Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2012

Kendine bir dünya yarat

Neden inploid'i kullanmalıyım? inploid ile neler yapabilirim?

Neden inploid'de bulunayım? sorusuna yanıt bulmak için inploid sayesinde neler yapabileceğimize bakmamız faydalı olacaktır:
 1. Sormak istediğim soruları sorabilirim
 2. Yanıtını bildiğim ve tecrübeli olduğum konularda insanları bilgilendirebilirim ve online ortamda saygınlık kazanabilirim
 3. Kendime özel Paylaşım Alanları yaratabilirim ve bu sayede:
  * Benim için önemli olan makale, video, resim, vb. bilgilerin bulunduğu sitelerdeki önemli bilgi ve başlıkları burada toplayabilirim
  * Paylaşım alanımda oluşturduğum/paylaştığım içeriği ilgili olduğu konu başlıklarına bağlayarak; bu konulardaki Paylaşımlar kısmında görünmesini sağlayabilirim ve konunun başka ilgililerinin dikkatine sunmayı başarabilirim
  * Herhangi bir kullanıcınıntüm paylaşımlarını değil belirli bir alandaki paylaşımlarını takip ederim ve bu kişinin bana göre daha bilgili olduğu alandan faydalanma şansına sahip olurum.
 4. Paylaşım alanlarının esnek yapısı sayesinde istediğim herşey için bir alan yaratabilirim ve profilimi buna göre şekillendirebilirim. Ör: Blog yazmaya başlamak istiyorum ama internette nereden başlayacağımı bilmiyorum. inploid'deki bir kullanıcı olarak bunu hızlıca ve kolayce; kendine Blog adlı bir paylaşım alanı yaratarak gerçekleştirebilirim ve hemen blog yazısı yazmaya başlayabilirim. Blog yazımı konularla da ilişkilendirirsem gerisini inploid benim için yapacak ve ilgili kitleye ulaştıracaktır. Ya da Sevdiğim Şarkılar, veya Makaleler, vb. gibi alanlarla bu konularda kendime içerik yaratabilirim.


Peki inploid nasıl yardımcı olur?

Bu sorunun yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sistemdeki tüm içerikte puanlama yapısı vardır ve beğenilen içerik daha yukarılarda gösterilir
 • Konu başlıkları sayesinde tüm konular ilgili olduğu başlığa bağlanır. Bu işlemi tüm kullanıcılar yapabilmekte ve bu anlamdaki pozitif davranışları sistemdeki puanına etki ederek ona ilgili alanlarda saygınlık kazandırmaktadır (buradaki saygınlıktan kasıt inploid içerisinde olumlu davranışlardan, belirli alanlardaki yorumlarının beğenilmesine ve faydalı bilgi ve düşünce paylaşımına kadarki birçok süreci kapsamaktadır)
 • Paylaşım alanlarındaki içerik; kullanıcının o paylaşımı takip eden takipçileri tarafından öncelikli olarak görüntülenerek kaliteli ve beğenilen içerik sistem tarafından daha büyük kitlelere otomatik olarak ulaştırılmaktadır. Bu sayede sistemdeki fazla içeriğin filtrelenmesi ve doğru kişilere ulaşması otomatize edilmektedir
 • inploid'de herşey moderasyon kontrolündedir ve moderatörler sayesinde yaptığım her pozitif davranış + puanlanmaktadır (bilinçli olumsuz davranışlar da kullanıcıya - negatif puan olarak yansımaktadır). Bu sayede bir kullanıcı hakkında ilk etapta bir fikir edinme şansı yaratılmaktadır
 • 1 Yanıt
Ağustos 2011

Kendine bir dünya yarat

inploid bildirimlerine yeni bir sekme eklendi... Artık takip ettiğiniz kişilerden de bildirim alabiliyorsunuz...

Bildirimler sayfasındaki yeni "Arkadaşlar" sekmesi ile takip ettiğiniz kişilerin inploid'deki durumları, soruları, yorumları ile ilgili bildirimleri takip edebilirsiniz:

Düşünce
inploid güncellemeleri bu hafta da tüm hızı ile devam ediyor...
 • 1 Yanıt
Ağustos 2011

Kendine bir dünya yarat

inploid'de artık profil sayfanızı diğer kullanıcıların da duyurmasını sağlayabiliyorsunuz...

