Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlyas Ağlar,

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligi...

Ekim 2014

İlyas Ağlar

Bir insan, bir atom parçacığı ya da bir cisim aynı anda iki yerde olabilir mi?

Bunu hangi fizik teorisi ile açıklamaya kalkıştığınıza göre değişir. Aslında ileride blogumda yazacağım bir konu olarak kuantum fiziğine klasik fiziği bakış açısı ile yaklaşma yanlışlığından bahsedeceğim.
Klasik fizik yani Genel Görelilik'te bir atom ve cisim, insan aynı zaman diliminde farklı uzay alanlarında bulunamaz.
Çoğunlukla kuantum fiziğinde belirsizlik ilkesinden dolayı bulunabileceğini söyleyeceklerdir. Doğrudur da, Fakat!!
Kuantum fiziğinin yapısı klasik fizikten oldukça farklıdır. Kuantum fiziğinde nesnellik yoktur. Yani evren bütündür ayrı bir parça yoktur. Dalga hareketinden dolayıdır bu. Ondan dolayı nesnel olarak iki yerde bulunmayı aklımızdan çıkaralım.
Kuantum fiziğinde olasılıklar vardır. Mesela Schrödinger kedilerini ele alalım. Kutunun için gözlemlenmediği sürece hep kedi hem ölüdür hem de yaşıyordur denilir. Yanlış!!
Kedi %50 yaşıyor olasılık dalgasında ve %50 ölü olasılık dalgasındadır. Hem yaşıyor hem ölüdür denildiğinde %100 yaşıyor ve %100 ölü, yani klasik fizik bakış açısı algılanmaktadır.
Kuantum fiziğinde her atom altı parçacığın dalga hareketinden dolayı evrenin her yerinde aynı anda olma ihtimalleri vardır.

Kısaca sorunun aslına gelelim. Klasik fiziğin nesnellik bakış açısına göre iki yerde olabilir mi diye soruyorsan katiyen hayır.
Olasılık dalgalarını soruyorsan ki bu klasik fiziğin nesnelliği değil olasılık dalgalarıdır, evet.
 • 5 Yanıt
Eylül 2014

İlyas Ağlar

İnsanlar neden gerekli olduğunda düşünür de sürekli düşünmez?

Aslında sürekli düşünüyoruz. Fakat bazı düşüncelerimizi aktif hale getirip o düşünce üzerine odaklanıyoruz: 'ben yarın ne yapacağım? Eğer şöyle yaparsam böyle olur, böyle yaparsam şöyle olur.' 'geçenlerde birini gördüm, bir türlü kim olduğunu çıkaramadım. İş yerinde mi görmüştüm? Yok yok!' gibi günlük rutin odaklanmalarımız. :) Diğer yandan örneğin televizyon izlerken pasif olarak düşünüyoruz. Odaklanma azalıyor, sadece baktığımız tv ekranına konuyla alakalı basit zihinsel yerleştirmeler yapıyoruz. Tabi ilgimizi çeken, merak uyandıran, katil kim(?) tarzından sinema izliyorsak kendimizi aktif düşünce moduna her an sokabiliriz. :)
 • 5 Yanıt
Eylül 2014

İlyas Ağlar

Rüyaların psikoloji ile ilgisi nedir?

Rüyalar beynimizin işleri yoluna koyma araçlarından birisidir (önemlilerinden). En azından böyle sanılıyor. Bu konuda birkaç başlıkta bildiklerim şunlar:
 • Rüyalarımızda beynimizin kullandığı tüm malzemeler doğumdan günümüze kadar gördüğümüz her şeydir.
 • Rüyaya konu olan duygu, kaygı, vs. ne ise son 24 ile 48 saat içerisinde tetiklenmiştir.
 • Rüyada beynin en çok yaptığı şey Yansıtma'dır. Yansıtma ile beyin rüyanızda kişiler, davranışlar ve kimlikler ile olayları farklı bir konuma sokar. Yani dayınızı görürsünüz ama aslında babanızdır ancak siz hatırlarken dayınızı düşünerek anlamlandırmaya çalışırsınız. Beyin yaptıklarını sizin anlamlandırmanızı istemez, kendisi gizli bir şekilde görevini yürütmeye çalışır. Yansıtma rüyaları karmaşıklaştıran en önemli etkinliktir.
 • Rüyada sayılar çok önemlidir. 3 tane taş, 5 tane ağaç, 11 tane sandalye, vs. gibi. Sayıların sizinle, ailenizle, atalarınızla, şimdiki hayatınız ve hatta ailenizdek insanların kendi hayatları ile de ilgili olma ihtimali çok yüksektir.
 • Rüyadan uyandıktan sonra birkaç dakika içinde rüyayı unutursunuz. Uun süreler sonra hatırlamaya çalıştığınızda ise aslında gerçekten net olarak rüya değildir hatırladığınız. O yüzden uyanır uyanmaz yazmanız önerilir hala daha belirgin iken rüya.
 • Rüyaya beynin çok ihtiyacı vardır ve iyi bir uyku sürecinde vücudumuz beyin başta olmak üzere gerçek anlamda dinlenebilir.
 • Freud'un 3 ciltlik Rüyaların Yorumu serisini okumanızı öneririm. Sıkıcı gelebilir ancak Psikanaliz'e ilginiz ve merakınız varsa çok öğreticidir. Şu anda 2 cilt halinde satılıyor (idefix.com/kitap/ruyalarin-yorumu-cilt-... ve idefix.com/kitap/ruyalarin-yorumu-cilt-... ) ben 3 cilt olarak okumuştum yanlış hatorlamıyorsam. Kitap kapağındaki fotoğrafı itici bulabilirsiniz ama içeriği öyle değil :).
 • 6 Yanıt
Şubat 2011

İlyas Ağlar

Türkiye'nin en çok söylenen şarkısı hangi şarkıdır?

Mini mini bir kuş donmuştu :) bu şarkıyı ülkenin heryerinde ki anaokulları ve küçük çocuk sahibi kişiler 1 kez bile olsun sölüyordur :)
 • 6 Yanıt
Daha fazla göster