Bilmek istediğin her şeye ulaş

Abdullah Gürel,

Webmaster

Anlamak İsteyen Anlamsız Biri

Aralık 2015

Abdullah Gürel

Kendi siteni kurmadan önce seni idare edecek, hem senin hem de okuyucunun sayfada özellik olarak rahat etmesini sağlayacak blogger sitesi hangisidir?

Wordpressin ücretsiz blogları işini görecektir. Bana kalırsa yıllık 50 tlye güzel bir domain ve hosting ile kendine ait bir site kurman en baştan daha sağlıklı
 • 1 Yanıt
Şubat 2015

Abdullah Gürel

Sevgililerinize nasıl bir çıkma teklifi yaptınız?

Teklif derken??? Borsa mı, döviz mi? Neyin teklifi Bu! Oluveriyor işte. Elentrik meselesi. Çay içelim mi mevzuu =-O
 • 3 Yanıt
Şubat 2015

Abdullah Gürel

Mandıra Filozofu gibi yaşamak hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

O sistemi kuracak para olduktan sonra samanlık mandıra bende filozof olurum tabii ki : D
 • 9 Yanıt
Aralık 2014

Abdullah Gürel

Sevgilinizin unutamadığı eski sevgilisi için sizi terk etmesine nasıl bir tepki verirdiniz?

Zararin neresinden donulurse kardir derim... Eski sevgiliyi unutamamis sevgili, aslinda hic sevgili olamamis sevgilidir!
 • 18 Yanıt
Ağustos 2014

Abdullah Gürel

Bilgisayar programcılığı mezunuyum ve iş arıyorum. Web, programlama-seo ve teknik servis gibi alanlarda nasıl iş bulabilirim?

İş verenler, okul süreci boyunca neler yaptıklarına bakacaktır. İş arama sürecinin okul bitimiyle başlanması özellikle bizim sektörde çok sıkıntılıdır. Cv üzerinde her ne kadar bazı kısaltmaları yazarak bir şeyler bildiğini iddaa etsen de iş veren senin referanslarına bakmak isteyecektir. Herkes gibi bilmem ne takip programından başka herhangi bir projen yoksa, süreç sancılı geçecektir. Büyük olasılıkla işi öğrenebilmek amacıyla, yok pahasına bir firmada eğitilmek üzere işe alınacaksın. Projen yoksa yapabileceğin tek şey, bol bol iş başvurusu yapmaktan öteye geçmeyecektir. Geç kalmış sayılmazsın, çok çalışmaya her an başlayabilirsin. Kendini geliştirip, bir konu üzerinde uzmanlaşmaya başladığında, iş arama kriterlerin daha net olacaktır.
 • 5 Yanıt
Şubat 2014

Abdullah Gürel

Toshiba marka ürünümüzü aldığımız Bimeks'ten garantiye vereceğimiz bilgisayarı yollarken ürünü vidalamadan gönderdiler. Bizim hatamız yokken Toshiba firması kullanıcı hatası diyor, ne yapabiliriz?

Toshiba Türkiyede TNB den vazgeçip ne zaman toshiba türkiye gelirse toshiba düzelir. Bir markanın ne olursa olsun öncelikle müşterisine güvenmesi gerekir. Bu konuda dell gerçekten müşterisini güvenen bir firmadır. Bir son kullanıcı Bilgisayarında harddisk ve ram değiştirme hakkı varken bazı firmalar bunu bile elimizeden alıyorlar. Amaçları sattıkları ürünün sorumluluğundan kurtulmaktan başka birşey değil. Zaten özellikleriyle kıyasladığınızda diğer markaların fiyat olarak üstünde olan bi marka. TNB ninde yakında ipini çekerler diye düşünüyorum.
 • 5 Yanıt
Eylül 2013

Abdullah Gürel

Anı yaşamak, ''an''da kalmak nedir?

Antik Yunan’da verimli/doğurgan an, şans ve imkan tanrısı olan Kairos ayaklarında kanatları olan, hep parmak ucunda yürüyen bir erkek figürüdür. Sağ elinde keskin bıçağı ve önde sık, fırça gibi ve dağınık; arkada ise toplanmış uzun saçlarıyla görsellenmiştir. Topuklarındaki kanatları aceleyle rüzgar gibi uçuşunu, elindeki keskin bıçağı şans ve imkanın her şeyden daha keskin olduğunu ve önde dağınık saçları onu o anda tanımanın önemini vurgulamak üzere sembolize edilmiştir. Kairos “bir” anda hızlıca geçerken, yanından geçtiklerinin onu tanımaları, fark etmeleri ve tutabilmeleri için tek bir olanak vardır o da o “an”dır. Çünkü bir kere geçti mi arkadan yakalamak mümkün olmayacaktır. Kişi, verimli ve doğurgan bir anı kullanmazsa o an geri dönmemek üzere geçer. Tam tersini düşünecek olursak da verimli ve doğurgan olan an her zaman “şimdi”dir. Değişim anı, geleceği etkileme anı ve geçmişten faydalanma anı hep “şimdi”dir ve “burada”dır. Gelecek şimdinin getirdikleriyle öngörülebilir, geçmiş şimdi hatırlanabilir ve biz ancak şimdi ve ancak burada var olabiliriz.
Kairos kelimesi günümüz Yunancasında -zamanı objektif olarak tanımlayan kronos kelimesinden farklı şekilde- kaliteli zaman anlamında kullanılmaktadır. Kaliteden kasıt kişinin yeni deneyimlerle temas etme şansı elde ettiğinde bunu kullanmaya karar vermesidir. Bu nedenle anı algılayabilmek, ciddiye alabilmek ve yakalayabilmek önemlidir. Ancak anı ciddiye almak bir sorumlulukla birlikte gelir; o da an’ın hep bir karar gerektirmesidir. Yaşam da süregelen anlarda peşi sıra verdiğimiz kararların bir bütünüdür.

Anı yaşamak oracıkta olanların, çevremizdeki kişilerin ve kendimizin tam anlamıyla farkında olarak gerçekleşir. Yaygın olarak kullanıldığı gibi her şeyi bir kenara bırakıp sorumluluklardan sıyrılmak, boş vermek anlamlarına gelmemektedir.
 • 3 Yanıt
Eylül 2013

Abdullah Gürel

PHP ile yapılmış bir yönetim paneli önerebilir misiniz?

Nerede kullanacaksınız bilmiyorum fakat wordpress'i tercih edebilirsiniz. Güzel , özgün bir arayüz tasarımı ile istediğiniz her türlü siteyi yapabilir ve yönetebilirsiniz.
 • 2 Yanıt
Haziran 2013

Abdullah Gürel

Yemek sitesinde bir sipariş bölümü düşünün, siparişlerin veritabanı veya e-maile değil de cep telefonuma gelmesini istiyorum, bu mümkün mü?

Herhangi bir sipariş bilgisinin cep telefonuna gönderimi mümkündür. Ancak bunu bir veritabanı kullanmadan yapmanız yanlıştır. Veri her durumda kaydedilmelidir, çünkü veriyi kaydetmezseniz bir daha veriye erişemezsiniz. Eski siparişler, sipariş detayları, ne zaman verildi, siparişin son durumu.. gibi bilgiler elbette veritabanında tutulmalıdır.

Sorunun diğer kısmına gelecek olursak, sipariş bilgisini e-mail yerine sms ile göndermek mümkündür. Bunu yapmak için bir sms altyapısı sağlayan firma bulmanız ve onun API'lerini kullanmanız gerekiyor. Bu işi yapan bir çok firma var hali hazırda:

mobildev.com
postaguvercini.com
toplusmsgonderim.com
prosms.org

Bu firmalar veya buna benzer başka firmaları seçerken iyi araştırmanızı öneririm, ayrıca fiyatlandırmayı da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
 • 2 Yanıt
Ocak 2013

Abdullah Gürel

Web siteme bir ödeme sistemi koymak için mutlaka bir ticari ünvanım olması gerekir mi?

Payu (payu.com.tr) veya paypal (paypal.com) tarzı bir çözüm için bu gerekmiyor ancak bankalardan sanal POS alımı yaparak kendiniz ödeme yaptırmak isterseniz şirket olmanız gerekiyor.
 • 5 Yanıt
Ağustos 2012

Abdullah Gürel

Linkedin'e alternatif ama ondan biraz daha farklı bir sosyal ağ projesinin tutması için neler gereklidir?

Bence linkedin karşısında durmak artık oldukça zor.
Türkiye'de başarılı olamadığı konusuna kesinlikle katılmıyorum. Şunu diyebilirsiniz aktif olarak kullanan kaç kişi yada kaç sektör var? Türkiye'de clone proje olarak yapılmayı denendi ama tutmadı. ( kref.net, zinncir.com )
 • 2 Yanıt
Temmuz 2012

Abdullah Gürel

Bir oyun sitesinde renk topolojisi nasıl olmalıdır?

Oyun siteleri çocuklara yönelik olduğu için canlı (teknik anlamda doygunluğu yüksek; photoshop'ta renk HSV modunda görüntülendiğinde S değeri) ve renk kontrastı yüksek renk kullanmak tavsiye ediliyor.

Örneğin colorschemedesigner.com sitesinden tetrad seçilebilir.
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster