Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaan Şenol, 

Girişimci

Kargoweb.com ve startupfighting.com kurucusu, gemi inşaatı mühendisi, kedi gibi meraklı kişi. (Çevresindekileri genelde çok eğlendirir arada bir de sinir eder.)

Ocak 2015

Kaan Şenol bu yanıtı beğendi:

Yazılım şirketi kurmak istiyorum. Teknik işlere çok karışmadan, istediğim işi nasıl kurup yönetebilirim? Sektörde ne gibi dezavantajlarım olur? Ne tavsiye edersiniz?

Diger (teknik) arkadaslar baska bir acidan girecegim konuya. Eger siz yazilim yaptirmak istediginiz alani cok yi biliyorsaniz belli bir sure odesk ve elance gibi platformlarda MVP (minimal viable product) yaratmasi icin freelance'lerle calisabilir ve kismen calisir bir proof of concept cikartabilirsiniz. Bundan sonra is gercek kodlamayi yapacak bir partner bulmak olacaktir, ama eger musteri ilgisi (customer validation) elde edebilirseniz MVP ile isler daha cabuk ve kolay ilerler. Belli bir sorunu cozmek icin yazilim kullanmak ile yazilim sirketi arasinda fark var. Eger ana isiniz (core competency) yazilim olan bir sirket kurmak istiyorsaniz o zaman yazilimci bir ortaginizin olmasi lazim, siz isin is gelistirme ve satis tarafinda olabilirsiniz, herkesin sadece yazilim bildigi sirketlerin business (isletme) basari hikayesi yaratmasi mumkun degil. Bir diger yolda eger satis, is gelistirme, pazarlama, finans gibi alanlarda domain expertise (alan bilginiz) varsa bir yazilim sirketine co-founder olmaya gidebilirsiniz.
Ocak 2015

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Girişimimi inceleyip öneride bulunacak arkadaşlar arıyorum. Bu kişilere nasıl ulaşabilirim?

Girişimin hakkında yararlı geri dönüşler arıyorsan, bence en doğru yol meet-up vs gibi yerlerdeki toplantılara katılıp girişimini anlatarak yorum istemek olacak (House of genius adı altında İstanbul'da ayda bir olan toplantılar organize ediliyor. Tam sana göre olabilir! houseofgenius.org/location/istanbul/ ).

Web siteni inceleterek sadece kullanılabilirlik ve dizayn gibi konularda güzel eleştiriler alabilirsin. Asıl iş fikri, iş modeli, satış kanalları ne olabilir gibi sorularına alacağın cevaplara, yüz yüze paylaşımlarla ulaşabilirsin .

Benim ofisim Zincirlikuyu'da, dilersen haftaiçi bir gün 18.00'dan sonra bana uğraya bilirsin. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.
Ekim 2014

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Başarılı bir iş planı nasıl hazırlanmalıdır?

Finansal tablolardan oluşan excel üzerinde hazırlanmış iş planı için şöyle bir yol izleyebilirsin.

1. Sekme Pazarlama Planı: İş modeline uygun pazarlama metodlarını (online pazarlama, offline pazarlama, saha satış ekibi, pr vs) geri dönüşlerle beraber bir bütçe dahilinde incelemen gerekir. Şöyle açarsak eğer, ilk sütun senelik harcama (her bir metod için ayrı ayrı) ikinci sütunda harcadığın paranın ne kadarı müşteriye dönecek (adwords için CPC değeri) üçüncü sütunda beklene geri dönüş oran (mesela yine adwords için müşterilerin %3 kadarı alışveriş yapacak) dördüncü sütunda tahmini ciro (sattığınız ürün yada hizmetin ortalama bedeli ile bir önceki sütundaki müşteri sayısını çarparsanız bulabilirsiniz) beşinci sütun tahmini brüt kar. hesaplana bilir.
2. Sekme Kar ve Zarar Tablosu: Mantık olarak en üstte satışlar ve satışlardan elde edilen karla başlanabilir. Devamında varsa satışların maliyetleri ve operasyon maliyetleri (Bir önceki sayfadaki pazarlama giderleri, fatura kira giderleri, maaş giderleri, IT development vs) Ciro eksi maliyetler ile de kar marjı bulunur.
3. Sekme Nakit Akışı: Kar zarar tablosunda bulduğunuz kar marjını kümülatif olarak hesaplarsanız (Yani bir önceki ay ile etkileşimli olarak) nakit akış diyagramını çıkartabilirsiniz.

En son bir de bilanço çıkartmanız lazım ama muhasebe konusunda ehil değilseniz çok zorlanabilirsiniz. Yukarıda yazdıklarımı google da tek tek aratırsanız basit olarak nasıl hazırlayabileceğiniz konusunda fikir sahibi olursunuz. Her iş modeli için sekmeler değişebileceği gibi bu işin tek bir formülü yoktur.
Ekim 2014

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Kafamda yapmak istediğim çok büyük olmayan bir iş, bir proje var. Ama eksiklerim de var, programlama vs... Ekip kurmak istiyorum. Kafa dengi arkadaş nereden bulurum?

1- Girişimcilikle ilgili olan toplantılara katılabilirsin, (meetup veya eventbrite gibi web sitelerinden ne gibi etkinlikler var araştırabilirsin)
2- Facebook'ta girişimcilikle ilgili açık gruplarda co founder aradığını paylaşabilirsin.
3- Arkadaş çevrene sorabilirsin. (Belki arkadaşların arasından olmasa bile onların çevresinden birilerini bulabilirsin)
4- Biraz bütçen varsa ilan verebilirsin. (Kariyer Yenibiriş gibi web sitelerinde)
5- Linkedin'de araştırma yapabilirsin. Bulduğun kişiler ile iletişime geçebilirsin.

Uzun ama en efektif yöntem 1 numaradır. Yüz yüze tanışmak ve konuşmak daha kesin sonuçlar verir.
Şubat 2014

Kaan Şenol bu yanıtı beğendi:

Yıllarca üzerine düşündüğüm katma değeri yüksek başarılı olacak bir fikrim var. Bu fikrimi dökümantasyon haline getirdim ve yatırımcıların kapısını çalmaya başladım.Yatırımcıdan talep edeceğim yatırımı neye göre seçmeliyim? Yatırımcılar neye yatırım yapar?

Bu soru bana da cevaplaması çok zor bir soru geliyordu ama aslında cevabı çok basit. Şimdi kendini yatırımcı olarak varsay ve elinde yatırım yapmak için kullanmayı düşündüğün 100.000 TL para var. Şimdi bu parayı yatırım için kullanabileceğin bir sürü alternatif var bazıları biraz daha riskli ama getirisi daha yüksek bazıları risksiz ama getirisi daha az. Biraz araştırma yaparsan bu parayı bankaya yatırıp belli bir süre faizde beklettiğinde ya da dolara, altına, borsaya yatırdığında ne kazanacağını çok rahat çıkarabilirsin. İstanbul'da en güzeli ev almak olur sanırım risk/kazanç oranı en karlı yatırımlardan biri olur...

Şimdi bunları çıkardıktan sonra elinde 100.000 yatırdığımda bir sene sonra şu kadar 3 sene sonra şu kadar kazanıyorum bilgisi olacak.

Sonra karşına bir girişim/girişimci geldi ve senden 100.000 TL istedi yatırır mısın yatırmaz mısın? Bu soruya eminim şimdi çok daha rahat cevap verebilirsin ;)
Ocak 2014

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Sizce en iyi proje takip aracı/uygulaması hangisidir?

Kullanıcısı değilim fakat yaptığım araştırmaların sonucu olarak asana.com 'u çok beğendim.

Bu programı kullananlar varsa yorumlarını duymayı ben de çok isterim.
Ocak 2014

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Yeni bir iş modeli oluşturmadan internet girişimciliğinde başarılı olunabilir mi?

İş modeli, yapacağınız işin ne olacağının tanımıdır. Ne yapacağınızı bilmezsenin o işi yapabilmeniz biraz zor olur diye düşünüyorum. Ayrıca iş modeli dediğiniz şey zaman içinde değişebilir. Şartlara göre farklı yönelere gidebilir. (Facebook, Youtube, Paypal gibi firmalar ilk kurulduklarında şimdiki iş modelinden farklı şekilde çalışıyordu)

Eğer sorunuz iş planı ise, bu konuda son zamanlarda farklı görüşler ortaya atılıyor (Bkz Lean Startup) . Ben şahsen dinamik bir iş planı olmasından yanayım. Yani iş planı olmalı ama değişken olmalı. Özellikle satışlar ve gelir kısmı çok kolay güncellenebilmeli. Pazarlama yapınız değişken olabilmeli. Bütçenizi ve nakit akışınızı her yaptığınız değişiklikle güncelleyebilmelisiniz.

