Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yunus Emre Bayraktar, 

Visco Yatak Danışmanı

Visco Yatak Danışmanı Yunus Emre Bayraktar inploid.com'da 0 soru sordu, 24 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Kasım 2016

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Gece uykum geliyor ancak uyumak istemiyorum. Ne yapabilirim?

Bilimsel olarak yaklaşmak gerekirse eğer sizi dinç tutacak şeyler yapmanız gerekir. Bunlar aşırı kafein tüketimi olabilir, gün ışığı benzeri bir ışık yayan aydınlatma aracı olabilir, sürekli gözünüzün önünde bir ekran olması olabilir. Açıkcası kaliteli bir uyku için gerekenin tam tersini yapın.

Tüm bunları yaparken de şunu kesinlikle unutmayın. Uyku büyük bir ihtiyaçtır. Bedenin buna aşırı derecede bir isteği vardır. Evrenin döngüsündeki gece ve güneş bu ekosistem üzerinde aşırı etkilidir. Tüm şartlar kusursuzdur. Aşırı uyanık kalmak bir çok konuda size sıkıntı yaratacaktır.
Eylül 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Türkler Müslümanlığı kabul etmeseydi sizce neler olurdu?

Gök Tanrı dini Dünya üzerinde geçerli bir din olarak kalabilirdi.
Eylül 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Evlenirken doğal ortamda veya sütüdyoda fotoğraf çektirmek sizce gerekli midir?

Kişinin düşüncelerine göre değişen bir şey fakat amaç olarak bakmak lazım. Bir hatıra vs. olarak kullanılmaktadır. Hala bazı evlerde baş köşede çerçeveli kocaman kocaman dururlar. Başka bir işlevi yok elbette.

Belki de tek istek sebebi üzerindeki düzenlemelerde gıdıkların alınması ve belin inceltilmesi gibi durumlarda kendini güzel görmektir.

Ayrıca bu fotoğrafları en çok bayanlar isterler. Çünkü beyaz gelinlik içerisinde kendilerini görmek (Bu en büyük hayalidir bir çoğunun) onlara her seferinde mutluluk verir.
Eylül 2014

Yunus Emre Bayraktar bu yanıtı beğendi:

Evlenirken doğal ortamda veya sütüdyoda fotoğraf çektirmek sizce gerekli midir?

Ben düğünden hoşlanmayan biri olarak fotoğraf kayda değecek, dikkate alacağım bir konu bile değil.
Eylül 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Modüler Mobilya'da en sık kullanılan bağlantı elemanları nelerdir?

 1. Minifix
 2. 3X16 Vida

Bunlar vazgeçilmezleridir.
Hemen hemen bu ikisinden oluşmaktadır ve her 1 Minifix için 1 adet Kavela da kullanıldığını bilmek gerekir.
Eylül 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

İnsan uykusuzluğa en fazla kaç saat dayanır?

Bazı yelken sporcuları günlerce denizde kalıyorlar. Bu kişiler uzun süre uykusuzluk için çeşitli yöntemler geliştirmektedirler. Protein ağırlıklı beslenirler ve çok kısa sürelerle sık uyurlar. Mesela gün içerisinde 15dk'dan 5 kez uyurlar. Böylece günlerce kesintisiz performans sergilemektedirler fakat bir süre sonra bu da yetmeyecektir. Hiç kesintisiz ayakta kalmak ise biraz daha farklıdır. Rahatlıkla 2 gün dayanırsınız fakat bünyeden bünyeye değişmekle birlikte 3-4 günden sonra biyolojik problemler yaşayabilme olasılığınız çok yüksek.
Eylül 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Uyku problemi olan ve uyumakta zorluk çeken biri ne yapmalıdır?

Uyku probleminin bir çok sebebi vardır. Fakat uyumakta zorluk çekiyorsanız yapmanız gereken bir kaç şey mevcut.
 1. Karanlık bir ortam olsun. Işıklardaki bazı etkenler uykuya dalmayı zorlaştırmaktadır.
 2. Yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz. Çünkü alınan maddeler uyumaya ya da uyumamaya yaramaktadır. Karbonhidratlar uyumayı kolaylaştırır. vb.
Mayıs 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Sabahları uyanınca yatakla aramdaki bağı koparamıyorum. Bu durumu nasıl değiştirebilirim?

