Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi Mehmet Zengin inploid.com'da 0 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Kasım 2012

Mehmet Zengin bir yanıt verdi.

Başbakan'ın eğitim için sunduğu elektronik kitaplar ve bu elektronik kitapları ücretsiz olarak verecek olması hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu konuyu öğrenci açısından değerlendirirsek doğru bir karar olarak gözüküyor olabilir. Fakat ülkemizdeki zihin yapısını az çok biliyoruzdur. Genel olarak öğrenciler elektronik kitapları okulda yararlı bir şekilde kullanırken evde boş vakit harcamak için kullanacaktır. Bunun örneğini Kocaeli ilinde dağıtılan netbook'lardan söyleyebilirim ki öğrenci aldığı cihaza hiç bir değer vermeyecek ve 6 ay veya en fazla 1 sene içinde o cihazı tamirlik bir duruma sokacaktır. Ayrıca ülkemizin borç içinde olduğunu hepimiz biliyoruz. O kadar borcun içinde bunlara harcanacak parayı nereden bulduğumuz da şüpheli. Bize yine en yakın cevap vatandaştan aldığı paralarla dağıtıyor diyeceğiz gibi geliyor...
Kasım 2012

Mehmet Zengin bir yanıt verdi.

Öğretim hayatında gezmek tozmak gibi bazı şeylerden geri kalmak pahasına çok çalışmaya değer mi yoksa o yaşlar bir kere yaşanıyor diyerek insan kendini hayatın akışına mı bırakmalı?

Şimdi bu soru kişiden kişiye göre değişir. Kimi çocuk çalıştığı konuyu 2 saate kafasına oturtur kimi çocuk 5 saat boyunca uğraşsa da yapamaz. Ama şu kesindir ki çalıştığı sürece o konu er yada geç kafasına girecektir. Mesele şurada başlıyor: "Benim bir konuyu anlamak ne kadar çalışmam gerek?" sorusunu kendimize sorup cevabını verebilmek ve bu konuda kendimizi istikrarlı hissetmek.
Kasım 2012

Mehmet Zengin bu yanıtı beğendi:

Fotoğrafçılığı bir ustadan mı öğrenmek daha iyidir yoksa kendin öğrenip kendi tarzını yaratmak mı?

Şimdi şöyle bir şey var.Teknikleri kendin öğrenirsin.Ama oradan buradan okuyarak elde edemeyeceğin çok bilgi var.Adam senin yaşından daha uzun süredir o makinenin arkasından bakıyorsa gidip her türlü tecrübesinden faydalanacaksın.Tabii bu bir sanat,teknikten fazlası gerekiyor başarılı olmak için.O da senin yeteneğine,yaratıcılığına kalmış.
Kasım 2012

Mehmet Zengin bu yanıtı beğendi:

İnsan yeteneklerini mutlaka değerlendirmeli midir?

Yeteneği değerlendirmek bir gereklilik değildir. Bazı anne ve babaların özellikle çocukların "yeteneklerini fark etmek" için yoğun bir çaba içerisinde oldukları görülebiliyor. Bazen bu ebeveyn tutumu, çocukların kendilerinde "muhakkak bir yetenek olduğu ve bunu keşfetmeleri gerektiğini" onlara düşündürebiliyor. Eğer bir kişi, yeteneği olduğu düşünülen bir konuda çalışmayı seviyor ve bundan keyif alıyorsa, bu elbette çok güzel. Bununla birlikte yaşamda pek çok alanda kişinin kendi "yeteneği" olup olmadığını araştırmasındansa, gerçekçi hedefler koyup, bu hedefleri gerçekleştirmesi daha çok önemsenebilir. Bu konuya yakın bir başlıkta yazdığım yazıyı da buraya ekliyorum.
kortopsikoloji.com/dergi
Kasım 2012

Mehmet Zengin bu yanıtı beğendi:

Laptoplarda pil ömrünü arttırmak için neler yapılabilir?

Sayın @lorquina'nın da bizlerle paylaştığı maddelere katılıyorum. Temizlik konusuna gelince hazır hava kanallarına ulaşılmışken (o temizlik için bilgisayarı oldukça dağıtmış olmanız gerekiyor) CPU ve GPU üzerindeki soğutma kütleleri de yerlerinden çıkartılarak alttaki kurumuş olan termal macun tamamen temizlenip yenilenmeli. Eğer bilgisayarınız eskimişse aslında ısıyı ileten bakır boruları da değiştirmeniz gerekir; o boruların içinde az miktarda su ve metal yünü bulunur. Su, zamanla borulardan kaçar ya da çevresindeki metale paslandırarak bağlanır, boruların soğutma işlevi azalır. Hazır bu kadar derine dalmışken soğutucu motorunun arka yüzeyinin merkezindeki etiket orta kısmı açıkta bırakacak şekilde maket bıçağıyla kesilmeli ve motor aksına bir damla dikiş makinesi yağı damlatılmalı. Ardından deliği yapışkan bantla tekrar kapatmalısınız ki toz girmesin. Bu kısmı insanlar genellikle serviste yaptırırlar ama garantisi bitmiş bir laptop'ı siz de açarak bu tamiratları yapabilirsiniz; bir miktar teknik anlayış ve bilgi gerekli tabii mesela tornavida kullanmayı bilmelisiniz, söktüğünüz her parçayı tekrar yerine takabilmelisiniz (ben bunun için karmaşık işlemlerden önce bölgenin bir fotoğrafını çekiyorum, bugüne kadar hiç dönüp bakmam gerekmedi ama her an gerekebilir). Bu tür bir bakım için modelinize uygun bir Youtube videosu bulmalısınız ki her marka ve model için bulunabiliyor. Bir bilgisayar tornavidasına ihtiyaç duyarsınız (mutlaka en az bir vida normal tornavidalarla ulaşamayacağınız derinlikte yapılıyor) ki o da 5 TL'ye markaya özel olmayan servis hizmeti veren dükkanlardan alınabiliyor, ayrıca o dükkana gitmişken bir de termal macun almalısınız, fiyatı 10 TL olur. Bir de yarım saatinizi ayırıp izlediğiniz videoyu takip ederseniz, bakım işleminiz 15 TL'ye ve yarım saatte hallolmuş olur. Neyse teknik yeterliliğine güvenmeyenler bu kısmı parasını vererek serviste yaptırmalılar.

İhtiyaç duymadığınızda yani laptop prize takılıyken bataryayı makineden ayırırsanız ömrü de uzar. Yalnız bu yöntemin iki dezavantajı vardır:

 • Elektrik kesilirse aletiniz kapanır, kaydetmediğiniz her şey yok olur
 • Bataryayı sökme takma işleminde açmanız gereken kilit ve bataryanın yuvası yalama olur, sonuçta bu parçalar sadece nadiren kullanılma amaçlı nispeten zayıf üretilmiştir.
Disk birleştirme işleminin hız kazandırdığı rivayet ediliyor, teorik olarak kabul de ediyorum ama pratikte bir yararını gözlemlemedim. HDD'lerde yapabilirsiniz, bir zararı olmaz. Yalnız SSD'leri o işlemin bozacağı ve SSD'lerin birleştirmeye ihtiyaç duymadığı yaygın olarak bilindiğinden kıymetli SSD'nize öyle bir işkence yapmamanızı tavsiye ederim (gerçi SSD'nin ne olduğunu bilen ya da bilgisayarında SSD'si olanlar bu yazacaklarımın hepsini zaten biliyorlardır :).

Sayın @lorquina'nın da belirtmiş olduğu arka planda çalışan gereksiz programlar seçeneği de güzel. Onları kapatmak için Başlat'a tıklayın ve MSconfig yazın (XP için Başlat/Çalıştır açılan pencereye msconfig.msc yazılıyor), ardından Enter. Açılan programda Başlatma sekmesini seçin ve otomatik başlatılmasını gereksiz bulduğunuz programların solundaki çentiği kaldırın. Burada tavsiyem, sadece bildiğiniz programların çentiğini kaldırın, bilmedikleriniz sisteminizin çalışması için gerekli yazılımlar olabilir.

Laboratuvar

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri'nde "Güç Tasarrufu" modunu seçerseniz de bataryanızı daha uzun saatler ya da dakikalar kullanabilirsiniz.
Ayrıca Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem'de Gelişmiş sistem ayarları sekmesi - Performans/Ayarlar tuşunda şu seçenek de performansı arttırarak, daha az ısı üreterek daha fazla iş yapılmasını sağlayacaktır (ben burada sadece "Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan" çentiğini açıyorum ki masaüstü arka plan resmim güzel görünsün. Yoksa Windows masaüstündeki klasörlerin etiketlerinin altını lacivert boyuyor. Bir de Simgeler yerine küçük resimler göster" seçeneğini seçiyorum ki fotoğraflarımı klasörlerin içinde direkt görebileyim) :

Laboratuvar


Ardından Uygula, Tamam ve Tamam

Bir de Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Kişiselleştirme'de temalardan Windows Klasik'i seçerseniz de bilgisayarınız değerli batarya ömrünü gereksiz görsellere harcamak yerine işiniz ya da eğlenceniz için harcayacak ve daha az batarya tüketecektir.

Laboratuvar
Ayrıca Denetim Masası\Donanım ve Ses bölümünde Sistem seslerini değiştir seçeneğiyle şu pencereyi açıp gösterilen ayarı (Ses Efekti sekmesinde, Ses Düzeni "Ses Yok" seçeneği) yaparsanız sisteminiz gereksiz seslere de enerji harcamayı bırakacaktır (burada tabii illa ihtiyaç duyuyorum dediğiniz sesler varsa onları açık bırakıp diğerlerini teker teker de kapatabilirsiniz):

Laboratuvar

Bu ayarları yaptığınızda bilgisayarınız %20 kadar performans kazanacak ve aynı iş miktarında %20'ye yakın batarya tasarrufu da yapacaktır.
Kasım 2012

Mehmet Zengin bu yanıtı beğendi:

Birinin bize baktığını nasıl hissederiz?

Gözlerimizin toplam görme açısı 180 derecedir. Ancak beynimiz bunu otomatik olarak sadece ilgilendiğimiz şeye odaklayarak kendisini garantiye alır ve görüntü kalitesini ayarlar. Bu açı içine giren ve etki yaratan başka bir şey olduğunda, ' refleks ' olarak dikkatimiz o yöne gider zaten.
İnsan Davranışları
Kasım 2012

Mehmet Zengin bu yanıtı beğendi:

Sihirli Mantar (Magic Mushroom) nedir, etkileri nelerdir ve Türkiye'de kullanımı yasal mıdır?

Sihirli mantar içinde psilosibin,psilosin ve musimol gibi uyarıcı maddeler olan bir mantar çeşididir.Çiğnenip ağızda bekletilirse ortalama yarım saat içinde etkisini göstermeye başlar.Çiğnenmeden yutulursa bu süre biraz daha uzar.

Etkileri

Sihirli mantarın göstereceği etki aslında kişinin o anki ruh haline bağlıdır.Eğer mantarı almadan önce genel anlamda iyi bir ruh halindeyseniz:

 • Yaratıcı düşünceyi arttırır.
 • Derin sorgulamalar yaptırır.
 • Merakı arttırır.
 • İştahı arttırır.
 • Baş döndürür.

Nötr bir ruh halindeyseniz:

 • Duygusal olarak hassaslaştırır.
 • Zaman çok yavaş geçiyormuş gibi bir his verir.
 • Geçmişte yaşanan hatıraları göz önüne getirir.
 • Göz bebekleri büyür,ışığa duyarlılık artar.

Kötü bir ruh halindeyseniz:

 • Korku ve kaygıları arttırır.
 • Baş ağrısı yapar.
 • Mide bulantısı yapar.
 • Ayağa bile kalkamazsınız.

Eğer sihirli mantarı az dozda kullandıysanız mide bulantısı ve üşüme gibi etkileri vardır.Biraz daha fazla bir dozda ise halüsinasyonlar başlar,geçmişe odaklanırsınız.Ağır dozda alındığında ise kalp atışları hızlanır,halüsinasyonlarda kendi kendine konuşma görülür,vücut ısısı artar ve bütün duygularınızı en şiddetli şekilde yaşatır.


Son olarak çoğu ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yasal değildir.Uyuşturucu

Kasım 2012

Mehmet ZenginHalil Ertekin kişisini takip etmeye başladı

Halil Ertekin, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @halilertekin

@FenixArtStudio

Kasım 2012

Mehmet ZenginFatih Şişek kişisini takip etmeye başladı

Fatih Şişek, Bilgisayar Uzmanı, @Kerpeten

Kasım 2012

Mehmet ZenginEmin Kuş kişisini takip etmeye başladı

Emin Kuş, Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi, @eminkus

Kasım 2012

Mehmet ZenginHülya Küpeli kişisini takip etmeye başladı

Hülya Küpeli, Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi, @huji

Kasım 2012

Mehmet ZenginOsman Güneş kişisini takip etmeye başladı

Osman Güneş, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @osmgunes

Kasım 2012

Mehmet ZenginTutku Yılmaz kişisini takip etmeye başladı

Tutku Yılmaz, Diyetisyen, @t_u_t_k_u

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İkinci Öğretim

993 Kişi   9 Soru

Eğitim

4350 Kişi   644 Soru

Açık Öğretim

533 Kişi   18 Soru

Elektrik

303 Kişi   67 Soru

Elektronik

457 Kişi   52 Soru

Elektronik Mühendisliği

314 Kişi   22 Soru

Elektrikli Araçlar

138 Kişi   17 Soru

YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)

627 Kişi   16 Soru

Öğrencilik

2343 Kişi   123 Soru

Elektronik Devreler

194 Kişi   12 Soru

Yurtdışında Eğitim

872 Kişi   51 Soru

Elektrik Sayacı

84 Kişi   5 Soru

Öğrenci Olayları

778 Kişi   17 Soru

Elektrik Üretimi

110 Kişi   11 Soru

Öğrenci Kredileri

493 Kişi   11 Soru

Öğretim Sistemi

198 Kişi   9 Soru

Elektronik İmza

97 Kişi   3 Soru

Müzik Eğitimi

140 Kişi   23 Soru

Okul Hayatı

108 Kişi   22 Soru

2. Öğretim

117 Kişi   2 Soru

Elektronik Cihaz

186 Kişi   11 Soru

Yurtdışında Okul

88 Kişi   16 Soru

Hidroelektrik Santrali

53 Kişi   2 Soru

Eğitim Bursu

370 Kişi   15 Soru

Elektronik Güvenlik

94 Kişi   8 Soru

Eğitim Metodolojisi

300 Kişi   6 Soru

Eğitim Sistemi

418 Kişi   29 Soru

Okul

62 Kişi   46 Soru

Öğrenci Evi

380 Kişi   11 Soru