Bilmek istediğin her şeye ulaş

Enfal Anıl,

İnşaat Mühendisi

Mühendis işletmeci Gezen fotoğrafçı

Ağustos 2015

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Yaz aylarında oruç tutmak sağlığı etkiler mi?

Beslenme alışkanlıklarına ve çalışma koşullarının durumuna göre değerlendirilebilir bu durum. Açık havada güneşin altında bol su kaybederek çalışma söz konusu ise ve bir de karaciğeri ve böbrekleri yoracak ilaç ve besin tüketimi söz konusu ise sağlık olumsuz etkilenebilir. Ancak vücudun su tutmasını sağlayacak besinlerin tüketimi koruyucu maddeler içermeyen besinler oruç sırasında aç ve susuz kalmayı beden için daha kolay hale getirir. Oruç dışı zamanda kola, yapay tatlandırıcı ve şeker içeren besinlerin tüketimi, kırmızı etin fazla tüketimi, mangalda et karaciğer ve böbreklere yük bindirir, 18 saat civarı oruç tutulduğu için de organlar zehirli maddeleri süzmek ve uzaklaştırmak için yeteri kadar sıvı bulamadığı için sağlığın bozulmasına yol açabilir.
Ağustos 2015

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Kaç çeşit reçete vardır?

Yeşil, kırmızı, turuncu ve mor reçete vardır. Bunlar ilaçların özelliklerine göre eczaneden temin edilmek istendiğinde yetkili doktorun verdiği miktarlarda temininin kontrol edilebilmesi amacıyla düzenlenmiştir.Yeşil reçete ile satılan ilaçlar içerisinde bağımlılık yapabilecek maddeleri bulundurur.
Kırmızı reçete ile satılan ilaçlar; uyarıcı olma etkisi nedeniyle uykusuzluk yapar, böylece hem uykuyu engeller hem de dikkati toplamaya yardımcı olur.Turuncu reçete; hematolojik hastalara yazılır yani kan ürünü reçeteleridir.Mor reçete ise esasında ilaç kapsamı olarak turuncu reçete ile aynıdır. Ancak mor reçetenin turuncu reçeteden farkı daha fazla doz yazılması gereken durumlarda kullanılır.
Ağustos 2015

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Duvara resim asmak için çivi çakmak yerine alternatif ne olabilir ?

3M çerçeve, ayna yapıştırma bantları kullanabilirsin. Hem duvarın boyasına zarar vermez sökerken hem de ürüne zarar vermemiş olursun. Ben boy aynasını o şekilde yapıştırdım ve bir seneden fazla süredir güvenle duruyor.
Ekim 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Starbucks'taki en güzel kahveler nelerdir?

Kahve türü mü yoksa kahve çekirdeği mi olarak soruluyor.
Etiyopya kahve çekirdekleri oldukça güzel tat ve kokuya sahip.
Kişisel tercihi olarak da ristretto bianco, cappucino tatlı olmamaları sebebiyle favorilerim.
Tatlı ve soğuk kahve olarak da java chip chocolate+2 shot espresso harikadır, tavsiye ederim.
Ekim 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Filtre kahvenin, suda çözünen nescafe gibi diğer kahvelere nazaran daha az kimyasal icerdigi yani daha az zararlı olduğu doğru mudur?

Kahvenin bir zararı yoktur. Esasında kahve çekirdekleri bilindiği üzere yeşil renklidir. Bu şekilde de demlenip içilebilir. Kahveyi kısmen zararlı yapan çekirdeklerinin aşırı şekilde kavrulmasıdır. Kahveye rengini ve tadını veren de bu kavurma işlemidir. Kahve çekirdeklerinden oluşan filtre kahve ve espresso bazlı kahveler günde birkaç bardak içildiğinde; vücuda da yeterli su alındığı takdirde yarar sağlar.
Ekim 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Kahve içen var mı? Hangi yörenin kahvelerini içersiniz?

Kolombiya ve Etiyopya kahve çekirdekleri birinci tercihimdir. Bu tat farkını Starbucks gibi kahve dükkanalrında ayrı ayrı satın almaksızın deneyebilirsiniz.
Ekim 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Latte yapılırken kullanılan kahve normal filtre kahvede kullanılanlardan farklı mıdır?

Latte, mocha, cappucino gibi kahveler espresso bazlıdır. Espressonun özelliği ise ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin basınçlı sıcak su ile demlenmesidir.

