Bilmek istediğin her şeye ulaş

June,

Havacılık Sektörü Mali İş Uzmanı

''Hayatta önemli olan servet biriktirmek değil '' Dost '' biriktirmektir.

Temmuz 2013

June

Kanser riskine karşı korunabilmek adına en çok hangi gıdaları tüketmeliyiz?

-Bir insan için en büyük ve en güzel proje, yaşamı boyunca sağlığını iyi koruyabilmiş olmasıdır. Unutulmamalıdır ki hastalıklardan korunmak, tedavi olmaktan her zaman çok daha kolay ve ucuzdur. Bizim biyolojik yapımızda hiçbir değişiklik olmamasına karşılık sürekli yakıtımız değiştiriliyor.


-Kansere Karşı Etkili Alan Savunması için; En az beş (5:) farklı bitkiden oluşturulan bir salata, en az dört (4:)farklı ot/bitkiden oluşturulmuş etkili bitkisel çay, iki (2:) farklı mevsimsel meyve, iki (2:) farklı bitki tohum/çekirdeği günlük olarak beslenmemize koymalıyız. Bu özellikli beslenme” (5:4:2:2) ile vücudumuz, savunmasında gereksinim duyduğu farklı fitokimyasal zenginliğe ulaşmış olur. Bu fitokimyasal zenginlik Alan Savunmasının en önemli donanımıdır. Bu özel sunum ile bünyemiz yüksek çeşitliliğe sahip vitamin, mineral ve mikro besinleri elementlerini de dengeli olarak her gün almış olur.


-Sağlıklı olmanın ‘doğal sigortası’nı gün boyu üst düzeyde tutabilmek bitkilerle mümkündür. İyi bir Alan Savunmasındaki ‘sır’ bitkiler iyi harmanlandığı zaman doğal bileşenlerinden dolayı inanılmaz bir ‘sinerjistik etki değeri’ kazanırlar. Bu kazanım, bizlerin bağışıklık sistemini olabildiğince korumak ve güçlendirmek adına yapılmış olur. Bu kazanım aynı zamanda bizim güvenli Alan Savunması içinde kalmamıza yardımcı olur. Kimyasal bir fabrika olarak tasarlanan vücudumuzun ahenkli işlemesi, kendine sağlanan hammaddeye çok büyük oranda bağlıdır.


-Bitkileri 5:4:2:2: düzeninde almak, günlük 500’e yakın biyoaktif ve fitokimyasal etken maddeyi bağışıklık sistemine katmış oluruz. Bitkilerdeki bu doğal kimyasallar doğanın hazır preparatlarıdır. Bu preparatlar bağışıklık sisteminin direnç kazanmasını sağlarlar.


-Vücudumuzun Alan Savunmasını daha da yükseltecek kozmik faktör fırsat buldukça doğada yürümek ve sosyal ortamda bulunmaktır. Bu iki ortamın mutluluğu ve yaşam gücünü artırdığı bilimsel olarak bilinmektedir.
 • 1 Yanıt
Haziran 2013

June

Saçları en çok ne beyazlatır?

Her türlü stres, özellikle ailevi olanlar.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Bir apartmanda iş yeri açabilmek için apartman sakinlerinin izni gerekir mi?

Konut olarak özgülenmiş kısımlar bulunduran bir apartmanda iş yeri açmak, o bölümün özgüleniş amacını değiştirmektir. Bir bölümün özgüleniş amacını değiştirmek için kat maliklerinin oy birliği gerekir.
 • 5 Yanıt
Mayıs 2013

June

Mide asidi ne kadar güçlüdür?

Mide asidi bir tıraş bıçağını, cam parçacığını, toplu iğneyi eritebilecek kadar kuvvetli bir asittir gerçekten. Midenin yabancı maddelere karşı kendisini ve vücudu savunması için bu iyi bir özelliktir. Mide asidi binde 1-3 kloridlik asit taşır. Midenin salgıladığı hidroklorik asit keskin bir asittir, birçok canlıda gastrit asit olarak salgılanır. Hidroklorik asit ise halk tabiri ile tuz ruhu olarak bilinir.


Eğer midede mukus tabakası bulunmasaydı midenin kendisini sindireceği ve yaşamın son bulacağı örneğini hepimiz biliriz. Bu doğru bir örnektir. Hidroklorik asit midede salgılandığında mide mukoza tabakası ile kendisini bu aside karşı korur.
Mide
Gastrit asidin çalışması...


Ne kadar güçtedir, bunu da söyleyelim:
 • Bir halıyı delebilecek kadar güçlüdür.
 • Aldığımız besinlerde zararlı bakterilerin büyük çoğunluğunu yok edebilecek veya zayıflatacak güçtedir.
 • Tıraş jiletini eritebilir.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Stres cildi nasıl etkiler?

Stres ergenlerde sivilceyi daha da artırır. Singapur’da 94 ergen üzerinde yapılan araştırmada çalışma, stres seviyesi, yağ üretimi ve sivilce şiddetinin arasındaki bağlantıyı ölmek üzere bir araştırma yapıldı. Ergenlerin ortalama yaşı 15’ti ve birçoğunun hafiften ağıra değişmek üzere sivilceleri vardı. Ergenlerin stres seviyesi, Algılanmış Stres Ölçümü’nün anketlerini kullanarak ilk olarak önemli bir sınavdan bir gün önce, ikinci olarak da okul bittikten iki ay sonra ölçüldü. Sivilce şiddeti ve yağ seviyesi de ölçümü yapılanlar arasındaydı. Singapur, yılın her döneminde yağ üretimini etkileyen nem ve sıcaklığın sabit kaldığı bir yer olduğu için seçildi.

Stresin yüksek olduğu sınav öncesi dönemde ergenlerde, düşük stresli oldukları tatil dönemine oranla sivilcelerinde %23’lük bir artış gözleniyor. Buna karşılık yüksek ve düşük stres dönemlerindeki yağ seviyelerinde herhangi bir değişim görülmüyor.

Yeni çalışmalar, stresle birleşen sivilcelerin şiddetinin yağ miktarından başka faktörlere de bağlı olabileceğini söylüyor. İltihabın bu faktörlerden biri olması oldukça mümkün. Çalışma sonuçları, strese bağlı iltihabın sivilce oluşumda bir faktör olabileceği görüşünde. Önceki çalışmalar stresin vücutta iltihap yapımına yol açtığını gösteriyor.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Uzun bir uykudan kalkınca neden kendimizi uyuşuk ve yorgun hissederiz?

Bunun nedenine sirkadiyen ritmin bozulması diyebiliriz. Sirkadiyen ritm: Vücudumuzun muhte­lif fizyolojik fonksiyonları günün 24 saat­lik süresi içinde farklılıklar gösterirler. Bu günlük ritim değişikliklerine sirkadiyen ritim denir.
Sirkadiyen ritme göre uykunun da belirli saati olmalıdır. Ne zaman ve kaç saat uyunulacağının belli oranları vardır. Ritme uyulmadığı taktirde biyolojik işlevlerdeki görülen aksaklıklar vücudumuzda yorgunluk ve uyuşukluk olarak kendini gösterir.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

İnsanlar neden kilo alır?

İnsan vücudu belli metabolizmik reaksiyonlar zinciriyle çalışır. Belli görevler sırayla gerçekleşir. Vücuda giren ve çıkan ne varsa metabolizmaya uygun olmalı. Eğer uygun değilse, bedenimizde farklılaşma ortaya çıkar. Bu farklılaşmaları görmek kolaydır çünkü kendini hasta ederek, şişmanlatarak veya zayıflatarak belli eder.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Yağ bezesi neden olur? Hangi durumlarda alınmalıdır?

Kan kolestrolünün artması neticesinde yağ bezesi yani lipom oluşur. Kan kolestrolü düşse bile bu bezelerin düşmediği görülür. Ancak cerrahi müdahele ile alınabilir. Yağ bezeleri yüzde kötü bir görünüm oluşturmaya ve estetiği bozmaya başladığı zaman alınabilir. Eğer gittikçe büyüyen bir yağ bezesi ise büyümesi sonradan yapılacak operasyonu zorlaştırdığı için önceden de alınması uygundur. Beze ne kadar büyükse operasyonu o kadar zordur. Standart olarak bezenin çapı 5 cm'yi aşmışsa alınmalıdır. Bunun yanında beze ağrı ve bası gibi yakınmalar oluşturuyorsa; bağırsak düğümlenmesi, sindirim sistemi kanaması ve cerrahi sarılık gibi komplikasyonlara yol açmışsa alınmalıdır.

Yağ Bezesi Yağ Bezesi
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Sigara içmeninin günlük hayattaki etkileri nelerdir?

