Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ömer Karaçay, 

Üniversite Öğrencisi

Üniversite Öğrencisi Ömer Karaçay inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Aralık 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Ülkemizde öğrenci şehri olarak bilinen kentler hangileridir? Neden?

Sevimli cafeleri ve yaydığı pozitif enerjiyle, öğrenci şehri denilince akla gelen ilk yer Eskişehir bence:) Tabi öğrenciler için ailenden uzak olduğun şehir öğrenci şehridir:)

Eylül 2012

Ömer KaraçayHilal Geçgin kişisini takip etmeye başladı

Hilal Geçgin, Üniversite Öğrencisi, @omegga

Ağustos 2012

Ömer KaraçayMehmet Özcan Akgün kişisini takip etmeye başladı

Mehmet Özcan Akgün, İktisat Öğrencisi, @memetozjan

Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Egzersizlerle vücudumuzu güçlendirdiğimiz, şekillendirdiğimiz gibi beynimizi de güçlendirmek mümkün. İnsan beyninde yüz milyar beyin hücresi olduğu söyleniyor. Bu yüz milyar hücrenin sinapslarla birbirine bağlı ve bu sinapsların fazlalığı ile beynin gücünün doğru orantılı olduğu düşünülüyor. Sinaps dedikleri hücreler arası bağlantı yolları. Ve bu bağlantı yolları zihnin çalışması ve zorlanması ile artmakta.

Sosyal uğraşlar, yeteneğimiz varsa müzik aleti çalmayı öğrenmek, okumak, yazmak, herhangi bir dil öğrenmeye çalışmak, hayvan beslemek ve onu eğitmek, bilmediğimiz bir dansı öğrenmek pek farkında olmadan yaptığımız zihin aktiviteleridir.

Bunların yanında satranç gibi oyunlar, sudoku, bilmece, bulmaca gibi uğraşlar zihin jimnastiği için bilinen en etkili yöntemlerdir.
Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Türkiye'nin en kapsamlı e-kitap sitesi hangisidir?

idefix.com şuan en kapsamlı ve güvenilir siteler arasında. bünyesinde 2369 adet e-kitap bulundurmakta ve sürekli güncel kitaplarla sayısını arttırmakta..
Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Türkiye'nin en kapsamlı e-kitap sitesi hangisidir?

E-kitap derken internet üzerinden kitap alışverişi sitelerini değil e-kitap okuyabileceğimiz,ipad gibi cihazlara yükleme yapabileceğimiz siteler sorulmuş..bilginize ;)
Ağustos 2012

Ömer Karaçayugur kişisini takip etmeye başladı

ugur, Mobil Yazılım Uzmanı, @uguryildizist

Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

TED konferanslarının içeriği nedir?

TED konferanslarının amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır. TED, kâr amacı gütmeyen özel Sappling Vakfı'nın sahip olduğu, “Yaymaya Değer Fikirleri” yaymak amacı ile kurulmuş küresel konferanslar serisidir. Büyük oranda teknoloji ve dizayn konularında olmuştur.
Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

inploid ne işe yarar? Bağımlılık yapar mı?

Inploid, eskiden benzerleri olan (ör: ekşi sözlük gibi dejenere ve geyik muhabbeti üzerine dönen) platformları uzun vadede ciddi anlamda sollayacak, erişilmesi oldukça kolay ve kaliteli kullanıcıları sayesinde ise wikipedia kadar geniş bir bilgi dağarcığını insanlara sunabilecek bir platformdur.

2015'e kadar özellikle belli bir anlayış seviyesindeki insanlar arasında çok yaygınlaşacağını ve tüm dünyaya açılabilme olasılığının yüksek olduğunu öngörüyorum.
Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

inploid'in, formspring ya da friendfeed'den keskin olarak farkı nedir?

Nitelikli sorulara nitelikli kişilerin nitelikli cevaplar vermesidir.
Ağustos 2012

Ömer KaraçayAleks Mutlu kişisini takip etmeye başladı

Aleks Mutlu, Mobil Yazılım Uzmanı, @aleksmutlu

Washburn PS7200 (y)

Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Türk dizileri ile yabancı dizileri arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle;
  • Süreleri
Türkiye'de diziler 1-2 saat sürerken, yabancı diziler 25 ile 45 dakika arasında sürebiliyor. Örneğin In Treatment dizisi çoğu zaman 30 dakika ve daha az sürer.
  • Çekim Teknikleri
Yabancı dizilerde kullanılan çekim teknikleri, bilgisayar ortamında yapılan katkılar daha pürüzsüz ve akıcı oluyor.
  • Kullanılan Araçlar
Yabancı dizilerde çekim esnasında, ışık, kamera, dekor gibi araçlar daha iyi hazırlanıyor. Daha iyi objektife sahip kameralar ile çekimler yapılıyor.
  • Müzik
Yabancı dizilerde sahneler esnasında seçilen müzikler daha can alıcı. Örneğin bu konuda Hell on Wheels'in seçkin batı müzikleri ele alınabilir.
  • Senaryo
Türkiye'de basit aşk senaryoları, basit mekanlarda, aynı insanlar ve tekdüze durumlar ile sürerken, yabancı dizilerde her alanda senaryo yazılıyor ve diziye dönüştürülebiliyor. Örneğin gerilim alanında 7. Sezonuna başlayan Supernatural gibi.
  • Replikler
Türkiye'de kısır argo terimler ile aynı espriler dönmeye çalışsada, yabancı dizilerde harika espriler ve ince nüanslar yer alıyor. Çok kıvrak bir diyaloğun içinde buluyorsunuz kendinizi. Örneğin bu konuda 'How I Met Your Mother', Türkiye'de ki genç yazarlardan biri olan Emrah Serbes'te bu konuda iyidir aynı zamanda Behzat Ç.'nin senaristidir.

Yine de içten içe haklı olduğumu düşünsemde bu konular birazda görecelidir, ama benim düşüncelerim bu yönde.
Ağustos 2012

Ömer KaraçayEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Çılgın Proje" için birçok şey yazılıp çizilmeye başlandı. Proje için siz ne düşünüyorsunuz?

bence bu sefer de kızına bir gemicik almalıydı .. en azından istanbula zarar vermezdi .
Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Çılgın Proje" için birçok şey yazılıp çizilmeye başlandı. Proje için siz ne düşünüyorsunuz?

Muhalefet olmak için değil biliyorda konuşuyoruz; çalık grubunun başında kim var başbakanın damadı en bab ihaleleri kim alıyor calıç grubu... gemici zaten aldı bilalciğine,, kızına da mücevher dükkanlarını açtı zaten,, türkiye de yediğin her tane mısırı kim ithal ediyor biliyormusun bilal erdoğan. peki avm lere bu tane mısırları kim pazarlıyor biliyormusun gökçekin torunu. şirketi 13 yaşındayken açılmıştı gökçekin torunun... daha 30 bin tane örnek var yusuf.. gördüğün gibi muhaletfet için değil biliyor da konuşuyoruz. başbakan şehit aileleri derken bilalin nasıl 21 gün askerlik yaptığını ve askrliğini bittiği gün türkiye de işe başladığını unutmadık.

evet %70 gecelik faize sebep olanları asla unutmayacağız zaten halk sandığa gömdü onları, yalnız şuanda ki ekonomik rahatlığın kemal dervişin koydu uygulamalar olduğunu​ da unutmamak lazım. akp o uygulamaların üzerine bir tek tuğla koymadı, o sebeple şuanda işsizlik %12 cari açık %8 çünkü bununla nasıl mücadele edeceklerini bilmiyorlar.

günde binlerce gemi sıra bekliyor ve yılda 1,4 milyar dolar para harcıyor demişsin 1,4 milyar doları 365​ bin gemiye böldünmü senin verilerine göre 3835 dolar tutuyor. o gemi yi kaça geçireceksin50 milyar dolarlık bir para harcayıp gemi başı 3835 dolarmı kazanacaksın yani bumudur :) o paranın yani geri dönüşü 50 milyar tl / 1,4 milyar tl = 35,7 yılda olacak senin hesapla. daha 35,7 yıllık  bakım, idame masraflarını hiç katmadım bile.

inploidteki insanların çoğuluğunun profesyonel yazarlar oldunu bilerek yazmakta fayda var.

gap projesine aktarılan paranın büyüklüğünü bahsetmişsin bu konuyu da bilmediğin açık. gap projesi tamamlanma oranı 19990 yılına oranla sadece 2007 yılının sonuna kadar tahmini 25,6 milyar YTL harcama yapılıp, nakdi gerçekleşme yüzde 62 civarında dır bugün bu oranın üzerine bir tek çivi çaklımamıştır oran 2007 den beri hala %63 seviyesindedir.

bedava dağıtılan kitaplara değinmişsi ki en büyük hata ve yanıltmaca budur o kitapları eline bi alıp inceledin mi? merakını gidermek için anlatayım o kitapların %50 si resim ve grafikten oluşur misal sosyalbilgiler kitabında selçuklu tarihi ne 2-3 paragraf ayrılmıştır. istanbulun fethinden ise sadece 6 satır bahsedilmektedir.
 
sonuç olarak bunları kör gözüne cırt parmağım misali daha geniş örneklerle konuyu anlatmak çok mümkün ama sen 12 haziran da %50 yi  aldık hocam ne anlatırsan anlat diyeceğin için bu kadar yeter..
Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Çılgın Proje" için birçok şey yazılıp çizilmeye başlandı. Proje için siz ne düşünüyorsunuz?

