Bilmek istediğin her şeye ulaş
Temmuz 2013

Kendine bir dünya yaratMerve Taşkın kişisini takip etmeye başladı

Merve Taşkın, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi, @mervetaskin

Ağustos 2012

Kendine bir dünya yarat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Sizlerin sayesinde... Sizlerle... Tüm inploid kullanıcı ailesine ve ekibine sonsuz teşekkürler...

Wired dergisi Avrupa’nın en dikkat çeken 100 girişimini listeledi – inploid dahil 10 şirket Türkiye’den!

Wired dergisinin İngiltere (UK) baskısı Eylül 2012 sayısında Avrupa'nın en dikkat çeken daha doğrusu hot 100 internet girişimini kapağına taşıdı. Yapılan listed
Mayıs 2012

Kendine bir dünya yarat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Meslektaşlarınızı keşfedin

inploid'deki profil sayfanızda meslek bilginizin hemen yanındaki "Meslektaşlarımı Keşfet" butonuna tıklayarak sistemde bulunan bu meslekten kişilerin listesine ulaşabilir, bu kişileri takip edebilirsiniz.

inploid Blog
Bir başkasının profiline gittiğinizde Meslek bilgisinin kendisine tıklayarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
inploid Blog

Başka meslekteki insanlara da sağ üstteki "Başka mesleklerdeki insanlara ulaş" linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
inploid Blog
Nisan 2012

Kendine bir dünya yarat  bu yazıyı beğendi:

Ucuz Uçak Bileti Fiyatları, Skyscanner

Oldukça güzel ve faydalı... Bilet fiyatlarını anlık olarak borsa gibi görebiliyorsunuz üstelik...
Nisan 2012

Kendine bir dünya yarat  bu yazıyı beğendi:

Nisan 2012

Kendine bir dünya yarat  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

inploid yeni özellikleriyle daha çok içerik toplayacak

Dragon’s Dens Türkiye’de tüm yatırımcılardan yatırım alan ve Ocak ayı sonunda Webrazzi TV'ye konuk ettiğimiz inploid.com hakkında beklenen yenilik haberleri aldık. Inploid yeni özellikleriyle içerik üretimini tetiklemeyi ve kullanıcılarının sahip olduğu bilgileri organize etmesini hedefliyor.
Mart 2012

Kendine bir dünya yarat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat  yeni bir  gönderide  bulundu.

inploid'e gönder butonunu tarayıcıya ekleme ve kullanma

inploid'e gönder butonunu tarayıcınıza eklemek için ve web'de her mecrada kullanabilmek için gereken işlemler aşağıdaki videoda gösterilmiştir:

Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat  yeni bir  gönderide  bulundu.

inploid'de iyi bir yanıt nasıl olmalıdır?

inploid'de iyi bir yanıt özetle şu maddeleri içermelidir:
 
 • Doğrudan soruya yanıt içermelidir.
 • Soru ile ilgili doğru cevapları içermelidir.
 • Önemli kısımları daha belirgin hale getirilmiş olmalıdır (koyulaştırma, altını çizme, vb. yollarla).
 • Varsa kaynak, araştırma sonucu, vb. içermelidir.
 • Dilbilgisi ve yazım kurallarına uymalıdır.
 • İyi şekilde formatlanmış ve düzenlenmiş olmalıdır.
 • Varsa görsellerle veya videolarla desteklenmelidir.
Bu kısımları biraz daha açacak olursak:
 • İyi bir yanıt sorusuna yanıt arayan kişiye gerçek bir bilgi sağlamalıdır. Soruyu soran kişinin dışında aynı soruya erişim sağlayan ve yanıt arayan birçok kişiye de destek olacağını unutmayın.
 • Soruya doğru olduğunu düşündüğünüz yanıtı vermelisiniz. Yanlış yanıtlar vermeniz eğlenceli, güldürücü, zekice olsa da kimseye fayda sağlamamaktadır.
 • Soruyu soranın sorusu hakkında veya kendisi hakkındaki düşüncelerinizi veya değer yargılarınızı içeren cümleleri yanıt olarak yazmanız ne sorunun yanıtına katkı ne de soruyu soran kişiye fayda sağlamaz. O yüzden soruya direkt olarak yanıt olabilecek şeyleri yazmanız yerinde olacaktır.
 • Faydalı bir yanıt oluşturduğunuzda bunu destekleyici bilgilerle ve şekillerle zenginleştirmelisiniz. Soruyu soran kişi doğru cevabın ne olduğunu aramaktadır. 
 • Çok kısa ve sadece 'Evet', 'Hayır' gibi yanıtların kimseye faydası olmamaktadır. Yanıt olarak ne eklerseniz ekleyin yanıtınızla ilgili açıklayıcı bilgi ve cümleler eklemeye çalışın.
 • Belirli bir konuda zaten bildiğiniz cevapları ve internetteki farklı kaynaklarda da bulunabilecek olmasına rağmen burada daha düzgün ve özet biçimde kaynak, referans da göstererek açıklarsanız bu içeriği doğru kişilere ve ihtiyaç duyanlara internetteki en net ve etkin kaynak olarak sunmuş olacaksınız.

Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

Neden inploid'i kullanmalıyım? inploid ile neler yapabilirim?

