Bilmek istediğin her şeye ulaş

kasif'in İnşaat Ürünleri  konu başlığındaki yanıtları

Ekim 2014

kasif

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Şaman bey'in ellerinden öperek bir iki ilavede bulunayım, bu sadece malzeme satışı ya da kabul ettirilmesi ile ilgili bir problem değil. Bu örnek taklidi ile ilgili bir durum ve tüm iş sektörlerinde geçerli. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok deyimini en ilkel ve en iyi uygulayan toplumun biz olduğunu düşünüyorum. Gördüklerimiz bildiklerimizden de, bilebileceklerimizden de daha iyidir bizim gözümüzde.Bizde analiz yoktur, verim araştırması yoktur, geri dönüşüm hesabı yoktur, Acaba bunun daha iyisi var mıdır hiç yoktur. Var olan mer'idir ve denenmiştir. Gerisi abesle iştigaldir.
Ocak 2012

kasif

Odtü'de geliştirilen, gömlek kumaşı inceliğinde ve boya badana gibi kolaylıkla uygulama imkanı bulunan karbon lifli polimerler sayesinde betonarme binalardaki tuğla duvarların depreme karşı güçlendirilmesinin mümkün olduğunu duydunuz mu?

Karbon lifleri uzay mekiklerinin gövdesinde de kullanılan bir malzeme.  agustos depreminden sonra Türkiye''de bir çok binanın güçlendirilmesinde kullanıldı. Oldukça başarılı sonuçlarda konuldu ortaya. sorun şu ki bu malzemenin bina statiğine hiçbir pozitif etkisi yoktur. Hasar almış ya da mukavemeti düşük elemanların dayanımını artırmaya yönelik bir uygulamadır. O yüzden deprem güçlendirmelerinde kullanılması , özellikle statik çözümleri hatalı binalarda mümkün değildi. O yüzden de kullanımı neredeyse ortadan kalktı.