Bu projeye yatırılacak 50 milyar doları mesela ilk aklıma gelen yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bir projeye neden yatırmıyor? Eğitimle ilgili bir projeye neden yatırılamıyor? Doğunun daha çok kalkınması ile ilgili bir projeye neden yatırılamıyor? Kanal ne ya? Boğaz neyine yetmiyor? Bitti mi? bitmediiiii. Montreux Boğazlar Sözleşmesine göre savaş ve barış zamanında askeri ve ticari gemilerin boğazı geçişlerinde kısıtlamalar ve düzenlemeler var. Bu kanalı yapınca ne olacak? Kim gelecek kim geçecek? Sadece ticari gemiler mi geçecek. Gün oldu devran döndü savaş çıktı müttefik geldi kapıya dayandı aç kanalı karadenize gemi çıkarıcam dedi, ne diyeceğiz, ne yapacağız. Yahu çocuk oyuncağımı bu! Boğazların stratejik öneminden bir haber mi bu insanlar nasıl alternatif bir boğaz yapılır?

Ayrıca hayatınızda boğaz bize yetmiyor ah bir boğaz daha olsa kim ne zaman demiş. Ülkenin binbir derdi varken bu mu ya senin seçim öncesi çılgın projen? Çılgın bile diyemiyorum "SAÇMA" diyorum başka da birşey diyemiyorum.
Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Tarihte ölümsüzleşen mühendislik projeleri hangileridir?

  • Panama Kanalı; 1914' te açılmadan önce New York' tan San Fransisco'ya gemi yolculuğu 67 gün sürüyordu. Panama Kanalı' nın açılması seyehati 12000 deniz milinden 4000 mile düşürdü.
     Türkiye Tarihi

  • Apollo 11' in aya yolculuğu NASA mühendisleri tarafından tüm ayrıntılarıyla plandı.
        Türkiye Tarihi

  • Güney Fransa' da Tam nehrine inşa edilen Millau viyadükü dünyanın en uzun viyadükü ünvanına sahip. 342 metre uzunluğu ile Eyfel kulesinden uzun olan viyadük 2004 yılında açıldı.
    
  Türkiye Tarihi  

  • Colorado nehrindeki kanyonların içine inşa edilen Hoover barajın tünelleri 17 metreyi buluyor. 1933 yılında inşa edilmiş ve dünyanın en büyük çimento inşaatı unvanını da almış.
    
  Türkiye Tarihi 
Kaynak ve daha fazlası için;   haber10.com/galeri/70af3657-6f71-e011-898e-00221981883e/16/ 


Ağustos 2012

Ömer Karaçay bu yanıtı beğendi:

Gorilla glass'ın özellikleri nelerdir?

Gorilla glass, günümüzde en sağlam cam biçimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çok ince bir yapısı vardır. Aynı incelikteki diğer camlardan kat kat daha dayanıklıdır. Bu cam alkali-alüminosilikat ile harmanlanmış bir camdır. Bu camın en önemli özelliği inceliği, hafifliği ve dayanıklılığıdır. Günümüzdeki telefonların yüzde yirmisinde bu camlar kullanılmaktadır.

Dayanıklılığını gösteren videolar

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1945 Kişi   167 Soru

Blog Yazarlığı

96 Kişi   10 Soru

Blog

217 Kişi   72 Soru

Web Siteleri

3373 Kişi   267 Soru

İnternet

2621 Kişi   542 Soru

İnternet Güvenliği

206 Kişi   40 Soru

İnternet Tarayıcıları

59 Kişi   30 Soru

Site

338 Kişi   38 Soru

Bağlantı

183 Kişi   10 Soru

İnternet Teknolojileri

1263 Kişi   171 Soru

Sosyal Medya

1439 Kişi   213 Soru

Yabancı Dil

1036 Kişi   103 Soru

İngilizce

797 Kişi   107 Soru

Eğitim

4354 Kişi   643 Soru

Dil

154 Kişi   69 Soru

Yabancı Dil Eğitim Kurumları

89 Kişi   12 Soru

Linux

188 Kişi   50 Soru

Ubuntu

32 Kişi   14 Soru

Yabancı Diziler

496 Kişi   64 Soru

Dizi

97 Kişi   62 Soru

TÜBİTAK

65 Kişi   15 Soru

Teknoloji

1998 Kişi   586 Soru

Müzik

2971 Kişi   473 Soru

Bilgisayar

2629 Kişi   444 Soru

Cep Telefonları

606 Kişi   224 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru

Html5

153 Kişi   39 Soru

İş Hayatı

2451 Kişi   325 Soru

Web

457 Kişi   172 Soru

Bilgisayar Programları

1837 Kişi   180 Soru