Neden inploid'de bulunayım? sorusuna yanıt bulmak için inploid sayesinde neler yapabileceğimize bakmamız faydalı olacaktır:
 1. Sormak istediğim soruları sorabilirim
 2. Yanıtını bildiğim ve tecrübeli olduğum konularda insanları bilgilendirebilirim ve online ortamda saygınlık kazanabilirim
 3. Kendime özel Paylaşım Alanları yaratabilirim ve bu sayede:
  * Benim için önemli olan makale, video, resim, vb. bilgilerin bulunduğu sitelerdeki önemli bilgi ve başlıkları burada toplayabilirim
  * Paylaşım alanımda oluşturduğum/paylaştığım içeriği ilgili olduğu konu başlıklarına bağlayarak; bu konulardaki Paylaşımlar kısmında görünmesini sağlayabilirim ve konunun başka ilgililerinin dikkatine sunmayı başarabilirim
  * Herhangi bir kullanıcınıntüm paylaşımlarını değil belirli bir alandaki paylaşımlarını takip ederim ve bu kişinin bana göre daha bilgili olduğu alandan faydalanma şansına sahip olurum.
 4. Paylaşım alanlarının esnek yapısı sayesinde istediğim herşey için bir alan yaratabilirim ve profilimi buna göre şekillendirebilirim. Ör: Blog yazmaya başlamak istiyorum ama internette nereden başlayacağımı bilmiyorum. inploid'deki bir kullanıcı olarak bunu hızlıca ve kolayce; kendine Blog adlı bir paylaşım alanı yaratarak gerçekleştirebilirim ve hemen blog yazısı yazmaya başlayabilirim. Blog yazımı konularla da ilişkilendirirsem gerisini inploid benim için yapacak ve ilgili kitleye ulaştıracaktır. Ya da Sevdiğim Şarkılar, veya Makaleler, vb. gibi alanlarla bu konularda kendime içerik yaratabilirim.


Peki inploid nasıl yardımcı olur?

Bu sorunun yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sistemdeki tüm içerikte puanlama yapısı vardır ve beğenilen içerik daha yukarılarda gösterilir
 • Konu başlıkları sayesinde tüm konular ilgili olduğu başlığa bağlanır. Bu işlemi tüm kullanıcılar yapabilmekte ve bu anlamdaki pozitif davranışları sistemdeki puanına etki ederek ona ilgili alanlarda saygınlık kazandırmaktadır (buradaki saygınlıktan kasıt inploid içerisinde olumlu davranışlardan, belirli alanlardaki yorumlarının beğenilmesine ve faydalı bilgi ve düşünce paylaşımına kadarki birçok süreci kapsamaktadır)
 • Paylaşım alanlarındaki içerik; kullanıcının o paylaşımı takip eden takipçileri tarafından öncelikli olarak görüntülenerek kaliteli ve beğenilen içerik sistem tarafından daha büyük kitlelere otomatik olarak ulaştırılmaktadır. Bu sayede sistemdeki fazla içeriğin filtrelenmesi ve doğru kişilere ulaşması otomatize edilmektedir
 • inploid'de herşey moderasyon kontrolündedir ve moderatörler sayesinde yaptığım her pozitif davranış + puanlanmaktadır (bilinçli olumsuz davranışlar da kullanıcıya - negatif puan olarak yansımaktadır). Bu sayede bir kullanıcı hakkında ilk etapta bir fikir edinme şansı yaratılmaktadır
Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat bu yanıtı beğendi:

inploid'in hikayesi ve...

