Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

Neden inploid'i kullanmalıyım? inploid ile neler yapabilirim?

Neden inploid'de bulunayım? sorusuna yanıt bulmak için inploid sayesinde neler yapabileceğimize bakmamız faydalı olacaktır:
 1. Sormak istediğim soruları sorabilirim
 2. Yanıtını bildiğim ve tecrübeli olduğum konularda insanları bilgilendirebilirim ve online ortamda saygınlık kazanabilirim
 3. Kendime özel Paylaşım Alanları yaratabilirim ve bu sayede:
  * Benim için önemli olan makale, video, resim, vb. bilgilerin bulunduğu sitelerdeki önemli bilgi ve başlıkları burada toplayabilirim
  * Paylaşım alanımda oluşturduğum/paylaştığım içeriği ilgili olduğu konu başlıklarına bağlayarak; bu konulardaki Paylaşımlar kısmında görünmesini sağlayabilirim ve konunun başka ilgililerinin dikkatine sunmayı başarabilirim
  * Herhangi bir kullanıcınıntüm paylaşımlarını değil belirli bir alandaki paylaşımlarını takip ederim ve bu kişinin bana göre daha bilgili olduğu alandan faydalanma şansına sahip olurum.
 4. Paylaşım alanlarının esnek yapısı sayesinde istediğim herşey için bir alan yaratabilirim ve profilimi buna göre şekillendirebilirim. Ör: Blog yazmaya başlamak istiyorum ama internette nereden başlayacağımı bilmiyorum. inploid'deki bir kullanıcı olarak bunu hızlıca ve kolayce; kendine Blog adlı bir paylaşım alanı yaratarak gerçekleştirebilirim ve hemen blog yazısı yazmaya başlayabilirim. Blog yazımı konularla da ilişkilendirirsem gerisini inploid benim için yapacak ve ilgili kitleye ulaştıracaktır. Ya da Sevdiğim Şarkılar, veya Makaleler, vb. gibi alanlarla bu konularda kendime içerik yaratabilirim.


Peki inploid nasıl yardımcı olur?

Bu sorunun yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sistemdeki tüm içerikte puanlama yapısı vardır ve beğenilen içerik daha yukarılarda gösterilir
 • Konu başlıkları sayesinde tüm konular ilgili olduğu başlığa bağlanır. Bu işlemi tüm kullanıcılar yapabilmekte ve bu anlamdaki pozitif davranışları sistemdeki puanına etki ederek ona ilgili alanlarda saygınlık kazandırmaktadır (buradaki saygınlıktan kasıt inploid içerisinde olumlu davranışlardan, belirli alanlardaki yorumlarının beğenilmesine ve faydalı bilgi ve düşünce paylaşımına kadarki birçok süreci kapsamaktadır)
 • Paylaşım alanlarındaki içerik; kullanıcının o paylaşımı takip eden takipçileri tarafından öncelikli olarak görüntülenerek kaliteli ve beğenilen içerik sistem tarafından daha büyük kitlelere otomatik olarak ulaştırılmaktadır. Bu sayede sistemdeki fazla içeriğin filtrelenmesi ve doğru kişilere ulaşması otomatize edilmektedir
 • inploid'de herşey moderasyon kontrolündedir ve moderatörler sayesinde yaptığım her pozitif davranış + puanlanmaktadır (bilinçli olumsuz davranışlar da kullanıcıya - negatif puan olarak yansımaktadır). Bu sayede bir kullanıcı hakkında ilk etapta bir fikir edinme şansı yaratılmaktadır
Ağustos 2011

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

inploid bildirimlerine yeni bir sekme eklendi... Artık takip ettiğiniz kişilerden de bildirim alabiliyorsunuz...

Bildirimler sayfasındaki yeni "Arkadaşlar" sekmesi ile takip ettiğiniz kişilerin inploid'deki durumları, soruları, yorumları ile ilgili bildirimleri takip edebilirsiniz:

Düşünce
inploid güncellemeleri bu hafta da tüm hızı ile devam ediyor...
Ağustos 2011

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

inploid'de artık profil sayfanızı diğer kullanıcıların da duyurmasını sağlayabiliyorsunuz...

Profil sayfanızda diğer kullanıcıların profilinizi duyurmasına izin vererek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz:

Düşünce
Orta kısımdaki "Profilimin diğer kullanıcılar tarafından sosyal ağ ve bloglarda duyurulmasına izin ver" seçeneği sayesinde profil sayfanız diğer kullanıcılar tarafından ziyaret edildiğinde "Profili Duyur" butonu aktif olur:

Düşünce

Bu buton sayesinde diğer inploid kullanıcıları profil sayfanızı bağlı oldukları sosyal ağ ve bloglarda duyururlar. Hem profiliniz hem de içeriğiniz daha fazla insana ulaşmış olur.
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

inploid'e soru/düşünce/durum girerken etiketleme yaparak bu girdinin daha ulaşılabilir hale geldiğini biliyor muydun?

selamlar... sisteme asiri bir yuklenme oldu... moderatorlar su anda eklenenleri sisteme alıyorlar... yavaslama icin ozur diliyoruz...
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

İnternet önemli bir bilgi kaynağı, peki ama bu bilgilere ne kadar güveniyorsunuz ? Mesela şu tarihte Mars, Ay gibi kocaman görünecek diye bir mail geldiğinde inandınız mı? Bilgisizlik mi yoksa yanlış bilgi mi yeğdir?

aslında bu tarz mailleri ilk etapta hızla araştırıyorum ama ne kadar araştırırsanız araştırın bazı konularda bilgi neredeyse sınırsız.. o yüzden ne olursa olsun kişisel karar devreye giriyor... mantık...vs.
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

inploid'in ana amaçlarından birisinin insanların bilgiye direkt ulaşabilmelerini sağlamak olduğunu biliyor muydun?

aslında amaç şu öğrenmek istediklerini bilenlerden öğrenmen... örneğin bir doktora veya avukat grubuna direkt soru sorabiliyorsun Hedef Kitle seçerek...
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

inploid'in ana amaçlarından birisinin insanların bilgiye direkt ulaşabilmelerini sağlamak olduğunu biliyor muydun?

acıkcası bunu pek istemiyoruz.. ancak kullanıcı isteklerine cok dikkat ediyoruz.. sayet boyle bir istek genel olarak olusmaya baslarsa degerlendirebiliriz.. sevgiler..
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat bir yanıt verdi.

inploid'e soru/düşünce/durum girerken etiketleme yaparak bu girdinin daha ulaşılabilir hale geldiğini biliyor muydun?

yorumun için teşekkürler... aslında bu amac kullanıcılar sistemi tanıdıkça ve öğrendikçe hedefini bulacak... çünkü gördüğümüz kadarı ile sistemi gerçekten verimli kullanan kullanıcılar bu özellikten -ve daha fazlasından- faydalanmaya başlıyor... Yardım sayfaları olmamasının sebebi de kullanıcıların kendilerinin keşfetmesini istememiz... Zor duruma düşen birisi olunca mutlaka birileri yardımcı oluyor :)