Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2015

Kağan Şeker bu yanıtı beğendi:

İnsanlar 'ATEİST' olduğunuzu bildiği halde neden 'CUMA' mesajları gönderme gereği hissediyor?

Kötü bir şey mi diliyor ki, siz de hayırlı cumalar dersiniz, olur biter. Bu kadar mesele edecek ne varmış ki? .. Ben de ateistim, herkese hayırlı cumalar dilerim.

hayır (II) -yrı
isim (ha'yır) Arapça ¬ayr1. isim İyilik, karşılık beklenmeden yapılan yardım
2. sıfat İyi, hayırlı, yararlı, faydalı
"Hayır haberdir inşallah!"

Arapça olduğu halde dinle alakası olmayan bir sözcük.

İnanç gereği gavur icadı bir cihazdan gavur icadı bir ağ üzerinden ateistlere mesaj gönderilmesini hatta bu sayede ağ sağlayıcıların Müslüman olmayan ortaklarının kalkındırılmasını ben de komik buluyorum ama aynı zihniyet İsrail'e zarar vermek için aldığı Coca Cola'yı açıp yola da döküyor. Cuma konusuna karşıysanız siz de kendilerine hayırlı Pazarlar, hayırlı Noeller, hayırlı Paskalyalar, hayırlı Hanukalar diye dönebilir ya da tanrının olduğu varsayımını kabul etmediğinizi açıklar mesajlarla tüm iyi niyetinizle geri dönebilirsiniz. Sonuçta karşılıklı iyi niyetlerle dostluğunuz pekişecektir.
Aralık 2015

Kağan Şeker bu yanıtı beğendi:

İnsanlar 'ATEİST' olduğunuzu bildiği halde neden 'CUMA' mesajları gönderme gereği hissediyor?

Dini inancini gostere gostere yapan, bunu mesajlar, kiyafet ve benzeri seylerle on plana atabileceklerini sanan insanlara soz gecirmek cok zordur. Ozellikle de ateizm, deizm ya da diger dinlerin mantiki uzantilarini anlatmak. Size inanmayacak, hatta inanmadiklari gibi sizin de bu 'sacma' seylere inanmadiginizi dusuneceklerdir. Bu yuzden bundan kacmaniz icin mesajlari engellemekten baska careniz yoktur. Dilerim karsiniza dinin sadece insanlari yonetmek icin politik bir yaptirim, toplumun inanclarini kullanarak siyaset yapmak amacli bir tarikat oldugunu algilayabilmis bilincli insanlar cikar.
Aralık 2015

Kağan Şeker bu yanıtı beğendi:

Kan gruplarına göre beslenme konusunda neler düşünüyorsunuz?

Bence biraz pazarlama amaçlı bi tajtik. Çünkü her insanın metabolizması farklıdır ama bunu kan grupları belirlemez. Daha çok hormonlar ve yine onları da etkileyebilen genler belirler. Tabi bu benim görüşün.
Aralık 2015

Kağan Şeker bu yanıtı beğendi:

Tıp İngilizce mi okunmalı yoksa Türkçe mi?

Ben ingilizce tıp okuyorum şuan 6. Sınıf öğrencisiyim. Çevremde çok pişman olan arkadaşım olsa da ben çok yararını gördüm. İlk yıl ingilizce notlar okumak, ingilizce konuşan hocayı anlamaya çalışmak, konuşamayana katlanmak, sınava hazırlanmak gerçekten çok zordu. Başlarda intermediate seviyede ingilizcem olmasına rağmen çok zorlandım, tıp ingilizcesi çok başka bişey. Ama tüm o zorluğuna rağmen ilk yıldan sonra da büyük faydasını gördüm ingilizce okuyup anlayabilmenin. Tüm okul hayatın boyunca milyonlarca kez anlayaadığın, kavrayamadığın, hayal edemediğin şey olacak, ve onların her biri için açıp wikipedia, uptodate okyabilmek, youtube videolarını izleyebilmek, her türlü kaynaktan faydalanabilmek çok çok büyük bi avantaj. Hayatının bi yerinde eninde sonunda tıbbi ingilizceye aşina olman gerekecek. Ben bunun üni okurken olup bitmesinden mutluyum, sana ve senin gibi ikilemde olan herkese de şiddetle tavsiye ederim :)
Aralık 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