Kahve
Hazneye yerleştirilir ve espresso makinasına takılır, üzerinden basınçlı sıcak su geçer. Espresso da esas olan hızlıca bu işlemin geçrekleşmesiyle kahve çekirdeklerinin aroması ve yoğunluğu korunur.
Filtre kahvede ne akdar koyu demlerseniz demleyin kahvenin tadı süt ile birleştiğinde oldukça baskılanır.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Kredi kartınız ile ilk ne almıştınız?

Yanlış olmasın da 2001-2004 yılları civarıydı. 6. Sınıftaydım muhtemelen, Garanti Bonus'un günlük limite sahip metal zincir ile gönderilen bir kredi kartı vardı onunla internetten alışveriş yapmıştım. Ücretli yabancı bir dizine internet sitemi kaydettirmiştim.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Kız kardeşiniz mi yoksa ablanız mı olmasını tercih ederdiniz, hangisinin sorumluluğunu taşımak paylaşmak size daha kolay gözükmektedir?

Kız kardeşim olsa fazlaca kıskanabilme potanisyeline sahip olurdum. Ancak yine de ona derslerine yardımcı olmak, hayata dair tecrübelerimi eğrisiyle doğrusuyla onunla paylaşmak, onu korumak kollamak, izin konusunda sorumluluğunu alarak destek olmaya çalışmak gibi düşünceler geçiyor aklımdan.
Ablam olsaydı, anne gibi bir sevgi ve şefkat de abladan görmek güzel olurdu. Hem okulda derslerime yardım edebilirdi, benimle tecrübelerini paylaşırdı bana arkadaşlık, sırdaşlık ederdi güzel olabilirdi.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

İnşaat mühendisi olmanın güzellikleri nelerdir? Eksileri nelerdir?

İnşaat mühendisi olmanın güzelliğini okuldaki 1. Sınıfta okutulan statik dersindeki hocamın bir yaklaşımıyla aktaracağım.
İTÜ'den her sene yaklaşık 200-250 civarı inşaat mühendisi mezun oluyor. Bunların %35'i piyasada iş arıyor.
%30'u farklı alanlarda yüksek lisans yaparak veya yapmayarak çeşitli sektörlere yöneliyor.
%10'u kamu sektörüne giriyor.
%10'u direk müteahhitlik yapıyor.
%10'u aile şirketlerine giriyor.
%5'i de akademik kariyer vs.
Kabaca buna benzer bir oran dağılımı yapmıştı, gerçekten pratikte de bu dağılım tutuyor.
Bankacılık, gıda, spor, teknoloji, turizm, eğlence vb. pek çok sektörde inşaat mühendislerini görmek mümkün.

İnşaat mühendsilerinin sadece kendi alanlarında bile çalışma alanları o kadar geniştir ki; köprüler, gökdelenler, tüneller, viyadükler, otoyollar, barajlar, konutlar.
Bunların yanı sıra iş güvenliği, yapı denetim, hukuk, satın alma, projelendirme gibi geniş bir yelpazede görev alınabilir.

Sadece inşaat mühendislği bölümündeki anabilim dalları bile kendi içinde oldukça geniş çalışma alanlarına sahiptir.
-Betonarme
-Çelik yapılar
-Mekanik
-Yapı malzemesi
-Ulaştırma
-Hidrolik
-Kıyı ve liman
-Geoteknik
-Yapı işletmesi


İnşaat mühendisliğinin güzelliğini kısaca özetleyecek olursam; hem sektör içinde hem de sektör dışında inşaat mühendisliği vasfıyla güzel pozisyonlarda çalışabilir, keyifli işler yapabilir ve maddi anlamda tatmin olabilirsiniz.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

İzcilik nedir?

İzcilik; paylaşmaktır, kardişliktir, mücadeledir, yarıştır, eğitimdir, öğrenimdir, saygıdır, sevgidir, kendine güvenmektir, cesarettir, sorumluluktur, disiplindir, düzendir, eğlencedir.

15 yıldır izciyim, sayısız kamp yaptım, 2 sene önce de liderlik temel kursuna katılarak izci lideri olmaya hak kazandım. İzcilik gerçekten yukarıda saydığım kelimlerin fazlasıyla içinde barındırıyor.

