Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karl Engelpert,

Web Designer

er kann mich im arsche lecken

Mart 2014

Karl Engelpert

301 Yönlendirmesi nasıl yapılır?

Apache kullanılan sunucularda .htaccess dosyasını kullanarak kolaylıkla 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bu işlem için .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları kendinize göre değiştirip sitenizde 301 yönlendirme yapabilirsiniz.

Htaccess 301 Yönlendirmesi
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)? eskiadres.com$ [NC]
ReWriteRule ^(. *) $ yeniadres.com$1 [R=301, L]
 • 2 Yanıt
Mart 2014

Karl Engelpert

URL Değişikliğinin SEO'ya etkileri nelerdir?

Google Webmster Tools'da bulunamayanlar kısmında url değişikliği veya kaldırılan url'leri görebilirsiniz. Google özellikle olmayan urlleri tespit etmekte çok titizdir. SEO'ya etkisi çok büyüktür, bulunamayan urllerinizi anasayfaya yönlendirmenizde fayda var.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Evgeny Grinko

Dünya'mın 2. harikası!

 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Durex kadını hızlandırır erkeği yavaşlatır reklamındaki şarkı hangisidir?

Son yılların en başarılılarından biri olan reklamın müziği Marvin Gaye'e ait. Lets get it on.

 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Çalınan iPhone, iPad ve veya Macbook nasıl bulunur?

Find My iPhone Uygulaması
Cihazımızı kaybettik fakat o an yakınımızda bir bilgisayar yok. Sadece iPad’imiz veya başka bir arkadaşımızın iPhone’u var. O zaman da App Store’daki Find My iPhone uygulamasını kullanarak cihazımızı takip edebiliyoruz.
Hırsızlık

Bu uygulamanın diğer güzel bir yanı Türkçe ara yüzünün de bulunması.
Hırsızlık
App Store’daki Find My iPhone uygulaması universal tipte bir uygulama. Yani hem iPhone, hem de iPad’e göre tasarlanmış durumda.Apple’ın sadece iOS 4.2 ve üst versiyondaki cihazlara sunduğu bu ücretsiz servis hakkında şimdilik paylaşacaklarım bu kadar. Bu arada cihazınızın çalındığından şüpheleniyorsanız, lütfen bu servisi kullanarak cihazınızı kendiniz almaya çalışmayın. Adli birimlere haber verin gerekli işlemi onlar yapsın.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Milli eğitim bakanı olsaydınız müfredata hangi derslerin koyulmasını isterdiniz?

Adam akıllı sex dersleri konulsun. Ne biliyim uyuşturucu ve uyarıcı maddeler hakkında kapsamlı dersler olsun ya hu ahlak dersi olsun ama sadece ahlak toplum ahlakı ülke ahlak kurallarından adam akıllı bahsedilen ben bu denli bir yenilik yapmayı yeğlerdim
 • 4 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

300 GB'lık bir veriyi bilgisayarıma aktarmak 35-40 dakika sürerken silmek neden 1-2 dakikamı alır?

Silme işleminde dosyalar tamamen silinmez. Sadece size görünmez olur. Bunun için silme işlemi aslında bir nevi görünmezlik yapma işlemi gibidir. Oysa dosya kopyalama bir süreçte işler ve bu süreç bilginin kopyalanma süresini uzatır:
 1. Bilgisayarınız harici veriyi okur.
 2. Veri USB yoluyla aktarıma atılır.
 3. USB yoluyla aktarılan bilgi dahili hard diske yazılır.
Bilgisayar
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Gazetecilikte haberin ilkeleri nelerdir?

