Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kardelen Kuruçay, 

Öğrenci

Dokuz Eylül Üniversitesi

Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Bazıları bekaret beyindedir derler. Hayır efendim değildir. Bekaretin ölçütü bellidir, önemli olan bekarete verdiğin önemdir. Bekaret pratikte kızlık zarının yırtılması ile kaybedilir. Ama bu namusun, dürüstlüğün, nasıl bir insan olduğunun ölçütü kesinlikle değildir.

Ne yani, kızlık zarı dursun ama yemediği halt kalmamış olsun. Senin için aynı şeyi mi ifade ediyor? Her haltı yemiş olması da ayrı bir konu, sen neler yaptın yaşamının geride kalan zamanlarında? Belki para üstü fazla geldi de geri vermedin? Defalarca tek gecelik ilişkiler yaşadın, babana zulüm ettin, bir hayvana işkence ettin vs...

Tüm bunların ölçüsü, bir insanı tanımak böyle bir şeye bağlanabilir mi? Üstelik diktiriyorlar da. Kadınlar kulübüne girin, onlarca kadın deneyimini yazmış. Evlilikten 3 ay önce, 6 ay önce diktirmişler. Bu kadınlar hem onurlarını ayaklar altına alıyorlar, hem de karşısındakini kandırıyorlar. Ben bu forum konusunu okuduktan sonra "delik deşik olsun da bunlardan biri olmasın" dedim.

Bir kız arkadaşım da "boş ver onlar ikinci el" diye bir arkadaş grubunu tanımladı. Bunu onun söylemesi daha da şaşırttı beni.

Burası tamamen kişisel; evet bekarete önem vermiyorum. Ama herkesin bir aile yapısı var. Kucaktan kucağa atlamış, bunu "normal" bir şey olarak gören, tek gecelik ilişkiler yaşamış, yani bu konuları aşmış birini ben annemin yanına getiremem. Buna kendi aile terbiyem izin vermez. Kucaktan kucağa atlamış bir kız benim gözümde diğerleri ile aynı seviyededir yanlış anlaşılmayayım ama konu evlenme olunca bu tür bir kızı seçmem.

Burada benim için sorun bu konuda eskimemiş, bazı şeyleri tüketmemiş olması. Benden önce tabi ki ilişkileri olabilir. Ama ilişkileri olmasıyla, bir hayat kadını kadar tecrübesi olması aynı şey değil.

Nasıl tanıdığım güneyde çalışan bazı tanıdıklarım abartısız her gece bir kadın ile beraber olup bazı şeyleri tüketiyorsa ve ben onların bu durumunu normal görmüyorsam aynısı bayanlar için de geçerli.
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Bu soruyu hangi erkeğe sorarsan sor, hayır cevabı alcağın her erkek bile evlilik zamanı gelince "bekaret" arar; ama evlenene kadar karşısına çıkacak kadınlarda da "bekaretsizlik" arar, bir basiretsizlik örneği olarak. Diğer taraftan internette "Bakire pornosu" seyretmeye bayılır; eğer zengin biriyse bilmem nerelerdeki "bakire kadınlar"la seks yapmaya gider dünya paralar harcayarak. Diğer yandan bir an önce kendi bakirliğini bozmak için bakire olmayan kadınlara para öder...
Bence eğer söz konusu bekaretse, erkekler bu konuda en kafası karışık ve bilgisiz; tamemen kulaktan dolma toplumsal normlarla hareket eden/hareket etmeyi görev bilen taraftır...
Burada asıl sorulması gereken "en azından toplumsal anlamda (kadın veya erkek) sizin kendi bekaret/bakirliğinize önem verip vermediğiniz" olmalıdır. Zira bu soruya vereceğiniz cevap sizin karşı tarafta da arayacağınız cevaptır... Yoksa bekaret canım isteyince böyle, canım isteyince öyle olayı değildir. . .
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Görmeyi istediğiniz biraz kan ise namustan anladığınız ya da, bu namus merakı değil dar kafalılıktır... Aldığınız onca bekaret umurunuzda olmuyorsa size verilmeyen 1 tanesini önemsiyorum demeye de hakkınız yok demektir...
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Bekareti büyük mesele yapan arkadaşlar acaba özellikle de büyük şehirlerde her gün kaç kişi kızlık zarı tamiri için dr'a başvuruyor haberiniz var mı? Bu durumla karşılaşsanız acaba (tabii hiç haberiniz olmayacak muhtemelen) o zaman büyük bir dilim kek yerine konmuş olmayacak mısınız? Sizzz bu kadar büyük sorun yaptığınız için o kekliğe layık görülüyorsunuz bunu da düşündünüz mü? Halbuki karşınızdaki insanda insanlığa ait özellikler arayıp beynine fikrine şahsına önem verseniz inanın kimse sizi hiçbir zaman aldatmaz. Kaldı ki ilk ilişki de bekarete dair işaretler göreceksiniz anladık da ya daha sonra? İlk seferinde SADECE bir iki damla kanı görebildiğiniz için güvenecekseniz birine işiniz oldukça zorrrr.
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Bakire alırsın evlendikten sonra çatal çatal boynuz takar şaşarsın, gözünüzü kadının bacak arasına değil beynine çevirin.
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Kendimde önemserim. Fakat bir başkasının ne bakirliği ne bakireliği ne de iffeti beni ilgilendirir. Namus ki iki bacak arasında değildir. Fakat bekaret temizliktir, saflıktır. Hergün başkasıyla olan bir insanın bir süre sonra başka bir tene değdiğinde bir şey hissedeceğini sanmam. Bana göre olması gereken dokunurken hissetmektir ve bu da benim tercihimdir. He bir de ruhun bekareti konusu vardır ki oraya hiç girmeyeyim!
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Bekaret zarı, kız çocuklarının uteruslarının dış etmenlerin zararlarından korunması için evrimsel olarak gelişmiş bir organ. Cinsellikle bağdaştırılması maalesef kaderin bir cilvesi olmuştur.
Kadının bedeni kendisine aittir ve üzerinde istediği tasarrufu yapabilir. Erkeklere bu konuda ahkam kesmek düşmez. Kürtajı tartışmak ne kadar abesle iştigalse, bekareti tartışmak da öyledir.
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Ne ilginçtir 18 yaşını görünce "iş öğrensin" diye büyükleri tarafından ellerinden tutulup çok açık olacak ama "karıya götürülen" "milli olduğu" için sırtına vurulan erkeklerimizin kadınların bekaretini tartışması... Gerçi genel olarak bekaret diye sorulmuş ama bekaret denilince nedense ilk kadın gelir akla, çünkü temiz olması gereken kadındır erkeğin elinin kiridir böyle şeyler, ama kadın namustur, helaldir... Komik değil mi bu kadar büyük bir sorumluluğun sadece tek bir cinsin üzerine yüklenmesi ve diğer cinsin bundan hiç sorumlu olmaması... Kadından bekaret adı altında ellenmemişlik isteyen erkeklerimiz; sizin elledikleriniz kim Allah aşkına? Ya sizin el değmemişliğiniz?
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Cinsel birliktelik olmadan bir ilişki hatta evlilik sürebilir mi? Süremiyorsa, zevkler duygulardan önce gelir diyebilir miyiz?