İş planınız, iş modelinize göre şekillendiğinden, ola ki iş modelini değiştirdiniz (Bkz Pivot etmek) iş planınızı da ona göre güncellemeniz gerekecektir.

Son bir not: Bence iş modeli ve iş planı olmayan işlerin başarılı olma olasılığı, piyangodan para kazanabilme olasılığı ile aynıdır : )
Ocak 2014

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Son günlerde bir çok insan web girişimciliği peşine düştü. İç piyasa gelir modeli olarak reklamı seçmiş olan daha kaç tane web girişimini doyurabilir?

Bu soruya cevap bulabilmek için, İnternet kullanıcılarının alışkanlıklarını araştırmak gerekir diye düşünüyorum. Örneğin kullanıcıların günde ortalama kaç saat internet kullanımı var, bu zamanın ne kadarını hangi web sitelerinde harcıyorlar gibi?

Benim bildiğim Türkiye'de ortalama kullanıcılar günde 2 saat kadar interneti kullanıyorlar ve 1. 5 saat kadarını facebook'ta geçiriyorlar. (3 sene önce yapılan bir araştırmadan aklımda kalanlar. Bugün rakamlar daha değişik olabilir)

Böyle bir tabloda, internet kullanıcılarının alışkanlıkları doğrultusunda belli bir sürede kaç değişik web sitesi ziyaret ettiklerini sorgularsak; kişi başına düşen farklı web sitesi ziyaret etme sayısının ortalama günde 3-5 arasında kalabileceğini düşünebiliriz. (Son verilere bakmak lazım. Bu rakam yanlış olabilir!) . Eğer bu çıkarımımız doğruysa gelir modeli reklam üzerine kurulan bir web girişiminin hayatta kalabilmesi biraz riskli gibi duruyor. Bu işin, tabiri caiz ise, "business" tarafı.

Kısaca ben "piyasanın" belli bir iş modelini doyurup doyuramayacağı fikrinden daha ziyade "kullanıcı alışkanlıklarının" web girişimlerinin hayatta kalabilmelerinde belireyici etken olarak daha etkili olduğunu düşünüyorum. Bir de gelir modeli reklam olarak söylenince bunu sadece çok ziyaretçi alan web siteleri olarak algılamamak gerekiyor. Zira 2000 takipçisi olan moda blog'ları reklamdan çok ciddi paralar kazanabiliyor. (Mecra olarak sadece Adsense düşünmeyin, farklı reklam mecraları da kullanılabilir)

Sözün özü, reklamdan gelir sağladığınız bir girişiminiz varsa ve kullanıcılarınız size zaman harcıyorsa doğru reklam stratejisi ile para kazanabilirsiniz. Diğer web sitelerinin çokluğu sizi etkilemez (aynı işi yapanlar hariç) , sizi siz etkilersiniz.
Ocak 2014

Kaan Şenol bu yanıtı beğendi:

Kesin olarak doğru ya da gerçek olduğunu düşündüğünüz bir şey var mı? Nedir?

"Kesin olarak doğru ya da gerçek olduğunu düşündüğüm" tek şey, "doğru veya gerçek" kavramının kesin olmadığıdır. Doğru/gerçek gözlemlenen gruba, olaya ve gözlemleyene göre değişir. Aşağıda verilen hiçbir cevabı benim kişisel olarak doğru veya gerçek kabul etmemem bunun kanıtıdır! Aynı şekilde benden sonra verilecek olan cevapda da şahsın benim cevabımı kesin olarak doğru/gerçek kabul etmeyecek olması da bunun 2. Kanıtıdır... .
Ocak 2014

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Henüz hayata geçmemiş bir web girişim projesine yatırım almak için yapacağınız görüşmede nelere dikkat etmeniz ve neler göstermeniz gerekir?

