Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazarov, 

İşçi

You need chaos in your soul to give birth to a dancing star

Ocak 2017

Bazarov bir yanıt verdi.

Cinsiyet değistirme ameliyatı geçirmek için nasıl bir psikolojik durum içerisinde olmak gerekir?

Siz cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmek isterseniz devlet de aynı soruyu soruyor ve sizi bir hastanenin psikoloji bölümüne yönlendiriyor. Oradaki uzman sizin durumunuzu değerlendirip "Bu kişinin cinsiyet değiştirmesi uygundur" tarzında bir rapor hazırlıyor ve siz o şartlar altında bu operasyona girebiliyorsunuz. Yani, sizin olmanız gereken psikolojik durumu biz bilemeyiz ancak bir uzman bilebilir.
Ocak 2017

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Uzun süre ve yoğun saf oksijen solumak zararlı mıdır?

İnsanların tamamında zararlıdır. Zaten kafayı bulur saf oksijenle. . .
Aralık 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Visual Studio için kullandığınız ve memnun kaldığınız eklentiler hangileridir?

VisualSVN (Sunucu olarakta bunu kullanıyoruz)
VSCommands
ReSharper

Ayrıca DevExpress bileşenleri kullanıyoruz. Birde External Tools aracılığı ile kendi yazdığımız bazı küçük araçları (Deploy, Commit) entegre ettik.
Aralık 2016

Bazarov  bu yazıyı beğendi:

Hacamat Nedir?

Hacamat derinden ince kesiler yapılıp vakumlama ile kan akıtma yöntemidir. Geleneksel bir tedavi olan hacamat günümüzde modern bilim ile etkileri ispatlanmış bir tedavi haline gelmiştir.
Günümüzde çokça tartışması yapılan hacamat hakkında gerek doğulu gerekse batılı bir çok bilim insanı araştırmalar yapmıştır.
Başta ağır metallerin uzaklaştırılması gibi büyük işler başaran hacamat Londra'da kursları düzenlenip halk sağlığına açılmıştır.
Kasım 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Yazılımcılar için en kullanışlı fare hangisidir?

Yazılımcı için en kullanışlı donanım fare değil klavye olmalı. Kısa yolları bilmeli, ne kadar iyi bilirse fare kullanımı da o kadar azalır.
Kasım 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Antalya'yı hangi 3 kelime ile tarif edersiniz?

Gezmek istediğim yer
Kasım 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Şekersiz, Çayın doğasına ve traihine baktığımızda milattan önce 2000 yıllarına dayanır, şeker ile ise sanayi devriminden sonra tanıştık. Yanı9 DNA mız şekersiz çay ile yoğrularak yıllarca damak tadımız oluşmuştur. Kısa bir not düşmek istedim.
Ekim 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Klavye'de şapkalı "A" harfi nasıl yapılır?

Önce Shift+3 e basman gerekiyor, sonrada a tuşuna.
â
Aynı yöntem u,o,ı için de geçerli.
ô, û, î
Ekim 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

OBir zamanlar çok özen gösterdiğim bir kütüphanem vardı. Eve gelen gidenin gözü takılırsa kitaplarla ilgili konuşmalar olur, güzel sohbetler dönerdi. Paylaşmayı sevmezdim, istemeye istemeye ödünç verirdim. Giden kitaplar %95 oranında dönmedi, ben de çok sık taşındığım için bazı kitaplar bazı yerlerde kaldı. Şuan kitap biriktirme gibi bir takıntım yok. İçime kapandığım dönemlerde çok fazla okuduğum için kütüphaneden ödünç almak daha çok işime geliyor. Kitaplara geri dönüp bakmak güzel tabi ki, okuduğun bütün kitapları biriktirmek gereksiz diyemem ama not alarak kitap okuma alışkanlığı kazanıldığında aldığınız notlara dönmek de tatmin edici olabiliyor. Kitaplar tozlu raflarda duracaksa, başkalarına ödünç bile verilmeyecekse bence çok anlamı yok. Zaten kitaplarımı paylaşmayı Gezi zamanında öğrenmiştim. Çanta çanta kitap götürüp, çanta çanta kitap almıştım o kütüphaneden. O zamanlardan beri de ne okuduğuma bakıyorum daha çok, kütüphanemde kaç tane kitap olduğuna değil.
Ekim 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Bilgisayarla ilk tanışmanız nasıl oldu? Nasıl bu alana girdiniz?

Ben bilgisayarı ilk gördüğümde 10 yaşındaydım ve okul müdürünün masasındaydı. İlk dokunduğum klavye okulun deposunda, kapalı duran bir bilgisayara aitti ve bozulur mu ki heyecanımı çok net hatırlayabiliyorum. İlk internet kafe deneyimim, benden yaşça büyük bir abimin beni internet kafeye götürmesiyle oldu ve açıkçası ekranın sağ üst köşesinde(kapat, küçült zımbırtıları) bulunan, sembollerden korktuğumu hatırlıyorum. Oraya basınca bir şey olur mu ki diye :)

Birey olarak ilk internet kafe deneyimde, hiçbir şey bilmediğim için, bilgisayarda açık olan mirc 'te merhabayı 5 dk. yazmamla başladı. İlk etkileşimim buydu. Daha sonra, paint'i gösterdiler bana, çok uzun bir süre internet kafede paint kullandım :) 5. Sınıfta nihayet bilgisayar lab. kuruldu ve ben bilgisayarı açıp kapatmayı öğrenmiş oldum. Word'le tanışmam da o yıllara dayanır. 6. Sınıfa geçtiğimde çok yakın bir tanıdığımız bilgisayar aldı. Windows 98 kuruluydu ve dial up bağlantı ile internete bağlanıyorlardı. Dial up sesini ve Google diye bir şey olduğunu o zaman öğrendim :). Ağlaya ağlaya eve bir bilgisayar aldırdım ve monitor çok ısındığında bilgisayarı kapatıyordum. Bilgisayarı kuran abi winamp'ı gösterdi ve 20 gb. harddiskli bilgisayarımda müziklerin nerede olduğunu :) Candan erçetin sevgim de bilgisayarımda ki ilk şarkıların ona ait olmasındandır. Demo bir kaç oyunla 1 yılı geçirdim. Paint ve word'de de epey ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Bir gece word'de animasyonları keşfettim. Benim dönüm noktam o animasyonlardı ve ben nasıl istersem öyle çalışıyorlardı. İlk para kazanmalarım da bu yıllarda oldu bilgisayardan, arkadaşlarımın ve bizim oradaki üniversite öğrencilerinin dönem ödevlerini, tezlerini yazdım ama ne yazdım. Sayfalarca, sayfalarca yazdım. Buradan kazandığım paralarla ve bizim oraya kurulan migrosun sayesinde, pcnet dergileri ile tanıştım.

Dergileri düzenli takip ettim, programları kurdum, demo oyunları oynadım ve cd içerisindeki html dosya'yıyı kurcalarak ilk merhaba dünya uygulamamı farklı şekilde yazmış oldum :) Artık liseye nereye gideceğimi biliyordum. Hazırlıkta bilgisayar donanıma dair çok az şey bildiğimi diğer arkadaşlarımdan öğrendim ve lise hayatım boyunca okul çıkışında bilgisayarcılar da çalıştım. Tozlu kasanın ne demek olduğunu en iyi ben bilirim. Tohum atsak, filizlenirdi. Meslek lisesinde ilk "Merhaba Dünya" uygulamamı basic ile yazdım. İnternet kafeler artık araştırma yeriydi ve cd yazdırma ve cd parası çok gidiyor diye, yazılıp silinen bir dosya ile notları eve götürüp çözmeye çalışıyordum. Çözemezsem tekrar kafeye gidip, çözüm buluncaya kadar o cd ile gidip geldim ve bisiklette ustalaşmamda o internet kafe yolllarını arşınlamam ile oldu. Neyse ki daha sonra usb bellek diye bir şey çıktı. Harçlıklarımdan biriktirdiğim 55 lira ilk usb belleğimi aldım. 512mb o zaman için en pahalısıydı. Şükür sonra cd olayından kurtuldum.

