Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Mühendisi kasif inploid.com'da 24 soru sordu, 604 soru yanıtladı ve 30 takipçisi var.

Kasım 2016

kasifGülsüm Karakoç kişisini takip etmeye başladı

Gülsüm Karakoç, Öğrenci, @gulsumkarakoc

KENDİMİ SEVİYORUM DÜNYA GÜZEL DAHA NE İSTERİMKİ ??????? Haaa BİDE SEVDİKLERİM YANIMDA OLSUN YETERR.

Kasım 2016

kasifTuba Kesim kişisini takip etmeye başladı

Tuba Kesim, inploider, @tubakesim

Kasım 2016

kasifNurdan Durası kişisini takip etmeye başladı

Nurdan Durası, İnşaat Teknikeri, @nurdandurasi

Kasım 2016

kasifCemile kişisini takip etmeye başladı

Cemile, İnşaat Mühendisliği Öğrencisi, @cemile2

%100 inandığım sürece her şeyi yapabilirim.....Bilgiye aç koç kadını....

Mart 2015

kasif bir yanıt verdi.

Teklif gönderen ülke: Tunus. Bu yaz 6 ila 8 hafta arasında kalmam gerekiyor staj için. Benden istedikleri ise teknik ofiste, yapılacak şehir merkezi yollarının projelerinin ve yol ağlarının tasarımına yardım etmek. Kararsız kaldım. Gitmeli miyim? Bana faydası dokunur mu?

Muhtemelen fransız normlarında bır proje hazırlamıslardır. Eger ılerıde yol uzerıne uzmanlasmayı dusunuyorsanız kesınlıkle buyuk faydası olur. Dilinize katkısından bahsetmıyorum bıle.
Mart 2015

kasif bir yanıt verdi.

Şubat 2015

kasif  yeni bir  gönderide  bulundu.

insan olmak mı?

Ahhh düşüşsüz insan benden övgü bekleme .
Senin yücelerin ötesinden ne haberin vardır...... . .
Şubat 2015

kasif bir yanıt verdi.

Rusça'nın inşaat sektöründeki önemi nedir?

Rusya da rusca bılmekten daha onemlı olan sey ghostu ve snıp dedıklerı kuralları bılmektır. Projelerı bızımkı gıbı degıldır. Tum projelerı Ghost atıflıdır ve destan gıbıdır. Ghost ve snıplerı bılıyorsanız bu ruscadan cok daha fazla ısınıze yarar. Rusca sıze santıyeden cok gunluk hayatınızda lazım. Eger mudurluk gıbı sureklı toplantı yapacak bır konumda degılsenız , soyledıkelrınızın gercekten ruscaya cevrılıp cevrılmedıgının onemlı olmadıgı bır bır gorevde ısenız teknık ınsanlar bırbırı ıle bır kagıt ve bır kalemle anlasabılırler.
Aralık 2014

kasif bir yanıta alt yorum yaptı

anlatımınızı modelleyin. karsınıza alın. bir piramitte tepe noktasında yatay otelenmeler 0 dır. mantık olarak kubbenın tamda merkezının hıc yuk almamıs olmasuyla aynı sebepleri icerir. piramit yapı agırlık merkezı ıle atalet merkezının her zaman cakısacagı, yukseklıgıne gore kat alanlarının ve yatay otelenmelerının aynı oranda azaldıgı, geometride altn oran denen modelleme olculerıne sahıp yapıdır ve mukemmel bır yatay oteleme sonumleyıcıdır.

Düşey, yatay her türlü yükü eksenel basınç olarak zemine aktarabildiği için tabii ki en sağlam form kubbedir. Kasif, piramit de sağlam görünebilir ama tepe mesnette karşılıksız kalan yatay yükleri karşılayabilmek üzere piramit kenarlarındaki moment kapasitesi arttırılmalı dolayısıyla fazlaca malzeme kullanılması gerekmektedir, bir kubbede ise gelen tüm yükler eksenel basınç kuvveti olarak tabana gönderilir ki kullandığımız tüm inşaat malzemelerinin basınca dayanımı çekmeye (dolayısıyla momente) dayanımının onlarca katıdır. Dolayısıyla momente ve çekmeye doğası gereği maruz kalmayan kubbe formu ekonomi de gözönüne alınıca en sağlam formdur. Mısır piramitlerinin de sağlam olduğunu örnek verenler olmuş ama aynı miktar malzemeyle yapılan bir kubbe yine de o piramitlerden sağlam olacaktır. Ayrıca kubbe, rüzgar yüküne de en az maruz kalacak form olarak da aynı sağlamlıkta diğer formlardan daha ekonomik olacaktır.

Aralık 2014

kasif bir yanıta alt yorum yaptı

Endisenizi gidermek gibi bir niyetim olmadıgı gibi gideremeyecegımınde bılincindeyim.
Benım yetermı dedıgım sey endısenızı gıdermek degıl deprem hakkındakı bılgımı sıze aktarmak ıcındi. Hele hele caka satmak gibi bir düsünceyı aklım abile getirmedim. Bu cevabınıza tek bır sey soyleyıp bu muhabbetı sonlandırayım.

Eger teknık ınsanların bu ıslerde basarılı olmasını ıstıyorsanız, boyle cıddı meselelerın kamuoyund ave magazın basınında degılde teknık meclıslerd etartısılması gerektıgını dusunerek konuyal uzaktan yakındna ılgısı olmayan ve depremı degılde sonrasını hedef alan toplumu huzursuz edecek beyanatları yerıne ısınd eehıl ınsanların beyanatlarını dıkkate alın. Olup olmayacagı bıle bellı olmayan bır felakete hazırlanmaktansa hala suregelen onlarca felakete cozum uretmenın yollarını arastırın. Afetler her turlu sosyal acıklamadan fazlası ve otesidir. Eger toplumu Japonyadaki gibi felaket ortamında bıle dısıplıne etme basarısı gosterebılırsenız zaten bu ısı cozmussunuzdur.

selametle
Trafik kazası, iş kazası, vazife kazası, tore olumleri, kadın cınayetlerı, dugunde adam oldurme gıbı bır suru gereksız ve yanlıs olumun yanında depremdeki kayıplar vız gelır tırıs gıder be arkadasım. Deprem dedigin sey mutlak manada asla tedbır alamayacagın, sadece az kayıpla atlatabılmenın calısmalarını yapabılecegın bır olay. Digerlerini duzeltmek ıse elımızde. Tabi duzeltmeye nıyetımız varsa... . . .
Aralık 2014

kasif bir yanıt verdi.

Çelik Yapılar dersinde başarılı olmak için ne yapmam lazım?

Dogru durust kaynak yok da ondan bulamıyorsun. Kaynaklar fazlasıyla teorik.
1-) Tasıyıcı celigin ( donatı celigi degil) calısma karketerini ogrenmen lazım. Yani basınc ve cekme karsısındakı davranısını.
2-) Koordinat eksenleri ve yuklerın daglımı ıle ılgılı mukavemet derslerını cok ıyı anlamıs olman lazım.
3-) Ogrendıgın formullerın sehım tahkıkı dısında tamamen 4 ıslem ozetı olduguu bılmen lazım.

Celık basıt bır derstir. Helede hesap makınesı kullandıgın muddetce oldukca basıt bır dersdır.

ozel bır sorunun varsa dırek ona cevap verıp nıye basıt oldugunu da anlatabilirim.

sımdıden kolay gelsin.
Aralık 2014

kasif bir yanıt verdi.

Türkiye altyapı, inşaat sektörü ve ulaşım olanakları açısından ne kadar gelişmiş durumdadır?

Turkiye dunya mutahitlik sektorunde 2. Sıradadır. Bunun teyidini internetten dahi yaptırmak da cok kolaydır. Sorun surdaki bu buyuklugun sebebi Turk firmalarının Turkiye dısında yapmıs oldugu islerdir. Basit bir ornek Socide kıs olımpıyat koyunun rus firmaları baslamıs ama onlar beceremeyince Turk firmaları bitirmistir. Dunyanın her tarafında Turk firmalarının aldıgı ciddi oduller ve vaktındne once teslım etme belgelerıne rastlayabılırsınız. Aynı basarının Turkıye de gosterılememesının sebebı nedır peki . Sıralayayım ;

1-) Projelendirme suresi ve ucreti.
2-) Kontrol ve proje yonetiminin yatırımcı tarafından belirleniyor olması.
3-) Turkiye de iş yapan ınsaatcıların aslında ınsaatcı degıl yatırımcı olması.
4-) Sektoru asıl gelıstırecek olan devlet ve beledıye yatırımlarının yeterlık usulune gore degılde avanta ve yandaslık usulune gore ıhale ediliyor olması.

Buyrun siz dusunun
Aralık 2014

kasif bir yanıta alt yorum yaptı

99 depreminde yalovadaydım.Evimde avcılardaydı. Hem komsularımdan hemde yalovadaki cevremden ciddi hasar alan binalar ve can kayıpları gördüm. Ayrıca depremden sonra 70 kadar binada guclendirme projesi,6 binada guclendirmenin kendisini yaptım. 1997 yılında sırınevlerde kacak kattan dolayı bodrum kolonları ve mutemadı temel kırıslerı kırılan bır bınada yaptıgımız deprem kuvvetlendırmesı sayseınde o bına 99 depremınde hasar almadı. O zaman deprem guclendırmesı denılen seyı de kımse bılmıyordu. Bilmem bunlar sizin icin yeterlimidir.

Ancak sunu soyleyeyım Turkiye deki en buyuk sorun kucuk meselelerı buyutup buyuk meseleleri gormeme huyumuzdur. Turk halkı gıbı nufusunun yarısı ınsaaatcı ??? olan mılletlerd ebu dedıgınız seylerı tartısmanıızın bır anlamı yok.

Deprem tecrubesıne en ıyı ornek olarak japonya yı gostereym ben size kobe depreminde japonların aldıgı onca tedbire ve teknolojık cozumlere ragmen kobenın meydana getırdıgı yıkım ortada: aynı sekılde deprem sonraıs olusan Tsuna minin verdıgı hasar da hakeza. Tabı afet dıye adlandırılan bu olaylar hangı ulkede olursa olsun yıkıma ve hasara yol acar. Ben burda daha az yıkım , ya da daha az olum yaklasımını kabul etmıyorum. 99 depremı kırkbes saniye yerine 55 sanıye surseydı yıkılan bınaların sayısı en az ıkı mıslı , olumlerde bırkac mıslı fazla olurdu. aynı sekılde 35 sanıye surseydıde yarıdan fazla bır azalma olurdu. Yeraltında sıkısan enerjının ortaya nasıl cıkacagı ve bosalacagı konusundakı calısmalar hep tahmın calısmalarıdır. Yuzey alanları*catlak boyu*hareket ıvmesı gıbı garıp bır kombinasyonun boy harıcındekı hıcbır degerı reel degıldır. Bunları nıcın anlatıyorum, bilim adamları (gercek bilim adamları,deprem goygoycuları degıl) bizim depreme karsı (binalardakı yatay otelenmelere karsı) ne gibi tedbirler alabilecegimizi kriter olarak belirlemis ve standartları ortaya koymuslar. Peki biz buna karsılık ne yapmısız.bundan 20 dene once İstanbuld aınsaat yapanlar gayet ıyı bılır. 2,5 zemın emnıyet gerılmesı kabulu,kalfanın elındekı kalıba gore kırıs ve kolon ebatları, yapılan hesaplamalardansa kalfanın sozunun muteberlıgı gıbı ınanılmaz teknık krıterlerımız vardı bızım. Aslında halada degısık degıl krıterlerımız.Bu krıterlerın nasıl olustugu sorusudur asıl tartısılması gereken. O zamanlar ne sımdıkı ıktıdar vardı be de ıktıdara gelebılmesı hayal edılırdı.

Esasında bu konularda Saman bayyurt ustadla da bı araya gelıp konusmak ıstedıgım bır dolu sey var. Paylasımlarına baktıgım zaman cok fazla zaman ve zıhnıyet bazlı elestırıler goruyorum. Hepımız boyleyız . degerlendırmelerımız durdugumuz yerle dırek ılıntılı nedense.

Velhasılı kelam kafamızdakı soruların bıle sıyası oldugu bır donemde bu tur teknık meseleler ancak cevabı karsı tarafı yıpratsın sorularıdır. Aslında cevabını herkesın bıldıgı, ama cevapların durdugu konuma gore verıldıgı sorulardır. Buna toplum muhendıslıgınde dusunce dızaynı denıyor.

yazmakla bıtıremeyecegım bu mesele ıcın bıraz daha atmosfer dısına cıkmayı tavsiye ediyorum.
Trafik kazası, iş kazası, vazife kazası, tore olumleri, kadın cınayetlerı, dugunde adam oldurme gıbı bır suru gereksız ve yanlıs olumun yanında depremdeki kayıplar vız gelır tırıs gıder be arkadasım. Deprem dedigin sey mutlak manada asla tedbır alamayacagın, sadece az kayıpla atlatabılmenın calısmalarını yapabılecegın bır olay. Digerlerini duzeltmek ıse elımızde. Tabi duzeltmeye nıyetımız varsa... . . .
Aralık 2014

kasif bir yanıta alt yorum yaptı

bide cekme kat atayım be abi
Aralık 2014

kasif bir yanıt verdi.

Muhterem İstanbullular! Depreme hazır mısınız?

Trafik kazası, iş kazası, vazife kazası, tore olumleri, kadın cınayetlerı, dugunde adam oldurme gıbı bır suru gereksız ve yanlıs olumun yanında depremdeki kayıplar vız gelır tırıs gıder be arkadasım. Deprem dedigin sey mutlak manada asla tedbır alamayacagın, sadece az kayıpla atlatabılmenın calısmalarını yapabılecegın bır olay. Digerlerini duzeltmek ıse elımızde. Tabi duzeltmeye nıyetımız varsa... . . .
Ekim 2014

kasif bir yanıt verdi.

Yatak Satıhı ne demektir?

Dinamik deprem hesaplarındaki yataklama yuzeyınden de bahsedılıyor olabilir.
Ekim 2014

kasif bir yanıt verdi.

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Şaman bey'in ellerinden öperek bir iki ilavede bulunayım, bu sadece malzeme satışı ya da kabul ettirilmesi ile ilgili bir problem değil. Bu örnek taklidi ile ilgili bir durum ve tüm iş sektörlerinde geçerli. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok deyimini en ilkel ve en iyi uygulayan toplumun biz olduğunu düşünüyorum. Gördüklerimiz bildiklerimizden de, bilebileceklerimizden de daha iyidir bizim gözümüzde.Bizde analiz yoktur, verim araştırması yoktur, geri dönüşüm hesabı yoktur, Acaba bunun daha iyisi var mıdır hiç yoktur. Var olan mer'idir ve denenmiştir. Gerisi abesle iştigaldir.
Daha Fazla