Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anıl, 

Mühendis

Mühendis Anıl inploid.com'da 52 soru sordu, 177 soru yanıtladı ve 36 takipçisi var.

Ağustos 2015

Anıl bir yanıt verdi.

Yaz aylarında oruç tutmak sağlığı etkiler mi?

Beslenme alışkanlıklarına ve çalışma koşullarının durumuna göre değerlendirilebilir bu durum. Açık havada güneşin altında bol su kaybederek çalışma söz konusu ise ve bir de karaciğeri ve böbrekleri yoracak ilaç ve besin tüketimi söz konusu ise sağlık olumsuz etkilenebilir. Ancak vücudun su tutmasını sağlayacak besinlerin tüketimi koruyucu maddeler içermeyen besinler oruç sırasında aç ve susuz kalmayı beden için daha kolay hale getirir. Oruç dışı zamanda kola, yapay tatlandırıcı ve şeker içeren besinlerin tüketimi, kırmızı etin fazla tüketimi, mangalda et karaciğer ve böbreklere yük bindirir, 18 saat civarı oruç tutulduğu için de organlar zehirli maddeleri süzmek ve uzaklaştırmak için yeteri kadar sıvı bulamadığı için sağlığın bozulmasına yol açabilir.
Ağustos 2015

Anıl bir yanıt verdi.

Kaç çeşit reçete vardır?

Yeşil, kırmızı, turuncu ve mor reçete vardır. Bunlar ilaçların özelliklerine göre eczaneden temin edilmek istendiğinde yetkili doktorun verdiği miktarlarda temininin kontrol edilebilmesi amacıyla düzenlenmiştir.Yeşil reçete ile satılan ilaçlar içerisinde bağımlılık yapabilecek maddeleri bulundurur.
Kırmızı reçete ile satılan ilaçlar; uyarıcı olma etkisi nedeniyle uykusuzluk yapar, böylece hem uykuyu engeller hem de dikkati toplamaya yardımcı olur.Turuncu reçete; hematolojik hastalara yazılır yani kan ürünü reçeteleridir.Mor reçete ise esasında ilaç kapsamı olarak turuncu reçete ile aynıdır. Ancak mor reçetenin turuncu reçeteden farkı daha fazla doz yazılması gereken durumlarda kullanılır.
Ağustos 2015

Anıl bir yanıt verdi.

Duvara resim asmak için çivi çakmak yerine alternatif ne olabilir ?

3M çerçeve, ayna yapıştırma bantları kullanabilirsin. Hem duvarın boyasına zarar vermez sökerken hem de ürüne zarar vermemiş olursun. Ben boy aynasını o şekilde yapıştırdım ve bir seneden fazla süredir güvenle duruyor.
Ekim 2014

Anıl bir yanıt verdi.

Starbucks'taki en güzel kahveler nelerdir?

Kahve türü mü yoksa kahve çekirdeği mi olarak soruluyor.
Etiyopya kahve çekirdekleri oldukça güzel tat ve kokuya sahip.
Kişisel tercihi olarak da ristretto bianco, cappucino tatlı olmamaları sebebiyle favorilerim.
Tatlı ve soğuk kahve olarak da java chip chocolate+2 shot espresso harikadır, tavsiye ederim.
Ekim 2014

Anıl bir yanıt verdi.

Filtre kahvenin, suda çözünen nescafe gibi diğer kahvelere nazaran daha az kimyasal icerdigi yani daha az zararlı olduğu doğru mudur?

Kahvenin bir zararı yoktur. Esasında kahve çekirdekleri bilindiği üzere yeşil renklidir. Bu şekilde de demlenip içilebilir. Kahveyi kısmen zararlı yapan çekirdeklerinin aşırı şekilde kavrulmasıdır. Kahveye rengini ve tadını veren de bu kavurma işlemidir. Kahve çekirdeklerinden oluşan filtre kahve ve espresso bazlı kahveler günde birkaç bardak içildiğinde; vücuda da yeterli su alındığı takdirde yarar sağlar.
Ekim 2014

Anıl bir yanıt verdi.

Kahve içen var mı? Hangi yörenin kahvelerini içersiniz?

Kolombiya ve Etiyopya kahve çekirdekleri birinci tercihimdir. Bu tat farkını Starbucks gibi kahve dükkanalrında ayrı ayrı satın almaksızın deneyebilirsiniz.
Ekim 2014

Anıl bir yanıt verdi.

Latte yapılırken kullanılan kahve normal filtre kahvede kullanılanlardan farklı mıdır?

Latte, mocha, cappucino gibi kahveler espresso bazlıdır. Espressonun özelliği ise ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin basınçlı sıcak su ile demlenmesidir.

Kahve
Hazneye yerleştirilir ve espresso makinasına takılır, üzerinden basınçlı sıcak su geçer. Espresso da esas olan hızlıca bu işlemin geçrekleşmesiyle kahve çekirdeklerinin aroması ve yoğunluğu korunur.
Filtre kahvede ne akdar koyu demlerseniz demleyin kahvenin tadı süt ile birleştiğinde oldukça baskılanır.
Mayıs 2014

Anıl bu yanıtı beğendi:

Yumurtanın sarısının rengi neden koyu ya da açık olur?