Zor şartlarda şikayet etmeden yaşamayı, yardım etmeyi, paylaşmayı o kadar güzel öğreniyorsunuz ki, hem de hiçbir zorlama, dış güç olmadan. Disiplin ve düzen kavramlarını sorumluluk alarak, sabah kalkma saatinden başlayıp, yatağın toplanması gerektiğine, nöbet gününde yemek yenilen masaları toplamaya, kamp ateşi gece programlarında izcilerin karşısına geçip oyun sergilemeye, gece yalnız başınıza yürüyüş yaparak hedefe ulaşmanız gerektiğine kadar pek çok şey.
İlk odun kırmayı, ateş yakmayı, yemek pişirmeyi, kardeşim olmamasına rağmen kardeşlik duygusunu izcilikte tattım ben. Aklıma şimdilik bunlar geldi, biraz heyecanla yazdım umarım anlaşılır olmuştur.

İzci selamı;
İzcilik
1. Allah'a ve vatana karşı görevlerimi yerine getireceğime,
2. İzcilik türesine uyacağıma,
3. Başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma,
4. Büyüklerime karşı saygılı olacağıma,
5. Küçüklerimi sevip kollayacağıma,
6. Tüm dünya izcileri kardeştir.

İzciliğin 10 adet türesi vardır, bunları paylaşmak istiyorum;
1. İzci sözünün eridir, şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.
2. İzci başkalarına yardımcı ve yararlı olur.
3. İzci herkesin arkadaşı ve bütün izciler kardeştir.
4. İzci naziktir.
5. İzci yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.
6. İzci bitki ve hayvanları sever ve korur.
7. İzci büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
8. İzci cesurdur. Her türlü şartlar altında neşeli ve güler yüzlüdür.
9. İzci tutumludur.
10. İzci fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Deprem anında ne yapmalıyız?

Öncelikle deprem anında sakin kalmaya çalışmalı ve paniğe kapılmamalıyız.
Asansör ve merdivene koşmamalıyız.
Camlardan, avizelerden, aynalardan, kitaplıklardan, devrilmesi ve düşmesi olası tüm eşyalardan uzak durmalıyız.
Sağlam bir masanın altına girip, ellerimizi başımızın üstüne kenetleyerek, başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız başımızı korumalıyız.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Kendi adıma yanıt vereyim. Genel olarak ayda bir kez Şehir ve Devlet tiyatrolarında hangi oyunlar var bakıyorum. Sonra oyunların isimlerini internetteki sözlüklerde aratıyorum ve sözlüklerdeki eleştiriler hayli tutarlı ve geçrekçi oluyor. Daha önceki tecrübelerim de bunu destekler nitelikte. Sözlüklerde insanalrın genelde beğenmiş olduğu oyunları ben de üç aşağı beş yukarı beğeniyorum. Neyse gelelim ki araştırmadan gittiğim bir oyun eğer şans eseri güzel değilse eziyet oluyor. Bir an önce çıkıp gidesim geliyor. Sanat bana ağır geliyor. Hele ki 20.00-22/23.00 arasındaki bir oyunsa hem uyku bastırıyor hem de bunalıyorum.
Beğenilen oyunlara bilet bulmak zaten inanılmaz güç, satışa çıkar çıkmaz almak gerekiyor, bir de tiyatronun hangi sahnede oynadığı da ekstra bir külfet. Kalkıp Beykoz'a, Ümraniye'ye, Küçükçekmece'ye gitmek oldukça vakit alan bir şey.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

İ.T.Ü'deki eğitimin çok rahat olduğunu düşünüyor musunuz?

Hani bir de "çok rahat" olarak sorulmuş soru. Kesinlikle hayır yok öyle bir şey. Bitmeyen vizeler, hele bazı bölümlerde bitmeye kısa sınav ve sınıv uygulamaları ve en baş belası şey ön şartlara takılmak. Bilim üretmemiz isteniyor mu? Kafa yormamız isteniyor mu? Yoksa sadece ders manyağı olup çıkmamız mı? Anlamış değilim.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Sizce sayısalcı mı yoksa sözelci mi olmalıyım?

ABasit bir bölüm oku üniversitede sonrasında sertifika eğitim programlarına katılarak bilgisayar alanında istediğin sektöre yönelebilirsin. Bilgisayar mühendisi olman şart değil. 4 yıllık lisans diploman ve İngilizcen olduktan sonra Microsoft'un sertifika programları vs. var. Kendin de çalışarak programlama dillerini öğrenebilirsin, algoritma mantığını kavrayabilirsin. Ders başarısı ile matematik zekası çok başka olabiliyor.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Work and Travel hakkında tavsiyeleriniz nelerdir?

