Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tayfun Sanar, 

Otomotiv Öğretmeni

Otomotiv Öğretmeni Tayfun Sanar inploid.com'da 4 soru sordu, 46 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Şubat 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Rüyalar neden zor hatırlanır?

Rüyanın hatırlanması hususunda dikkatimi çeken bir noktayı sizinle paylaşmak isterim. Ne zaman ki uyandığım anda rüyamı hatırlamaya çalışırsam, o rüya hafızamdan çok çabuk silinmiştir. Özellikle de uykudan uyandığımız o ilk, yarı uyur yarı uyanık halde iken rüyayı hatırlamaya çalışmak unutmayı hızlandırıcı etki yapıyor. Uyandığım anda rüyayı tekrar hafızamdan geçirmeden kalkarsam. Öğleye doğru rüyayı bütünüyle hatırlayabiliyorum. Enteresan ama defalarca tecrübe ettim.
Şubat 2013

Tayfun SanarSabahattin Ali konu başlığını takip etmeye başladı.

Şubat 2013

Tayfun SanarChevy Impala konu başlığını takip etmeye başladı.

Chevy Impala

REDIRECT Chevrolet Impala

Şubat 2013

Tayfun SanarVosvos konu başlığını takip etmeye başladı.

Şubat 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Yeni nesil araçlardaki 'auto hold' yani 'otomatik kalkış' sisteminin mantığı nedir? Nasıl çalışır?

Otomatik tutma yada eğim kalkış asistanı olarak adlandırılan Auto Hold Aracın rampalarda geri kaçmadan kalkmasını hedefleyen bir sistemdir. Bir şoför için rampada aracı kaçırmadan kalkış yapabilmek tecrübe isteyen bir durumdur. El freni yada ayak freni kullanarak aracı kaldırmak her zaman mümkün olmayan zorlu bir durumdur. Auto hold açık pozisyonda iken aracınız rampada durduğunda otomatikman devreye giren bir frendir. Kalkış esnasında otomatik vites araçlarda, yolun eğimi, gaz pedalının konumu, motorun torku, v.s değerleri kontrol ünitesinde değerlendirerek araç kendi yükünü omuzlanıp kalkacağı ana kadar freni bırakmaz.
Debriyajlı araçlarda ise ekstra debriyaj konum algılayıcısı vardır.
Auto Hold bir çok yönden avantajlı sistemdir. Fakat burada dezavantajlarına değineceğim.
Auto Hold öncelikle araç sürüş emniyetini ön planda tutan bir sistemdir. Her ne kadar sürüş kolaylığı ve emniyet sağlasa da bunun kullanıcıya çıkardığı bir faturası vardır. Auto Hold kullanılan bir araç her zaman diğerlerine nazaran fazla yakar. Bunun nedeni aracı rampada kaldırırken araç kalkışı sağlayana dek freni bırakmamasından kaynaklanmaktadır. Araç kalkış süreci içerisinde motorun sarfettiği efor bir yakıt sarfiyatıdır. Bu sarfiyat sizin şoförlük kalitenize göre gerekli yada gereksiz olarak nitelendirilebilir.
Diğer bir dezavantajı ise aracı rampada park ederken, ileri - geri gidişler esnasında Auto Hold'un devreye girmesidir. Aracı park ederken her ileri- geri hareket dur kalklarla olmaktadır. Bu rampada olduğunda Auto Hold devreye girerek kalkışları zorlaştıracak ve yakıt sarfiyatı artacaktır.
Diğer yandan fren balatalarının ömrünün ne oradan kısalacağı da aşikardır.
Kısacası Auto Hold'u sürekli açık bırakmak size yakıt sarfiyatı olarak dönecektir. Bu yüzden gerektiğinde kullanılması yakıt sarfiyatı açısından önemlidir. Ayrıca emniyet kemeriniz takılı değilken Auto Hold devreye girmez.
Şubat 2013

Tayfun SanarVolkswagen konu başlığını takip etmeye başladı.

Volkswagen

Volkswagen AG, Almanya'da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Oto...

Şubat 2013

Tayfun SanarSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Şubat 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Otomobillerde akü takviyesi nasıl yapılır?

Bir ara kablo vasıtasıyla artı kutup artıya, eksi kutup eksiye bağlanarak yapılır.
Şubat 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Otomobillerde kullanılan 'turbocharger' nedir? Çalışma prensibi nasıldır?

Turbocharger yani aşırı doldurma dediğimiz sistem egzoz gazlarından hareket alarak çalışan silindir içerisine ekstra hava gönderen sistemdir. Egzoz manifoldu önüne koyulan bir kanatçık, egzoz gazlarının bu kanatçıklara çarpmasıyla dönmeye başlar. Bu kanatçığa paralel emme manifoldu girişindeki diğer kanatçığı da beraberinde döndüreceğinden silindir içerisine ekstra hava gönderilmesini sağlar. Turbo bir motorda silindir içi volumetrik verim %98 dir. Yani silindir hacminin %98'i etkili bir şekilde kullanılır ki bu da size performans olarak döner. Karbüratörlü tip dediğimiz tabi emişli motorlarda volumetrik verim %60 -70 lerdedir.

Turbocharger tam bir icattır. Çünkü motordan mekanik bir hareket alarak çalışmaz. Yani Turboyu çalıştırmak için güç sarf etmez. Bu da turboyu eşsiz yapar. Mesela motordaki şarj sistemi akünün ömrünü yıllarca uzatsa da sürekli motordan hareket alarak çalıştığı için bir yerde bunun bedelini size yakıt olarak ödetir. Turboda bu durum söz konusu değildir.

Turbocharger motorlarlarda düşük devirlerde egzoz gazlarının gücü turbo kanatçıklarını döndürmekte zorlandığından egzoz gazlarının çıkışına engel teşkil edeceğinden düşük devirlerde Turbo devre dışıdır.

Yüksek devirlerde ise kanatçıklar dönme doygunluğuna ulaştığında egzoz gazlarını emmeyerek tersi bir etki uygulayarak egzoz gazlarını silindire geri iter, emme manifolduna hava vermek yerine emmeye başlar. Araç yüksek devire çıktığında turbo yine devre dışıdır.
Şubat 2013

Tayfun Sanar bu yanıtı beğendi:

Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sındaki hangi karaktersiniz?

Herkes bir nebzede olsa Raif Efendi değilmidir?
Ocak 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Volan nedir?

Otomobil motorlarındaki volan; ağır ve geniş bir dişlidir. Ağırlığı vasıtasıyla üzerinde oluşan atalet sayesinde kısa süreli hareketi uzun süreli harekete çevirir. Marş motorunun hareketini krank miline iletir. Ağırlığı sebebiyle marş motorundan aldığı kısa süreli hareketi uzun süreli harekete çevirir.
Motor çalıştığı sürece pistonların alt ve ölü noktalarda bir an hareketsiz kaldığı. ölü zamanları daha rahat atlatmasını sağlar.
Kavrama esnasında baskı diskinin üzerine uyguladığı basıncı motora etki ettirmeyerek aracın stop etmesini engeller.
Ocak 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Geçmişe özlem eskiden daha mutlu olduğunu mu tanımlar yoksa sadece romantizm midir?

Eski ile şimdi arasında elbette fark vardır. Eskiye özlem duymak insanın olgunlaştığını, sorumluluk sahibi olduğunu, eskisi ilgi göremeyeceğini v.s şeyleri kabullenememesinden kaynaklanır. Eski ile şimdi arasında her ne kadar fark olsa da, eskiyi daha mutlu nitelememizin nedeni , o zamanlar sorumluluğumuz daha azdı ve şimdiye nazaran daha geçtik yada çocuktuk.
Diğer yandan eskiden saygı ve sevgi bariz farklıydı. Bu açıdan özlem duymak başka tabi.
Ocak 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Plak koleksiyonu yapan var mı?

Yapıyorum. Plak dinlemek çok ayrı keyif. Fakat bulmak mesele.
Ocak 2013

Tayfun SanarKahve Falı konu başlığını takip etmeye başladı.

Kahve Falı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Hayatımızı seçimlerimiz mi, rastlantılar mı, yoksa kader mi belirler?

Kader denen kavramı kendimiz oluştururuz. Kader dediğimiz şey kendi seçimlerimizden ibarettir. O kadere bazen kendi dualarımız ya da bizim için edilen dualar ilahi bir dokunuşla daha iyiyi yada daha kötüyü seçmemiz suretiyle etki edebilir. Bize önceden sunulmuş bir kader asla ve asla olamaz. Eğer öyle olsaydı bu dünyada yaşadıklarımızdan ahirette sorgulanmak saçma olmaz mıydı.
Ocak 2013

Tayfun Sanar bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

"alanlar batar, verenler ise yükseleceklerdir" sözünü öğrendim hayatıma şiar ettim. cömertliği ve sadeliği öğrendim. bunun yanında şiar ettiğim bir başka şey "ülkem dünya, dinim iyi olanı yapmaktır" oldu. hayatımı değiştiren iki şey.
Ocak 2013

Tayfun Sanar bir yanıt verdi.

Bir hafta neden 7 gündür?

Zaman diye bir kavram yoktur. Bu insanların günlük işlerinde kolaylık olması açısından Güneş Ay Dünya hareketlerinin ölçeklenip belirli formlara bölünmesi sonucu elde edilmiştir. Bazı anlar vardır hiç geçmez (matematik dersleri , askerde nöbetteyken v.s ) bazı anlar vardır ki akıp gider yani zaman göreceli bir kavramdır.
Örneğin 1 metre ekvatorun ölçeklendirilmesiyle alakalı olarak ortaya çıkmış bir ölçü birimidir. Ekvator hayali olarak kabullendiğimiz bir çizgidir. Gündelik hayatta evrensel ölçüm yapabilmemiz açısından bize fayda sağlamaktadır.
Ocak 2013

Tayfun Sanar bu yanıtı beğendi:

Reklamsız veya az reklamlı bir film izleme sitesi önerebilir misiniz?

Reklamlardan kurtulmak için kullandığın tarayıcıya uygun reklam engelleme eklentilerini kullanarak sorunu çözebilirsin.
Bu eklentilerle tüm sitelerde reklamsız surf yapabilirsiniz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Otomotiv

127 Kişi   55 Soru

Tarih Kitapları

74 Kişi   17 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Antika

19 Kişi   9 Soru

Sanat

629 Kişi   109 Soru

Dizel

18 Kişi   15 Soru

Motor

20 Kişi   20 Soru

Benzin

5 Kişi   9 Soru

Araba Bakımı

17 Kişi   20 Soru

Yakıt Tasarrufu

8 Kişi   9 Soru

Yakıt

9 Kişi   16 Soru

Otomobil

247 Kişi   139 Soru

Şanzıman

2 Kişi   4 Soru

Mekanik

67 Kişi   7 Soru

Türk Arabası

12 Kişi   10 Soru

2. El Araba

25 Kişi   19 Soru

Trafik (İstanbul)

26 Kişi   21 Soru

Trafik Canavarı

4 Kişi   9 Soru

Tamirat

26 Kişi   6 Soru

Araba Önerileri

21 Kişi   10 Soru

Öğretmenlik

464 Kişi   75 Soru

Akü

13 Kişi   1 Soru

Lastik

4 Kişi   6 Soru

Autodesk

114 Kişi   3 Soru

Manuel Vites

7 Kişi   6 Soru

Klasik Arabalar

5 Kişi   6 Soru

Şoförlük

30 Kişi   12 Soru

Audi

399 Kişi   1 Soru

BMW

27 Kişi   4 Soru