Profil sayfanızda diğer kullanıcıların profilinizi duyurmasına izin vererek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz:

Düşünce
Orta kısımdaki "Profilimin diğer kullanıcılar tarafından sosyal ağ ve bloglarda duyurulmasına izin ver" seçeneği sayesinde profil sayfanız diğer kullanıcılar tarafından ziyaret edildiğinde "Profili Duyur" butonu aktif olur:

Düşünce

Bu buton sayesinde diğer inploid kullanıcıları profil sayfanızı bağlı oldukları sosyal ağ ve bloglarda duyururlar. Hem profiliniz hem de içeriğiniz daha fazla insana ulaşmış olur.
 • 1 Yanıt
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat

Genel olarak inploid hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Bence görsel, hızlı ve iyi bir fikre sahip bir site... Bugün üye oldum ve sadece bir kaç saat girmedim sebepse uyuyordum (:
 • 57 Yanıt
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat

inploid'de sormaya çekindiğiniz bir soru sormak istediğinizde; soru ekleme esnasında soru tipini "Kimliğimi kullanıcılardan gizle" olarak seçerseniz; kimliğinizin herkesten gizleneceğini biliyor muydunuz?

yorumlarda kendiniz olarak yorum yapıyorsunuz ama sizin soran oldugunuza dair bir sey tabii kide olmayacak... kullanıcılardan istek gelirse yorumlarda da gizleyebiliriz kisiyi.. gizlemedik cunku 3. bir sahis gibi konusmayı yonlendirebilsin istedik...
 • 5 Yanıt
Kasım 2010

Kendine bir dünya yarat

inploid'de yorumlarından veya sorularından hoşlanmadığınız birini engellerseniz, o kişiyi sitede hiçbiryerde göremeyeceğinizi biliyor muydunuz (o kişinin yorumlarını ve başlıklarını) ?

Kişi engelleme özelliği yerine "Bu Kullanıcıyı Şikayet Et" özelliği konulmuştur. Kişinin profiline giderek, sağda en altta bulunan linke tıklayarak kişi hakkında şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz.

Şikayetiniz adminler tarafından kısa sürede incelenir ve inceleme sonucunda hesap kapatılır, yada şikayet kaldırılır. Her iki durumda da sizn hesabınız adına popülerliğinizi arttıracak yada azaltacak bir data işlenir.

Eğer şikayetiniz yerinde ise, popülerliğiniz artar, değil ise popülerliğiniz azalır.
 • 9 Yanıt
Ocak 2010

Kendine bir dünya yarat

inploid'de birini takip etmeyi seçerseniz, o kişinin eklediği konular öncelikli olarak dikkatinize sunulur...

inploid yazarı sözlük gibisin hatin etmek istiyorum
 • 10 Yanıt
Aralık 2009

Kendine bir dünya yarat

inploid'e soru/düşünce/durum girerken etiketleme yaparak bu girdinin daha ulaşılabilir hale geldiğini biliyor muydun?

Bazı etiketlerimi gereksiz addedip kaldıran ey adminler. Derin manalar ihtiva eden etiketlerime karışmayın lütfen.% 1 de olsa birileri beni anlayabilir.
 • 57 Yanıt
Aralık 2009

Kendine bir dünya yarat

inploid'in ana amaçlarından birisinin insanların bilgiye direkt ulaşabilmelerini sağlamak olduğunu biliyor muydun?

Kesinlikle amaçlardan biri olan bu, ulvi bir amaç ama daha bir sürü amaca hizmet edebiliyor. Kullandıkça görürsünüz... .
 • 123 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

What is inploid.com?

Inploid.com is a social network web site servicing people information about what they want to know. These information is collected by the members of this site called as inploiders. Inploiders not only ask questions and answer them but also they can broadcast their articles or the links they like.
 • 2 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

Why the humanities is universal?

 • 0 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

Where does the word "spatula" come from?

 • 0 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

What is the meaning of life?

All the things that make me tranquil are the meanings of life for me
 • 1 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

Can you give some information about motivation?

You can read about from this book : Uncommon Friends: Life with Thomas Edison, Henry Ford, Harvey Firestone, Alexis Carrel, and Charles Lindbergh Author:James Newton
 • 1 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

What's the difference between a dad and a father?

 • 0 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

Who do you call if you cant sleep?

 • 0 Yanıt
Kasım 2009

Kendine bir dünya yarat

Why are they cheating on their gfs?

 • 0 Yanıt
Daha fazla göster