Eve internet bağlatmam lise 3 'te falandı sanırım ve dial up'ı kendi evimde hiç kullanamadım. Çünkü o yakın tanıdıklarımızın telefon faturası 600 milyon gelince, babam asla izin vermeyeceğini o zaman söylemişti :) Daha sonra yazılıma dair öğrendiğim her şey okul ve kaliteli öğretmenlerimin sayesinde oldu. Kendi başıma yaptığım ilk programım, annemin yemek tariflerini kaydeten bir pascal yazılımıydı. Macromedia flashı help menüsünden öğrendik biz sınıfça, hocamız japonca değil ya okuyun öğrenin oradan demişti :) Flash'ı öğrenmiş olmam da ikinci dönüm noktam olmuştur. Pascal'da dikdörtgenden buton yapıp sonra flashta çok şekil işler çıkarıyor olmanın ne demek olduğunu az çok anlamışsınızdır :) Ama öldüler işte hep :) Flashı ve actionscript aşkımdan olsa gerek, javascript, html5, css3 falan hiç sevmem ben. Flash başkaydı. Benim bilgisayar maceramda böyle bir şey :) Son olarak, lise yıllarında çalışırken kullandığım cd çantası hala duruyor bende, windows xp'ler sata kurulum notları falan filan :) İleride çocuğum olursa ona vereceğim :)
Ekim 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirme süreçlerinde iyi bir iş analizi nasıl olur?

Serkan gayet detaylı güzel bir cevap vermiş. Hikayeleştirme konusu en önemli konu bence. Serkan'ın da belirttiği gibi müşteri detayları düşünmeden büyük resme bakar. Örneğin ben siparişlerimi görebileceğim bir ekran istiyorum der ama o listede hangi alanlar mevcut olacak bunu sizin detaylandırmanız yani müşteriyi dürtmeniz gerekir. Mobil tarafta önereceğim en güzel sistem sketchapp platformudur. Bu platform ile kullanıcı hikayelerini canlandırabilirsiniz ve mobil platformlarda gerçek bir uygulama gibi çalıştırabilirsiniz hatta müşteriniz onu gerçek ürün sanacaktır :) O derece yani. Sketchapp ciddi anlamda yazılım geliştirme süresini yarıya kadar çekebilir çünkü her şey hazırdır sadece fonksiyonları yazmak kalır geriye.
Ekim 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Önerdiğiniz güzel Fransız filmleri hangileridir?

- 99 Francs (imdb.com/title/tt0875113)
- A Bout De Souffle (imdb.com/title/tt0053472)
- Au Revoir Les Enfants (imdb.com/title/tt0092593)
- Le Fabuleux Destin d'Amelie Poulain (imdb.com/title/tt0211915)
- Les 400 Coups (imdb.com/title/tt0053198)
- Un Long Dimanche De Fiançailles (imdb.com/title/tt0344510)
- Vivre Sa Vie (imdb.com/title/tt0056663)
Ekim 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Albert Camus - Yabancı
Fyodor Dostoyevski - Yeraltından Notlar
Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık Yalnızlık
İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası
Nikos Kazancakis - Zorba
Oğuz Atay - Tutunamayanlar
Yusuf Atılgan - Aylak Adam
Ekim 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

Bir kitabı ödünç almış ya da kiralamış olmak, okumak için kısıtlı zamanınız olduğu anlamına geleceğinden kendinizi baskı altında hissedersiniz. Şayet okuduktan sonra kitapla işinizin bittiğini düşünüyorsanız okumak isteyen birine verebilirsiniz. Benim tercihim satın almaktan yanadır. Fakat şunun farkına vardım ki okuyup sevdiğim bir kitabı ikinci kez okumam için muhtemelen yeterli zamanım olmayacak. Çünkü okunacak çok fazla kitap var.
Eylül 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

Son birkaç yıla kadar okuduğum hiçbir kitabı elimde tutmadım. Ya birilerine verdim ya da topluca bir sahafa vs. ama artık nedense saklama gereği duymaya başladım. Arada bakıp "vay be ne kitaptı" demek istiyorum sanırım artık :). Yaş kemale eriyor mu nedir :P.

Okuduğum kitapları genelde satın aldım (yazan kişiye destek olmak adına), ödünç aldığım çok azdır. İkinci el kitap konusunda fikrim de şu; hırpalanmamış ise tercih edilebilir ancak bazı kitaplar beklemekten (divan altlarında, kutuların içinde), kitaptaki baskı kokusu yerini daha kötü bir kokuya bırakıyor (bana öyle geliyor ya da), o kötü koku beni rahatsız ediyor, o yüzden aradığım çok eski bir kitap da olsa yeni baskısını bulmaya çalışırım ben.
Eylül 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

Kitap biriktirmeyi seviyorum çünkü tekrar okumak isteyebileceğim kitaplar oluyor. Bir de benim kitapları biriktirmeyi sevmemin nedeni ilk baskıları bulmaya çalışmak. Eski kitap kokusunu da çok sevdiğimden biriktirmek hoşuma gidiyor. Madem kitap biriktiriyorsun, paylaşıyor musun diye de sorabilirsiniz. Paylaşmam, çünkü kitabın ucu falan bükülüyor, vs.. Verdiğim gibi gelmiyor. İçim gidiyor benim de. :P
Eylül 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

Ben kitap biriktirmeyi hiç sevmiyorum. Sanki o zaman gövde gösteri yapıyormuş gibi hissediyorum kendimi. Bende kitap değil, kitaptan aldığım notlar, öğrendiğim bilgiler değerlidir. Onun içindir ki, evimde referans kitaplar hariç (genelde meslekle alakalı olanlar) kitap tutmamaya özen gösteriyorum. Genelde yakın çevreme hediye etmeyi seviyorum. Bazen de metroda otobüste bilinçli olarak bırakıyorum. Kimse benim ne kadar kitap okuduğumu kitaplığıma bakarak anlamak zorunda değil. Aynı şekilde kitaplarını paylaşmayan kişilerin de, bencil olduklarını düşünüyorum. Ayrıca kitaplarıyla da övünmeye çalıştıklarını, bak ben ne kadar da kitap okumayı seven birisiyim dercesine... Verin gitsin arkadaş, memlekete kitap okuyan bireyler lazım :)
Eylül 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

Bir barda yalnızlar gecesi düzenleseniz, insanların birbirleriyle daha çabuk kaynaşmasını sağlayacak nasıl bir yol izlerdiniz?

Yaratıcı drama konusunda araştırma yapabilirsin. Küçük gruplar üzerindeki kaynaştırıcı etkisine inanamazsın. Önerim bu konuda deneyimli bir drama yöneticisisinin oyunu yönetmesinin iyi olacağıdır. Direkt tanışma ve kaynaşma üzerine çok yaratıcı oyunlar bulabilir. Yaklaşık 1 saat sonunda gruptaki herkes birbirini tanıyor ve sohbet edebilir hale geliyor :).
Eylül 2016

Bazarov bu yanıtı beğendi:

İnsan neden duvarında milyon dolarlık değeri olan bir tablo veya bir kenarda süs eşyası olarak binlerce yıllık 'esirler' tutarlar kendilerine?

Özel olduğunu düşündüğü için. Az olanın değerli olduğu ve o az olan şeyin kendisine özel yaratıldığını düşündürtmek için gizli bir ego yatar bence bunun altında
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Varoluş Hakkında

2803 Kişi   1062 Soru

Kitaplar

2957 Kişi   267 Soru

Filmler

3243 Kişi   192 Soru

Psikoloji

2737 Kişi   955 Soru

İş Hayatı

2359 Kişi   325 Soru

Felsefe

1867 Kişi   498 Soru

İnternet

2520 Kişi   537 Soru

Bilgisayar

2547 Kişi   439 Soru

Edebiyat

937 Kişi   203 Soru

Bilgisayar Programları

1800 Kişi   179 Soru

Sinema

3131 Kişi   300 Soru

MySQL

151 Kişi   29 Soru

Sosyal Medya

1375 Kişi   212 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3491 Kişi   280 Soru

Eğitim

4067 Kişi   632 Soru

İnsan Davranışları

3650 Kişi   956 Soru

Yaşam

1176 Kişi   394 Soru

Hayatın Anlamı

494 Kişi   48 Soru

Web Tasarım

1194 Kişi   214 Soru

Öğretmenlik

448 Kişi   73 Soru

Para Kazanmak

792 Kişi   37 Soru

Javascript

224 Kişi   51 Soru

Zaman Yönetimi

265 Kişi   14 Soru

Html

288 Kişi   47 Soru

Eğitim Sistemi

406 Kişi   29 Soru

Kitap Okumak

360 Kişi   43 Soru

Satranç

60 Kişi   40 Soru

Yamaç Paraşütü

57 Kişi   11 Soru

Aikido

7 Kişi   4 Soru

Matematik

679 Kişi   159 Soru