Bilmek istediğin her şeye ulaş

Blog Yazarı jas inploid.com'da 1 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

Zeka türleri nelerdir?

Sözel Zeka
 • Dinleme becerileri yüksektir.
 • Yazmaktan zevk alır.
 • Farklı diller öğrenmede yeteneklidir.
 • Etkili konuşma yapabilir.

Sayısal Zeka

 • Çok meraklıdır.
 • Olayları kategorize edip bağlantılar kurar.
 • Sebep sonuç ilişkisi arar.
 • Hesap yapma yeteneği vardır.

Görsel Zeka

 • Hayalgücü yüksektir.
 • Duyduklarını değil gördüklerini aklında tutar.
 • İsimleri değil yüzleri hatırlar.
 • Yön bulma yeteneği gelişmiştir.

Müzik Zekası

 • Küçük yaşlardan beri müziğe fazla tepki gösterir.
 • Kendini müzikle daha iyi ifade eder.
 • Duyduğu melodiyi unutmaz.

Bedensel Zeka

 • Fiziksel aktivitelerde dengeli ve yeteneklidir.
 • Dans ve sporda başarılıdır.
 • Aktif katılımla daha iyi öğrenr.

Sosyal Zeka

 • Grup lideridir.
 • Popülerdir.
 • Empati yeteneği yüksektir.
 • İyi bir konuşmacıdır.

İçsel Zeka

 • Yalnızlığı sever.
 • Olayların üstüne çok fazla düşünür.
 • Bireysel çalışır.
 • Kendi değer ve anlayış sistemini oluşturur.

Doğal Zeka

 • Doğadaki canlılara ilgi duyar.
 • Seyehat etmeyi sever.
 • Doğanın insana ve insanın doğaya olan etkilerine karşı duyarlıdır.

Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

İnsan neden kıskanır? Kıskanmak ya da kıskanılmak güzel bir şey midir?

kıskanmam ama saygısızlığa tahammül edemem.
Ocak 2013

jasPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Ocak 2013

jasİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2013

jasFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

Şizoid kişilik bozukluğu ve Şizotipal kişilik bozukluğu arasındaki fark nedir?

Şizotipal kişilik bozukluğunun en belirgin ayırdı günlük sıradan olaylara farklı anlamlar yüklemeleridir. Olayları önceden tahmin edebildiklerini başkalarının düşüncelerini okuyabildiklerini söylerler. Kendine has ses tonları vardır konuşmaları dağınıktır ilişkilerinde yakınlık kuramazlar giyimlerinde ise bir olağan dışılık vardır. Bu kişilerin düşüncelerini falcılara benzetebiliriz. Şizoid kişilik ise genellikle silik fazla konuşmayan toplum içerisinde geri planda olan tiplerden oluşur. Şizoid kişi insanlarla arasına mesafe koyar ve genellikle ilişkilerini efendi köle ekseni üzerinde sürdürür. Genellikle kendisi köle olur ilişkiye girdiği kişileri efendi yapar. Eğer ilişkide çok fazla derinlik ve yakınlık olursa o ilişkiden kaçar. Fakat ilişkide bulunduğu insan uzaklaşırsa ona bir miktar daha yaklaşır. Tek problemi mesafeyi aynı tutmaktır.

Şizoid kişilik alt tipi olarak gizli şizoidler de vardır ki bunlar çok sosyal görünmelerine rağmen derin ilişkiler kuramazlar ve genellikle efendi köle ilişkisi kurarlar.
Ocak 2013

jasBerna Görgülü Çelik kişisini takip etmeye başladı

Berna Görgülü Çelik, Psikolog, @passenger_

dengeliyasam.net

Ocak 2013

jas yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2013

jas  bu yazıyı beğendi:

Girişimci Ruhlar İçin Mükemmel Bir Ders...

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır.
Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır.
Kartalın yaşı 40′a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- Ya ölümü seçecektir,
- Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir.
Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız.Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz....
National Geographic – ‘’ Kartallar ve İnsanlar ‘’
Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

İnsan karar verirken ve eyleme geçerken özgür müdür yoksa tüm karar ve eylemleri soyaçekim, çevre, kader vb. dış güçlerce mi belirlenir?

Ne zaman bağımlı ilişkilerimizden kurtulur, bireyselleşme sürecini tamamlar, hiç kimsenin desteğine ihtiyaç duymadan yaşamımızı sürdürebileceğimize inanırsak, özgür seçimlerimizi ancak o zaman yapabiliriz. Bunun haricindeki seçimler farkında oluruz ya da olmayız bağımlı ilişkilerimizin etkilediği seçimlerdir, tamamı ile bize ait değildir.

Şu soruyu sormak lazım kendimize:
"Yaşamımızın ne kadar kendimize ait, ne kadarını başkaları çizdi?"
Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

İnsan karar verirken ve eyleme geçerken özgür müdür yoksa tüm karar ve eylemleri soyaçekim, çevre, kader vb. dış güçlerce mi belirlenir?

Bireyin herhangi bir konuda karar vermesi bilişsel bir süreçtir. Bu süreçte, birey, olayları kendi "zihin süzgecinden" geçirir ve buna göre karar verir. Kafamızda tüm kavramlar, nesneler, kişiler ve hayat ile ilgili bazı şablonlar vardır. Her bireyin şablonu farklı olacağından her bireyin de düşüncesi ve görüşü farklıdır. Karar verirken bu şablonları kullanırız. Bu şablonlar, kalıtım, yaşantılar ve sosyal ilişkiler yolu ile yıllar boyunca oluşturulur. Bu sebeple kişinin verdiği kararı sosyal çevresinden ve genetiğinden soyutlamak mümkün değildir, çünkü zihin genetik ve yaşantılar tarafından oluşturulur.

