Bilmek istediğin her şeye ulaş

JansetAKALAN#YüksekLisans#

Aralık 2019

Janset Akalan bir yanıta alt yorum yaptı

Ne olarak yanlış bir bakış açısı acaba?Açıklar mısın?
Öncelikle burs meselesine değinmek isterim.Artık Türkiyede ki nerdeyse bütün üniversiteler ortalama düşüklüğü sonucu oluşan burs kesilme durumunu kaldirmıştır(istisnalar kaideyi bozmaz).Yani her üniversitenin yönetmeliği ayni olmayabilir o yüzden bu okunmadan "burs kesiliyormuş" yorumu yapilamaz. Çogu universite 2 yıllıklarda 4, 4 yilliklarda 6, 6 yıllıklarda ise 9 yıl burs kesilmeme durumu uygulamaktadir.

Burslu gittiyseniz demek ki belli bir seviyeyi aşmışsınız demektir. Özellikle çevrem geniş olsun diyorsaniz, seviyeli arkadaşlıklar ve muhabbetlerden hoşlanıyorsaniz gitmenizi hiç tavsiye etmem.Ben burslu olarak Ankarada mühendislik okuyodum ve kesinlikle üniversitem liseden farksizdı.Ne bir kampüs ne seviyeli bir ortam ne aklı başında bir arkadaş.(en azından bende böyleydi).Aynı zamanda maddi durumun iyi degilse özel üniversitenin sosyal baskisini kaldirmakta zordur.

Özel üniversitelerin en zor yanlarindan biri sınavlarıdır bence. Tamamen birakma odaklidirlar. Türkiyede ki nerdeyse bütün özel üniversiteler oraya bir egitim kurumundan ziyade ticarethane gözüyle bakmaktadır. Tipki lise gibidir her dersten her gün ödevler, supriz quizler, devam zorunlulukları...bana zor geliyodu. Temiz temiz bir vize bir final yap geç işte kardeşim neyin dayatmasıdır bu?

Bide herşey pahalidir özel okulda dişarda alacagın1 liralik gofreti özel üniversitede 2-2.5 liraya alirsın. Devlette alacağın 2 liralik öğle yemegini özelde 7 ila 15 arasi degısen fiyatlarla alırsın.(üniversitesine göre degisiyor)

Bide 1 yil daha kalda cebimize para girsin diye her bölüme hazirlik şartı koşarlar. (Sanki ingilizce bi boka yariyo.Kimse bana "ayy hiç olur mu ingilizce şart şart" demesin ağzına kürekle vururum) Olmadi o hazirligi 4 yilin içine yayarlar haftalik 24 saat dersinin 12 saati ingilizce olur.

En sıkıntı yanı ise kredi sistemleridir.Bak bu hususa dikkatle parmak basiyorum. Her dönem sana bi kredi limiti belirlerler ve bu kredi limiti senin o dönem alacağın zorunlu ve secmeli derslerinle tam olarak veya 1-2 kredi fazla verilir. Yani sen alttan ders biraktiysan hayatta onu alamassin.(geneli böyledir bazilari degisiklik gosterebilir).Ya iyi bi ortalamayla fazladan kredi talep edersin ya uzatirsin yada paşa paşa yaz okulu yaparsin.

Ayrica meslek hayatina atildigin zaman sen özel okullusun senden olmaz gibi bir önyargı var toplumumuzda bunuda dikkate almak lazim.

Anlayacaginiz üzere benim dilim yandi sizinkide yanmasin :) özelin boku pisliģi bitmez daha cok sey sıralarım. Şimdi devlete geçtim rahatım.

Aman diyim gençler devlet candır canandır. .
Aralık 2019

Janset Akalan bir yanıt verdi.

Özel üniversitede burslu okumanın dezavantajları ve avantajları nelerdir?

Özel Üniversitede burslu okumanın avantajı kesinlikle ilgili davranıyorlar.Sizinle ilgileniyorlar. Şimdi fazla bir avantajı yok ama ilgi insana güven veriyor.Derslerde daha başarılı oluyorsun.Dezavantajları ise, çok pahalı(Ben burslu olduğum halde para ödüyorum). Başka dezavantajının olduğunu düşünmüyorum. Görüşmek üzeree!
Aralık 2019

Janset Akalan bir yanıta alt yorum yaptı

Evet çocuğu eğlence döneminde rahat bırakıp eğlenmesini sağlamalıyız.Yoksa çocuğun psikolojisi bozulur.Hep kendini mahkum sanar .Çocukları eğitim döneminde de fazla sıkmamalıyız. İlk zamanlarında kesinlikle hataları olacaktır.O yüzden çocuğun psikolojisini bozmayacak şekilde eğitmeliyiz. Yine söylüyorum. Çocuğa sadece adını ve tel nonuzu öğretseniz yeter :)
Tabii ki olmamalı. Okul öncesi dönem ailenin çocuğunu kendi kültürüne göre yetiştirebileceği, onunla yoğun olarak ilgilenebileceği tek dönemdir. Tek tip insanlar yetiştirmek istemiyorsak ki istemiyoruz. Bu dönemde ailelerin seçim hakkı olmalıdır.
Kaldı ki pedagojik olarak baktığımızda da çocuk, doğumundan 1 yaşına kadar oral, 1-3 arası anal ve 3-6 arası da cinsiyetleri, onların görevlerini vb öğrendiği fallik dönemini yaşar. Fallik dönemde anne ve babadan yeteri kadar sevgi, babadan da yeteri kadar otorite almayan çocuklar ileride kendine güvensiz, erkeklerde bekaret düşkünü, kadın düşmanı, kadını döven hatta öldüren odipyus kompleksli insanlar olurlar, kızlarda hem odipyus hem de elektra kompleksi sık görülür. Kısaca psikolojik gelişimlerini dışarıya hazır bir şekilde tamamlayabilmeleri için çocukların 6 yaşlarına kadar mümkün mertebe çok aile içinde olmaları, aile ilişkilerine tanık olmaları gerekir.
Aralık 2019

Janset Akalan bir yanıta alt yorum yaptı

Evet çocuğu eğlence döneminde rahat bırakıp eğlenmesini sağlamalıyız.Yoksa çocuğun psikolojisi bozulur.Hep kendini mahkum sanar .Çocukları eğitim döneminde de fazla sıkmamalıyız. İlk zamanlarında kesinlikle hataları olacaktır.O yüzden çocuğun psikolojisini bozmayacak şekilde eğitmeliyiz. Yine söylüyorum. Çocuğa sadece adını ve tel nonuzu öğretseniz yeter :)
Öğrencinin kapasitesine bağlı bence ona herke istediği gibi göndersin çocuğunu
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.