mı?

Öncelikle eğitim konusuna pek hakim değilim, belirtmek isterim. Ayrıca soruyu yönlendiren Hakan Unsal (@hakanunsal) 'a teşekkür ederim.

Müzik Teknolojileri veya Müzik Bilimleri diye bir bölüm olması gerekiyor. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ve Dokuz Eylül Üniversitesi GSF bu bölümlere sahipler diye biliyorum.

Başka bir üniversitenin bu tür bir programından bilgim yok. Nasıl girilir, şartlar nedir gibi konulara da doğal olarak uzağım.

Bunların dışında, özel olarak program veren merkezler var. Bunlardan bildiklerim Galatasaray ITM ve dünyaca da ünlü olan SAE Institute Türkiye'de ses kayıt/mühendislik üzerine eğitimler vermektedir. Eğitiminizi burada tamamladığınız taktirde programa ait sertifikaya sahip oluyorsunuz.

Ekleme:
Tam olarak lisans eğitimi veren kurumlar;
 • Yıldız Teknik Üniversitesi, Duysal Tasarım Bölümü
 • Bilgi Üniversitesi, Müzik Bölümü
 • İnönü Üniversitesi, Müzik Bilimleri Bölümü
 • Çankırı Karatekin GSF, Müzik Teknolijileri Bölümü
 • Cumhuriyet Üniversitesi, Müzik Teknojisi Bölümü
 • İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı
 • Dokuz Eylül Universitesi GSF, Müzik Bilimleri Bölümü
 • İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (yüksek lisans)
Sertifika programları veren kurumlar;
 • SAE Institute İstanbul
 • Galatasaray ITM
 • Modern Müzik Akademesi (MMA)
Temmuz 2014

İlter KalkancıSerkan Gulal kişisini takip etmeye başladı

Serkan Gulal, Akademisyen, @sekoser

Temmuz 2014

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

Arabesk insanların gözünde neden kötü imaj kazanmış durumdadır?

Arabesk müziğin başlangıcı; ezilmiş, horgörülmüş, ve çoğunluğu fakir bir kesimin kültürüne dayanır. Ana temaları da tamamen bu kesimin kendiyle bağdaştırabileceği türdendir.

Türkiye içindeki sosyo ekonomik farklılıklar, 1960'larda başlayıp günümüze kadar artarak devam eden doğudan batıya yaşanan göç nedeniyle iyice dikkat çeker hale gelmişti. Göç, ve göçü başlatan eğitim, iş imkanları ve kültürel şartlardaki eşitsizlikler; zamanında çözülemeyen tüm sorunların da etkisiyle, normal şartlarda birbiriyle barışık bir şekilde yaşayabilecek bu sosyal kesimleri, birbiriyle pasif (bazen de aktif) olarak savaşır hale getirdi.
Bu nedenle, büyük kentlerde yaşayan insanlarla, büyük kentlere uyum sağlamaya çalışan göç etmiş (ve çoğunlukla fakir) kesim arasında yaşanan bu karşılaşmalar, uzun bir süre soğuk duş etkisi yaptı.

1970 ve 80'lerdeki ana medya (Gazeteler, ve tabii ki sadece Devlet televizyonu ve radyosu) Türkiye'nin büyük şehir yaşam tarzı ve daha çok batıyı andıran kültürel yapısıyla bağdaşmayan bu kültürü, ve onu temsil eden Arabesk müziğini uzun süre görmezden geldi. Daha sonra TRT, bu müzik türünü icra edenlere yasak getirdi.
Tabii ki yasaklar yine bir işe yaramadı.

Arabesk müziğinin insanlar gözünde kötü imaj sahibi olmasının tek sebebi olmasa da bence asıl neden, bu müziğin içerdiği
depresif, agresif, ağlak, ve kadere yaslanan söz, ve bu sözleri destekleyen müzik tarzıdır.

Ben kişisel olarak, hayatımdaki hiç bir şeyin kaderin elinde olması fikrini kabul etmiyorum. Ailem dar gelirli bir kesimden gelmiş de olsa, hayatta -kendimce- başardığım her şeyi pozitif düşünce, çaba, yılmazlık, etrafımdaki herkese hoşgörü ve nezaket göstermem sayesinde başardım.
Bu nedenlerle Arabesk, ben ve benim gibi düşünüp hareket edenlerin müziği olamaz.

Fakat tabii ki bir müzisyen ve aranjör olarak, bu müziğe de artniyetle bakmıyorum. Arabesk müzik, her ne kadar ben benimseyemesem de, kültürümüzün bir parçası.
Yine de çocuklarım olursa onlara arabesk müzik dinletip kafalarını olumsuz enerji ve saldırgan sözlerle doldurmaktansa, onlara umut ve barış içinde mücadele etme isteği aşılayan müzikleri dinletmeyi tercih edeceğim.

Temmuz 2014

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

Arabesk insanların gözünde neden kötü imaj kazanmış durumdadır?

Biraz iç karartıcı olduğu için olabilir
Şubat 2014

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

Plaklar kullandıkça bozulur mu?

Plaklar kullandıkça aşınır. Plağın üzerinde tozların yer etmesi ve pikapın iğnesinin plağı zamanla çizmesi aşınmaya yol açar. Bu aşınma neticesinde ses kayıpları ve ses atlamaları olabilir. Zamanla kullanıma bağlı olarak plaklarda sorun olacaktır.
Şubat 2014

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

Flac dosya uzantısı nedir?

Dosya Türleri

Free Lossless Audio Codec
yani Ücretsiz Kayıpsız Ses Kodlaması şeklinde olan bir müzik formatıdır. FLAC formatı MP3'ten daha kaliteli bir ses çıkışı imkanı sunar. MP3 formatında genelde en az 128 Kbps veya en fazla 320 kbps olan ses kalitesi FLAC formatta 1000kbps dolaylarına kadar çıkabilmektedir. Fakat her medya oynatıcı FLAC'ı desteklemez, bunun için codec/yazılımını yüklemek gerekir. Burada kullanışlık açısından iyi olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü yazılımların ara yüzleri kötü ve çalıştırmak için ekstra yazılıma ihtiyaç duyuyorsunuz. Fakat ses konusuna gerçekten çok önem veriyorsanız FLAC müziğin kalitesini hiçbir format tutmaz. Destekleyen programlar:
 • VLC Media Player
 • KMPlayer
 • Winamp
 • AIMP
Şubat 2014

İlter Kalkancı bir yanıt verdi.

27 liler kulübü kimlerden oluşur ve ölümler hakkında oluşturulabilecek en sağlam teori nedir?

27'liler kulübü listesi için:

en.wikipedia.org/wiki/27_Club

"Teori"den ziyade, her bir kişi ve ölüm için neden-sonuç ilişkilerine bakmak gerek.
27'liler kulübü, pek çok kişinin zannettiği gibi sadece alkol ve uyuşturucu nedeniyle ölenlerden oluşmaz. Ölüm nedenlerinden bazıları cinayet, kaza, zehirlenmedir.
Şubat 2014

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

Herşey nasıl yazılır?

"şey" her zaman ayrı yazılır.
Şubat 2014

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

Yaylı çalgılar nelerdir?

Yaylı batı müziği çalgıları temel olarak 4 adettir:
 • En küçükleri keman.
 • Küçük ortanca viyola şekil ve boyut olarak kemana çok benzediğinden klasik müzikle ilgili olmayanların dikkatini çekmeyebilir.
 • Büyük ortanca çello ya da viyolonsel.
 • En büyük abileri de kontrabasdır.

Yaylı Çalgılar

Şubat 2014

İlter Kalkancı bir yanıta alt yorum yaptı

Gayet mümkündür. İnternette ücretsiz, herhangi bir telif ücreti istemeyen müzik stok sitelerinden bulabileceğiniz gibi, kendi kayıtlarınızı da pek tabi kullanabilirsiniz. Önemli olan, sahne - duygu - entsrüman seçimi arasındaki kombinasyonun sağlanması. E tabi filmin içinde bir konsept de bulunması şart. En sevdiğim örnektir bu durumu anlatan film: Amelie...
Şubat 2014

İlter Kalkancı bu yanıtı beğendi:

ABD'de notaların seslendirilmesi A, B, C... şeklinde giderken başka ülkelerde Do, Re, Mi... şeklinde gitmesi ne tür farklılıklara yol açar?

Bu konu tamamen notasyon meselesi, sesleri hiç etkilemiyor. Ne müzikte ne de yazımında hiçbir etkisi yok. Çoğu müzisyen zaten tüm bu notasyonlara alışıktır. Avrupa'da da birden çok notasyon var. Biz ve bazı diğer ülkeler notaları Do Re Mi Fa Sol La Si Do diye okurken, yanılmıyorsam İtalyanlar Do Re Mi Fa Sol La Ti Do diye okuyorlar, Almanlar ise A B C olarak kullandıkları 7 notaya bir de Si bemol notasını eklemişler ve B harfini Si bemol için kullanıyor natürel Si için ise H harfini kullanıyorlar. Onlarda bir La minör gamı A H C D E F G A olarak okunuyor. Fark derseniz notaların isimlerini ki genellikle zaten akor yazılırken kullanılır tek harfli olarak yazmak daha kolay, okunurken tek ya da iki - üç harf bir hece oluşturduğundan hiçbir fark yaratmıyor.
Daha Fazla