Uyku saatlerinizi düzene koymalısınız. Daha erken yatmaya başlayabilirsiniz. Bir diğer unsur ise daha havadar bir sabaha uyanmanızdır.
Mayıs 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Sabah dinç bir şekilde uyanmak veya uyandıktan sonra dinç olmak için neler yapmalıyım?

Sabah dinç bir şekilde uyanmak için sağlıklı bir uyku yaşamak gerekir. inploid.com/post/uyku-nedir-evreleri-ve... linkinden uyku evrelerinin görebilirsiniz. SAğlıklı uyku bu evreleri en iyi şekilde tamamlamaktan geçer. Ayrıca ekstra olarak bu evreleri sağlayabilecek uygun bir yatak bulunmalı.

Uyandıktan sonra dinç kalabilmek için de havadar bir ortamda kalınmalıdır. Bunu pencereyi açarak odadaki azalan oksijen yerine dışarıdan gece boyu yenilenmiş havayla birlikte daha çok oksijen çekilerek ayılma sağlanabilir. Ayrıca sağlam bir kahvaltı ve sabah sporuyla daha dinç ve sağlıklı bir gün geçirebilirsiniz.
Mayıs 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Uykuda el uyuşması neden olur?

Kan dolaşımının aksamasından kaynaklanır. Özellikle uyku esnasında düşen kan debisi dış baskılarla birlikte (yatağın karşı baskısı ve özellikle elin başın altında ya da bedenin altında kalması sonucunda) kan dolaşımının durma noktasına gelmesiyle yaşanır.
Şubat 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Yastık seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Yastık genellikle boyun uzunluğu, baş ağırlı, boyunla ilgili problemler, alçak yüksek alışkanlığı gibi unsurlar gözetilerek seçilmektedir.

Bir çok veri bir araya toplanarak deneyimli bir satıcıdan alınması kesinlikle başarı oranını arttırmaktadır.
Şubat 2014

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Uyku kaçırmak için neler yapabiliriz?

Genellikle proteinli yiyecekler tükelmelidir. Ayrıca Kafein de yiyecek ve içeçek hususunda etkilidir.

Bunların dışında ise gün ışığı tonlarında ışık ideal gelecektir. Gün ışığındaki kimyasallar diyelim uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı güçleştirir.

Yine bunların haricinde dalgınlık gösterebileceğiniz şeylere odaklanmayın. Mesela bir saat tıkıtısı hipnoz edici olabilir. Ya da simetrik sallanan bir şey. Dikkatinizi sürekli dağıtmanız gerekir.

Son alternatif olarak Ajdar dinleyin. : )
Kasım 2013

Yunus Emre Bayraktar bir yanıta alt yorum yaptı

Bu işi biz deneme süreci vererek evde en doğal ortamda sağlayarak gerçekleştiriyoruz. :)
Madem fantezi yapıyoruz öncelikle Serkan Köse/inploid 'ın fantezisine katılıyorum.Yatakların test edilebilmesi gerekli. Bu nedenle yatağın kullanım amacını değerlendirdim, aklıma gelenler şöyle.
 • Tek başına uyumak
 • Eş ile uyumak (sevgili de olabilir)
 • Eş ve çocukla uyumak
 • Sevişmek
 • Arada bir kahvaltı etmek
 • Yatıp televizyon/bilgisayardan bir şeyler izlemek
 • Bazayı depo olarak kullanmak
Bunların test edilebilmesinin sağlanması çok hoş olur. Ses geçirmez, televizyonlu, klimalı, mahrem odalarda bu test imkanı sağlanabilir. Kişi yatağı sadece kendisi için alacaksa içinde önce bir güzel uyuyabilmeli. Bir aile için de bu test mümkün olmalı. Klimayla yaz kış şartları sağlanabilmeli. Sonuçta visco yataklar mesela insanı sarıyorlar, kışın çok güzel bir şey olan bu durum yazın ızdıraba dönüşebiliyor. İlla ahlaksızlık olarak görmeyin ama bir yatak uyumak için rahat olabilirken sevişirken gıcırdayıp çatırdayabiliyor. Sonuçta yatağı alan eşler de üzerinde üç çocuklarını yapacaklar. Bu durumun hem aileler hem de bekarlar (partnerlerini kendi getirmeleri şartıyla) için mahrem ortamda test edilebilir olması da gerekir. Bazanın doldurulmuş olması da yatağın dizaynında önemli olabilir. Sonuçta yatağın dolu bir bazayla dinamik yatay yüklere dayanımı en azından kayma açısından daha fazla olacaktır.

