Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Yiğit Ünlü inploid.com'da 1 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Aralık 2013

Yiğit Ünlü bir yanıt verdi.

Blog konusu seçerken ilgi alanı mı uzmanlık alanı mı ön planda tutulmalıdır?

Uzmanlık alanı seçerken ilgi alanı ön planda tutulmalıdır.
Nisan 2013

Yiğit ÜnlüBilişim Sistemleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilişim Sistemleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Yiğit ÜnlüElektronik Güvenlik konu başlığını takip etmeye başladı.

Nisan 2013

Yiğit Ünlü bu yanıtı beğendi:

USİS neyin kısaltmasıdır?

University Student Information System
Nisan 2013

Yiğit Ünlü bir yanıt verdi.

Güvenli şifre oluşturmak için nelere dikkat edilmelidir?

"Bu kadar yazıyı kim okuyacak"lar bkz. en alt paragraf
Parolalar konusunda önde giden yanlış kanı, parolanın hatırlanmasının zor olması gerekliliğidir. Söylediğim cümlenin Türkçesi: "Eğer hatırlayamayacağım kadar zor bir parola belirlesem parolam kırılamaz" düşüncesi yanlıştır. Bilgisayarlar bizim hatırlayamayacağımız bir çok şeyi bizden çok daha yüksek hassasiyette hatırlayabilir. Bilgisayarları zorlamak istiyorsak hafızayı kullanamayız. Bunun yerine bilgisayarın işini zorlaştırabiliriz. Bilgisayarların işini zorlaştırmak için parola sahip olabileceği en yüksek entropi değerine sahip olarak seçilmelidir. Entropi burada şifrenin zorluğunu ifade eden bir kavram olarak basitleştirilebilir. Devamı için en.wikipedia.org/wiki/entropy

Entropi parolanın uzunluğu ve kullanılan parola alfabesinin büyüklüğüyle alakalıdır. (tam teknik teriminin parola alfabesi olduğundan emin değilim) Parola alfabesinin büyüklüğü sahip olduğu karakter tiplerine bağlıdır. Örneğin abcd şeklindeki bir şifrenin alfabesini İngilizce küçük harfler diye tanımlayabilirken aşç[email protected] parolasında hem Türkçe'den hem özel harflerden elemanlar vardır.

Bu doğrudan çıkarım yapılarak iyi şifrenin saçma sapan olması düşüncesini getirir fakat bu az önce bahsettiğim hatırlama güçlüğünü, sonuçta aynı şifrelerin tekrar tekrar kullanılmasını, bu da bir kere kırıldıktan sonra saldırı sözlüklerinde bu şifrenin bulunması anlamına gelir ki bu hiç de iyi bir parolanın sahip olduğu özellikler değildir.

Sapık bir tutkuyla parolalarda entropi konusuna bağlıysanız: tech.dropbox.com/2012/04/zxcvbn-realistic-password-strength-...

Diğer herkes için:
Bilişim Sistemleri
(xkcd.com/936)

Entropiyi artırmak için birbiriyle alakasız kelimelerden oluşan uzun bir parola seçersek ve bu kelimelerin içinde Türkçe karakterler de bulundurursak kırılması pek mümkün olmayan, güvenli adlandırabileceğimiz parolalara sonunda kavuşmuş oluruz. Hatırlanabilir olması da bahsettiğim nedenlerden ötürü önemlidir.

Parola güvenliğini test etmek için şu site kullanılabilir
howsecureismypassword.net

TL;DR
Parola uzun olsun, biraz mantıklı olsun, unutulmayacak cinsten bir şey olsun.
Ağustos 2012

Yiğit Ünlü bir yanıta alt yorum yaptı

Bilmiyorum, hazır soruydu, doğrudan sordum. Bu konuda pek bilgim yok, ilginiz için teşekkür ederim.
Tam olarak yapmak istediğinizi daha detaylı yazarsanız yardımcı olabiliriz,

Genelde bu işlem üçüncü bir yazılım ile yapılıyor, bazılarının görsel desteği var Talend gibi, bazılarında kod yazarak yapıyorsunuz. Başka çözümler de var tabiki.


Yapmak istediğiniz gerçek zamanlı olarak veriyi birden fazla veritabanına yazmak/birden fazla veritabanından okumak mı, yoksa bir kereliğine ya da periodik olarak veriyi bir veritabanından diğerine aktarmak mı?

Ağustos 2012

Yiğit ÜnlüAlper Mit kişisini takip etmeye başladı

Alper Mit, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @alpers

Ağustos 2012

Yiğit Ünlü bir yanıta alt yorum yaptı

XP hariç işletim sistemi kurulabiliyor mu?
 Microsoft Virtual Pc kullanıyorum uzun zamandır ve gayet de memnunum
Ağustos 2012

Yiğit Ünlü bir yanıta alt yorum yaptı

O halde teşvik edilmeli. Örneğin inploid.com/t/son-50-yilin-en-onemli-ekonomi-kitaplari-hangileridir/ sorusu hangi ülkede, hangi konuda, ne açıdan gibi kıstaslara sahip olarak sorulsaydı daha tam bir soru olabilirdi.

Soruma açıklık getirmek açısından: Soru bu halde (bence) eksik sorulmuşsa da soruya yorum yapılarak (yanıt yerine) soruyu geliştirebilecek ve açıklayabilecek, sorunun yanıtlanma olasılığını kolaylaştırabilecektir diye düşünüyorum
  1. Sorulara yorum yapılabilmeli.
  2. Sorular açıklayıcılıktan çok uzak. Bu yüzden açıklama kısmı eklenmeli.
Ağustos 2012

Yiğit Ünlü bir yanıt verdi.