Ne?: Bu ilke haberin öznesidir. Haberin kimin başından geçtiği ya da ne gibi bir olay meydana geldiğinden bahsedilmesidir. Bir de neyi, kimi ilkesi vardır ki bu da haberin nesnesi ya da ikinci öznesidir diyebiliriz. Haberin özündeki olay her ne ise bu olaydan etkilenen yer, nesne ya da kişidir ve haberde mutlaka belirtilmelidir.
Nasıl?: Habere konu olan olayın nasıl geliştiğinin anlatıldığı kısımdır.
Niçin?: Yapılan ya da kendiliğinden meydana gelen çoğu olayın arkasında mutlak bir neden vardır ve haberlerde bu nedenler belirtilmelidir. Ancak bir kanser gibi henüz nedeni bulunamayan olaylarda mevcuttur.
Nerede?: Yeryüzünde yaşamamız sebebi ile her olayın geçtiği bir yer vardır. Bu yer özellikle genelden özele doğru tarif edilir. Olayın hangi ülkede geçtiği, hangi şehirde olduğu, ilçesi, mahallesi, olayın olduğu mekânın ismi (ev mi? iş yeri mi?) gibi olayın nerede geçtiği detaylandırılabilir.
Ne zaman?: Olayın oluş zamanı günü, saati gibi detaylı bilgi verilir.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Morhipo (Bir Hayat Dolusu Moda) reklamındaki şarkı nedir? Kim söyler?

The Ronettes - Be my baby

 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Estetik ile matematik arasında bir ilişki var mıdır?

Sadece estetik değil birçok sanat ve bilim dalının matematik ile ilişkisi var. Hatta bu konu ile ilgili Altın Oran ile açıklanan birçok hipotez, iddia var.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Baz istasyonlarının nerede olduğunu ve sinyal kalitesinin ne kadar iyi olduğunu nasıl anlarız?

Aşağıdaki link ile map üzerinden online olarak görülebilir.

opensignal.com
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

8 bit renk ile 16 bit renk arasındaki farklar nelerdir?

Bildiğiniz üzere tüm renkler 3 ana renk ve kombinasyonları sayesinde oluşturulur.

Renkler

Ekrandaki her nokta da bu renkler ve kombinasyonlarını temsil eden değerler ile görüntüyü oluşturur.


Renkler

Ekran kartı; ekranda görüntüleri oluştururken; ekrandaki çözünürlüğü oluşturan her nokta/piksel için rengi temsil eden bir sayı değeri atar. Bu küçük renk noktaları birleşerek de ekranda anlık olarak gördüğünüz görüntüleri oluşturur. Her nokta için belirlenen renk değeri bir sayı ile temsil edilir. Bu sayının değerinin tutulduğu hücre 8 bit ise ikili sistemde 8 hanelik uzunluğuna kadarki hali ile 16 bit ise 16 hanelik değere kadar olan kısmı ile kaydedilir. 8 bit ile 16 bit arasındaki büyük fark işte bu her hücrenin renk değeri saklanırken meydana gelir. 16 bit daha büyük rakamlar ve daha hassas renk değerlerini hafıza almaya olanak verirken 8 bit daha kaba renk değerlerini kaydetmeye olanak verir. Bu da şu demektir. 8 bit ile en fazla 256 farklı renk değeri kaydedebilirsiniz (her ana renk için). 16 bit ile ise en fazla 65536 farklı renk değeri kaydedebilirsiniz (her ana renk için)


Biraz daha açmam gerekirse;
 • 1 piksel için bir renk kaydetmek isteyelim. O piksel 8 bit için en az 00000000, en fazla 11111111 arasında ikili (binary) değer alabilir. Bu da 0 ile 256 arasındaki bir renk demektir. Ana renkleri oluşturabilirsiniz ama sayısız ara rengin hepsini oluşturamazsınız.
 • Aynı pikselin 16 bit renk değer için ise en az 0000000000000000 , en fazla 1111111111111111 arasında ikili değer alabilir. Bu da 0 ile 65536 arasındaki sayısal temsile karşılık olan renkler demektir ki bu da ana renkler dışındaki ara renkler ile birlikte 65536 farklı renk demektir.
Dolayısı ile görüntü daha çeşitli renkler ile daha ayrıntılı olarak oluşturulabilir 32 bit ile bu renk çeşitliliği 4.294.967.296 farklı renk demektir :).

Buradaki durumu ekran çözünürlüğü ile karıştırmamanız gerekiyor. Ekran çözünürlüğü ekrandaki nokta sayısını temsil eder. Renk çözünürlüğü ise her noktada temsil edilebilecek farklı değerdeki renk sayısını.

8 bit ile 16 bit görüntü arasındaki farka iyi bir örnek de aşağıda.

8 bit:
Renkler

16 bit:
Renkler

Görüldüğü üzere 16 bit olan resimde renk geçişleri çok daha iyi (ara renkler de oluşturulabildiği için).
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Türk parasından altı sıfırın atılmasının sonuçları nelerdir?

 • Bol sıfırlı rakamların yarattığı teknik ve operasyonel sorunlar ortadan kalktı.
 • Enflasyonun kalıcı bir biçimde tek haneli rakamlara düşürülmesindeki kararlılık daha iyi anlaşıldı.
 • Enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesiyle birlikte paramızın itibarı yükseldi.
 • Madeni para kullanımı arttı.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Lock, Stock And Two Smoking Barrels filmi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Filmi izlerken, işte bu Guy Ritchie diyorsun, diğer filmlerinde olduğu gibi.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Örnek bir Tüzel Kişilik - Kurumsal Kimlik tasarım sözleşmesi nasıl olmalıdır?

TÜZEL KİŞİLİK KURUMSAL KİMLİK TASARIMI SÖZLEŞMESİ

İşbu sözleşme X A.Ş. ( bundan sonra sözleşmede “X” olarak anılacaktır.) ile Y (bundan sonra sözleşmede “Y” olarak anılacaktır). arasında aşağıdaki şartlar ve yükümlülükler çerçevesinde, ZZ.ZZ.ZZZ tarihinde imzalanmıştır.

MADDE 1 - SÖZLEŞME KONUSU

Y işbu sözleşmede hüküm altına alınan esas ve koşullar çerçevesinde X’in sahibi olduğu A markasının kurumsal kimliklerinin oluşturulması ve kurumsal kimliği tanımlayan katalogun basımı için altyapının hazırlanması işini üstlenmesine ilişkin hüküm ve şartları ihtiva eder.

MADDE 2 - TARAFLARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Y, X’in sahibi olduğu A markasının kurumsal kimlik katalogunu hazırlama çalışmalarını 90 (doksan) gün içerisinde yaparak sunuma hazır hale getirecektir. Sunum aşamasında X’in onayını verdiği tasarımları 15 (on beş) gün içerisinde baskıya hazır hale getirecektir. Onaylamadıklarını ise 30 (otuz) günlük süre içerisinde bitirmekle yükümlüdür.

MADDE 3 – CEZAİ HÜKÜM

Y, ödemelerin yapılmaması durumunda taahhüt ettiği işi, hizmeti ertelemek, durdurmak veya iptal etmek hakkına sahiptir.
Ayrıca Y taahhüt ettiği hizmeti 90 (doksan) günün sonunda X’ a sunmakla mükelleftir. Hizmetin yerine getirilmemiş olması, talep edilen değişikliklerin yerine getirilmemiş olması, alternatif tasarımların sunulmaması veya yukarıda belirtilen 105 (yüz beş) günlük sürenin bitiminde işi eksiksiz teslim edememesi durumunda X’un hak arama faaliyetlerine itiraz etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Ayrıca böyle bir durumda Y, X’e 10.000.- TL. Cezai bedel ödemeyi gayri kabulü rucu beyan, kabul ve taahhüt eder.

MADDE 4 - ONAY

Y 90 (doksan) günlük süre içerisinde tasarımlaro X’ un onayına sunar. X bu tasarımlar ile alakalı menfi veya müspet onayını Y’e e-posta yolu ile bildirecektir.

MADDE 5 - HİZMET SÜRESİ VE ÖDEME ŞARTLARI

İşbu sözleşme ile taahhüt edilen hizmetin süresi 90 (doksan) gün olarak belirlenmiştir, bu süre işbu sözleşmenin imzalandığı gün başlayacaktır.

Hizmet bedeli 20.000.- TL (Yirmi bin Türk lirası) olarak belirlenmiştir. Hizmet bedelinin %50’si peşin, kalan % 50’si iş bitiminde YYY’ in aşağıda belirtilen kişisel banka hesabına yatırılacaktır.

