Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2012

Kendine bir dünya yarat

Meslektaşlarınızı keşfedin

inploid'deki profil sayfanızda meslek bilginizin hemen yanındaki "Meslektaşlarımı Keşfet" butonuna tıklayarak sistemde bulunan bu meslekten kişilerin listesine ulaşabilir, bu kişileri takip edebilirsiniz.

inploid Blog
Bir başkasının profiline gittiğinizde Meslek bilgisinin kendisine tıklayarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
inploid Blog

Başka meslekteki insanlara da sağ üstteki "Başka mesleklerdeki insanlara ulaş" linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
inploid Blog
Mart 2012

Kendine bir dünya yarat

Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat

inploid'e gönder butonunu tarayıcıya ekleme ve kullanma

inploid'e gönder butonunu tarayıcınıza eklemek için ve web'de her mecrada kullanabilmek için gereken işlemler aşağıdaki videoda gösterilmiştir:

Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat

inploid'de iyi bir yanıt nasıl olmalıdır?

inploid'de iyi bir yanıt özetle şu maddeleri içermelidir:
 
 • Doğrudan soruya yanıt içermelidir.
 • Soru ile ilgili doğru cevapları içermelidir.
 • Önemli kısımları daha belirgin hale getirilmiş olmalıdır (koyulaştırma, altını çizme, vb. yollarla).
 • Varsa kaynak, araştırma sonucu, vb. içermelidir.
 • Dilbilgisi ve yazım kurallarına uymalıdır.
 • İyi şekilde formatlanmış ve düzenlenmiş olmalıdır.
 • Varsa görsellerle veya videolarla desteklenmelidir.
Bu kısımları biraz daha açacak olursak:
 • İyi bir yanıt sorusuna yanıt arayan kişiye gerçek bir bilgi sağlamalıdır. Soruyu soran kişinin dışında aynı soruya erişim sağlayan ve yanıt arayan birçok kişiye de destek olacağını unutmayın.
 • Soruya doğru olduğunu düşündüğünüz yanıtı vermelisiniz. Yanlış yanıtlar vermeniz eğlenceli, güldürücü, zekice olsa da kimseye fayda sağlamamaktadır.
 • Soruyu soranın sorusu hakkında veya kendisi hakkındaki düşüncelerinizi veya değer yargılarınızı içeren cümleleri yanıt olarak yazmanız ne sorunun yanıtına katkı ne de soruyu soran kişiye fayda sağlamaz. O yüzden soruya direkt olarak yanıt olabilecek şeyleri yazmanız yerinde olacaktır.
 • Faydalı bir yanıt oluşturduğunuzda bunu destekleyici bilgilerle ve şekillerle zenginleştirmelisiniz. Soruyu soran kişi doğru cevabın ne olduğunu aramaktadır. 
 • Çok kısa ve sadece 'Evet', 'Hayır' gibi yanıtların kimseye faydası olmamaktadır. Yanıt olarak ne eklerseniz ekleyin yanıtınızla ilgili açıklayıcı bilgi ve cümleler eklemeye çalışın.
 • Belirli bir konuda zaten bildiğiniz cevapları ve internetteki farklı kaynaklarda da bulunabilecek olmasına rağmen burada daha düzgün ve özet biçimde kaynak, referans da göstererek açıklarsanız bu içeriği doğru kişilere ve ihtiyaç duyanlara internetteki en net ve etkin kaynak olarak sunmuş olacaksınız.

Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat

(GÜNCELLENDİ) inploid Paylaşım Alanları nedir? Nasıl kullanılır?

GÜNCELLEME: inploid Paylaşım Alanları'nın aşağıdaki anlatım şekli ile kullanımı durdurulmuştur/dönüştürülmüştür. Artık üst menüdeki Yazı Yaz linkine tıklayarak herhangi bir konuda yazı/inceleme/makale yazabilir ve bu yazınızı ilgili konu başlıklarına ekleyerek konu başlıklarını takip eden kullanıcıların faydalanmasını sağlayailirsiniz.

**************************************ESKİ YAZI***************************************
İnploid paylaşım alanları, herhangi bir konuda size özel alanlar yaratmanızı ve bu alanlara, o alan ile ilgili istediğiniz içeriği göndermenizi sağlayan bir yerdir. Bu alanlar sayesinde kendi içeriğinizi inploid'de konumlandırmak için kişisel bir kapı aralamış olursunuz. İçeriğinizi paylaşım alanlarına gönderdikten sonra soru eklerken olduğu gibi belirli ağlar ile ilişkilendirirseniz aynı zamanda o ağlarda da görüntülenmesini sağlarsınız. Paylaşım alanına içerik göndermek için öncelikle bir paylaşım alanı oluşturmalısınız. Bunun nasıl yapılacağını bu yazının en altında bulunan videoda izleyebilirsiniz.
Paylaşım alanına içerik ekleme nasıl yapılır?
İçerik ekleme işlemi şu anda 3 şekilde yapılmaktadır:

 1. Profil sayfanızda ve üst menüde bulunan Gönderi Oluştur butonunu kullanarak
 2. inploid'in bookmarklet'ini tarayıcınızın Yer İmleri Çubuğu'na sürükleyip bıraktığınızda oluşan 'inploid'e Gönder' imini herhangi bir web sitesinde gezinirken kullanarak
Bu adımların nasıl gerçekleştiğini aşağıda resimli ve videolu anlatım ile bulabilirsiniz:

1. Profil sayfasından paylaşım alanına içerik göndermek

 • Profil sayfanızda orta kısımdaki Gönderi Oluştur butonuna tıklayın
inploid Yardım

 • Açılan sayfada ilgili kısımları doldurun. En alttaki 'Hangi paylaşım alanına göndermek istediğini yaz' kısmında daha önce oluşturmuş olduğunuz kişisel paylaşım alanları listeniz siz yazarken otomatik olarak seçenek olarak gelecektir.


inploid Yardım

 • Tamamladıktan sonra Yayınla butonuna tıklayarak içeriği paylaşım alanınıza göndermiş olursunuz. Paylaşımınız, alanınızı halihazırda takip eden tüm kullanıcılarda da bildirim olarak görünecektir.
2. inploid bookmarklet'ini kullanarak gönderi alanına içerik göndermek
 • Profil sayfanızda bulunan Tarayıcına Ekle butonuna tıklayın
  inploid Yardım

 • Açılan penceredeki yönergeleri takip edin
 • Artık internet tarayıcınıza entegre bir gönderme butonunuz var :)
 • İnternette herhangi bir mecrada bulunuyorken sizin için önemli olan bir içeriği, hem kendiniz için hem de diğer kullanıcıların faydalanması için paylaşım alanınıza gönderebilirsiniz


EK BİLGİLENDİRME: Paylaşım alanı oluşturma ve içerik göndermeVideo arka planında çalan şarkı Adele - Set Fire To The Rain : itunes.apple.com/gb/album/set-fire-to-the-rain-remixes-ep/id445060342

inploid'e gönder butonunu tarayıcıya ekleme ve kullanma