Tabii ki öncelikle iyi bir mimar, dekoratör, dizayner (iç mimar oluyor yurdumuzda) tarafından mahallerin insana rahatlık verecek şekilde tasarlanmış olması yatağın bırakacağı intiba açısından büyük önem arz etmektedir. Ayarlanabilir yumuşak ışık, göz rahatsızlığı verecek nesnelerin ortalıkta olmaması, bir kaç estetik nesnenin rahatlatma açısından yine de olması, kullanılan pastel renkler, yataktan odanın girişinin görünür olması, ışığı yeteri kadar kesen ama ortamın sükunetini bozmayacak perdeler benim aklıma gelenler güzel bir yatak odası için, uzmanlar tabi daha fazlasını bilir ve yazarlar.
Kasım 2013

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Az uyumanın zararları nelerdir?

Az uyumanın zararları tamemn hayat kalitesini etkileyen unsurlardır.
 1. Hücre yenilenmesi gerektiği gibi gerçekleşmeyerek ilerleyen dönemlerde daha sağlıksız bir dönem geçirilir.
 2. Psikolojik etkenler ortaya çıakr. Mesela agresif ya da depresif duygular daha yoğun yaşanır.
 3. Odaklanma problemi yaşanır. Konsantrasyon ve buna bağlı özellikle iş yerindeki verim gözle görülür derecede düşer.
 4. Gün boyu bir yorgunluk hissi peşinizi bırakmaz.
Kasım 2013

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Yastık seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Yastık oldukça kişisel bir üründür. Herkes her yastığı kullanamamaktadır. Yükseklik ve sertlik orantısı önemlidir.

Özellikle yastık seçerken baş, boyun ve omuz yapısı öne çıkmaktadır. Mesela boyun destekli bir yastık seçerken boyun kalınlığı düşük, uzun boyunlu olmak artı avantaj sağlayacaktır. Kafanızın ağırlığına göre de ortalama sertliği ayarlamak gerekir. Eğer boynunuz kalınsa ve kısaysa boyun desteği biraz daha az olan modellere yönlenmelisiniz.

En uygun baş pozisyonu düz ve boşluk kalmayacak şekilde kullanılan yastıkla sağlanır. Boynunuz aşağı ve yukarı eğilmemelidir. Eğer yüksek yastık seviyorsanız da bu sadece başınızı değil sırttan itibaren bir eğim verecek olan bir model seçilmelidir.
Kasım 2013

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Çok fazla uyuduktan sonra neden yorgun hissederiz?

Uyku sürecinde belirli evrelerden geçilir. Özellikle RAM uykusunda uzun süre kalınması gerekir. Yani bu süreçleri eksiksiz ve en iyi performansla geçirmeniz gerekmektedir.

Bu süreci en iyi şekilde geçirmek için uyku konforunun da yüksek olması gerekiyor. Yatak ve yastığınızın önemi burada ortaya çıkıyor. Ayrıca ortamdaki ışık, hava ve ses miktarı da oldukça önemi yüksek etkenlerdir.
Kasım 2012

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Yastık seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Visco yastıklar sağlıklı mıdır?

Yastık kişiye özel bir üründür ve ergonomik olarak onlarca çeşiti vardır. Çeşitli kriterlere göre seçim ve eleme yapılması gerekmektedir.
 • Uyku alışkanlıkları
 • Alçak Yüksek Yastık Tercihi
 • Boyun yapısı
 • Omuz Yapısı
 • Sertlik ve Yumuşaklık Tercihi
 • Alerjik Durum
 • Boyun Problemleri
 • Vücut Isısı bunlardan sayılabilecek en önemlileridir.
Standart yün, pamuk, silikon elyaf, kaz tüyü gibi ürünlerde yastığa şekil vermek çok zor olduğundan dolayı visco ve latex yastıklar bu konuda iyi verim verebilmektedirler. Alışma problemleri görülsede ilk başlarda eğer doğru ve uygun bir yastık seçtiyseniz sonraları daha rahat bir uyku deneyimine doğru yol almış olursunuz.

Visco Yastıkların diğer yastıklara karşı farklı ek avantajları da vardır.
 • Daha ergonomik ve kişiye özel üretilebilmesi.
 • Daha fazla çeşit sunabilmesi
 • Karşı basıncı minimuma indirgeyerek özellikle şah damarı üzerine yattığınızda kan dolaşımını engellemeyerek beyne daha çok kan ve dolayısıyla oksijen gitmesini sağlayarak daha dinç bir uyku uyunması.
 • Boyun anatomisini ideal seviyede tutarak boyun kaslarının kasılmaması ve sonucunda gece boyunca kasların dinlenmesi sonucu boyun ağrılarını azaltması/sonlandırması.
Yukarıdakiler başlıca artıları olarak sayılabilirler.
Kasım 2012

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Uykusuz kalmak için neler yapılmalıdır?

Proteinler ve kafein uyku bozukluklarına yol açar. Bence düzenli bir uyku ile çalışmak daha mantıklıdır. Verim arttığından dolayı uykusuzken bir saatte vermiş olduğunuz verimi iyi bir uykudan sonra yarım saat içerisinde rahatlıkla verebilirsiniz.

Bir diğer konu ise şu olabilir. Uykunun belirli evlerleri vardır. İlk daldığınızdan 15 dakika sonra uyanırsanız eğer birkaç saat daha idare edebilirsiniz çok dinç olarak. Bu ufak şekerlemeyi saat 10:00 - 16:00 arası yapmayınız. Çünkü beden karşı koyacaktır bu duruma. Gün ışığı uyanmamıza sağlamaktadır. Uykuyu da geciktirmektedir. Bu saatlerde ışık çok yoğun olduğundan dolayı uyumakta zorluk çekersiniz.

Uykunuzun gelmemesini istiyorsanız ve güne uykusuz başladıysanız gün ışığına olabildiğinde maruz kalmanız yararınıza olacaktır.
Kasım 2012

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Uykusuz kalınan günün sabahında uyku bastırmasını önlemek için neler yapılabilir?

Uyku ve beden dinçliğini bir şekilde sağlayabiliyorsunuz. Kafein ve proteinlere yakın, karbonhidratlardan uzak durmanız gerekmektedir. Soğuk bir duş alınabilir fakat bunlar geçici çözümlerdir.

Bir süre sonra refleks olarak, zihinsel olarak v.b. etkiler tekrar gelecektir. En sonunda ise uyanık kaldığınızı düşünürken aslında uyuyor olmanız gerçekliğiyle yüzleşmenizdir.
Kasım 2012

Yunus Emre Bayraktar bir yanıt verdi.

Az uyumanın zararları nelerdir?

Uyku sürecinde bağışıklık sistemi güçlenmekte ve bedendeki hücrelerin yenilenmesinin yanında organlar da dinlenmektedir. Bu sebebple uyku süresi ve uyku çok önemlidir.

Yarıda kalmış ya da kalitesiz geçirilmiş bir uyku;


 • Daramatik bir şekilde bağışıklık sisteminizi bozabilir.
 • Laboratuvar ortaında hayvanlarda yapılan araştırmaya göre tümör
  büyümesi ve oluşumunun dengesiz uyuyan hayvanlarda 3 kat daha hızlı
  olduğu gözlemlenmiştir.
 • Sizi şişmanlatır. Kalitesiz uyku kendinizi ne kadr tok olsanız da aç hissettirir.
 • Yetersiz uyku yani 4-6 saatlik bir uyku bir sonraki gün düşünce gücünüzün ve reflekslerinizin yavaşlaması anlamına gelmektedir.

Kalitesiz uykunun sebebi rahatsız bir yatak, kabızlık, mide ülseri,
kalp rahatsızlıkları, depresyon gibi duygudurum bozuklukları olabilir.


Uyku üzerine ciddi araştırmalar yapılmakta ve bilinenler her geçen gün artmaktadır. Uyku aşamaları ve süreciyle ilgili olarak viscoyatakmerkezi.com/uyku-nedir-evreleri-ve-yataginizin-onemi.html

Daha Fazla