Yerli İnternet Girişimleri

Merhaba, bazılarınızın yakından takip ettiği üzere inploid uzun bir süredir geliştiriliyor. Bu yazıda inploid öncesini ve inploid ilk ortaya çıktığı andan itibaren yaşadığımız süreçleri özetlemek, yaşadıklarımızın bir kısmını yazıya dökmek ve hepsinden de önemlisi inploid ile neyi hedeflediğimizi, halihazırda inploid'in neler yapabildiğini, inploid'i kullanarak neler yapabileceğinizi bir kez daha ve elimden geldiğince de kapsamlı olarak anlatmak istiyorum. Okumaya başlamadan önce yazının aşağıdaki başlıklardan oluşacağını ve hepsini okumak istemiyorsanız sizin için daha önemli olan kısımlarına geçmenizi öneriyorum.
 1. Kurucuları ile inploid
 2. Bir internet girişimi olarak inploid
 3. Bir araç olarak inploid
 4. Ekip olarak inploid
 5. Bir aile olarak inploid
 6. Gelecekte inploid
1. Kurucuları ile inploid
Kardeşim @hakan ile çıktığımız bu yolda yaklaşık 9 yıldır birçok projede birlikte çalıştık ve ilk günkü heyecanımızı asla kaybetmeden, (saçlarımıza düşen aklar ile gelen tecrübenin vermiş olduğu sakinleşmeyi saymazsak) defalarca ve defalarca her yeni projede küllerimizden yeniden doğarak bu projeleri hayata geçirdik. Göğsümü gere gere söyleyebilirm ki projelerdeki başarı yüzdemiz Türkiye ortalamasının çok üstünde oldu. Bunda hem kardeş olarak birbirini tamamlayan 2 ayrı kişilik olmamızın hem de kişisel karakterlerimizin ve takıntılı oluşumuzun büyük bir payı olduğunu söylemeliyim.
Bugüne kadarki süreçte yaşadıklarımızın bir kısmını özetleyen daha önceki bir yazımı aşağıdaki linkte de bulabilirsiniz: inploid.com/t/turkiyede-girisimci-olmak Hakan'ın ve benim birçok kişinin bilmediği daha önceki hayatımızdaki projeler ile ilgili bazı bilgileri burada vermenin faydalı olacağını düşünüyorum.
 • Trink - Dünyanın en küçük ve en hızlı elektronik bozuk para makinesi: Uluslararası patent süreci, CE belgesi, IBM POS uyumluluğu gibi tecrübeler yaşattı bize (trink.com.tr). Beşiktaş'taki bir çay bahçesinde 'Abi, bozuk paralar yakında değişecekmiş ve piyasadaki kullanımı da artacakmış, marketlerde bozuk parayı otomatik veren bir cihaz yapabilir miyiz sence?' cümlesi ile başlayan bir maceramızdır :). Bu konuda -üretim sektörü- ile ilgili bir yazıyı daha sonra paylaşacağım.
 • ReserWi - Dünyanın ilk rezervasyon öncesi, sonrası, rezervasyon işlemi süreçlerini otomatik olarak yönetilmesini sağlayan online rezervasyon ve operasyonel yönetim yazılımı (4ysoftware.com adresindeki reserwi linki). 'Gençler siz problem çözüyormuşsunuz, şöyle bir yazılıma ihtiyaç var, bunu yapabilir miyiz?' ile başlayan projemiz.
 • HunterX - İnsan Kaynakları ve Danışmanlık firmaları için işe yerleştirme öncesi ve sonrası tüm süreçlerin otomatik olarak yönetilmesini sağlayan süreç yönetim yazılımı (4ysoftware.com adresindeki hunterx linki)
 • Bomem - Organize Deri Sanayi'ndeki büyük deri tanklarını (3-12m çaplı) durdurmadan içindeki derinin bomesini otomatik olarak ölçen PLC tabanlı SCADA destekli otomasyon sistemi. Sıfırdan tüm süreçleri çalışıp öğrenmek zorunda kaldığımız ve tam 1 ayda (evet sadece 1 ayda) teslim ettiğimiz projedir. Akışkan Mekaniği çalışmışklığımız vardır bu sayede :)
 • inploid. Kendi ihtiyaçlarımızla ortaya çıkan ve gün be gün gelişerek şekillenen şu an bu yazıyı okuyabilmenizi sağlayan internet girişimimiz
 • Bunlara ek olarak yaptığımız bazı projeler var ama yazdıkça yazmak istemiyorum.
Tüm bu süreçlerde sayısız duygunun yanında, başarı ve başarısızlık hissini de derin şekillerde yaşadık. Hepsinin sonunda da sebebini hala tam olarak anlayamadığım bir güç ile yolumuza devam ettik. Yukarıda inploid'e kadarki süreçte bahsettiğim projelerin hiçbiri asıl işimiz olmadı. Gönlümüzde yatan internet aslanına uzun zamandan beri ve bu işlerden artan zamanlarımızda yön verdik. inploid'in çok önceleri hayata geçmesi gerekirken neredeyse 2 yıllık bir gecikme ile hayat bulmasının nedeni de budur.

2. Bir internet girişimi olarak inploid
Bu konuda yazacaklarım da çok uzun ama ben burada biraz daha kısaltmaya çalışacağım. Türkiye'de girişimci olmanın zorluklarından bahsetmek yerine bir internet girişimi olmanın zorluklarına burada değinmek istiyorum ve buna paralel olarak da inploid'in geçirdiği süreçlerde yaşadıklarımızı özetlemek istiyorum.
 • inploid fikir olarak nasıl çıktı?: İnternetin Türkiye'de yaygınlaşmaya başladığı yıllarda (ICQ zamanları diyelim :)) kişisel olarak internette çok vakit geçiren ve blogu olan kişilerdik. Blog yazılarımız o zamanki yaşın verdiği duygusal durum ile daha çok içinde bulunduğumuz yaşam, duygu ve hayat ile ilgili idi. Bunları çok beğenenler olduğu gibi, küfür edenler, nefret edenler de oldu. Ancak bu birkaç kitle aynı mecraya geliyor ve aynı şeyleri okuyordu. O zamanlar bunun bir problem olduğunu düşünmeye başladık ama hem kişisel sebepler hem de hayatlarımızın yönü internette birşeyler yapmamıza izin vermedi. Aradan geçen belirli bir zamandan sonra bu konu üzerine yeniden düşünmeye başladık ve inploid fikri şekillenmeye başladı. Bu dönem; fikrin en başıydı tabi ama zaman geçtikçe filizlenecek olan bir tohumuydu da aynı zamanda.
 • inploid nasıl olmalı idi?: inploid öyle bir yer olmalıydı ki, insanları gerçekten ilgili olabilecekleri içerik ile buluşturabilmeli ve kişiler arasında bilgiden, düşünceden, tecrübeden oluşan bir köprü kurabilmeliydi. Öyle bir yer olmalıydı ki faydalı bilgi ile faydasız bilgiyi otomatik olarak ayırabilmeliydi ve insanlara faydalı bilgiyi öncelikli olarak sunabilmeliydi. Öyle bir yer olmalıydı ki insanların hayatlarında önem verdikleri alanlarda onlara kişisel alanlar yaratabilmeli ve bu alanlardaki bilginin benzer insanlara ulaşabilmesine de olanak tanımalıydı.
Sonraki süreçte inploid'i normalde yaptığımız işlerden kalan zamanda geliştirmeye başladık. İlk versiyonunu 5 günde kodladık. Bug-free değildi ama iş görüyordu. Sonra çekirdek çevremizde kapalı bir beta süreci geçirdik. O zamanlar aldığımız kararlarda kullanıcı davranışları ve istekleri çok etkin değildi. Sadece arada bir arkadaşlarla biraraya gelip neler ekleyelim diyorduk ve onlardan gelen isteklere göre de özellik ekliyorduk/değiştiriyorduk. Sürekli zaman ayıramadığımız için uzun aralar vermek zorunda kalıyorduk ve bu işimizi daha da zorlaştırıyordu.