Aralık 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

Ülkemizdeki moleküler biyoloji ve genetiğin gelmeyen geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden bahsediyorsanız ülkemizde pek geleceği gelmeyecek gibi görünüyor bunun da en önemli sebebi ülkemizde bilimin içinde bulunduğu durumdur, ayrıca tıp fakültesi mezunu genetik uzmanları tabiri caizse piyasayı domine ediyorlar, çünkü iş alanı yok araştırma yapılmıyor ki doğru dürüst! (yani yeteri kadar diyelim o kadar da kötü değil belli başlı yerlerde) bildiğim kadarıyla bilkent moleküler biyoloji ve genetiğin bölüm başkanı istanbul üniv. Tıp mezunu... Araştırmalara ve bilime yeteri kadar önem verilmediği sürece bu alanda var olan iş alanları tıp fakültesi mezunları tarafından doldurulacaktır, bunda ayrıca her yerde mantar gibi tıp fakültesi bitmesi ve bu fakültelerde başında adam gibi hoca kadroları bulunmadan uzman hekim yetiştirilmeye çalışıldığı sürece bu şekilde de devam edecektir diye düşünüyorum.
Aralık 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

El baş parmağım ile işaret parmağımın arasına biraz sıcak puding döküldü. Silverdin sürdüm ama hayla biraz yanıyor. Yanmanın geçmesi için ne yapabilirim?

Soğuk uygulama ve medikasyon dışında bir şey yapmayın gözünüzü seveyim çok ilginç şeyler oluyor sonra
Aralık 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

Teknolojide henüz hayata geçmemiş ama şu da olsaydı dediğiniz şeyler nelerdir (gereksinimleriyle birlikte cevaplarsanız sevinirim)?

Normal hücrelerin kök hücreye çevirilmesi ve yeniden rejenerasyon yeteneği kazanması yamanaka ve ark. tarafından keşfedilmişti (bkz: yamanaka kokteyli) fakat tekrar çoğalma ve rejenerasyon yeteneği kazandırılan hücrelerin üremesi durdurulamıyor ve kanserleşmeye yol açıyor, bu sıkıntının en kısa zamanda çözülebilmesini isterdim. . .
Aralık 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

Vücut iyileşebilme durumunu nereden bilir?

Vücutta her sistemin kendi çapında kimya ve biyofizik kurallarına dayanan bir dengesi var, bunlar moleküler düzeyde genlerle kontrol ediliyor, 3.5 - 4 milyar yıldır evrimsel olarak işlemeyen sistemler siliniyor ve işleyen başarılı sistemlere sahip canlılarsa hayatta kalıyorlar.

sistem denge halindeyken sıkıntı yok, ama organizma stress altındayken çeşitli mediyatörlerin salgılanması değişiyor. Örnek vermek gerekirse elinizi bir yere çarptığınızda fiziksel hasara bağlı o bölgedeki hücreler parçalanırlar. Hücre içinde durduğu zaman çevresiyle etkileşmeyen bazı maddeler hücreler arası alanda etkileşime açık hale gelirler ve vücudun savunma sistemleri bu maddeleri tanır ve tepki verirler, bu tanıma işlemi ise tamamen reseptör-ligand ilişkisi kanunları içerisindedir yani kimya...

iyileşmenin temellerini fizyoloji kitaplarında bulabilirsiniz.
Aralık 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

Sırt üstü yattığımda 5-6 dakika baş dönmesi, mide bulantısı ve terleme oluyor. Sebebi ne olabilir?