MADDE 6 - YETKİLİ HUKUK VE UYUŞMAZLIKLARIN HALLİ

Bu Sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına tabidir ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre yorumlanacaktır. Bu Sözleşme’den doğacak her türlü uyuşmazlıkta, İstanbul Mahkemeleri ve İcra Müdürlükleri yetkilidir. 7 (Yedi) maddeden ve 2 (iki) sayfadan oluşan işbu sözleşme ZZ.ZZ.ZZZ tarihinde 2 (iki) nüsha olarak düzenlenmiştir.

X A.Ş.

Y

Freelance Art Director
BBB Bankası CCC Şubesi
Hesap No: 1111 11111111
IBAN: TR250006400000110580800853


 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Wordpress'in ürettiği meta-tag'ler nasıl silinir?

Tema dizinindeki functions.php dosyasına bunları eklediğinizde tamamı silinmiş olur.

Bunları silmememizdeki amaçlardan biri ve bence en önemlisi şudur. Wordpress ne kadar gelişmiş bir yapı olursa olsun bazı sürümlerde mutlaka açıklar yer alabiliyor. Bunları hedef alan hackerlar da çoğu zaman bu sürüm tag'ini okuyarak işe koyuluyor.

Wordpress

remove_action('wp_head','feed_links_extra');
remove_action('wp_head','feed_links');
remove_action('wp_head','rsd_link');
remove_action('wp_head','wlwmanifest_link');
remove_action('wp_head','index_rel_link');
remove_action('wp_head','parent_post_rel_link');
remove_action('wp_head','start_post_rel_link');
remove_action('wp_head','adjacent_posts_rel_link');
remove_action('wp_head','wp_generator');
remove_action('wp_head','noindex', 1);
remove_action('wp_head', 'adjacent_posts_rel_link_wp_head', 10,0);
remove_action('wp_head', 'feed_links_extra', 3 );
remove_action('wp_head', 'rel_canonical');
add_filter('the_generator', 'completely_remove_wp_version');


Wordpress
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Wordpress login ekranındaki wordpress logosu nasıl değiştirilir ya da kaldırılır?

Wordpress'te /wp-login.php deki wordpress logosu şu şekilde kaldırılır.

Öncelikle hazırlamış olduğunuz logoyu temanızdaki image/images/img gibi isimlendirilen imajlar klasörüne atıyoruz. Ben aşağıda images klasörü olarak belirledim, siz dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Sonra yine tema dizinindeki functions.php dosyasına aşağıdaki kodlar ekliyoruz.

function custom_login_logo() {
	echo '<style type="text/css">h1 a { background: url('.get_bloginfo('template_directory').'/images/logo-login.gif) 50% 50% no-repeat !important; }</style>';
}
add_action('login_head', 'custom_login_logo');


Wordpress

 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

CSS3 ile Multiple Columns nasıl yapılır?

HTML
<article>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi. Nam liber tempor cum soluta nobis eleifend option congue nihil imperdiet doming id quod mazim placerat facer possim assum. Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem. Investigationes demonstraverunt lectores legere me</article>

CSS
article
{
-moz-column-count:3; /* Firefox sütun sayısı*/
-webkit-column-count:3; /* Safari and Chrome sütun sayısı */
column-count:3; /* sütun sayısı */

-moz-column-gap:40px; /* Firefox sütunlar arası boşluk*/
-webkit-column-gap:40px; /* Safari and Chrome sütunlar arası boşluk */
column-gap:40px; /* sütunlar arası boşluk */
}
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Windows Phone ve iOS tehlikeli birer tekel olarak lanse edilirken, Google gibi bir tekele ait olan Android'in opensource gibi algılanması, bu şekilde pazarlanması doğru mudur?

Open source gibi algılanması ne demektir ben anlayamadım. Bir yazılım ya open source'dur yada değildir. Kaynak kodları source.android.com adresinden indirilebiliyor. Cihaz üreticileri android'i değiştirip kendi cihazlarında kullanıyorlar. Buna da izin veriliyor. Sizin için open source yani açık kaynağın sizin için başka bir anlamı varsa buna göre cevaplayalım soruyu.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Karl Engelpert

Türkiye'deki takip edilesi haber kaynakları nelerdir?

Samanyolu tv izleyin olay olmadan ne olacağı hakkında bilgi veriyor bknz:ergenekon davası
 • 3 Yanıt
Daha fazla göster