Bilmek istediğin her şeye ulaş

Enfal Anıl,

İnşaat Mühendisi

Mühendis işletmeci Gezen fotoğrafçı

Enfal Anıl'ın Varoluş Hakkında  konu başlığındaki yanıtları

Aralık 2010

Enfal Anıl

İ.T.Ü'deki eğitimin çok rahat olduğunu düşünüyor musunuz?

Hani bir de "çok rahat" olarak sorulmuş soru. Kesinlikle hayır yok öyle bir şey. Bitmeyen vizeler, hele bazı bölümlerde bitmeye kısa sınav ve sınıv uygulamaları ve en baş belası şey ön şartlara takılmak. Bilim üretmemiz isteniyor mu? Kafa yormamız isteniyor mu? Yoksa sadece ders manyağı olup çıkmamız mı? Anlamış değilim.
Mart 2011

Enfal Anıl

İdam işlenilen suçları azaltmak için işe yarar mı yoksa o da başka tür bir canilik mi? Fikriniz nedir?

Ülkemizde her geçen gün onlarca cinayet, tecavüz, saldırı haberleri okuyoruz. Bedelini nasıl ödüyorlar? Para ile ya da"kilo bile alacakları kadar konforlu" cezaevlerinde günlerini gün ederek.
Parası daha bol olan ülkeyi terk ediyor ya da parası ile başkasını yargılatıyor.
Peki İslam hukuku ne diyor?
Hırsızlık suçu oluşmuşsa, ibret verici ve önleyici olması için el kesme cezası vererek bu suç cezalandırmıştır. Medeni hukukta hırsızlık suçuna ise hapis cezası verilmektedir, yani hürriyeti bağlayıcı ceza verilmektedir.
Şayet kasten adam öldürmenin cezasını insan canıyla ödeyeceğini bilse çok daha caydırıcı olmaz mı? Kur'an'da kısas Bakara suresinin 179. ayetinde şu şekilde belirtilmektedir.
Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır…” (Bakara, 2 / 179) kısas sayesinde suçun şahsiliği prensibi kabul edilmiş ve bunun yanında suçun önlenmesi ve ortadan kaldırılmasında caydırıcılık prensibi de açık olarak gözetilmiştir.
ABD'de de idam cezası var, suçlara yönelik cezalarda sıkı denetim ve yaptırım var, haliyle farklı kültürden, dinden, dilden insanlar bir arada sorunsuz yaşayabiliyor. Oysa Türkiye'de %81.33 Türk, %9.02 Kürt ve %9.65
diğer etnik gruptan insanlar yaşamasına rağmen çatışmalar, terör olayları, cinayetler oldukça fazla, hele ki nüfusa göre oran daha da yüksek çıkmaktadır.