En kısa zamanda kulak burun boğaz randevusu olabilir, söylediğiniz kadarıyla vertigoya benziyor her hastalıkta olduğu gibi tanı koyabilmek için detaylı öykünüz ve mutlaka muayene edilmeniz gerekir.
Ekim 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

Damardan enjektörle verilen bir ilaç kana karışıp doğrudan beyne gidebiliyorsa beyne yararlı olan omega3, omega6, ceviz yağı gibi sıvıya dönüştürülebilir besinleri de damardan enjekte edebilir miyiz?

1-yağlar damardan enjekte edilirse (iv) öldürür. Çünkü kan su bazlı bir çözücüdür, yağlar kanda çözünmez, bu nedenle damar içine yağlı bir madde enjekte edilirse kan damar içinde pıhtılaşır ve bu pıhtılar hayati organlara gidip ölümle sonuçlanabilecek durumlar ortaya çıkarır. (emboli)

2-lokal etkili ajanlar dışında kalan ilaçların çoğu kana karışıp doğrudan beyine ya da herhangi bir hedef organa gitmez, bu tarz ilaçlar tüm vücuda yayılır, tüm vücutta etki gösterir. Biz hasta olduğumuz zaman sadece hasta olan organımız iyileştiği için sanki ilaç direk o organa etki ediyormuş algısına kapılırız genellikle.
Eylül 2015

Kağan ŞekerDoktorlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Doktorlar

Doktor, Tıp doktoru, tabip, hekim Doktor, Akademik bir unvan Veteriner doktor, hayvan hastalıklarıyla ilgilenen doktor Diş doktoru, ağız...

Eylül 2015

Kağan ŞekerSağlık konu başlığını takip etmeye başladı.

Sağlık

Sağlık hakkında merak ettikleriniz...

Eylül 2015

Kağan ŞekerKalp Ve Damar Sağlığı konu başlığını takip etmeye başladı.

Kalp Ve Damar Sağlığı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2015

Kağan ŞekerKalp konu başlığını takip etmeye başladı.

Kalp

Kalp veya yürek (Arapça: قلب kalb; Latince: cor ; Yunanca: Καρδιά = kardia), kalp kası olarak bilinen özel bir tip çizgili kastan oluşmuş, i...

Eylül 2015

Kağan ŞekerAbdulkerim Özkan kişisini takip etmeye başladı

Abdulkerim Özkan, Tıp Öğrencisi, @abdulkerim

Eylül 2015

Kağan Şeker bir yanıt verdi.

Kalp kasında sinir var mıdır?

Kısaca kalp kasının içinde sinir yoktur, kalbe giden emirleri götüren bazı sinirler vardır fakat kalp kasının içinde sinir yoktur. Meslektaşlarımın da bahsettiği gibi özelleşmiş kas hücrelerinden oluşan elektriksel iletim sistemleri vardır. Ama bu sistemi oluşturan hücreler de kas hücresidir, yine onlar da kasılabilirler.
Eylül 2015

Kağan Şeker bu yanıtı beğendi:

Kalp kasında sinir var mıdır?

Kalbin innervasyonu(sinirsel iletimi) tabi ki vardır. Sempatik ( pozitif inotropik ve kronotropik) innervasyonu T1-5 arasından, parasempatik innervasyonu 10.kranyal sinir olan Nervus Vagus'tan gelir. Sempatik ve Parasempatik lifler Plexus cardiacus’u oluşturur.

Kalbin kendi içinde de ileti sistemi vardır :
-Nodus sinuatrialis(Keith-Flackdüğümü)
-Nodusatrioventricularis(Aschoff-Tawaradüğümü)
-Fasciculusatrioventricularis(His demeti)

***Purkinje lifleri (subendokardiyal pleksus) ; kalp’te iletinin en hızlı olduğu yerdir. Sağlık
Daha Fazla