Daha henüz fikir aşamasında olan bir web projesi için Türkiye'de yatırım bulmanızın çok düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Bu benim şahsi kanaatim. Ama istisnaların da olabileceği bir gerçek. O yüzden soruya şöyle bir cevap vereyim;

Öncelikle iş fikrinin ne olduğunu bir prototip ile karşı tarafa anlaşılır bir biçimde anlatmak gerekli. "Şunun" gibi olacak veya "bu" proje gibi olacak tarzında soyut anlatımlardan uzak durmak gerekir.

İş fikrinizin finans boyutunu göz önüne sermek çok önemli. Ne kadar sürede ne kadar ciro elde edebileceğinizi iyi anlatmanız gerekiyor.

Pazar büyüklüğünün ne kadar olduğu somut kanıtlarla ortaya konmalı. Rakiplerin isimleri ve ne yaptıkları mutlaka belirtilmeli. Ayrıca rakiplerden farkınızı ne olacağı açıkça anlatılmalı.

Madem yatırım arıyorsunuz, detaylı bir iş planı ile bu finansmanın nerelere harcanacağı anlatılmalı. Gereksiz harcamalardan kaçınılmalı. Nakit akışınız nasıl olacak, ne zaman kırılma yaşanacak, ne zaman kara geçeceksiniz. (İşler istendiği gibi gitmezse yatırımcı belli bir süre sonra ikinci bir fonlamaya ihtiyaç duyacak mı? .)

Tüm bunların dışında belki en önemlisi, daha ortada olmayan bir proje için fon aradığınızdan ekibin bu işe ne kadar hakim olduğu konusu. Çünkü geçmiş deneyimleriniz, kabiliyetleriniz iş fikrinizi hayata geçirmedeki en önemli etken olacaktır. Kendinizi çok iyi anlatmanız lazım, belkide iş fikrinden önce kendinizi pazarlamalısınız. Belki de sırf geçmiş deneyimlerinizden ötürü size yatırım yapacak kişiler bulabilirsiniz.

Tekrar ediyorum, henüz ortada olmayan bir iş için Türkiye'de yatırım bulmanız çok ama çok zor. Tabi bunu değişmez olarak kabul etmekte bir başka hata olabilir. Yani istisnalar olabilir. Bu durumda benim önerim yatırımdan ziyade ortak aramanız. Para kazanmaya başladığınızda da yatırıma yönelmeniz olacaktır.
Ocak 2014

Kaan Şenolİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2014

Kaan ŞenolWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Ocak 2014

Kaan ŞenolBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Ocak 2014

Kaan ŞenolYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Ocak 2014

Kaan ŞenolGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Ocak 2014

Kaan ŞenolVaroluş Hakkında konu başlığını takip etmeye başladı.

Varoluş Hakkında

Düşünmekle başlıyor her şey...

Ocak 2014

Kaan Şenol bir yanıta alt yorum yaptı

Çalışan sayısı işin içeriğine göre değişken olacaktır. Girişimin içeriğini bilemediğimden dolayı ben 3 kişi ön gördüm başkası tek başına çalışmayı göze alabilir. Teknoloji giderleri için en kötü hazır bir e-ticaret sitesi kullanılırsa mantığı ile yaklaştım yine başkası farklı bir çözüm bulabilir hatta kendisi de kurabilir. Hosting için aylık 25 USD'den 200 USD'ye kadar fiyat ta biçebilir. Tamamen işin mahiyetine göre şekillendirmek lazım.

Reklam tarafında 20.000 TL min. sadece adwords değil banner ve facebook dahil olarak düşündüm. İşin içeriğine göre bu artabilir ya da azalabilir (şahsi düşüncem reklam gideri bence daha da fazla olmalıdır). Tüm bunl yukarıda yazılanlar benim deneyimlerimden çıkardığım sonuçlara göre şahsi düşüncelerim.

Rakamlara takılmamak gerekiyor. Her girişim kendi içerisinde farklılıklar gösterecektir. Bence konu başlıklarına odaklanmak daha faydalı olur.
Öncelikle girişiminizi kurmadan kısa vadeli hedefin ne olacağını belirlemek çok önemli. Pazardan büyük bir pay kapacak marka bir şirket mi hayal ediyorsun ya da hem tecrübe hem kısa dönemde sermaye toplayabileceğiniz bir iş mi kuracaksınız bunun kararını başta vermek gerekli.