Yerli İnternet Girişimleri

Sonra; bu yolda tecrübe etmemiz gerekenlerin neler olduğunu konuşmaya başladık ve bir kağıda döktük. Çok büyük proje hayallerimiz vardı ve bir şekilde doğru zaman geldiğinde bilmemiz gereken birçok şeyi az da olsa tecrübe etmiş olmak bize fayda sağlayabilirdi. Kararlar aldık. Bir server almalıydık, ki ilk sunucumuzu almak için gereken parayı toplamamız 1 yıla yakın sürdü :). İlk sunucuya verdiğimiz 1500 dolar o güne kadar işimize yapabildiğimiz en büyük toplu yatırım idi :). O günü hayatım boyunca unutamam herhalde :). Hakan'la birbirimize bakıp bakıp derin nefesler çekip 'hadi hayrlısı bakalım, uğur getirsin' diyorduk. İlginç bir duygu olduğunu söylemeliyim. Tabi şimdi seçenekler çok fazla ve nette çok ucuza hosting bulmak mümkün ama o dönemde öyle değildi, daha doğrusu kendi sunucumuz olması seçeneğine yöneldik (Bize birçok şey kattı ama şimdi kendi özel sunucumuzun olmasının çok da gerekli olmadığını düşünüyorum). Yazılım geliştirme süreçlerini incelemeye başladı Hakan ve TFS ile çalışmaya karar verdik -2 kişi olmamıza rağmen- şimdi bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu ve ekip çalışması için ne kadar fayda sağladığını çok net görüyorum. Herneyse, sonra inploid canlanmaya başladı ve bu kez nette farklı mecralarda reklam verip -çok küçük meblağlar aylık 100 dolar gibi- sonuçlarına bakmaya başladık ve dönüş oranları oldukça iyiydi. Kaldı ki inploid'de insanlar çok fazla vakit geçiriyorlardı ve bu bizim açımızdan da oldukça sevindiriciydi. Kendi arkadaşlarımızla buluştuğumuzda bile önümüzde laptoplar inploid'de idik ve herşey iyi gidiyordu. Yazdıkça yazıyorum ama özetlemeye çalışacağım bundan sonrasını.

Sonraki süreçte siteyi ağır bir şekilde ve karnımızı doyurmak için yaptığımız işlerin eşliğinde ek zaman yaratmaya çalışarak ve bolca beyin fırtınaları eşliğinde geliştirmeye devam ettik. Sonra biz ne yapıyoruz demeye başladık. Etrafta bir sürü şey oluyordu ama biz kendimizi kapatmıştık. e-Tohum (Etohum projesi nedir? Nasıl başvurulur?), vb. organizasyonlara en başından beri katılıyorduk ama hep sessizce insanları izleyip köşemize çekiliyorduk. Silkinip kendimize geldik ve inploid ile biraz etrafta dolaşıp, insanlara inploid'den bahsetmeye, onların da düşüncelerini almaya karar verdik. Bu esnada Microsoft StartupWeekend (Startup Weekend) ile tanışmamız da bizim açımızdan bir şanstı ve o yıl ilki düzenlenecek olan bu etkinliğe katılmak için başvuruda bulunduk. Projesi kapalı-beta olan sadece biz vardık ve orada sunumda insanlara şunu söyledik: 'fikrimize saldıracak insanlara ihtiyacımız var' :).. Finale kalmayı başardık ve bu bizim açımızdan önemli hamlelerden biriydi. Benzer şekilde girişim sahipleri ile tanışmanın ne kadar önemli olduğunu orada anlamaya başladık.

Yerli İnternet Girişimleri

Bundan birkaç ay sonra ise televizyonda gördüğüm bir reklam ile herşey yeni bir boyut kazanacaktı. Dragons' Den Türkiye'ye (Dragons' Den Türkiye) katılım için başvuru yaptık ve orada geçirdiğimiz süre sonunda Nevzat Aydın, Alphan Manas, Yalçın Ayaydın ve Gamze Cizreli'nin katılımı ile tüm ejderlerden yatırım alarak, yıllardır istediğimiz enerjimizi tamamen internet fikrimize yöneltme hayaline kavuşmuş olduk.

Ancak bu; inploid henüz hazır değilken ve daha önünde çok yolu var iken gerçekleşti. Bunu söylüyorum çünkü insanlara TV programında kafamızdaki inploid'den bahsettik ama bahsettiğimiz site internette henüz o şeklinin yakınından bile geçmiyordu ve hızla o hale getirilmesi gerekiyordu. Hayatımın en stresli 3-4 ayını o dönemde geçirdim ve inanmayacaksınız ama saçlarımın da en çok beyazladığı dönem yine aynı dönemdir. Rüyamda kullanıcılarla konuşup duruyordum :)...

Türk insanı yermeyi, saldırmayı, eleştirmeyi çok seviyor. Fikre kimsenin birşey dediği yok ama bize öyle eleştiriler geliyordu ki, yolun başında bir girişim için hele ki bizi sadece TV'de görüp fikir edinen insanlar için bizi eleştirmek -sadece bazıları için geçerli bu dediğim- biraz da 'bu çocuklara birinin haddini bildirmesi gerek' duygusu ile yapılıyordu gibime geliyor. Bizim aslında hiçbirşeyden anlamadığımızı düşünenlerden, sizden bi b.k olmaz diyenlere kadar :). Küfür edenleri yazmıyorum bile. Siteye ani ilgi birçok kullanıcının çok yüksek beklenti ile gelmesi bizi gerçekten çok zorladı ve yıprattı ama burada ejderlerin tecrübeleri devreye girdi ve yolun nasıl olabileceği konusundaki kriz yönetimleri için buradan tekrar teşekkür etmek isterim.

