Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2015

kasif bir yanıt verdi.

Mart 2015

kasif bir yanıt verdi.

Şubat 2015

kasif bir yanıt verdi.

Rusça'nın inşaat sektöründeki önemi nedir?

Rusya da rusca bılmekten daha onemlı olan sey ghostu ve snıp dedıklerı kuralları bılmektır. Projelerı bızımkı gıbı degıldır. Tum projelerı Ghost atıflıdır ve destan gıbıdır. Ghost ve snıplerı bılıyorsanız bu ruscadan cok daha fazla ısınıze yarar. Rusca sıze santıyeden cok gunluk hayatınızda lazım. Eger mudurluk gıbı sureklı toplantı yapacak bır konumda degılsenız , soyledıkelrınızın gercekten ruscaya cevrılıp cevrılmedıgının onemlı olmadıgı bır bır gorevde ısenız teknık ınsanlar bırbırı ıle bır kagıt ve bır kalemle anlasabılırler.
Aralık 2014

kasif bir yanıt verdi.

Çelik Yapılar dersinde başarılı olmak için ne yapmam lazım?

Dogru durust kaynak yok da ondan bulamıyorsun. Kaynaklar fazlasıyla teorik.
1-) Tasıyıcı celigin ( donatı celigi degil) calısma karketerini ogrenmen lazım. Yani basınc ve cekme karsısındakı davranısını.
2-) Koordinat eksenleri ve yuklerın daglımı ıle ılgılı mukavemet derslerını cok ıyı anlamıs olman lazım.
3-) Ogrendıgın formullerın sehım tahkıkı dısında tamamen 4 ıslem ozetı olduguu bılmen lazım.

Celık basıt bır derstir. Helede hesap makınesı kullandıgın muddetce oldukca basıt bır dersdır.

ozel bır sorunun varsa dırek ona cevap verıp nıye basıt oldugunu da anlatabilirim.

sımdıden kolay gelsin.
Aralık 2014

kasif bir yanıt verdi.

Türkiye altyapı, inşaat sektörü ve ulaşım olanakları açısından ne kadar gelişmiş durumdadır?

Turkiye dunya mutahitlik sektorunde 2. Sıradadır. Bunun teyidini internetten dahi yaptırmak da cok kolaydır. Sorun surdaki bu buyuklugun sebebi Turk firmalarının Turkiye dısında yapmıs oldugu islerdir. Basit bir ornek Socide kıs olımpıyat koyunun rus firmaları baslamıs ama onlar beceremeyince Turk firmaları bitirmistir. Dunyanın her tarafında Turk firmalarının aldıgı ciddi oduller ve vaktındne once teslım etme belgelerıne rastlayabılırsınız. Aynı basarının Turkıye de gosterılememesının sebebı nedır peki . Sıralayayım ;

1-) Projelendirme suresi ve ucreti.
2-) Kontrol ve proje yonetiminin yatırımcı tarafından belirleniyor olması.
3-) Turkiye de iş yapan ınsaatcıların aslında ınsaatcı degıl yatırımcı olması.
4-) Sektoru asıl gelıstırecek olan devlet ve beledıye yatırımlarının yeterlık usulune gore degılde avanta ve yandaslık usulune gore ıhale ediliyor olması.

Buyrun siz dusunun
Aralık 2014

kasif bir yanıt verdi.

Muhterem İstanbullular! Depreme hazır mısınız?

Trafik kazası, iş kazası, vazife kazası, tore olumleri, kadın cınayetlerı, dugunde adam oldurme gıbı bır suru gereksız ve yanlıs olumun yanında depremdeki kayıplar vız gelır tırıs gıder be arkadasım. Deprem dedigin sey mutlak manada asla tedbır alamayacagın, sadece az kayıpla atlatabılmenın calısmalarını yapabılecegın bır olay. Digerlerini duzeltmek ıse elımızde. Tabi duzeltmeye nıyetımız varsa... . . .
Ekim 2014

kasif bir yanıt verdi.

Yatak Satıhı ne demektir?

Dinamik deprem hesaplarındaki yataklama yuzeyınden de bahsedılıyor olabilir.
Ekim 2014

kasif bir yanıt verdi.

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Şaman bey'in ellerinden öperek bir iki ilavede bulunayım, bu sadece malzeme satışı ya da kabul ettirilmesi ile ilgili bir problem değil. Bu örnek taklidi ile ilgili bir durum ve tüm iş sektörlerinde geçerli. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok deyimini en ilkel ve en iyi uygulayan toplumun biz olduğunu düşünüyorum. Gördüklerimiz bildiklerimizden de, bilebileceklerimizden de daha iyidir bizim gözümüzde.Bizde analiz yoktur, verim araştırması yoktur, geri dönüşüm hesabı yoktur, Acaba bunun daha iyisi var mıdır hiç yoktur. Var olan mer'idir ve denenmiştir. Gerisi abesle iştigaldir.
Mayıs 2014

kasif bir yanıt verdi.

Ocak 2014

kasif bir yanıt verdi.

Bir inşaat mühendisliği öğrencisinin zorunlu stajlarını nerede yapmasını önerirsiniz? Büyük isim yapmış şirketlerde mi yoksa daha küçük kendi çapında ofislerde mi veya belediyelerde mi?

Bu biraz da ılerıd ene yapmayı dusunduguyle alakalı bır soru. Insaat muhendıslıgı dedıgınız meslek hala daha ne oldugu anlasılamamıs bır meslektır. Eger ınsaat muhendısı olacagım dıyorsanız, ille de kurumsal kımlıge sahıp bır fırmada yapın stajınızı. Muhendıslıgı tılt olarak kullanacagım gerısı benı ılgılendırmıyor dıyorsanız, pıyasa muteahhıtlerının herhangı bırınde yapın. Projecı olacaksanız
beledıyeye proje yapan ve muhendıslıgı program boyutunda ama teknık hılelerı Prof. syonel boyutta ogrenmıs bır proje burosunda yapın. Ilerıye donuk sıze faydalı bır tavsıye ıstıyorsanız Turkıeye'de ınsaat muhendıslıgı yapmayın.
Mayıs 2013

kasif bir yanıt verdi.

İnşaat mühendisliği nedir?

Türkiye'de kalfalıkla özdeşleşmiş , teknik olarak ifade ettiği onca öneme rağmen pratikte hiçbir önem arzetmeyen, hatta inşaat yatırımcılarının nazarında mimarlıkla aynı zannedilen, arada derede kalmış , benimde bir zamanlar eğitimini alma gafletine düştüğüm mühendislik dalıdır. Aslında tüm mühendisliklerin temeli olmakla beraber , mühendislik dallarının kategorileşmesinden sonra değeri dip yapan sınııfını temsil eder.
Mayıs 2013

kasif bir yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şehircilik anlayışı mı? Türkiye'de bu anlayış ne zaman var ola geldi ki, bu aymaz adamlarda olsun. Ama biraz da iğneyi kendimize batırmamız gerekmiyor mu? Aklımızın başına gelmesi için ille denizin bitmesi mi gerekiyordu?
Haziran 2012

kasif bir yanıt verdi.

İnşaat sektöründe çalışanlara, "İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi" alma zorunluluğu getirildiği duydunuz mu?

Sistemi son halkaları ile düxzeltme öabalarımı bunlar. Hayır bakın düzeltmeye çalışıyoruz teraneleri.Parası olan herkes inşaat yaptığı sürece şantiye şeflerinden alize testide isteyebilirsiniz bişey değişmez.
Mart 2012

kasif bir yanıt verdi.

Şubat 2012

kasif bir yanıt verdi.

Yurt dışına ilk kez çıkmak için neler gerekiyor? Prosedürü tam olarak nedir?

Arkadaşlar ucuza gelir diye kendiniz uğraşmayın. Aracılara verin, inanın değmez (vize için söylüyorum. Pasaport zaten çok kolay). Sanırım önümüzdeki günlerde bu vize olaylarının çoğu çözülmüş olacak. Ben 3 ay önce Rusya'ya gittim harika bir şey vizesizlik. Elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidiyorsunuz. Mayıs'da Ukrayna'ya olan vizeler de kalkacak. Trakya bölgesindeki ülkelerin hemen hemen hiçbiri vize istemiyor. Buraları görmek çok kolay. Gezin görün bize de anlatın :-))))

Şubat 2012

kasif bir yanıt verdi.

Dünyada bilgisayar teknolojisi ve yan ürünleri hakkında sadece Türkçe'de karşılık olduğunu biliyor musunuz?

Bilgisayar, yazılım, donanım vs gibi kelimeleri sadece biz kullanıyoruz. Daha doğrusu kullanmamız gerekirken kullanmıyoruz. Hocalarımız bu işe kendini adamış ve bu kelimeleri bize kazandırmış iken neden yeni nesil sürekli bu kelimelerin bize ait olmayanlarını kullanır ve neden artık yeni karşılıklar üretilmez. Hiç kimse kullandığı kelimelerle düşündüğünü, beyin loblarının bu kelimelerle kodlandığını, kullandığı kelimelerin zihin dünyasında bir karşılığı olmadığını, eğer bu karşılık var ise bizden biri olamayacağını unutmasın.
Daha fazla göster