Sigara
Aşağıda sıraladıklarım istisnasız her sigara içende görülen günlük etkilerdir:
 • Baş ağrısı
 • Yemeklerden tat ve koku alamama
 • Üstün ve ağızın kötü kokması
 • Ciğer yangısı ve göğüs ağrıları
 • Cinsel yaşam bozukluğu
 • Mide yanmaları
 • Kalp çarpıntısı
 • Yüksek tansiyon
 • Kişiyi sersemleştirme (içme süresinde)
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Duygusal zekayı geliştirmenin en etkili yolları nelerdir?

Duygusal zekanızı artırmak için art arda izleyeceğiniz adımlar vardır:
 1. Önce kendinizi ve duygularınızı çok iyi tanıyın.
 2. İnsanların olaylara tepkilerini doğru anlamaya çalışın, düşünün.
 3. Yaşadıklarınızdan ders alın.
 4. Dinlemesini öğrenin, dinleyebilmek konuşmaktan çok daha zordur.
 5. Düşmanca duygulardan kurtulun. Hem kendiniz, hem başkaları için...
 6. Sınırlarınızı belirleyin. İki günde samimi olduklarınıza bakın. Uzaktakilere mesafeli, yakındakilere teslim olun.
 7. Empati yeteneğinizi geliştirin.
 8. Heyecanlıyı değil güvenliyi tercih edin. Özellikle aşk hayatınızda maceraların peşinde değil güvenin peşinde koşun.
 9. Yardım alın. Yardım almaktan utanmayın, bir psikologdan gelişiminizle ilgili destek alabilirsiniz.
 10. Unutmayın ki hiçbir şeyin sihirli değneği yoktur. Değişim zaman ve emek ister, siz bunlardan vermelisiniz kendinizden.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

June

Bir üründe katkı maddesi olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir ürün aldığınızda ürünün içindekiler kısmından bunu anlayabilirsiniz. Üründeki katkı maddeler E kodları denen bir sistemle belirtilir. Bir gıda katkısına ait E kodu varsa, bu kod katkı maddesinin tüm gıda güvenliği testlerinden geçtiği ve insan tüketimi için uygunluğunun kanıtlandığı anlamına gelir.ggd.org.tr/sss2.php?bolum=249 adresinden E kodlarını ve içeriklerini öğrenebilirsiniz.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Yüz felci nedir? Yüz felcine karşı hangi önlemler alınmalıdır?

Yüz Felci

Yüz hareketlerini yapmamızı yüz siniri aracılığı ile sağlarız. Beyinden gelen hareket emirlerini yüz siniri, yüz kaslarına ileterek istediğimiz hareketleri yapmamızı sağlar. Eğer beyindeki veya yüz sinirindeki bazı hastalıklar bu iletiyi engellerse yüz felci oluşur ve yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kaybolur. Yüz felci tıbbi olarak fasial paralizi olarak isimlendirilir.

Yüz felcinin nedeni tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte beyinle beyin sapı arasındaki veya beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Beyin-beyin sapı arasındaki yüz felci nedenleri genellikle beyin kanamasına bağlıdır ve nöroloji bölümünde incelenirler. Bu nedenlerle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir. Beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarında oluşan yüz felcine ise periferik yüz felci denir.

Yüz felcinden korunmak için dışarı çıkarken ani ısı değişiminden korunulmalıdır. Eğer yüz felci geçirildiği anlaşılırsa acele bir doktora gitmek kalıcı hasarları önler. Hastanın yüzünü hareket etmesini sağlayacak sakız çiğneme, ayna karşısında gözü kapatıp açma, gülme, kaşları havaya kaldırma gibi basit egzersizler iyileşmede destekleyicidir.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Bikram yoga nedir?

Bikram yoga, Bikram Choudhury tarafından geliştirilmiş, 40 derece sıcaklıkta yapılan ve 26 yoga pozu içeren bir yoga metodudur. Amacı organları, salgı bezlerini ve sinirleri harekete geçirmektir. Postürün düzelmesi, kas ve eklem kabiliyetinin artması ve vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılması gibi faydaları vardır.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Anason çayının faydaları nelerdir?

Ülkemizde ege ve akdeniz kıyılarında yetişmektedir. Anasonun tohumları yetiştikten sonra toplanır ve serin gölge bir yerde kurutulur. Bu tohumlarda bitki çayı yapılır.

Yararları
 • Tüm dünyada anason sindirim sistemi sorunlarında kullanılan bir bitkidir. Yemeklerden sonra içilen anason çayı sindirime yardımcı olarak hazımsızlığı ve şişkinliği giderir.
 • Bağırsak iltihabının tedavisinde anason yağı kullanılır.
 • Öksürüğün tedavisinde ve ağız kokusuna karşı kullanılır.
 • Bronşit tedavisinde kullanılır.
 • Etkili bir balgam söktürücüdür ve boğaz ağrılarını hafifletir.
 • Sinüzite iyi gelir.
 • Uykusuzluk problemine iyi gelir.
 • Diş ağrısını geçirir.
 • En çok bebeklerde gaz problemini çözmede kullanılır.
 • Anne sütünü artırıcı etkisi vardır.
 • Fazla tüketmek uyuşukluk ve uykusuzluğa neden olur bu nedenle uyumadan önce içmekte yarar var.
Yapılışı: Bir bardak anason çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya 3 çay kaşığı taze yaprak yeterlidir. Kaynamış suya bu miktarlarda anasonu atarak ateşi kapatın ve çayın 5-10 dakika demlenmesini bekleyin.

Bitkisel Ürünler
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

June

Yonca diyeti nedir?

Yonca diyeti, Hacettepe Üniversitesi'nin Türklere özel yaptığı bir diyettir. Yoncanın dört yaprağında günde iki porsiyon süt ürünü, dört köfte büyüklüğünde et çeşidi, beş porsiyon meyve-sebze ve her gün bir dilim ekmek bulunur.

Diyet
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Tarçın çayı faydaları nelerdir?

 • Kolesterolü düşürür.
 • Tip 2 diyabete iyi gelir.
 • Diş ağrılarını ve ağız kokularını yok eder.
 • Adet sancılarını azaltır.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Cilt problemleriyle savaşır.
 • Kasları gevşetir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

June

Türkiye'de su kirliliğinin en çok görüldüğü bölge neresidir?

Marmara bölgesidir. Özellikle İstanbul ve İzmit körfezinde biriken sanayi alanlarının atıkları denize boşaltılmakta ve büyük, tehlikeli bir su kirliliği yaratmaktadır. Bunlar karadan gelen atıklar olmasının yanında aynı bölgedeki birçok fabrikadan çıkan zararlı gazların etkileriyle havadan da gelen bir kirlenme söz konusudur. Çevre Sağlığı

Çevre Sağlığı
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

June

Apple Mac bilgisayarlara virüs bulaşır mı?

Mac'lerin virüslerden daha az muzdarip olmasının başında AppStore lüksü gelmektedir. Mac'lerde kullanılan işletim sistemleri MacOS'lar için yazılan programların Apple tarafından incelenip onaylanır ve ve kullanıcıya kategori altında sunulur. Windows kullnıcılarının günde on kere yaptığı gibi arama motorlarına 'programın ismi' ve 'donwload' gibi anahtar kelimeler ile oradan burdan program bulmasından farklı olarak Mac kullanıcıları AppStore'dan istedikleri programları virüssüz halde indirirler.

Aman efendim biz hiç mi sanki crack'lenmiş program kurmuyoruz Mac'lerimize? Elbette kuruyoruz. O programın içine yerleştirilmiş bir virüs user şifresiyle onay verdikten sonra sevgili Mac'ine bulaşmaz mı? Bulaşır. Bunlara lafım yok.

MacOs'lar için yazılmış virüs az mıdır gibi bir istatistik bilgiye sahip değilim fakat Windows kullanıcısı sağlam bir önlem almadığı müddetçe farkına bile varmadan flash disk veya bir emailden kapacağı virüs hemen kendni PC'ye yerleştiriken Mac'te virüs içeren program kurulması için şifre veya App dosyası içine sürükleme uyarısı çıkmaktadır böylece kullanıcı güvenmediği veya tanımadığı programın kurulmasına büyük bir oranda engel olabilmektedir.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2013

June

Bilgisayar güvenliği konusunda herkesin bilmesi gerekenler nelerdir?

Spam postalara aldanmayın. Araba, ev kazandınız gibisinden. Bu tip bağlantılara tıklayarak cep telefonunuz, kimlik numaranız gibi kişisel bilgileri girmeyin. Küçük problemlerle atlatılacağı gibi gerçekten büyük problemlere de sebep olabilir:

Siber Güvenlik
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster