Bilmek istediğin her şeye ulaş

kasif'in İnşaat  konu başlığındaki yanıtları

Ocak 2015

kasif

Rusça'nın inşaat sektöründeki önemi nedir?

Rusya da rusca bılmekten daha onemlı olan sey ghostu ve snıp dedıklerı kuralları bılmektır. Projelerı bızımkı gıbı degıldır. Tum projelerı Ghost atıflıdır ve destan gıbıdır. Ghost ve snıplerı bılıyorsanız bu ruscadan cok daha fazla ısınıze yarar. Rusca sıze santıyeden cok gunluk hayatınızda lazım. Eger mudurluk gıbı sureklı toplantı yapacak bır konumda degılsenız , soyledıkelrınızın gercekten ruscaya cevrılıp cevrılmedıgının onemlı olmadıgı bır bır gorevde ısenız teknık ınsanlar bırbırı ıle bır kagıt ve bır kalemle anlasabılırler.
Ekim 2014

kasif

Türkiye altyapı, inşaat sektörü ve ulaşım olanakları açısından ne kadar gelişmiş durumdadır?

Turkiye dunya mutahitlik sektorunde 2. Sıradadır. Bunun teyidini internetten dahi yaptırmak da cok kolaydır. Sorun surdaki bu buyuklugun sebebi Turk firmalarının Turkiye dısında yapmıs oldugu islerdir. Basit bir ornek Socide kıs olımpıyat koyunun rus firmaları baslamıs ama onlar beceremeyince Turk firmaları bitirmistir. Dunyanın her tarafında Turk firmalarının aldıgı ciddi oduller ve vaktındne once teslım etme belgelerıne rastlayabılırsınız. Aynı basarının Turkıye de gosterılememesının sebebı nedır peki . Sıralayayım ;

1-) Projelendirme suresi ve ucreti.
2-) Kontrol ve proje yonetiminin yatırımcı tarafından belirleniyor olması.
3-) Turkiye de iş yapan ınsaatcıların aslında ınsaatcı degıl yatırımcı olması.
4-) Sektoru asıl gelıstırecek olan devlet ve beledıye yatırımlarının yeterlık usulune gore degılde avanta ve yandaslık usulune gore ıhale ediliyor olması.

Buyrun siz dusunun
Ekim 2014

kasif

Yatak Satıhı ne demektir?

Dinamik deprem hesaplarındaki yataklama yuzeyınden de bahsedılıyor olabilir.
Ekim 2014

kasif

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Şaman bey'in ellerinden öperek bir iki ilavede bulunayım, bu sadece malzeme satışı ya da kabul ettirilmesi ile ilgili bir problem değil. Bu örnek taklidi ile ilgili bir durum ve tüm iş sektörlerinde geçerli. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok deyimini en ilkel ve en iyi uygulayan toplumun biz olduğunu düşünüyorum. Gördüklerimiz bildiklerimizden de, bilebileceklerimizden de daha iyidir bizim gözümüzde.Bizde analiz yoktur, verim araştırması yoktur, geri dönüşüm hesabı yoktur, Acaba bunun daha iyisi var mıdır hiç yoktur. Var olan mer'idir ve denenmiştir. Gerisi abesle iştigaldir.
Aralık 2013

kasif

Bir inşaat mühendisliği öğrencisinin zorunlu stajlarını nerede yapmasını önerirsiniz? Büyük isim yapmış şirketlerde mi yoksa daha küçük kendi çapında ofislerde mi veya belediyelerde mi?

Bu biraz da ılerıd ene yapmayı dusunduguyle alakalı bır soru. Insaat muhendıslıgı dedıgınız meslek hala daha ne oldugu anlasılamamıs bır meslektır. Eger ınsaat muhendısı olacagım dıyorsanız, ille de kurumsal kımlıge sahıp bır fırmada yapın stajınızı. Muhendıslıgı tılt olarak kullanacagım gerısı benı ılgılendırmıyor dıyorsanız, pıyasa muteahhıtlerının herhangı bırınde yapın. Projecı olacaksanız
beledıyeye proje yapan ve muhendıslıgı program boyutunda ama teknık hılelerı Prof. syonel boyutta ogrenmıs bır proje burosunda yapın. Ilerıye donuk sıze faydalı bır tavsıye ıstıyorsanız Turkıeye'de ınsaat muhendıslıgı yapmayın.
Mart 2012

kasif

İnşaat sektöründe çalışanlara, "İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi" alma zorunluluğu getirildiği duydunuz mu?

Sistemi son halkaları ile düxzeltme öabalarımı bunlar. Hayır bakın düzeltmeye çalışıyoruz teraneleri.Parası olan herkes inşaat yaptığı sürece şantiye şeflerinden alize testide isteyebilirsiniz bişey değişmez.