Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2012

-

Dünyada bilgisayar teknolojisi ve yan ürünleri hakkında sadece Türkçe'de karşılık olduğunu biliyor musunuz?

Şu Yazı konu hakkında oldukça bilgilendirici

" Hayatımızda sanki hep var olduğunu düşündüğümüz sözcüklerden biridir bilgisayar. Oysa onu da "bir bulan" var. Üstelik toplumun kullanımına açtığı kelimeler sadece 'bilgisayar' değil.

Aydın Köksal bilgisayarın yanı sıra bilişim, donanım, yazılım, bellek, hafıza gibi artık sektörde sıkça kullanılan sözcükleri de kendisi kullanıma açmış ve dilimize kabul ettirmiş...

Aydın Köksal, kendi tanımıyla Türkiye'nin ilk bilgisayar mühendisi. Galatasaray Lisesi'ni birincilikle bitirdikten sonra Fransa'da Elektronik Yüksek Mühendisliği diploması alan Köksal, son yıllarda dilimizden düşmeyen bilgisayar, bilişim, yazılım, donanım gibi 2 bin 500'e yakın sözcüğün de "isim babası". Bilişim Derneği'nin kurucusu ve onursal başkanı Köksal bütün ömrünü ismini verdiği bilgisayar ve bilişime adamış. Köksal, bir dilbilimci olmasının yanı sıra bilgisayar alanında da ülkemizin öncülerinden biri olarak yıllarca isimler türetmiş. Kimi hemen kabul görmüş, kiminin yaygın olarak kullanılması ise "bilgisayar" gibi yıllar almış...

"Bilgisayara eskiden elektronik beyin, kompüter hatta gompütür deniyordu"

Bilgisayar sözcüğü nasıl ortaya çıktı?

Mezun olduktan sonra bir bilgisayar firmasına girdim. İşi iyi yapabilmek için sözcüklere gereksinim duydum. Çünkü ilk bilgisayar 1960'ta Karayolları'nda karayolları ağının yapılması için kurulmuştu. 1966'da işe başladığımda da Türkiye'de 40-50 tane bilgisayar vardı.

O zamanlarda ne deniyordu bilgisayara?

Elektronik beyin deniyordu. Tabii beyin olmadığı açık. Kompütır, kompüter hatta gompütür diyenler vardı. Elektronik beyini yakıştıramayanlar elektronik hesap makinesi dedi. Elektronik dimağ diyenlere de rastladım. Fransızcada bilgisayar, düzenleyici anlamına gelen "ordinateur/ordinatör"dür. Bilgi işlem yerine "malumat processing" diyenleri bile gördüm.

Niçin Türkçe sözcükler türetme gereği duydunuz?

Ben başladığımda bilgisayar alanında çok mühendis çalışmıyordu. Bu alanda ilk bilgisayar mühendisi benim herhalde. Her şeyi kendi kendime, sabahlara kadar çalışıp öğrendim. Yurtseverlik damarım tuttu ve mesleğin öncülerinden biri olma isteği de üzerine bindi. Ayrıca Türkçe konuşulan bir ülkede bir şeyin yayılması için adının da Türkçe olması gerekiyor.

Neden bilgisayar dediniz peki?

Saymak sözcüğünün çok anlamı var. Bilgisayar sayısal bilgiyi saklıyor, işliyor. Sayışım hesap yapmaktır. Birçok dilde, hesap yapmak anlamına gelir. Ayrıca sayıp dökmek; yani döküm yapmak anlamı da var. Bilgisayar da tam da bu işleri yapıyor. Sonunda 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi olarak gazeteye bir ilan verdik ve "Bilgisayar kiralanacaktır" dedik. İlk kez orada kullandık bilgisayar sözcüğünü.

Hemen kabul gördü mü?

Bazı insanlar hemen kabul etti, ama özellikle yabancı dille okumuş insanlara çok ters geldi. O kadar ki 10 yıl sonra tanınmış profesörlerden beş kişi gelip bir kurultay öncesinde bana "Lütfen bu bilgisayar sözcüğünü artık kullanma, bunun yanlış olduğunu söyle. Bir bilgi, iki bilgi diye sayıyor mu?" gibi şeyler söylediler. Kimse kullanmak zorunda değildi tabii, bunlar benim kendi önerilerim. Ama ben Türkçenin bir bilim dili olabileceğini biliyorum. Daha sonra IBM kişisel bilgisayar fabrikasının açılmasıyla bütün evlere bilgisayar girdi. Öyle olunca da yaygınlaştı ve 1980'den sonra bir anda salgın gibi herkes bilgisayar demeye başladı.

Diğer sözcükler nasıl çıktı ortaya?

Onların türemesi daha kolay oldu. Çoğu sözcüğü Türkçeye çevirdim; memory yerine hafıza gibi. İşletim ve yazılım da çok kolay türedi. Bu sözcükleri de ilk kez 1966'da kullandım.

Donanıma nasıl donanım dediniz?

İngilizce'de donanıma hardware yani argo bir kelime olan hırdavat deniyor. "Hard" katı, "ware" de eşya demek. Hırdavat, katı makine, eşya anlamında. Amerikalılar bilgisayarın katı kısmına hırdavat lafını yakıştırdılar ama ben uygun bulmadım. Kendine özgü bir makine olduğunu anlatmak için de donatım yerine donanım dedim. İngilizce'de yazılım yerine geçen software, yani hardware'in karşıtıdır. Bilgisayarı yazı yazarak programla yönetiyoruz. Fransızlar yazılım anlamına gelen sözcüğü 35 başka terimle beraber 1974'de ürettiler. "Lütfen İngilizce kullanmayın, bizim dilimiz Fransızcadır" diyerek resmi gazetede yayınlandılar. Oysa biz kendi terimimizi onlardan sekiz yıl önce üretmiştik bile.

Bilişim sözcüğü nerden çıktı?

Bilişim, bilginin akışkan hali demektir. Bilmek sözcüğünden türettim ve ilk kez 1968'de "Bilişim teknik bilimini Türkiye'nin kalkınması için araç olarak kullanacağız" diyerek kullandım. Sonra yazıya da döktüm. 1971'de Bilişim Derneği'ni kurduk. Bilişim sözcüğüne karşı çıkan da olmadı.

Aydın Köksal'ın sözlüğünden seçmeler:

CD: Kapsar disk

Toner: Karartıcı

File: Kütük

Record: Tutanak

Update: Günlemek

Character: Damga"
 • 3 Yanıt
Şubat 2012

-

Ben geri geldim haberiniz olsun :-))))

Hoş geldiniz demiştim ama tekrar diyebilirim:) Hoş geldiniz beyaz ülkelerin imar gönüllüsü:)
 • 3 Yanıt
Ocak 2011

-

Ölüm kaçınılmaz ise insanların kendilerini bişeylere mecbur etmelerinin anlamı nedir?

Örnek verir misin? mesela insanlar kendilerini neye mecbur eder?
 • 12 Yanıt
Ocak 2011

-

''Affedince yorulur insan, yalnız kaldığında birde ama insanı en çok yoran şey... hayal kurmaktır, olmayacağını bildiği halde...'' (Cengiz Aytmotov)

affeden insan affettiği insanın, affedilmekten dolayı yaşadığı huzuru hissedince huzur bulur.hayal kurmak,hayallerinin gerçekleşeceğini düşünmekle huzuru artar.
 • 16 Yanıt
Ocak 2011

-

Kendinden başkasını düşünemez ve sorgulayamaz zanneden zihniyet nasıl bir zihniyettir.

işkence edilesi bir zihniyettir.alcaksın onları bir güzel rahatlayıncaya kadar işkence yapcaksın 
 • 14 Yanıt
Ocak 2011

-

İnsanlar herşeye tahammül eder, sadece değersizleşmeye tahammül edemez.

çok doğru aslında değersizleştirilmeye daha mı doğru...
 • 8 Yanıt
Şubat 2011

-

İnsanlar neden ölümden korkarlar?

Ya ahiret yoksa mı? Şu anki tanrıya tapınman ile Zeusa tapınmak arasında hiçbir fark yoktur ikisininde olma ihtimali aynı olanaktadır! Seninkinin doğru olduğuna nasıl inanıyorsan Zeus da bir o kadar doğru olabilir, bu farklılığı gidermek içinde tentanrıcılık oluşturulmuş ki şöyle bir yanı var tektanrıcılığın eğer tüm tektanrılı dinlerin tanrıları farklı olsaydı eski mitolojilerde ki gibi tanrılar savaşırdı diğer tanrılar da yok olurdu mitolojik tanrıların dönemi biterdi. Mitolojik tanrılar bu yüzden unutulmuştur ancak Eski Ahit'in yazarı olanlar bu faktörü ele alarak dini tektanrıcılığa oturtmuş ve olası sonuçlarından kaçmışlardır. Bu kadar önsözün sebebi şu; Mitolojiler zamanında doğmuş olabilirdin ve o zamanda yine bu savunuculuk rolünü üstelenir ve Romalı zihniyetinin yaptığı gibi kendi mitlerini semavi dinlere karşı savunurdun. Ancak dünya yeni dinleri oluşturmayacağı için ve yenilerini kaldıramayacağı için şu anda sen mitlerini ateistlere karşı savunuyorsun. Bu durumda sen Venüse tapan eski romalı oluyorsun ben ise hristiyanlığı yaymaya çalışan havari. Benzetmeyi gerçeğe dökersek, sen son tanrının savunucusun ben ise zamanla ateizmin dünyada kabul görüleceğine vesile olacak olan ilklerdenim.
 • 22 Yanıt
Aralık 2010

-

Aftershock filmi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ağlamamak elde değil... Fedakarlığın boyutlarını, anneliği, sorumlulukları gösteriyor. Ama yine de soruyor insan kendine: "Hayatını bu kadar adamak, fedakarlık ne kadar doğru?"
 • 3 Yanıt
Aralık 2010

-

Sular ülkesinde ada olmak affedilmez bir suç mudur?

Tsunami gelirse anlarsın...
 • 2 Yanıt
Kasım 2010

-

Neden bu siteye her girişimde mail adresi ve şifre girmek zorundayım?

'Facebook Login' i kullanabilirsin :)
 • 6 Yanıt
Kasım 2010

-

Yattığım yerden yapabileceğim bir spor biliyor musunuz?

var ama tek başına olmaz
 • 25 Yanıt
Kasım 2010

-

Gökyüzünü seyrederken burçları değil de sonsuzluğu düşünenler, zihninizden geçenleri benimle paylaşır mısınız?

sonsuzluk ve sonsuz Allah'tan başka hiçbirşeyin olmadığı, sonra yaşadığım karmaşa...
 • 18 Yanıt
Kasım 2010

-

Dua edip de, sonucunu takip edenler var mı?

:D hı hı yazıyorum yanlarına tik koyuyorum sonra
 • 12 Yanıt
Kasım 2010

-

Televizyonu sadece aksesuar olarak kullananlar buraya lütfen...

Televizyon izlemem. Çok ama çok nadir.
 • 6 Yanıt
Daha fazla göster