Cinsellik olduğu halde ilişkiler ve evlilikler bitiyorsa, cinsellik olmadan da sürebilir diye düşünüyorum.
Cinsellik tabii ki önemli ve gereklidir, ya manevi duygular? Ne yani çok sevdiğiniz eşiniz bir rahatsızlık geçirse sevişemediğiniz için terk mi edeceksiniz? Ya siz aynı durumda olsanız, terkedilişinizi normal mi göreceksiniz?
Ocak 2017

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

40 yaşındayım ve 18 yaşında sevgilim var. Çevre tarafından eleştiriliyorum, aslında bana çok normal geliyor. Sizce anormal bir durum mu?

Bence eleştiriler değil iki kişi arasındaki yoğunluk ve memnuniyet esas ancak; bazı açılardan da düşünmeniz gerekir kanısındayım. Kız arkadaşınıza yakın yaşlarda bir kız kardeşim var ve daha yaşı 20 üniversitede hayatta ne yapacağını hangi yöne gideceğini bilemediği ve en çok değişiklikleri yaşadığı dönemde, hayata karşı sünger gibi verilen her bilgiye her öğretiye heyecanla baktığı bir dönemde bazen haddinden fazla emin, olgun bazen ürkek ve küçük bir çocuk. Günü gününe değişken genç ergen. Yaşıtları olan yahut yakın yaşlardaki insanlar ile kurduğu diyalog sayesinde duyduğu kaygıların aynı olduğunu ve zorlukları normal bileceği bir algı sahibi olabilir ancak; yaş olarak hayranlık ve aşkı karıştırabilir bir yaş dönemi olduğunu düşünüyorum. Sizin gibi 40 yaşında bir insanın etkisi heyecanları bakış açısı nedeni ile olması gereken yaştan farklı büyük davranma isteği ileride bugün yaşını yaşamamasının verdiği dezavantajları getirmemesi için dikkatli olmak gerekir. Normal değil demiyorum ama sizden deneyimlerinizden alacağı pek çok heyecan belirli yaşa geldiğinde farklı görünebilir. Aynı olgunluğa yaş ile oda vardığında sizin için yahut kendisi için çok başka bakış açıları getirebilir. Bu neden ile olduğu yaş gibi olması konusun da rahat olmasını sağlayın benim önerim. Ve sosyal ortamı kendi yaşıtlarıyla da devam etmeli. Kişilerin kendini tanıyamadan yapılan Erken evlilikler, birliktelikler verilen yanlış kararlar oluyor sonunda ve şimdiki ayrılık yada boşanmaları getirir. Dikkat edilmeli paralel büyümeli yahut gelişilmeli ama hesaba katılamayan çok faktör olduğu unutulmamalı. Sizinde ortak yahut yakın geçmişten insanlarla olabilecek ortak alanlar sizin sohbet ve keyif ortamlarınızı yaratır, anlamak ve anlaşılmak daha kolaydır. Bu iki farklı kuşak arasında benzer geçmiş arayışınız olmaması gerekir . 18 yaş ile kuşak farkı çok yoğun özellikle dönemsel bakıldığında; hızlı değişti dönemler malum internet ile doğan çocuklar ile bir olamayız kanısındayım. Bence çok yönlü tatmin olamaz bu tür ilişkilerde. Ama iki tarafı tatmin eden başka egolar var ise olabilir... Biraz sıkı bağ patalojik etkenler olmalı. (yaşlanmaktan korkmak adam, kızın baba arayışı vsvsv.) umarım birlikte istediğiniz gibi gider ilişkiniz.