Eğer 5 senede sektöründe isimli ve büyük cirolar yaratacak bir iş kurmayı hayal ediyorsanız, sermaye miktarı fazla olacağından (e-ticaret özelinde, mevcut rakipleri göze alarak bu sonuca varıyorum. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz) bu seçeneği atlayıp diğer seçenek üzerinde yoğunlaşacağım.

Kısa vadede deneyim ve sermaye kazandırabilecek ve komisyon üzerine kurulu bir e-ticaret projesinde giderleri incelersek eğer;

1- Pazarlama Giderleri: Satılan ürünlerin rekabetine göre bu rakam değişkenlik göstereceği gibi belki de en büyük gider kalemi bu olacaktır. Adwords ve Insight kullanarak anahtar kelimelerde nasıl bir rekabet var. CPC maliyetleri nelerdir bunlar az çok tahmin edilebilir. Ortalama aylık min. 20. 000 TL Adwords+Banner+Facebook maliyeti ön görülebilir. Aracı bir firma ile çalışıyorsanız bu rakama %10'da komisyon katarsanız 2. 000 TL daha eklemeniz gerekecektir.

2- Kira ve Depo Giderleri: Depolama maliyetini sıfır olarak düşünelim. Kira ise aylık 1. 500 TL diyelim. Buna stopajı da ekleyin (% 20 o da 300 TL edecektir)

3- Muhasebe Giderleri: Tanıdık bir muhasebeci ile ayda muhasebeci giderinizi 150 TL gibi düşünebilirsiniz. Buna vergileri, çalışanların SSK'ları ve BağKur Primini de eklemeniz gerekli. Çalışan sayınız sizinle birlikte 3 kişi olarak düşünürseniz. Ortalama aylık 1. 000 TL'nin daha cebinizden çıkacağını göz önüne almalıyız. Şirket kuruluşu için ise ortaklık yapınıza bağlı olarak ya AŞ kuracak ya da şahıs şirketi ile yolunuza devam edeceksiniz. AŞ için 17. 000 TL civarı kuruluş + evrak masrafı olacak. Şahıs şirketi ise 600 TL civarı bir masraf getirecek.

4- Teknoloji Giderleri: Hazır bir alt yapı kullandığınızı var sayarak bu kaleme de aylık 1. 500 TL gibi bir gider yazalım. Ama teknik konulara hakim bir ortakla işe başlarsanız bu kalemi düşünmeyebilirsiniz.

5- Çalışan Giderleri: Sizin dışınızda 2 kişi çalıştırsanız. Net maaş'tan hesaplarsak (Muhasebe giderlerinde SSK primlerini hesapladık) 3. 000 TL gider daha eklenecektir. Ön muhasebeyi siz yapacaksınız diye düşünüyorum. (Zor değil ama zaman alan işler : ) Bu kalemdeki ve teknoloji kalemindeki giderleri düşürmek sizin elinizde ortak alabilir bu işleri ona yaptırabilirsiniz. (Önemli bir nokta, kurucuya maaş yazmadığımı görmüşsünüzdür. Sebebi ise iş oturana kadar zaten sizin çok fazla para alamıyor oluşunuzdur)

6- Diğer Masraflar: Bu masraflar işin içeriğine göre değişken olacaktır. Bu bölümü sizin doldurmanız için boş bırakıyorum. Örnek olması açısından kırtasiye, ürünlerin sevkiyatı, paketlenmesi, varsa kiralık araba gibi masrafları düşünebilirsiniz.

Tüm bu yukarıdaki maddelerden bir sonuç çıkaracaksak eğer;

6 aylık bir süre için hiç para kazanamayacağınızı göz önüne alırsanız, elinizde olması gereken para 110. 000 TL ile 170. 000 TL arasında olacaktır denilebilir. Ama en sağlıklı hesabı, iyi bir iş planı ile ortaya koymalısınız. Sonuçta satış yapacak ve para da kazanacaksınız. Çok önemli bir ip ucu Nakit Akışınızı iyi hesap etmelisiniz. Sanal pos kullanıyorsanız valöre dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca ödemelerinizi vadeli mi yapacaksınız yoksa peşin mi yapacaksınız dikkatli olmanız gerekiyor.

Karlı işletmeler de sırf nakit dengesini iyi kuramadıkları için kapanabilirler. Bu nokta gerçekten çok önemli. Umarım kafanızda bir fikir oluşturabilmişimdir.
Ocak 2014

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Komisyon ile çalışan e-ticaret sitesi için ne kadar sermaye gereklidir?

Öncelikle girişiminizi kurmadan kısa vadeli hedefin ne olacağını belirlemek çok önemli. Pazardan büyük bir pay kapacak marka bir şirket mi hayal ediyorsun ya da hem tecrübe hem kısa dönemde sermaye toplayabileceğiniz bir iş mi kuracaksınız bunun kararını başta vermek gerekli.

Eğer 5 senede sektöründe isimli ve büyük cirolar yaratacak bir iş kurmayı hayal ediyorsanız, sermaye miktarı fazla olacağından (e-ticaret özelinde, mevcut rakipleri göze alarak bu sonuca varıyorum. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz) bu seçeneği atlayıp diğer seçenek üzerinde yoğunlaşacağım.

Kısa vadede deneyim ve sermaye kazandırabilecek ve komisyon üzerine kurulu bir e-ticaret projesinde giderleri incelersek eğer;

1- Pazarlama Giderleri: Satılan ürünlerin rekabetine göre bu rakam değişkenlik göstereceği gibi belki de en büyük gider kalemi bu olacaktır. Adwords ve Insight kullanarak anahtar kelimelerde nasıl bir rekabet var. CPC maliyetleri nelerdir bunlar az çok tahmin edilebilir. Ortalama aylık min. 20. 000 TL Adwords+Banner+Facebook maliyeti ön görülebilir. Aracı bir firma ile çalışıyorsanız bu rakama %10'da komisyon katarsanız 2. 000 TL daha eklemeniz gerekecektir.

2- Kira ve Depo Giderleri: Depolama maliyetini sıfır olarak düşünelim. Kira ise aylık 1. 500 TL diyelim. Buna stopajı da ekleyin (% 20 o da 300 TL edecektir)

3- Muhasebe Giderleri: Tanıdık bir muhasebeci ile ayda muhasebeci giderinizi 150 TL gibi düşünebilirsiniz. Buna vergileri, çalışanların SSK'ları ve BağKur Primini de eklemeniz gerekli. Çalışan sayınız sizinle birlikte 3 kişi olarak düşünürseniz. Ortalama aylık 1. 000 TL'nin daha cebinizden çıkacağını göz önüne almalıyız. Şirket kuruluşu için ise ortaklık yapınıza bağlı olarak ya AŞ kuracak ya da şahıs şirketi ile yolunuza devam edeceksiniz. AŞ için 17. 000 TL civarı kuruluş + evrak masrafı olacak. Şahıs şirketi ise 600 TL civarı bir masraf getirecek.

4- Teknoloji Giderleri: Hazır bir alt yapı kullandığınızı var sayarak bu kaleme de aylık 1. 500 TL gibi bir gider yazalım. Ama teknik konulara hakim bir ortakla işe başlarsanız bu kalemi düşünmeyebilirsiniz.

5- Çalışan Giderleri: Sizin dışınızda 2 kişi çalıştırsanız. Net maaş'tan hesaplarsak (Muhasebe giderlerinde SSK primlerini hesapladık) 3. 000 TL gider daha eklenecektir. Ön muhasebeyi siz yapacaksınız diye düşünüyorum. (Zor değil ama zaman alan işler : ) Bu kalemdeki ve teknoloji kalemindeki giderleri düşürmek sizin elinizde ortak alabilir bu işleri ona yaptırabilirsiniz. (Önemli bir nokta, kurucuya maaş yazmadığımı görmüşsünüzdür. Sebebi ise iş oturana kadar zaten sizin çok fazla para alamıyor oluşunuzdur)

6- Diğer Masraflar: Bu masraflar işin içeriğine göre değişken olacaktır. Bu bölümü sizin doldurmanız için boş bırakıyorum. Örnek olması açısından kırtasiye, ürünlerin sevkiyatı, paketlenmesi, varsa kiralık araba gibi masrafları düşünebilirsiniz.

Tüm bu yukarıdaki maddelerden bir sonuç çıkaracaksak eğer;

6 aylık bir süre için hiç para kazanamayacağınızı göz önüne alırsanız, elinizde olması gereken para 110. 000 TL ile 170. 000 TL arasında olacaktır denilebilir. Ama en sağlıklı hesabı, iyi bir iş planı ile ortaya koymalısınız. Sonuçta satış yapacak ve para da kazanacaksınız. Çok önemli bir ip ucu Nakit Akışınızı iyi hesap etmelisiniz. Sanal pos kullanıyorsanız valöre dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca ödemelerinizi vadeli mi yapacaksınız yoksa peşin mi yapacaksınız dikkatli olmanız gerekiyor.

Karlı işletmeler de sırf nakit dengesini iyi kuramadıkları için kapanabilirler. Bu nokta gerçekten çok önemli. Umarım kafanızda bir fikir oluşturabilmişimdir.
Aralık 2013

Kaan Şenol bu yanıtı beğendi:

Bir web projesi yürütürken hangi yazılım dilinden ve hangi programlardan ortalama ne düzeyde bilgi sahibi olunmalıdır?

Aslında bu hangi patformlarda geliştirme yaptığınıza göre değişir. Yani, "ben hepsini bileyim sonra hangisi ile geliştirirsem ona göre hazır olayım" gibi bir mantık olmamalı.

Spesifik olarak bir programlama dili bilmenizi tavsiye edemem ancak bildiğiniz bir programlama dili var ise ya da olmasını istiyorsanız öncelikle nesne yönelimli programlama hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Geliştirme yaptığınız platformda hangi dili kullanıyor iseniz genel olarak o dil ile ilgili bir miktar da olsa bilgi sahibi olmanız projeyi kodlama esnasında neyin ne kadar sürede tamamlanabileceği konusunda size bir fikir verebilir ve proje yönetimi kısmında bu gereklidir.

Ayrıca, genel olarak veritabanı sunucusu ile ilgili de en kaba tabir ile neyin nasıl çalıştığı konusunu bilmeniz yine size avantaj sağlar.

Eğer işin yönetim tarafında iseniz ve aktif kodlama yapmıyor iseniz, zamanınızı bu tarz şeyleri öğrenmeye çalışmak yerine, en iyi yaptığınız şeyi geliştirmeye harcamanızı öneririm. Yani, eğer işiniz proje yönetimi ise vaktinizi programlama öğrenmekle harcamayın, projenizi nasıl daha iyi bir noktaya getirebilirsiniz sorusuna cevap bulmaya çalışın bence.

Bir projede, yazılımcıya, tasarımcıya, veritabanı yöneticisine ve buna benzer bir çok argümana ihtiyaç duyulabilir ve bunlar her zaman halledilebilir bir yerdedir. Ancak iyi bir yönetim anlayışı ve vizyon her yerde bulunabilecek bir şey değildir. O yüzden bazı şirketler CEO'ları ile ünlüdür : )

Tüm bunların yanında elbette ki bileşim çok önemli, yani ekip olabilmeniz için hem yazılımcının hem tasarımcının hem de proje yöneticilerinin hatta ve hatta yatırımcılarınızın da tam adapte halde olmaları gerekir. Böylece herkes eşit düzeyde değerli hale gelebilir ve başarıyı yakalamak kolaylaşır.
Aralık 2013

Kaan Şenol bir yanıt verdi.

Bir projeyi birlikte yürütmek üzere ekip oluşturabilmek için tasarlanmış ya da bu konuda yardımı dokunabilecek bir web site var mıdır?

Aşağıda proje yönetimi konusunda yarımcı olabilecek ücretli (ya da freemium) servisleri bulabilirsin. Bu servislerin ne yazık ki bir ekip oluşturma imkanı sunmuyor fakat ekibi olanlar ya da dışarıdan freelance çalışan tedarik edenlerin işlerini yönetebilmelerini kolaylaştırıyor.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3702 Kişi   363 Soru

Denizcilik

39 Kişi   12 Soru

Sigorta

33 Kişi   34 Soru

Startup

47 Kişi   26 Soru

Lojistik

37 Kişi   9 Soru

Gemi Alım Satımı

4 Kişi   1 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

İnternet Girişimleri

452 Kişi   110 Soru

Felsefe

1949 Kişi   501 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   588 Soru

ETohum

70 Kişi   10 Soru

Girişim

188 Kişi   113 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

İnovasyon

271 Kişi   38 Soru

Projeler

434 Kişi   51 Soru

Yatırım

342 Kişi   111 Soru

Yazılım

3258 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3411 Kişi   268 Soru

Bilgisayar

2636 Kişi   444 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3686 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru