Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kayıp Sembol, 

Öğrenci

Türkiyenin en iyi eğitim platformu kayipsembol.net 'e hoşgeldiniz. Amacımız kolay ve basit bir şekilde eğitim hakkında içerik üretmektir

Kasım 2018

Kayıp Sembol  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yapay Ölüm: Radyasyon

Yapay Ölüm: Radyasyon
Radyasyon bir kaynaktan Gelen ve ortamda yol alan enerjidir. Isı, ışık ve ses birer radyasyondur. Maddenin yapıtaşı olan atom, proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdekten meydana gelir. Eğer bir maddenin atom çekirdeğindeki nötronların sayısı proton sayısından fazlaysa çekirdekte kararsızlık oluşur. Fazla nötronlar parçalanarak ortaya alfa, beta, gama isminde ışınlar saçarlar. Bu ışınlara radyasyon denir.

990


Radyasyon nedir?
Günlük hayattaki radyasyon kaynakları ikiye ayrılır. Bunlar Doğal ve Yapay olmak üzere ikiye ayrılır. Dünyanın oluşumundan beri var olan doğal radyoaktif maddelerden ve uzaydan gelen kozmik ışınlardan oluşan radyasyona doğal radyasyon denir. İnsan yapımı radyoaktif kaynaklar ve X-ışını üreten cihazlar yapay radyasyon kaynaklarına örnek olarak verilebilir.
Tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde, soluduğumuz havada da doğal radyoaktif maddelere rastlanılır. Muz, havuç ve kırmızı et doğal radyasyona sahip yiyeceklerin başında yer almaktadır.
Radyasyonun Çeşitleri
Radyasyonu iki temel sınıfa ayırabiliriz. Bunlardan birincisi parçacık tipi radyasyon, ikincisi ise dalga tipi radyasyondur.Parçacık ve dalga tipi radyasyonları da yine iki gruba ayırmamız mümkündür. Bunlar, iyonlaştırıcı (iyonize) ve iyonlaştırıcı olmayan (iyonize olmayan) radyasyonlardır.
İşte bizim korkmamız gereken iyonize radyasyondur. Çünkü bizim hücrelerimizin yapısını bozup mutasyona sebep olabilecek, yani kanser yapabilecek güce sahip olan radyasyon, iyonize radyasyondur.
TV izlerken, telefon kullanırken, bilgisayarda oyun oynarken, muz, havuç, kırmızı et tüketirken, konuşurken, müzik dinlerken radyasyona maruz kalıyoruz.Tüm bunlardan aldığımız radyasyon iyonize olmayan ya da doğal radyasyondur ve kanser yapıcı bir etkisi şimdiye kadar kesin olarak bilinmemekle birlikte hala çok tartışılan bir konudur.
Radyasyon Nerelerde Bulunur


X-ray cihazlarında iyonize radyasyon bulunur
Oturduğumuz evlerin yapı malzemeleri, cam ve seramikler, su ve yiyecekler, tütün, yol yapım malzemeleri, yakıtlar, havaalanı radar sistemleri, porselen dişlerde kullanılan uranyum, hastalık teşhiste kullanılan X-ışınları ve benzeri birçok nedenle dolayı iyonlaştırıcı radyasyonlara, hepimiz her gün maruz kalırız. Yaşam şeklimiz ve konumumuza bağlı olarak da maruz kaldığımız radyasyon değişiklik gösterir. Güneşten gelen kozmik ışınlar da önemli bir radyasyon kaynağıdır. Yaşadığımız bölgenin deniz seviyesinden olan yüksekliğine bağlı olarak kozmik ışınlar nedeni ile maruz kalınan radyasyon miktarı da artar. Yani, yüksek bölgelerde yaşayanların maruz kaldıkları radyasyon miktarı alçak bölgelerde yaşayanlara göre; sık sık uçakla seyahat edenlerin maruz kaldıkları radyasyon miktarı etmeyenlere göre; beton ve taş evde yaşayanların maruz kaldıkları radyasyon ahşap evde yaşayanlara göre daha fazladır.
Radyasyon yayan maddelere radyoaktif madde denir.
Radyasyon Onkolojisi

Radyasyon Onkolojisi, iyonizan radyasyon kullanarak radyasyonun kansere etkilerini, tümörlerin davranışlarını inceleyen ve bu alanda araştırma ve uygulama yapan bilim dalıdır. Radyasyon onkolojisi içinde radyoterapi ve radyocerrahi olmak üzere iki uygulama alanı bulunuyor.
Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi (ışın tedavisi) iyonize radyasyonun kullanılarak kanser hastalığının tedavi edilmesi anlamına gelir. Radyoterapi ile verilen yüksek dozdaki radyasyon, kanserli hücreleri öldürebilir ve bölünüp çoğalmalarını engelleyebilir. Radyoterapi, normal hücrelere göre çok daha hızlı büyüyüp, çoğalan kanser hücreleri üzerinde oldukça etkilidir.
Radyoterapi tedavisi radyasyon onkolojisi uzmanları tarafından yapılmaktadır.
İş yerinizde ve evinizde radyasyon miktarını ölçmek için radyasyon ölçüm cihazını kullanabilirsiniz
Radyasyonu emen bitkiler
Günümüzde birçok kişi radyasyonun etkisini azaltmak için, kaktüs ağacını satın alıyor. Ancak kaktüs ağacının bugüne kadar radyasyonu emdiğine dair herhangi bir çalışma yok. Kaktüs bitkisi sadece kendi üzerine gelen çok az miktardaki radyasyonu absorbe edebilir, odadaki bütün radyasyonu çekemez.
Radyasyonun işareti

990
Kasım 2018

Kayıp Sembol  yeni bir  gönderide  bulundu.

Telefonlardaki Sar değeri nedir, ne işe yarar?

sar değeri nedir?, SAR’ın açılımı “Specific Absorption Rate”dir. Türkçe açılımı ise “özgül soğurma oranı” denir.SAR değeri, telefonların insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarını ölçer. Kullanıcıların, telefonlarla fazla haşir neşir olmasından dolayı yüksek SAR değerinden etkilenir

SAR değeri, telefonunuzu kullanırken ne kadar radyoaktif enerjiye maruz kaldığınızın ölçüsüdür.SAR değerinin en yüksek olduğu yerin de telefonunun anten bölgesinin yani kulağınıza en yakın bölgenin olduğunu söylemekte fayda var.sar değeri

YASAL ÜST SINIR
Akıllı telefonların SAR değerleri ise belli bir değerin üzerinde olamaz. Bu değer, Avrupa ve ABD’de farklılık gösteriyor. Örneğin ABD’de SAR değeri 1.6, Avrupa’da ise 2.0’ın üzerinde olan akıllı telefonlar sağlığa zararlı kabul edilmektedir.
Code


Akıllı telefonla bir yeri ararken, numarayı ilk çevirişte telefonu kulağınıza dayamayın.
Telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya özen gösterin

SAR DEĞERİ HESAPLAMA
Özgül emilim oranı yani SAR, dokudaki elektrik alanından şu şekilde hesaplanabilir: SAR, 100 kHz ila 10 GHz arasındaki alanlara maruz kalmayı ölçebilir (radyo dalgaları olarak bilinir). Genellikle mobil telefonlardan emilen gücü ölçmek ve MRI taramasında kullanılır. Değer, RF(radyo frekansı) enerjisine maruz kalan vücudun geometrisine ve RF kaynağının tam konumu ile geometrisine bağlı olur. Bu nedenle testler, cep telefonu modellerinin her biri için ayrı ayrı yapılıyor.
SAR DEĞERİNİN ZARARLARI

KISA SÜRELİ ZARARLARI
 • Embriyo gelişiminin zarar görmesi.
 • Bağışıklık sisteminin bozulması.
 • Kalp pilinin bozulma riski.
 • Görüş alanında daralma.
 • Kalp rahatsızlıkları.
 • Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
 • Yoğun stres ve yorgunluk hissi.
 • Kalıcı işitme bozuklukları.
 • Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
 • Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
 • Kadınlarda düşük riskinin artması
 • İşitmede geçici aksaklıklar oluşması.
 • Kan hücrelerinin bozulması.
 • Baş ağrıları ve sersemleme


UZUN VADELİ ZARARLARI
 • Yüksek tansiyon
 • Genetik yapının bozulması.
 • Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.
 • Cilt kanseri.
 • Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

Güncel akıllı telefonlardaki SAR değerleri hangi seviyede?
Apple iPhone 7: 1,39 W / kg
Samsung Galaxy S8: 0,95 W / kg
Xiaomi Mi 6: 1,55 W / kg
LG G6: 0.15 W / kg
Sony Xperia XZ Premium: 1,16 W / kg
HTC U11: 0,52 W / kg
Huawei P10: 0,99 W / kg
Lenovo P2: 1,65 W / kg
ASUS Zenfone 3: 1,46 W / kg
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.