Bilmek istediğin her şeye ulaş

Araştırma Geliştirme Kerata Kamil inploid.com'da 2 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Temmuz 2018

Kerata Kamil yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2018

Kerata Kamil bir yanıt verdi.

US klavye ile programlama yapmak Türkçe Q klavyeye göre daha mı kolaydır?

Ben daha onceden Turkce klavye kullaniyordum. Programcilar icin < > {}[]| gibi karakterleri bolca kullanir. Bu sebeple Ingilizce bir klavyeye gecmenin mantikli olacagini dusundum ve gectim. Simdi cok rahatim programlama yaparken. Windows+Space ile de isletim sisteminizdeki diller arasinda gecis yapmak cok kolay. Tavsiye ederim.
Ekim 2012

Kerata Kamil bir yanıt verdi.

Mongo DB ile çalışacak en uygun framework hangisidir?

Soruya yanıt verebilmek için tüm frameworklerde, mongodb ile tecrübe gerekiyor.

Fakat kendi tecrübelerime göre: şu anda Ruby on Rails ile mongodb kullanıyorum. Mongodb için Ruby'de Mongoid gem'i var. Mongoid özellikleri ActiveRecord ile hemen hemen aynı. Ve mongoid kullanırken diğer Ruby on Rails bileşenlerini, ActionController, ActionMailer, ActiveResource kullanıyorsunuz. Mongoid gem'i mongoid, origin, moped olarak üç bileşenden oluşuyor. Sonuçta relational database'ler ile neredeyse aynı bir geliştirme ortamınız olmuş oluyor. Farklılıklar var. Bu da documented database yapısından kaynaklanıyor.


Mongoid için oldukça aktif bir geliştirme topluluğu var. Tabi bir de Ruby on Rails ile kullanılması belki de mongodb'yi kullanılabilecek en iyi framework yapıyor.


Burda örnek olması açısından kendi geliştirdiğim siteyi vermek isterdim. Ama pek site kurallarına uymaz.

Nisan 2012

Kerata Kamil bir yanıt verdi.

Nisan 2012

Kerata Kamil bir yanıt verdi.

Profesyonel bir siteyi fikrini kaptırmadan güvenilir bir şekilde nasıl yaptırabilirsin?

techcofounder.com gibi sitelerden veya başka bir yolla, işin teknik kısmını kotaracak bir ortak bulmak; test edilmiş, silikon vadisi gibi yerlerde oldukça karşılaşılan bir yöntemdir.

Fakat fikri çalınma korkusu olan bir kişi, henüz proje geliştirme olgunluğuna erişmemiş, startup kavramından haberi olmayan bir kişi izlenimini verdiğinden ilk önce bu kafayı değiştirmesi gerekir.
Nisan 2012

Kerata Kamil bir yanıt verdi.

Ruby on Rails mi? DJango mu?

Eğer:

  1. Hızlı bir şekilde ürün çıkartmak, aklınızda fikri hızlı bir şekilde prototiplendirmek istiyorsanız,
  2. Veritabanı ile modelleriniz arasındaki sql sorguları artık içinden çıkılmaz bir yapıya ulaştıysa, veya veritabanını uygulamanın herhangi bir aşamasında mysql'den alıp postgresql'e ordan mongodb'ye geçirme gibi bir durumunuz oluşuyorsa,
  3. Tam özelikli bir nesne yönelimli dil istiyorsanız,
  4. Sadece web sayfası yapmak için değilde mobil uygulama, e-posta çıktısı alma, xml, feed, pdf belgeleri oluşturma, dinamik içerik gerektiren belgeler oluşturmak, uygulamanız için hızlı bir şekilde api sunmak, facebook gibi siteler için mashup uygulama yapmak istiyorsanız,
  5. Ajax'ı, nodejs'yi, backbone'ı, towerjs'yi ürününüzde entegre kullanmak istiyorsanız,
  6. Sass, compass, haml, coffee gibi scriptleri twitter bootstrap gibi css frameworklerini ürününüzde kullanmak istiyorsanız,
  7. Verimli bir geliştirme döngüsü ve agile scrum, xp gibi sistemleri kullanmak ürününüzü geliştirmeye odaklanmak, tdd, bdd yapmak istiyorsanız,
Ruby on Rails biçilmiş kaftan. Ama Django'nun da üstün olduğu taraflar var. Örneğin host sistemi ve enterprise database kurmak istiyorsanız Django daha iyi olabilir. Çünkü backend systemler konusunda Python oldukça gelişmiş.

Fakat bu konuda ruby'nin java yorumlayıcısı olan jruby alanında çalışmalar yeterli olgunluğa erişince Ruby daha farklı bir boyuta ulaşacak.

Ve iki frameworkün geçmişinde yeteri kadar büyüklüğe ulaşmış ürünler mevcut. Örneğin pinterest django'dur. Rails tarafında bildiğim twitter, groupon rails ile başladılar, büyüdüler, github, basechamp, shopify, scribd, hulu, slideshare, zendesk, yellow pages, get saticfaction benim aklıma gelen ve halen rails kullanan siteler.

Sonuçta yukarıdaki saydığım sitelere benzer ürünler geliştirecekseniz rails seçerseniz hata etmiş olmazsınız.


Nisan 2012

Kerata Kamil bir yanıt verdi.

Ruby on Rails için niye türkçe kaynak yok?

Türkçe kaynak için İngilizce bilen birinin öğrendiklerini, bildiklerini paylaşması, çeviri yapması gerekiyor. Peki İngilizce bilen birisi kaynak sorunu yaşamıyorsa ne için çeviri yapsın?

Hadi birisi fedekarlık yapıp benim milletim de teknolojileri öğrensin, yabancı dil bilmesine gerek kalmasın olarak düşünse bile sonunda bakacak ki 'yok arkadaş, İngilizce bilmeden olmaz bu iş' diye düşünecek ki gerçekten öyle. 

Ruby olsun başka bir teknoloji olsun öğrenmeden önce yapılması gereken yegane şey İngilizce öğrenmek.

Bu durumda Amerikalılar, İngilizler ve Avustralyalılardan 3-0 geriden başlıyoruz.

Diğer bir yönden bakarsak, yapılan işler takdir edilmiyor ülkemizde. Halbuki çeviri yapan, bildiklerini paylaşan kişilerin tek bir istediği var o da 'Allah razı olsun' denilmesi ve 'Teşekkür ederim' diye bir yorum alması. Ama bu olmayında fedakar kişiyi motive eden hiç birşey kalmıyor.

Durum bundan ibaret.
Mart 2012

Kerata KamilGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Mart 2012

Kerata KamilRamaza Hocaoğlu kişisini takip etmeye başladı

Ramaza Hocaoğlu, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @byrem6

Mart 2012

Kerata KamilInploid Admin kişisini takip etmeye başladı

Inploid Admin, Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi, @Inploid_Admin

Daha Fazla