Eski programlama dillerini öğrenmeli miyiz? Ufkumuzu geliştirirler mi? Ya da içimden gelen bu duyguya nasıl engel olabilirim? Çünkü BASIC 'de bile program yazmak istiyorum.

Ufku geliştirmeye her şeyin katkısı olur ama ufuk da bir ufuk olduğundan hangi ufkunuzu geliştirmek istediğinizi iyi seçmeli, vakit gibi değerli bir kaynağı boşa harcamamalısınız.

Şöyle ki;

COBOL(1959) Comon Bussines Language adı verilen efsanevi garip dil şuan büyük işlerle uğraşan (özellikle bankacılık) sektörlerde büyük rağbet görmektedir ki nedeni saygı duyduğum bir hocamın tabiriyle "İğne ucu kadar açık barındırmaz" olmasıdır. Bu tarz programı öğrenmekten de yine iğne ucu kadar haz almayabileceğinizi belirtmem gerekir.

Assembly Dili (~1950) Hacker olacağım* diyebilmek için en azından birkaç satır assemlby görmenizi tavsiye ederim. Zorlamasıyla ünlü bu dil bilgisayarca konuşmaya benzer. Her işlemci üreticisinin her işlemci serisi için değişik değişik dilleri vardır. PIC programlamak için de yine aynı dil ( aynı mantıkta farklı sayılabilecek dil) kullanılır.
C (1973)

Bu dili öğrenmek diğer bahsettiğim dillere nazaran daha kolaydır fakat karmaşıklığı yine programcıyı korkutabilecek düzeydedir. Abisi olan C++ (1983) yüksek performans isteyen uygulamalarda ( görüntü işleme, oyun programları .. ) sıkça tercih edilen bir dildir.


Diğer tercihlerde olduğu gibi burada da yine tradeoff kavramı önümüze çıkıyor. Birini seçmek diğerlerinden vazgeçmek gibi, bu yüzden tercihinizi ne yapmak istediğiniz konusunda yoğunlaştırmalısınız. Yeni dillerden C# ile oyun yazılmaz demiyorum, yazılır ama buz pateniyle koşmaya benzer. Assember ile de Windows Form Uygulaması geliştirmek için de yine benzer yeteneklere sahip olmak gerekiyor.


*en.wikipedia.org/wiki/hacker_


PS: Visual Basic var

Ağustos 2012

Yiğit Ünlü bir yanıt verdi.

C++ veya diğer programlama dillerindeki Thread, Mutex ve Semaphore kavramları için kısa bir tanım yapabilir misiniz?

Semaphore, Thread ve Process kavramları sadece programlama dillerinin değil işletim sistemlerinin kavramlarıdır.

Semaphore kavramını tanımlamadan önce Process ve Thread kavramlarını bilmeliyiz:


Process

Process, bir bilgisayar programının çalıştırıldığındaki, yani RAM bellekte tutulup komutlarının (instruction) işlendiği halidir. Programın çalışan vaziyetine process diyebiliriz. Kendisine ait kod segmenti, yığın segmenti ve veri segmenti bulunur. Bir process en az bir threade sahiptir.

Thread

Thread'ler bir processe bağımlı halde çalışan kod parçalarıdır. Bir processin içinde birden fazla thread var olabilir. Kullanıcıya daha iyi yanıt süresi temin etmek için kullanılabilir. Okulda en çok duyduğum örneklerden biri olarak MS Word kullanırken bir yandan yazım denetleme yaparken bir yandan menülerle oynayabiliyoruz. Bunu sağlamak için menüleri yöneten farklı bir thread, yazım denetleme işini yapan farklı bir thread vardır. Processin kendisi de bir thread'dir.

Semaphore
Semaphore aynı kaynağa birden fazla process'in veya thread'in erişmesi gerektiği durumlarda mutual exclusion (mutex) sağlamak için kullanılır. En rahatından mutex tanımını burada gördüm: eksisozluk.com/show.asp?id=1522491

Semaphore şuna benzer. Bir toplulukta gece vakti ancak ve ancak bir kişi nöbet tutacaktır. Nöbet tutmak isteyen bir kişi nöbet süresince ayakta kalacak ve uyuyamayacaktır. Ortama gelen başka bir kişi ise uyumak zorundadır. Nöbetçi nöbet tutmak için sembolik bir obje olarak örneğin bir ışın kılıcına sahip olmalıdır. Gelen kişi öncelikle ışın kılıcının boşta olup olmadığına bakar. Eğer boşta ise nöbet tutan kimse yoktur ve nöbete başlar, değilse yatar uyur. Nöbeti biten nöbetçi ışın kılıcını aldığı yere koyar ve evdeki herkesi ( ya da sıradaki kişiyi ) uyandırır ve kendisi uyur.
Bu örnekteki nöbet, kaynağı, ışın kılıcı sayısı semaphore'ın başlatılma sayısını( yani kaç kişinin nöbet tutacağı veya kaynağa kaç processin erişebileceği ) tek kişinin nöbet tutması ise mutex'i temsil ediyor.

Ağustos 2012

Yiğit Ünlü bir yanıt verdi.

inploid'e eklenmesini istediğiniz özellikler nelerdir?

  1. Sorulara yorum yapılabilmeli.
  2. Sorular açıklayıcılıktan çok uzak. Bu yüzden açıklama kısmı eklenmeli.
Ağustos 2012

Yiğit Ünlü bu yanıtı beğendi:

Windows 7'de çalıştır bölümü nerededir?

Başlat butonu üzerinde sağ tık / 'Özellikler' / 'Özelleştir' / 'Çalıştır Komutu' işaretlenirse, başlat menüsünde de görüntülenmesi sağlanabilir.
Daha Fazla