*WAT amacınızı ve beklentinizi belirleyin.
1) Çok para, az İngilizce
2) Az para, çok İngilizce
3) Kazandığın kadar gezerken harcama ve çok İngilizce
Genelde hepsi bir arada olmuyor. Tecrübelerim bana bunu gösterdi. Eğer NewYork, LosAngeles gibi bir yere giderseniz gezmek anlamında süper ancak, barınma, yeme içme pahalı oluyor. İngilizcenizi geliştirecek sosyal bir iş yaparsanız aşırı kazanamayabilirsiniz. Ek iş bulursanız kazancınız artar, diliniz gelişir. Çalışırken mi gezmek yoksa en son birkaç hafta mı gezmek istediğinize karar verin. *Kalacağınız yeri çok iyi belirleyin, yanınızda bolca konserve ve hazır paketlenmiş şekilde gıda götürebilirsiniz. Ne de olsa 2x23 kg hakkınız var.
*Her büyük şirkete güvenmeyin.
*Uçak biletinizi THY direk uçuş olarak alın. (3-5'in hesabını yapmayın)
Aklıma gelirse eklerim.
Mayıs 2014

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

30 yaşından önce 500.000$ kazanmak mümkün mü?

Doğru zamanda doğru yerde bulunmak ve doğru hamleyi yapmak biraz da şans faktörü bu parayı kazanmak için mümkün. Bkz. Tavuk Suyuna çorbalar kitabının yazarı.
Bkz2. Borsa, foreks milyonerleri
Kasım 2012

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

Siyah noktaları nasıl temizleyebiliriz?

Alet kullanmadan siyah noktaları temizlemek için ise Clean & Clear Siyah Nokta Temizleyici Peeling Kremi ya da Garnier Saf & Temiz 3ü 1 Arada - Temizleme + Peeling + Maske ürünlerini tavsiye edebilirim. %100 olumlu sonuç alamayabilirsiniz ancak %80-90 lara varan etkinliklerini kullanarak gördüm.


Cilt Problemleri
Cilt ProblemleriKasım 2012

Enfal Anıl bir yanıt verdi.

French Press ile filtre kahve nasıl hazırlanır?

Kahve

Resimde gördüğünüz gibi bir french press ediniyoruz. Sonrasında Tchibo'ya gidiyoruz. Sertlik-yumuşaklık, hafiflik-kuvvetlik derecesine göre kahvemizi french press için diyerek çektiriyoruz. Bir seferde 50 gr çektirmek mantıklıdır aksi takdirde birkaç hafta içerisinde tüketilmediğinde bayatlıyor. Ben yumuşak içimli hafif bir kahve olan wiener melange'ı oldukça seviyorum tavsiye ederim.


Kahvemizi ve french press'imizi aldık, artık kahvemizi hazırlayabiliriz. French press'in filterisini çıakrtıp içine 6-8 gr kahveyi koyuyoruz. Kahve yapmak için kesinlikle hazır su kullanınız aksi takdirde lezzeitnde büyük değişiklikler olacaktır. 250 ml suyu temiz bir çaydanlıkta kaynatıyoruz, ketıl tercih etmiyorum ben. Suyumuz kaynadıktan sonra 40-45 sn kadar bekleyip suyun sıcaklığının düşmesini bekliyoruz. Suyun sıcaklığı düştükten sonra yavaş yavaş kahvenin üzerine döküyoruz. Ardından tahta kaşık (lezzeti bozmaması için önemli) ile yavaşça birkaç kez karıştırıp filterisini üzerine takıyoruz ancak ittirmiyoruz. Eğer yumuşak olarak içmek istiyorsanız 3 dakika, biraz daha yoğun kahve tadı tercihiniz ise 4 ya da 5 dakikaya kadar bekletip ardından yavaşça filtreyi aşağı doğru itiyoruz. Artık kahvemiz servise hazır. Porselen kupamıza kahveyi yavaşa döküp kahvemizi bir parça bitter çikolata eşliğinde afiyetle içebiliriz.


Ben tercihen 10 gr kahve kullanıyorum ve 5 dakika bekletiyorum daha yoğun bir aroma oluyor. Kahveyi sütsüz ve şekersiz tüketmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler