Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ali Bayram, 

Yazar

Yazar Ali Bayram inploid.com'da 2 soru sordu, 26 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Haziran 2020

Ali Bayram bu yanıtı beğendi:

Backlink kazanma yolları nelerdir?

Ülkemizde backlink kazanmanın bir kaç yolu vardır. Birincisi gelen backlinkler sitenize göre şekillenir. Örneğin bir haber sitesi yönetiyorsunuzdur ve ciddi emek harcamışsınızdır, backlink profiliniz kendiliğinden oluşmaya başlar. Bu yine de yeterli değildir.

Ancak bir blogunuz veya düşük hite sahip bir siteniz var ise en güvenilir ve kolay yolu "tanıtım yazısı" satın almaktır. Sitenize benzer içeriğe sahip sitelerden ve güçlü haber sitelerinden uygun bir ücret karşılığında kalıcı backlinklere sahip olabilirsiniz.
Haziran 2020

Ali Bayram bu yanıtı beğendi:

Backlink kazanma yolları nelerdir?

Ünlü internet sözlüklerinde başlık açmak.

Ekşi Sözlük, İnci Sözlük, İTÜ Sözlük, Uludağ Sözlük.

Hatta Ekşi Sözlük'te yazar olmak zor ve zaman alan bir şey olduğu için insanlar bu fırsatı ticarete dökmüş. Ekşi'de ücretli backlink hizmeti verenler olduğunu görmüştüm.
Haziran 2020

Ali Bayram bu yanıtı beğendi:

Backlink kazanma yolları nelerdir?

Oturup işinizi yapmaktır. Yapay yollarla bunu yapmak hem sürdürülebilir değildir, hem de sitenizin içeriğinin zenginliği konusunda ipuçları verir. Blog yazıyorsanız, daha iyi yazılar yazmaya çaba gösterin, bu tür çabalar boşadır. Şimdi işe yarasa da işinizi bunun gibi çürük bir temele kuramazsınız. Blogunuz ziyaretçi çekmiyor diyelim, o zaman daha ilgi çekici şeyler yazın ve paylaşın. Viral etki ile diğer ortamlara da taşınır yazınız.

SEO konusuna gelince, adı üzerinde optimizasyondur. Sitenizin arama motorları tarafından iyi şekilde okunup indekslenmesi demektir. Zaten Google'ın açıkça söylediği yöntemler, hali hazırda sizin yapmanız gereken şeylerdir. Google size hiçbir zaman "git sağa sola ilgisiz bağlantılar koy" demez. Aksine bunu cezalandırır. Önemli olan o linkleri doğal yoldan edinmenizdir.
Eylül 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Ünlü bir edebiyatçımızın, sanırım dilde tasfiyecilere yönelik olacak, bir cevabı vardı. Önce eski Türkçe bir cümle kuruyor sonra onu modern Türkçe'ye çevirince şeyinin şeyinin şeyi gibi bir cümle çıkıyor. Kimdir bu kişi ve cümlesi nedir?

Bu kişi ve tümcesini bilmiyorum ama edebiyatçı Cemil Meriç’in Türkçe’deki özleştirme akımına şiddetle karşı olduğunu ve yaşamı boyunca bununla mücadele ettiğini biliyorum. Yine bildiğim bir şey de, yaşadığı yıllarda Cemil Meriç’in (“teyyare” değil de) “uçağa” bindiği, günümüzde hâlâ yaşıyor olsaydı (“kompüter” değil de) “bilgisayar” kullanıyor olacağıdır.
Temmuz 2015

Ali BayramNermin Salkım kişisini takip etmeye başladı

Nermin Salkım, Öğretmen, @nerminsalkim

İstanbul My Dome Özel Kız Öğrenci Yurdu eşsiz konforlu odaları ve lüx yaşam kalitesi sayesinde sevgili öğrencilerimiz hem ders çalışmalarına hem de sosyal faaliyetlerini rahatlıkla devam ettirecekleri bir ortam sağlamaktadır http://www.kizyurtlariistanbul.com

Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

YDS için kelime ezberi nasıl yapılır?

Bir sözcüğün üç boyutu vardır : yazılış, okunuş ve anlam. Bunların her birine gereken önemi vermek gerekir, biri diğerinden daha az önemli değildir. Bu yüzden bir sözcüğü öğrenirken tümce içinde öğrenin. Dil öğreniminde en önemli konu, bence, (eğer varsa) öğretmeniniz ve seçtiğiniz yöntemdir (örneğin okuma kitabı). İnternet de dil öğrenimi için çok uygundur, ancak İngilizce ile ilgili çok sayıda yanlış ve saçma sapan siteler de var. Yöntem olarak değil de dilediğiniz anda başvurabileceğiniz güvenilir bir site olarak tempus.gent.tr sitesini öneririm. Burada sözcüklerin okunuşlarını hem yazılı hem de sesli olarak bulabilirsiniz. En sık kullanılan İngilizce sözcüklere örnekler verilmiştir. Ayrıca can, may, present perfect tense gibi dilediğiniz gramer konusuna sözlük kolaylığında ulaşabilirsiniz.


İngilizce ile ilgili sorularınız olursa, bana buradan sorabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Temmuz 2015

Ali Bayram bu yanıtı beğendi:

İngilizce'ye çevirilemeyen Türkçe sözcük ya da ifadeler nelerdir?

Unutulmaması gereken şey çeviri dediğimiz aslında dilden çok bir kültür aktarımıdır. Her Türkçe kelime ve ifadenin İngilizce'de aşağı yukarı da olsa bir karşılığını bulmak mümkündür. Kültürel sebeplerden dolayı her şeyin İngilizce'de tam karşılığı olmasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden sadece Türk kültüründe olan yemek ve ifadelerin, ayrıntılı akrabalık ilişkilerinin, ikilemelerin ve son derece yaratıcı Türkçe argomuzun İngilizce çevirileri sizi tatmin etmeyebilir.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Türkiye'de uzun yıllar İngilizce eğitimi alan öğrenciler neden İngilizce konuşamıyor?

Bir yabancı dili öğrenmede en önemli etmen, kişinin motivasyonu. Eğer kişi, yeterli motivasyon ve arzuya sahipse kötü müfredat ve kötü hocaya rağmen bir yolunu bulup öğrenir. (Zor oyunu bozar.) Tabii ki müfredat ve hoca iyi ise, motivasyonlu öğrenci ivme kazanacak, motivasyonsuzu bile az çok bir şeyler öğrenecektir. Milli eğitim müfredatını bir yana bırakarak soruya dönüp kısaca yanıt vermek istiyorum (çünkü işin o yanı çok derin mevzu). Öğrencilerin İngilizceyi öğrenememe veya konuşamamalarının iki büyük nedeni var : 1. Dile yeterince vakit verilmiyor (Yabancı dil, tarih gibi bölüm bölüm okunup geçilecek şey değildir, geride kalan her konuyu yinelemek ve tazelemek zorundasınız.) 2. İngilizce öğretmenlerinin ya bilgisi ya da çabası yetersiz.

Bu arada, “İngilizce konuşmak için İngilizce düşüneceksiniz” safsatasına sakın iltifat etmeyin. Bu konuda bir soru sorulmuştu, onu yanıtladım, isteyen arkadaşlar onu okuyabilir. Bir de “Dili öğrenmek için, dil dile değecek. ” sözü vardır ki tuhaf olmasına rağmen, dil öğrenmekte olan kişinin o dili bilen karşı cinsten birisiyle içli dışlı dostluk kurduğu ve iletişimde olduğu, yani pratik yaptığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, ilk yazdığım sözden daha doğru olduğunu söyleyebilirim.
J

İngilizce öğrenmenizde size yardımcı olacak bir site :tempus.gen.tr

İyi günler dilerim.
Temmuz 2015

Ali Bayram bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de uzun yıllar İngilizce eğitimi alan öğrenciler neden İngilizce konuşamıyor?

Cunku pratik yapma ve ingilizce yayin izleme sanslari cok az.
Temmuz 2015

Ali Bayram bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de uzun yıllar İngilizce eğitimi alan öğrenciler neden İngilizce konuşamıyor?

İngilizce öğretmenleri yetersizleştiriliyor. Mevcut müfredat beş para etmez. Bir ara İngilizce öğretiminde devrim yaptıklarını falan iddia ettiler. Hatta Mr. Brown öldü Allah rahmet eylesin türünden yüzeysel esprilerle de desteklediler bu tezlerini :) Ama içi boş çıktı. Mr. Brown ölmedi ve böyle giderse daha çok yaşar.
Ben bu sene devletin gönderdiği kitapları bir kenara attım. Bütün dersleri kendim hazırladım. Öğrencileri konuşmaya teşvik edecek konular hazırladım. İşin doğallığından uzaklaşmamasını hedefledim. Ve gerçekten faydalı oldu.
Hazırladığım dersleri internet sitemde (ingilizce.ru) bulabilirsiniz.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

İngilizce çeviri yapabileceğim güvenilir bir site önerebilir misiniz?

İngilizce güvenilir çeviri yapabilecek hiçbir site yok ve olamaz da. Bilimsel gelişmelerin baş döndürücü bir hızda ilerlediği çağımızda akla hayale sığmayacak çok şey olabilir, ancak olamayacak şeylerden ikisinden biri bilgisayarlı doğru çeviri, ikincisi de zamanda yolculuktur. Zamanda yolculuk bilimkurgu filimlerinde fantastik bir öğe olarak kalacak ve işi çok derin düşünmeyenlerin kafasına “acaba bu da olacak mı gelecekte” yersiz sorusunu getirecektir. Bilgisayarlı doğru çeviri konusuna dönecek olursak, eğer bu olursa makinelerin düşündüğünü, yorumladığını, bilgiyi seçtiğini söylemek gerekecektir. Bunun da anlamı makine insan olacak, demektir. Bir bilgisiyar, bin biliminsanının yüz saatte yapamayacağı bir işi, iki saniyede yapabilir, ancak bu yetenek, bir gün olup da bu makinelerin insan gibi çeviri yapabileceği olmazına kadar uzatılmamalıdır. Düşünmek farklı, işlem yapmak olayı farklıdır.Öte yandan insanoğlunun bilgisayarlı çeviri yapma çabasını da takdir etmek gerekir. Elbette ki kısa ve basit tümcelerde doğruluk oranı artacaktır. Düzanlamlı birçok tümce çevirilerek bellekte saklanabilir, kullanıcı aynı tümceyi sorguladığı zaman bunlar hazır gelebilir, ancak mevcut dillerle kurulacak tümce sayısı sonsuz olduğu için bu çaba sınılrı bir yere kadar işe yarayacaktır.

Bilinçli bir şekilde kullanıldığında makine çevirileri saçma sapan da olsa o konuda bir fikir verebilir. Eğer amacımız bir dili öğrenmek değil de anlık gereksinimi karşılamaksa, bilgisayar çevirisinden yararlanabiliriz.

İngilizce sözlük, gramer ve kullanım bilgileri için, internetteki en güvenilir kaynak tempus.gen.tr sitesinden yararlanabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Güzel ingilizce konuşabilmek için 'ingilizce düşün' denilir. İngilizce düşünmek nasıl gerçekleşir neler yapmak gerekir?

Güzel görünüp de içi boş laftan ibaret bir şey bu, yok böyle bir şey. Biz, bildiğimiz sözcükler ve dil yapısı ile konuşuruz. En çok hangi dilden sözcük biliyorsak, en çok hangi dili yaşıyorsak o dilde düşünürüz. Başka bir deyişle, Türk olup da İngilizce düşünmek veya İngiliz olup da sırf Türkçe öğreniyorum diye Türkçe düşünmek gibi bir şey yok. Ayrıca düşünürken kullandığımız aracı, yani dili, beyin otomatik olarak seçer, kişinin kendi iradesi ile olmaz bu iş. Öyle olmuş olsaydı “hadi ben İngilizce düşüneyim” der, şakır şakır İngilizce konuşurdun. Bazı kişiler “ben akıcı konuşuyorum, ben İngilizce düşünüyorum” diyebilir. Akıcı konuşabilir, bu İngilizce düşündüğü anlamına gelmez. Öğrenme olayı, yeni bir alışkanlık kazanmak demektir. Örneğin uzun süre araba kullanırsanız, arabayı ustalıkla, akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Diyelim ki Türksünüz ve 50 bin Türçe sözcük, 10 bin İngilizce sözcük biliyorsunuz, Türkçe düşünürsünüz. Ancak 50 bin Türkçe sözcük, 100 bin İngilizce sözcük biliyorsunuz, Türkiyede 10 yıl, İngilterede 20 yıl yaşamışsınız, bu durumda İngilizce düşünebilirsiniz. Özetle İngilizce veya Türkçe düşünmek, dil hazinenize bağlı bir sonuçtur, size bağlı bir istek değildir.


İngilizce ile ilgili sözcük, gramer ve kullanım konularında size yardımcı olacak bir site :tempus.gen.tr
Temmuz 2015

Ali Bayramİngilizce konu başlığını takip etmeye başladı.

İngilizce

İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, İrlanda Cumhuriy...

Temmuz 2015

Ali BayramDil konu başlığını takip etmeye başladı.

Dil

Dil (organ) Dil (lisan) Dil Gölü

Temmuz 2015

Ali BayramUğur Çakmak kişisini takip etmeye başladı

Uğur Çakmak, Android Uygulama Geliştiricisi, @ugurcmk

Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıta alt yorum yaptı

Tureng'de binlerce yanlış var. Sağdan soldan topladıkları bilgileri doğru yanlış demeden bir araya koymuşlar. Doğru ve güvenilir bir sözlük için tempus.gen.tr'yi kullanabilirsiniz.
tureng.com bence çünkü anlamını öğrenmek istediğiniz kelimenin yaygın, genel, mesleki alanlarda kullanımını alt alta sıralıyor
Temmuz 2015

Ali BayramYabancı Dil konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Dil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıta alt yorum yaptı

Özellikle terimler ve deyimlerde Google’da saçma sapan karşılıklar var:

* accommodation agency
Google’da yanlış : konaklama ajansı
Doğrusu : emlak komisyoncusu, müşterilere otel odası ayarlayan acente

* to break the ice =
Google’da yanlış : buz kırmak
Doğrusu : resmiyeti kaldırmak, soğuk havayı yumuşatmak, havayı yumuşatmak

* to pass out =
Google’da yanlış : dışarı çıkmak
Doğrusu : bayılmak; (polis koleji, harp okulu) mezun olmak

düğün bayram etmek
Google’da yanlış : to the wedding feast
Doğrusu : to rejoice, to exult, to be elated

Google’da birçok sözcük yok (örneğin : backhouse, backless, arris).

Maalesef internetteki birçok sözlük sitesi çöplük gibi, çok yanlış var. Güvenilir ve doğru bir site istiyorsanız, önerim : tempus.gen.tr
Kesinlikle google.

aşağıdaki linke tıklayın, neden google dediğimi anlayacaksınız. :)


translate.google.com.tr/#tr/en/hac%c4%b1%2c%20naber%3f

Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıta alt yorum yaptı

apılan işe ve emeğe saygım var, ama Zargan'da çok fazla yanlış var. Bir örnek vermek gerekirse "go" fiilinin ilk 20 karşılığında "gitmek" diye bir şey yok (ama işemek, vasıl olmak var).

Zargan go maddesi:
1 durmak 2 gezmek 3 gözden geçirmek 4 işemek 5 bahse girmek 6 erişmek
7 uzanmak 8 ulaşmak 9 vasıl olmak 10 söylemek 11 denemek 12 yapmak üzere olmak 13 dayanmak 14 satılmak 15 kaldırılmasına yardım etmek 16 iptal edilmek 17 ölmek 18 uymak 19 sonuçlanmak 20 devam etmek

İnternetin en iyi İngilizce sözlük sitesi tartışmasız tempus.gen.tr.
Sürekli olarak zargan'ı kullanıyorum. Tavsiye ederim.
zargan.com
pilgrims, wassup iyiymiş ama (:
Daha Fazla