sorunuzu inploid de sorulacak kadar açık olduğunuz için, açık görüşlü olduğunuza inanarak fazla hadsiz bir yorum olmadı kanısındayım. Bayan yaşı 25-30 siz 40- 45-50 olsanız daha güvenli bir birliktelik olurdu en azından birey olarak bayan tarafı da seçim algısının bilinci daha net olurdu kanısındayım.

hatta bu tür aşklar ile ilgili pek çok film vardı...
imdb.com/media/rm400596480/tt0064598? Re... , imdb.com/title/tt0974554/? ref_=nm_flmg_... .
Ağustos 2015

Kardelen Kuruçay bu yanıtı beğendi:

Psikoloji bölümü hakkında bilgi verir misiniz? Geleceği, bugünü, okurken yaşayacağım sıkıntılar, güzel yönleri, hangi üniversite bana daha çok şey katar?

Psikolojik sorunların günümüzde hızla arttığını görüyoruz, ve bunun yegane paraleli teknoloji olarak gösteriliyor, bu sebeple teorik olarak bakarsak; ilerde teknoloji daha da artacağından psikolojik sorunlar da artacak, insanların sağlıkları konusunda bilinçlenmeside artacak, bu da psikolojiy daha şimdiden bile iş olanağı olan iyi bir meslek haline getiriyor, yüksek lisanslada klinik psikolog olup daha da iyi hake getirebiliyorsunuz şartlarınızı, ilginiz varsa iyi bir seçim olacağına eminim
Ağustos 2015

Kardelen KuruçaySağlık konu başlığını takip etmeye başladı.

Sağlık

Sağlık hakkında merak ettikleriniz...

Ağustos 2015

Kardelen KuruçayAşk konu başlığını takip etmeye başladı.

Aşk

Aşk, bir başka varlığa karşı duyulan derin sevgi. Sevgi kuramının kurucusu Psikanalist Erich Fromm, sevgiyi, insanlığın sorunlarına bir yanı...

Ağustos 2015

Kardelen KuruçayHayal Gücü konu başlığını takip etmeye başladı.

Hayal Gücü

Hayal gücü, imajinasyon veya imgelem zihinsel görüntüler oluşturabilme veya birinin zihninin içinde kendiliğinden görüntüler üretebilme yeti...

Ağustos 2015

Kardelen KuruçayKadınlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kadınlar

Kadınlar, (İngilizce:Women) 1978'de Charles Bukowski tarafından yazılmış bir romandır. Kitabın ana karakteri yarı-otobiyografik olarak yarat...

Ağustos 2015

Kardelen KuruçayFotoğrafçılık konu başlığını takip etmeye başladı.

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işidir. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat oldu...

Ağustos 2015

Kardelen KuruçayYaşam konu başlığını takip etmeye başladı.

Yaşam

Yaşam ya da hayat; biyolojik açıdan, kimyasal reaksiyonlar veya bir dönüşümle sonuçlanan başka olaylar gibi bâzı biyolojik süreçler gösteren...

Ağustos 2015

Kardelen Kuruçayİş Hayatı konu başlığını takip etmeye başladı.

İş Hayatı

İş hayatınızda yaşadığınız sorunları, deneyimleri paylaşabileceğiniz bir konu başlığı.

Ağustos 2015

Kardelen Kuruçayİnsan İlişkileri konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan İlişkileri

bir insanın sizin hakkında ne düşündüğünüzü bilmek istiyosanız onu sinirlendirmez yetiyor ... ne yani bir insanın damarına basmadan bizim h...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3422 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Buluşma

985 Kişi   10 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

Gerçek Hayat

844 Kişi   102 Soru

Mimari Tasarım

532 Kişi   91 Soru

Photoshop

642 Kişi   38 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

İngilizce

802 Kişi   107 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

536 Kişi   81 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Para Kazanmak

837 Kişi   38 Soru

Sosyoloji

592 Kişi   151 Soru

İnsan Sağlığı

538 Kişi   314 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Yemek Kültürü

868 Kişi   86 Soru