Hakan ile en büyük ortak yanımız ve belki de en sevdiğim özelliklerimizden birisi de çok hızlı öğrenmemiz ve olaylara çok hızlı adapte olmamız. Bu sayede birçok projede hızlı karar alma ve yola devam etmeyi başarabildik. inploid'in bu ilk süreçlerinde binlerce üyemiz oldu. O zamanlardan daha bir hafta öncesinde muhtemelen 5-6 ayda ulaşabileceğimizi düşündüğümüz kullanıcı sayısına sadece birkaç haftada ulaştık ve sindirerek ilerlemesi gereken bu süreci malesef derin bir şok etkisi ile yaşadık. Aynı süreçte; birçok kullanıcı da fikri beğeniyor, destek olmak istiyordu ve siteye üye olup, tebrik mesajı bırakıp gidiyordu. Muhtemelen siteye sadece üye olmanın inploid için yeterli olacağını düşünüyorlardı :).. Bunun yanında gerçekten yanımızda olan ve bizi her daim destekleyen büyük bir kitleden de bahsetmek ve onlara da burada tüm ekip adına teşekkür etmek isterim. inploid kullanıcılar sayesinde bu yerdedir. Bunu asla aklımızdan çıkarmıyoruz, çıkarmadık.

inploid sonraki aylar boyunca 4 kişilik bir ekip tarafından geliştirildi ve hızla istediğimiz hale geliyor. Bu süreç bize çok şey öğretti.

Sonuç olarak inploid fikri geliştirilebilir bir fikirdir ve bizler elimizden geldiğince doğru kararlar alarak yolumuza devam ediyoruz inploid'i geliştirirken. Kullanıcıların isteklerinin aslında ne kadar faydalı olduğunu ve bizleri de siteyi de geliştirdiğini bu süreçte öğrendik. Geribildirim yolun başındaki bir site için çok ama çok önemli.
NOT: yazıya devam ediyorum. Parça parça güncelleyeceğim.
Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat  bu yazıyı beğendi:

inploid'in hikayesi ve...

Yerli İnternet Girişimleri

Merhaba, bazılarınızın yakından takip ettiği üzere inploid uzun bir süredir geliştiriliyor. Bu yazıda inploid öncesini ve inploid ilk ortaya çıktığı andan itibaren yaşadığımız süreçleri özetlemek, yaşadıklarımızın bir kısmını yazıya dökmek ve hepsinden de önemlisi inploid ile neyi hedeflediğimizi, halihazırda inploid'in neler yapabildiğini, inploid'i kullanarak neler yapabileceğinizi bir kez daha ve elimden geldiğince de kapsamlı olarak anlatmak istiyorum. Okumaya başlamadan önce yazının aşağıdaki başlıklardan oluşacağını ve hepsini okumak istemiyorsanız sizin için daha önemli olan kısımlarına geçmenizi öneriyorum.
 1. Kurucuları ile inploid
 2. Bir internet girişimi olarak inploid
 3. Bir araç olarak inploid
 4. Ekip olarak inploid
 5. Bir aile olarak inploid
 6. Gelecekte inploid
1. Kurucuları ile inploid
Kardeşim @hakan ile çıktığımız bu yolda yaklaşık 9 yıldır birçok projede birlikte çalıştık ve ilk günkü heyecanımızı asla kaybetmeden, (saçlarımıza düşen aklar ile gelen tecrübenin vermiş olduğu sakinleşmeyi saymazsak) defalarca ve defalarca her yeni projede küllerimizden yeniden doğarak bu projeleri hayata geçirdik. Göğsümü gere gere söyleyebilirm ki projelerdeki başarı yüzdemiz Türkiye ortalamasının çok üstünde oldu. Bunda hem kardeş olarak birbirini tamamlayan 2 ayrı kişilik olmamızın hem de kişisel karakterlerimizin ve takıntılı oluşumuzun büyük bir payı olduğunu söylemeliyim.
Bugüne kadarki süreçte yaşadıklarımızın bir kısmını özetleyen daha önceki bir yazımı aşağıdaki linkte de bulabilirsiniz: inploid.com/t/turkiyede-girisimci-olmak Hakan'ın ve benim birçok kişinin bilmediği daha önceki hayatımızdaki projeler ile ilgili bazı bilgileri burada vermenin faydalı olacağını düşünüyorum.
 • Trink - Dünyanın en küçük ve en hızlı elektronik bozuk para makinesi: Uluslararası patent süreci, CE belgesi, IBM POS uyumluluğu gibi tecrübeler yaşattı bize (trink.com.tr). Beşiktaş'taki bir çay bahçesinde 'Abi, bozuk paralar yakında değişecekmiş ve piyasadaki kullanımı da artacakmış, marketlerde bozuk parayı otomatik veren bir cihaz yapabilir miyiz sence?' cümlesi ile başlayan bir maceramızdır :). Bu konuda -üretim sektörü- ile ilgili bir yazıyı daha sonra paylaşacağım.
 • ReserWi - Dünyanın ilk rezervasyon öncesi, sonrası, rezervasyon işlemi süreçlerini otomatik olarak yönetilmesini sağlayan online rezervasyon ve operasyonel yönetim yazılımı (4ysoftware.com adresindeki reserwi linki). 'Gençler siz problem çözüyormuşsunuz, şöyle bir yazılıma ihtiyaç var, bunu yapabilir miyiz?' ile başlayan projemiz.
 • HunterX - İnsan Kaynakları ve Danışmanlık firmaları için işe yerleştirme öncesi ve sonrası tüm süreçlerin otomatik olarak yönetilmesini sağlayan süreç yönetim yazılımı (4ysoftware.com adresindeki hunterx linki)
 • Bomem - Organize Deri Sanayi'ndeki büyük deri tanklarını (3-12m çaplı) durdurmadan içindeki derinin bomesini otomatik olarak ölçen PLC tabanlı SCADA destekli otomasyon sistemi. Sıfırdan tüm süreçleri çalışıp öğrenmek zorunda kaldığımız ve tam 1 ayda (evet sadece 1 ayda) teslim ettiğimiz projedir. Akışkan Mekaniği çalışmışklığımız vardır bu sayede :)
 • inploid. Kendi ihtiyaçlarımızla ortaya çıkan ve gün be gün gelişerek şekillenen şu an bu yazıyı okuyabilmenizi sağlayan internet girişimimiz
 • Bunlara ek olarak yaptığımız bazı projeler var ama yazdıkça yazmak istemiyorum.
Tüm bu süreçlerde sayısız duygunun yanında, başarı ve başarısızlık hissini de derin şekillerde yaşadık. Hepsinin sonunda da sebebini hala tam olarak anlayamadığım bir güç ile yolumuza devam ettik. Yukarıda inploid'e kadarki süreçte bahsettiğim projelerin hiçbiri asıl işimiz olmadı. Gönlümüzde yatan internet aslanına uzun zamandan beri ve bu işlerden artan zamanlarımızda yön verdik. inploid'in çok önceleri hayata geçmesi gerekirken neredeyse 2 yıllık bir gecikme ile hayat bulmasının nedeni de budur.

2. Bir internet girişimi olarak inploid
Bu konuda yazacaklarım da çok uzun ama ben burada biraz daha kısaltmaya çalışacağım. Türkiye'de girişimci olmanın zorluklarından bahsetmek yerine bir internet girişimi olmanın zorluklarına burada değinmek istiyorum ve buna paralel olarak da inploid'in geçirdiği süreçlerde yaşadıklarımızı özetlemek istiyorum.
 • inploid fikir olarak nasıl çıktı?: İnternetin Türkiye'de yaygınlaşmaya başladığı yıllarda (ICQ zamanları diyelim :)) kişisel olarak internette çok vakit geçiren ve blogu olan kişilerdik. Blog yazılarımız o zamanki yaşın verdiği duygusal durum ile daha çok içinde bulunduğumuz yaşam, duygu ve hayat ile ilgili idi. Bunları çok beğenenler olduğu gibi, küfür edenler, nefret edenler de oldu. Ancak bu birkaç kitle aynı mecraya geliyor ve aynı şeyleri okuyordu. O zamanlar bunun bir problem olduğunu düşünmeye başladık ama hem kişisel sebepler hem de hayatlarımızın yönü internette birşeyler yapmamıza izin vermedi. Aradan geçen belirli bir zamandan sonra bu konu üzerine yeniden düşünmeye başladık ve inploid fikri şekillenmeye başladı. Bu dönem; fikrin en başıydı tabi ama zaman geçtikçe filizlenecek olan bir tohumuydu da aynı zamanda.
 • inploid nasıl olmalı idi?: inploid öyle bir yer olmalıydı ki, insanları gerçekten ilgili olabilecekleri içerik ile buluşturabilmeli ve kişiler arasında bilgiden, düşünceden, tecrübeden oluşan bir köprü kurabilmeliydi. Öyle bir yer olmalıydı ki faydalı bilgi ile faydasız bilgiyi otomatik olarak ayırabilmeliydi ve insanlara faydalı bilgiyi öncelikli olarak sunabilmeliydi. Öyle bir yer olmalıydı ki insanların hayatlarında önem verdikleri alanlarda onlara kişisel alanlar yaratabilmeli ve bu alanlardaki bilginin benzer insanlara ulaşabilmesine de olanak tanımalıydı.
Sonraki süreçte inploid'i normalde yaptığımız işlerden kalan zamanda geliştirmeye başladık. İlk versiyonunu 5 günde kodladık. Bug-free değildi ama iş görüyordu. Sonra çekirdek çevremizde kapalı bir beta süreci geçirdik. O zamanlar aldığımız kararlarda kullanıcı davranışları ve istekleri çok etkin değildi. Sadece arada bir arkadaşlarla biraraya gelip neler ekleyelim diyorduk ve onlardan gelen isteklere göre de özellik ekliyorduk/değiştiriyorduk. Sürekli zaman ayıramadığımız için uzun aralar vermek zorunda kalıyorduk ve bu işimizi daha da zorlaştırıyordu.

Yerli İnternet Girişimleri

Sonra; bu yolda tecrübe etmemiz gerekenlerin neler olduğunu konuşmaya başladık ve bir kağıda döktük. Çok büyük proje hayallerimiz vardı ve bir şekilde doğru zaman geldiğinde bilmemiz gereken birçok şeyi az da olsa tecrübe etmiş olmak bize fayda sağlayabilirdi. Kararlar aldık. Bir server almalıydık, ki ilk sunucumuzu almak için gereken parayı toplamamız 1 yıla yakın sürdü :). İlk sunucuya verdiğimiz 1500 dolar o güne kadar işimize yapabildiğimiz en büyük toplu yatırım idi :). O günü hayatım boyunca unutamam herhalde :). Hakan'la birbirimize bakıp bakıp derin nefesler çekip 'hadi hayrlısı bakalım, uğur getirsin' diyorduk. İlginç bir duygu olduğunu söylemeliyim. Tabi şimdi seçenekler çok fazla ve nette çok ucuza hosting bulmak mümkün ama o dönemde öyle değildi, daha doğrusu kendi sunucumuz olması seçeneğine yöneldik (Bize birçok şey kattı ama şimdi kendi özel sunucumuzun olmasının çok da gerekli olmadığını düşünüyorum). Yazılım geliştirme süreçlerini incelemeye başladı Hakan ve TFS ile çalışmaya karar verdik -2 kişi olmamıza rağmen- şimdi bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu ve ekip çalışması için ne kadar fayda sağladığını çok net görüyorum. Herneyse, sonra inploid canlanmaya başladı ve bu kez nette farklı mecralarda reklam verip -çok küçük meblağlar aylık 100 dolar gibi- sonuçlarına bakmaya başladık ve dönüş oranları oldukça iyiydi. Kaldı ki inploid'de insanlar çok fazla vakit geçiriyorlardı ve bu bizim açımızdan da oldukça sevindiriciydi. Kendi arkadaşlarımızla buluştuğumuzda bile önümüzde laptoplar inploid'de idik ve herşey iyi gidiyordu. Yazdıkça yazıyorum ama özetlemeye çalışacağım bundan sonrasını.

Sonraki süreçte siteyi ağır bir şekilde ve karnımızı doyurmak için yaptığımız işlerin eşliğinde ek zaman yaratmaya çalışarak ve bolca beyin fırtınaları eşliğinde geliştirmeye devam ettik. Sonra biz ne yapıyoruz demeye başladık. Etrafta bir sürü şey oluyordu ama biz kendimizi kapatmıştık. e-Tohum (Etohum projesi nedir? Nasıl başvurulur?), vb. organizasyonlara en başından beri katılıyorduk ama hep sessizce insanları izleyip köşemize çekiliyorduk. Silkinip kendimize geldik ve inploid ile biraz etrafta dolaşıp, insanlara inploid'den bahsetmeye, onların da düşüncelerini almaya karar verdik. Bu esnada Microsoft StartupWeekend (Startup Weekend) ile tanışmamız da bizim açımızdan bir şanstı ve o yıl ilki düzenlenecek olan bu etkinliğe katılmak için başvuruda bulunduk. Projesi kapalı-beta olan sadece biz vardık ve orada sunumda insanlara şunu söyledik: 'fikrimize saldıracak insanlara ihtiyacımız var' :).. Finale kalmayı başardık ve bu bizim açımızdan önemli hamlelerden biriydi. Benzer şekilde girişim sahipleri ile tanışmanın ne kadar önemli olduğunu orada anlamaya başladık.

Yerli İnternet Girişimleri

Bundan birkaç ay sonra ise televizyonda gördüğüm bir reklam ile herşey yeni bir boyut kazanacaktı. Dragons' Den Türkiye'ye (Dragons' Den Türkiye) katılım için başvuru yaptık ve orada geçirdiğimiz süre sonunda Nevzat Aydın, Alphan Manas, Yalçın Ayaydın ve Gamze Cizreli'nin katılımı ile tüm ejderlerden yatırım alarak, yıllardır istediğimiz enerjimizi tamamen internet fikrimize yöneltme hayaline kavuşmuş olduk.

Ancak bu; inploid henüz hazır değilken ve daha önünde çok yolu var iken gerçekleşti. Bunu söylüyorum çünkü insanlara TV programında kafamızdaki inploid'den bahsettik ama bahsettiğimiz site internette henüz o şeklinin yakınından bile geçmiyordu ve hızla o hale getirilmesi gerekiyordu. Hayatımın en stresli 3-4 ayını o dönemde geçirdim ve inanmayacaksınız ama saçlarımın da en çok beyazladığı dönem yine aynı dönemdir. Rüyamda kullanıcılarla konuşup duruyordum :)...

Türk insanı yermeyi, saldırmayı, eleştirmeyi çok seviyor. Fikre kimsenin birşey dediği yok ama bize öyle eleştiriler geliyordu ki, yolun başında bir girişim için hele ki bizi sadece TV'de görüp fikir edinen insanlar için bizi eleştirmek -sadece bazıları için geçerli bu dediğim- biraz da 'bu çocuklara birinin haddini bildirmesi gerek' duygusu ile yapılıyordu gibime geliyor. Bizim aslında hiçbirşeyden anlamadığımızı düşünenlerden, sizden bi b.k olmaz diyenlere kadar :). Küfür edenleri yazmıyorum bile. Siteye ani ilgi birçok kullanıcının çok yüksek beklenti ile gelmesi bizi gerçekten çok zorladı ve yıprattı ama burada ejderlerin tecrübeleri devreye girdi ve yolun nasıl olabileceği konusundaki kriz yönetimleri için buradan tekrar teşekkür etmek isterim.

Hakan ile en büyük ortak yanımız ve belki de en sevdiğim özelliklerimizden birisi de çok hızlı öğrenmemiz ve olaylara çok hızlı adapte olmamız. Bu sayede birçok projede hızlı karar alma ve yola devam etmeyi başarabildik. inploid'in bu ilk süreçlerinde binlerce üyemiz oldu. O zamanlardan daha bir hafta öncesinde muhtemelen 5-6 ayda ulaşabileceğimizi düşündüğümüz kullanıcı sayısına sadece birkaç haftada ulaştık ve sindirerek ilerlemesi gereken bu süreci malesef derin bir şok etkisi ile yaşadık. Aynı süreçte; birçok kullanıcı da fikri beğeniyor, destek olmak istiyordu ve siteye üye olup, tebrik mesajı bırakıp gidiyordu. Muhtemelen siteye sadece üye olmanın inploid için yeterli olacağını düşünüyorlardı :).. Bunun yanında gerçekten yanımızda olan ve bizi her daim destekleyen büyük bir kitleden de bahsetmek ve onlara da burada tüm ekip adına teşekkür etmek isterim. inploid kullanıcılar sayesinde bu yerdedir. Bunu asla aklımızdan çıkarmıyoruz, çıkarmadık.

inploid sonraki aylar boyunca 4 kişilik bir ekip tarafından geliştirildi ve hızla istediğimiz hale geliyor. Bu süreç bize çok şey öğretti.

Sonuç olarak inploid fikri geliştirilebilir bir fikirdir ve bizler elimizden geldiğince doğru kararlar alarak yolumuza devam ediyoruz inploid'i geliştirirken. Kullanıcıların isteklerinin aslında ne kadar faydalı olduğunu ve bizleri de siteyi de geliştirdiğini bu süreçte öğrendik. Geribildirim yolun başındaki bir site için çok ama çok önemli.
NOT: yazıya devam ediyorum. Parça parça güncelleyeceğim.
Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat yeni bir  soru  sordu.

Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat bu yanıtı beğendi:

BasÇek | İzle, Öğren, Bas, Çek!

Fotoğraf ile ilgilenenler için faydalı bilgilerin olduğu site
Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat bu yanıtı beğendi:

Bazı Çekimlerim

Fotoğrafçılık
Çekimlerimin tümünü Sony Cyber-Shot w520 ile yaptım. Kompakt bir makina olmasına rağmen benim için yeterli sonuçlar veriyor, profesyonel bir makineye geçmeden önce 'el yakmak' (ısınmak, alışmak) için harika bir model.


Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Gökyüzü, Şehir ve Doğa

__________________________________________________________________________
Daha fazlasını görmek için şu adreslere bakabilirsiniz;
500px: 500px.com/aykutkardas
Facebook: fb.com/aykutkardas
Google+: plus.google.com/117118261393307142207/posts?hl=tr
Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat  yeni bir  gönderide  bulundu.

(GÜNCELLENDİ) inploid Paylaşım Alanları nedir? Nasıl kullanılır?

GÜNCELLEME: inploid Paylaşım Alanları'nın aşağıdaki anlatım şekli ile kullanımı durdurulmuştur/dönüştürülmüştür. Artık üst menüdeki Yazı Yaz linkine tıklayarak herhangi bir konuda yazı/inceleme/makale yazabilir ve bu yazınızı ilgili konu başlıklarına ekleyerek konu başlıklarını takip eden kullanıcıların faydalanmasını sağlayailirsiniz.

**************************************ESKİ YAZI***************************************
İnploid paylaşım alanları, herhangi bir konuda size özel alanlar yaratmanızı ve bu alanlara, o alan ile ilgili istediğiniz içeriği göndermenizi sağlayan bir yerdir. Bu alanlar sayesinde kendi içeriğinizi inploid'de konumlandırmak için kişisel bir kapı aralamış olursunuz. İçeriğinizi paylaşım alanlarına gönderdikten sonra soru eklerken olduğu gibi belirli ağlar ile ilişkilendirirseniz aynı zamanda o ağlarda da görüntülenmesini sağlarsınız. Paylaşım alanına içerik göndermek için öncelikle bir paylaşım alanı oluşturmalısınız. Bunun nasıl yapılacağını bu yazının en altında bulunan videoda izleyebilirsiniz.
Paylaşım alanına içerik ekleme nasıl yapılır?
İçerik ekleme işlemi şu anda 3 şekilde yapılmaktadır:

 1. Profil sayfanızda ve üst menüde bulunan Gönderi Oluştur butonunu kullanarak
 2. inploid'in bookmarklet'ini tarayıcınızın Yer İmleri Çubuğu'na sürükleyip bıraktığınızda oluşan 'inploid'e Gönder' imini herhangi bir web sitesinde gezinirken kullanarak
Bu adımların nasıl gerçekleştiğini aşağıda resimli ve videolu anlatım ile bulabilirsiniz:

1. Profil sayfasından paylaşım alanına içerik göndermek

 • Profil sayfanızda orta kısımdaki Gönderi Oluştur butonuna tıklayın
inploid Yardım

 • Açılan sayfada ilgili kısımları doldurun. En alttaki 'Hangi paylaşım alanına göndermek istediğini yaz' kısmında daha önce oluşturmuş olduğunuz kişisel paylaşım alanları listeniz siz yazarken otomatik olarak seçenek olarak gelecektir.


inploid Yardım

 • Tamamladıktan sonra Yayınla butonuna tıklayarak içeriği paylaşım alanınıza göndermiş olursunuz. Paylaşımınız, alanınızı halihazırda takip eden tüm kullanıcılarda da bildirim olarak görünecektir.
2. inploid bookmarklet'ini kullanarak gönderi alanına içerik göndermek
 • Profil sayfanızda bulunan Tarayıcına Ekle butonuna tıklayın
  inploid Yardım

 • Açılan penceredeki yönergeleri takip edin
 • Artık internet tarayıcınıza entegre bir gönderme butonunuz var :)
 • İnternette herhangi bir mecrada bulunuyorken sizin için önemli olan bir içeriği, hem kendiniz için hem de diğer kullanıcıların faydalanması için paylaşım alanınıza gönderebilirsiniz


EK BİLGİLENDİRME: Paylaşım alanı oluşturma ve içerik göndermeVideo arka planında çalan şarkı Adele - Set Fire To The Rain : itunes.apple.com/gb/album/set-fire-to-the-rain-remixes-ep/id445060342

inploid'e gönder butonunu tarayıcıya ekleme ve kullanma

Daha Fazla