Yumurta sarısının rengi, ksantofil adı verilen renk pigmentinin tavuk rasyonundaki oranıyla ilgilidir.
Buğday bakımından zengin rasyonla beslenen tavuklardan elde edilen yumurta sarısı, mısırla beslenenlerden elde edilen yumurta sarısından daha açık bir renge sahiptir. Buna karşın besleyici değerleri açısından kayda değer bir farklılık söz konusu değildir.
Mayıs 2014

Anıl bir yanıt verdi.

Kredi kartınız ile ilk ne almıştınız?

Yanlış olmasın da 2001-2004 yılları civarıydı. 6. Sınıftaydım muhtemelen, Garanti Bonus'un günlük limite sahip metal zincir ile gönderilen bir kredi kartı vardı onunla internetten alışveriş yapmıştım. Ücretli yabancı bir dizine internet sitemi kaydettirmiştim.
Mayıs 2014

Anıl bir yanıt verdi.

Kız kardeşiniz mi yoksa ablanız mı olmasını tercih ederdiniz, hangisinin sorumluluğunu taşımak paylaşmak size daha kolay gözükmektedir?

Kız kardeşim olsa fazlaca kıskanabilme potanisyeline sahip olurdum. Ancak yine de ona derslerine yardımcı olmak, hayata dair tecrübelerimi eğrisiyle doğrusuyla onunla paylaşmak, onu korumak kollamak, izin konusunda sorumluluğunu alarak destek olmaya çalışmak gibi düşünceler geçiyor aklımdan.
Ablam olsaydı, anne gibi bir sevgi ve şefkat de abladan görmek güzel olurdu. Hem okulda derslerime yardım edebilirdi, benimle tecrübelerini paylaşırdı bana arkadaşlık, sırdaşlık ederdi güzel olabilirdi.
Mayıs 2014

Anıl bir yanıt verdi.

İnşaat mühendisi olmanın güzellikleri nelerdir? Eksileri nelerdir?

İnşaat mühendisi olmanın güzelliğini okuldaki 1. Sınıfta okutulan statik dersindeki hocamın bir yaklaşımıyla aktaracağım.
İTÜ'den her sene yaklaşık 200-250 civarı inşaat mühendisi mezun oluyor. Bunların %35'i piyasada iş arıyor.
%30'u farklı alanlarda yüksek lisans yaparak veya yapmayarak çeşitli sektörlere yöneliyor.
%10'u kamu sektörüne giriyor.
%10'u direk müteahhitlik yapıyor.
%10'u aile şirketlerine giriyor.
%5'i de akademik kariyer vs.
Kabaca buna benzer bir oran dağılımı yapmıştı, gerçekten pratikte de bu dağılım tutuyor.
Bankacılık, gıda, spor, teknoloji, turizm, eğlence vb. pek çok sektörde inşaat mühendislerini görmek mümkün.

İnşaat mühendsilerinin sadece kendi alanlarında bile çalışma alanları o kadar geniştir ki; köprüler, gökdelenler, tüneller, viyadükler, otoyollar, barajlar, konutlar.
Bunların yanı sıra iş güvenliği, yapı denetim, hukuk, satın alma, projelendirme gibi geniş bir yelpazede görev alınabilir.

Sadece inşaat mühendislği bölümündeki anabilim dalları bile kendi içinde oldukça geniş çalışma alanlarına sahiptir.
-Betonarme
-Çelik yapılar
-Mekanik
-Yapı malzemesi
-Ulaştırma
-Hidrolik
-Kıyı ve liman
-Geoteknik
-Yapı işletmesi


İnşaat mühendisliğinin güzelliğini kısaca özetleyecek olursam; hem sektör içinde hem de sektör dışında inşaat mühendisliği vasfıyla güzel pozisyonlarda çalışabilir, keyifli işler yapabilir ve maddi anlamda tatmin olabilirsiniz.
Mayıs 2014

Anıl  bu yazıyı beğendi:

Mayıs 2014

Anıl bir yanıt verdi.

İzcilik nedir?

İzcilik; paylaşmaktır, kardişliktir, mücadeledir, yarıştır, eğitimdir, öğrenimdir, saygıdır, sevgidir, kendine güvenmektir, cesarettir, sorumluluktur, disiplindir, düzendir, eğlencedir.

15 yıldır izciyim, sayısız kamp yaptım, 2 sene önce de liderlik temel kursuna katılarak izci lideri olmaya hak kazandım. İzcilik gerçekten yukarıda saydığım kelimlerin fazlasıyla içinde barındırıyor.

Zor şartlarda şikayet etmeden yaşamayı, yardım etmeyi, paylaşmayı o kadar güzel öğreniyorsunuz ki, hem de hiçbir zorlama, dış güç olmadan. Disiplin ve düzen kavramlarını sorumluluk alarak, sabah kalkma saatinden başlayıp, yatağın toplanması gerektiğine, nöbet gününde yemek yenilen masaları toplamaya, kamp ateşi gece programlarında izcilerin karşısına geçip oyun sergilemeye, gece yalnız başınıza yürüyüş yaparak hedefe ulaşmanız gerektiğine kadar pek çok şey.
İlk odun kırmayı, ateş yakmayı, yemek pişirmeyi, kardeşim olmamasına rağmen kardeşlik duygusunu izcilikte tattım ben. Aklıma şimdilik bunlar geldi, biraz heyecanla yazdım umarım anlaşılır olmuştur.

İzci selamı;
İzcilik
1. Allah'a ve vatana karşı görevlerimi yerine getireceğime,
2. İzcilik türesine uyacağıma,
3. Başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma,
4. Büyüklerime karşı saygılı olacağıma,
5. Küçüklerimi sevip kollayacağıma,
6. Tüm dünya izcileri kardeştir.

İzciliğin 10 adet türesi vardır, bunları paylaşmak istiyorum;
1. İzci sözünün eridir, şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.
2. İzci başkalarına yardımcı ve yararlı olur.
3. İzci herkesin arkadaşı ve bütün izciler kardeştir.
4. İzci naziktir.
5. İzci yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.
6. İzci bitki ve hayvanları sever ve korur.
7. İzci büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
8. İzci cesurdur. Her türlü şartlar altında neşeli ve güler yüzlüdür.
9. İzci tutumludur.
10. İzci fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.
Mayıs 2014

Anıl bir yanıt verdi.

Deprem anında ne yapmalıyız?

Öncelikle deprem anında sakin kalmaya çalışmalı ve paniğe kapılmamalıyız.
Asansör ve merdivene koşmamalıyız.
Camlardan, avizelerden, aynalardan, kitaplıklardan, devrilmesi ve düşmesi olası tüm eşyalardan uzak durmalıyız.
Sağlam bir masanın altına girip, ellerimizi başımızın üstüne kenetleyerek, başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız başımızı korumalıyız.
Mayıs 2014

Anıl bu yanıtı beğendi:

Google'da nasıl bir çalışma ortamı var ve nasıl Google'da çalışabilirim?

Kimsenin üzerinde düşünmediği bir konu üzerine bir proje oluştur ve google'a gönder. Tabii karakterini ortaya koyacak boyutta bir blog ve sosyal medya hesapları da iş görür. Yapman gereken yaratıcılığını ve uzmanlığını kanıtlamak. Başarılar!
Mayıs 2014

Anıl bu yanıtı beğendi:

Sizi etkileyen bir kitaptan, etkilediğiniz bir bölümü paylaşır mısınız?

''Dante'nin İlahi Komedya'da dediği gibi: 'O insan gerçek aşkın ortaya çıkmasına izin verdiği gün,düzgün yapılmış herşey karmakarışık olacak ve doğru ve gerçek bildiğimiz herşeyi alt üst edecek.' İnsanoğlu nasıl seveceğini öğrendiğinde dünya gerçek bir dünya olacak; o zamana kadar biz aşkın ne olduğunu bildiğimizi sanarak yaşayacağız, ama her zaman bunu olduğu gibi söyleyebilme cesaretinden yoksun kalacağız.
''Aşk evcilleşmemiş bir güçtür.Onu kontrol etmeye çalıştığımızda bizi yok eder.Onu hapsetmeye çalıştığımızda o bizi esir alır.Onu anlamak için çabaladığımızda kendimizi kaybolmuş ve şaşkına dönmüş hissetmemizi sağlar.''
(Paulo Coelho-Zahir)
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İzcilik

4 Kişi   1 Soru

Seyahat

469 Kişi   88 Soru

Basketbol

181 Kişi   46 Soru

Yüzme

119 Kişi   22 Soru

Kort Tenisi

11 Kişi   4 Soru

Klasik Gitar

22 Kişi   9 Soru

Forex

33 Kişi   18 Soru

Arjantin Tango

7 Kişi   0 Soru

Dans

96 Kişi   30 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Work And Travel

31 Kişi   20 Soru

Teknoloji Marketleri

65 Kişi   2 Soru

SEO (Search Engine Optimization)

180 Kişi   50 Soru

Arama Motoru Optimizasyonu

30 Kişi   11 Soru

İnsan Sağlığı

538 Kişi   314 Soru

Doğal Yaşam

104 Kişi   26 Soru

Terapi

38 Kişi   13 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Bankalar

69 Kişi   67 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Başarı

124 Kişi   40 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

Korsan Yazılım

53 Kişi   7 Soru

Yazılım Uzmanı

352 Kişi   29 Soru

İstanbul

572 Kişi   196 Soru

Cep Telefonları

607 Kişi   224 Soru

Akıllı Ev

51 Kişi   4 Soru