Diğer taraftan, eğer bahsettiğimiz daha doğrudan bir etki ise. Örneğin bir annenin çocuğunun kararını bilerek ve bazen de zorla etkilemesi gibi, bu kişiden kişiye değişir.
Ocak 2013

jasNazende  kişisini takip etmeye başladı

Nazende , İşçi, @nazende

Filler tepişirken olan çimenlere olur.

Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

Sosyopat ve psikopat arasındaki fark nedir?

Sosyopati psikolojik bir bozukluk nedeniyle empati kurma yeteneğini kaybetmektir.Sosyopatlar karşılarındakinin duygu ve düşüncelerini anlamaz bu yüzden de yaptıklarının sonuçlarını tahmin etme yetisinden yoksundurlar.Sosyopatların insanlarla iletişim kuramaz,psikopatlar ise tam tersine çok iyi bir arkadaş bile olabilir,karşısındaki insanların ne hissettiğini anlar ama buna rağmen kötü davranışlarından zevk alır.

Ocak 2013

jas bir yanıta alt yorum yaptı

Bende o kokunun peşine takıldım:))) Daim olsun
 • Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım, yalnız olduğumu söyleyeceğim kimse olmadığından yalnızım ben.
 • Ömründen nasibin, kendini Sevgiliden mesut bulduğun andan ibarettir.
 • Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun? Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?
Sevgide güneş gibi ol,
Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol,
Hataları örtmede gece gibi ol,
Tevazuda toprak gibi ol,
Öfkede ölü gibi ol,
Her ne olursan ol,
Ya olduğun gibi görün,
Ya da göründüğün gibi ol.
Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

Depresyondan kurtulmak için neler yapılması gerekir ?

Orta ve ileri dereceli depresyondan kurtulmak için öncelikle uzman yardımı almak gerekir. Kendi kendine yenmeye çalışan insanlar ya da tedavi sürecinde olan insanlar depresyonla başa çıkabilmek için aşağıdaki yolları yapabilirler. Uyku düzenini sağlamak, hobiler geliştirmek, spor yapmak, yenilikler karşısında kendisini geliştirmek ve sağlıklı beslenmek .

Ocak 2013

jas bu yanıtı beğendi:

Depresyondan kurtulmak için neler yapılması gerekir ?

Depresyon tedavisinde ilaçlar ve çeşitli terapi teknikleri kullanılır. En etkili terapi tekniklerinden birisi bilişsel davranışçı terapidir. Eğer depresyondan kurtulmak için bir uzman desteği almak istiyorsanız psikiyatriste ve bilişsel davranışçı terapi uygulayan bir terapiste başvurmanızı öneririm.


Ancak bu adıma geçmeden önce soru hakkında düşününce böyle bir soruyu soran kişinin depresyonda olduğunu varsaydığını ve bunun için çözümler aradığını ve uzman yardımına başvurmayı tercih etmediğini tahmin ediyorum. Öncelikle sorununuz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için depresyon ile ilgili çeşitli psikoeğitim materyalleri okumanızı öneririm. Bu tanının size ne kadar uyduğu görmenizi ve uzman desteğine başvuru seçeneğini tekrar değerlendirmenizi sağlayabilir. Aynı zaman bu tip materyallerde sorunun dinamiği ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Sorun ve çözüm odaklı bir yaklaşım olduğu için okuyacağınız psikoeğitim materyalinin de bilişsel davranışçı terapi bakış açısıyla yazılmış olmasını tercih etmenizi öneririm. "İyi Hissetmek" ve "Evinizdeki terapist" isimli kitaplar bu konuda yazılmış güzel kaynaklardır.

İnternet üzerinde araştırma yapacaksanız İngilizce kaynakları "self-help resources" anahtar kelimesi ile arayabilirsiniz. Türkçe'de de benzer terimler kullanılıyor "Kendime yardım kitapçıkları" gibi. Ancak Türkçe materyal bulmak biraz zor olabilir.


Not: Sorunun ciddiyeti ne olursa olsun, öncelikle bir uzman görüşü almakta fayda var.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Yazarlık

352 Kişi   69 Soru

Güzel Sözler

130 Kişi   14 Soru

Leman

9 Kişi   1 Soru

İnternetten Para Kazanmak

633 Kişi   61 Soru

İnternet Sitesi

1011 Kişi   171 Soru

İnternet Haberleri

267 Kişi   29 Soru

Orhan Pamuk

9 Kişi   2 Soru

Olumlama

16 Kişi   2 Soru

Blogspot

37 Kişi   13 Soru

Blogger Eklentileri

24 Kişi   6 Soru

Clipmarks

12 Kişi   1 Soru

Blogger

98 Kişi   32 Soru

John Steinbeck

12 Kişi   1 Soru

Reklam Yazarı

51 Kişi   2 Soru

İnternet Yasası

66 Kişi   4 Soru

Yerli İnternet Girişimleri

411 Kişi   60 Soru

İnternet Dili

98 Kişi   1 Soru

İnternet Zararları

50 Kişi   0 Soru

İnternet Oyunları

40 Kişi   3 Soru

İnternetten Alışveriş

81 Kişi   49 Soru

John Verdon

8 Kişi   0 Soru

Ahmet Faik

8 Kişi   0 Soru

Patrick Roftfuss

5 Kişi   0 Soru

Richard Dawkins

9 Kişi   1 Soru

Deneme

26 Kişi   4 Soru

Önemli Bloglar

10 Kişi   4 Soru

Maxime Chattam

3 Kişi   0 Soru

İnsan Davranışları

3838 Kişi   962 Soru