Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Ünlü bir edebiyatçımızın, sanırım dilde tasfiyecilere yönelik olacak, bir cevabı vardı. Önce eski Türkçe bir cümle kuruyor sonra onu modern Türkçe'ye çevirince şeyinin şeyinin şeyi gibi bir cümle çıkıyor. Kimdir bu kişi ve cümlesi nedir?

Bu kişi ve tümcesini bilmiyorum ama edebiyatçı Cemil Meriç’in Türkçe’deki özleştirme akımına şiddetle karşı olduğunu ve yaşamı boyunca bununla mücadele ettiğini biliyorum. Yine bildiğim bir şey de, yaşadığı yıllarda Cemil Meriç’in (“teyyare” değil de) “uçağa” bindiği, günümüzde hâlâ yaşıyor olsaydı (“kompüter” değil de) “bilgisayar” kullanıyor olacağıdır.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

YDS için kelime ezberi nasıl yapılır?

Bir sözcüğün üç boyutu vardır : yazılış, okunuş ve anlam. Bunların her birine gereken önemi vermek gerekir, biri diğerinden daha az önemli değildir. Bu yüzden bir sözcüğü öğrenirken tümce içinde öğrenin. Dil öğreniminde en önemli konu, bence, (eğer varsa) öğretmeniniz ve seçtiğiniz yöntemdir (örneğin okuma kitabı). İnternet de dil öğrenimi için çok uygundur, ancak İngilizce ile ilgili çok sayıda yanlış ve saçma sapan siteler de var. Yöntem olarak değil de dilediğiniz anda başvurabileceğiniz güvenilir bir site olarak tempus.gent.tr sitesini öneririm. Burada sözcüklerin okunuşlarını hem yazılı hem de sesli olarak bulabilirsiniz. En sık kullanılan İngilizce sözcüklere örnekler verilmiştir. Ayrıca can, may, present perfect tense gibi dilediğiniz gramer konusuna sözlük kolaylığında ulaşabilirsiniz.


İngilizce ile ilgili sorularınız olursa, bana buradan sorabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Türkiye'de uzun yıllar İngilizce eğitimi alan öğrenciler neden İngilizce konuşamıyor?

Bir yabancı dili öğrenmede en önemli etmen, kişinin motivasyonu. Eğer kişi, yeterli motivasyon ve arzuya sahipse kötü müfredat ve kötü hocaya rağmen bir yolunu bulup öğrenir. (Zor oyunu bozar.) Tabii ki müfredat ve hoca iyi ise, motivasyonlu öğrenci ivme kazanacak, motivasyonsuzu bile az çok bir şeyler öğrenecektir. Milli eğitim müfredatını bir yana bırakarak soruya dönüp kısaca yanıt vermek istiyorum (çünkü işin o yanı çok derin mevzu). Öğrencilerin İngilizceyi öğrenememe veya konuşamamalarının iki büyük nedeni var : 1. Dile yeterince vakit verilmiyor (Yabancı dil, tarih gibi bölüm bölüm okunup geçilecek şey değildir, geride kalan her konuyu yinelemek ve tazelemek zorundasınız.) 2. İngilizce öğretmenlerinin ya bilgisi ya da çabası yetersiz.

Bu arada, “İngilizce konuşmak için İngilizce düşüneceksiniz” safsatasına sakın iltifat etmeyin. Bu konuda bir soru sorulmuştu, onu yanıtladım, isteyen arkadaşlar onu okuyabilir. Bir de “Dili öğrenmek için, dil dile değecek. ” sözü vardır ki tuhaf olmasına rağmen, dil öğrenmekte olan kişinin o dili bilen karşı cinsten birisiyle içli dışlı dostluk kurduğu ve iletişimde olduğu, yani pratik yaptığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, ilk yazdığım sözden daha doğru olduğunu söyleyebilirim.
J

İngilizce öğrenmenizde size yardımcı olacak bir site :tempus.gen.tr

İyi günler dilerim.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

İngilizce çeviri yapabileceğim güvenilir bir site önerebilir misiniz?

İngilizce güvenilir çeviri yapabilecek hiçbir site yok ve olamaz da. Bilimsel gelişmelerin baş döndürücü bir hızda ilerlediği çağımızda akla hayale sığmayacak çok şey olabilir, ancak olamayacak şeylerden ikisinden biri bilgisayarlı doğru çeviri, ikincisi de zamanda yolculuktur. Zamanda yolculuk bilimkurgu filimlerinde fantastik bir öğe olarak kalacak ve işi çok derin düşünmeyenlerin kafasına “acaba bu da olacak mı gelecekte” yersiz sorusunu getirecektir. Bilgisayarlı doğru çeviri konusuna dönecek olursak, eğer bu olursa makinelerin düşündüğünü, yorumladığını, bilgiyi seçtiğini söylemek gerekecektir. Bunun da anlamı makine insan olacak, demektir. Bir bilgisiyar, bin biliminsanının yüz saatte yapamayacağı bir işi, iki saniyede yapabilir, ancak bu yetenek, bir gün olup da bu makinelerin insan gibi çeviri yapabileceği olmazına kadar uzatılmamalıdır. Düşünmek farklı, işlem yapmak olayı farklıdır.Öte yandan insanoğlunun bilgisayarlı çeviri yapma çabasını da takdir etmek gerekir. Elbette ki kısa ve basit tümcelerde doğruluk oranı artacaktır. Düzanlamlı birçok tümce çevirilerek bellekte saklanabilir, kullanıcı aynı tümceyi sorguladığı zaman bunlar hazır gelebilir, ancak mevcut dillerle kurulacak tümce sayısı sonsuz olduğu için bu çaba sınılrı bir yere kadar işe yarayacaktır.

Bilinçli bir şekilde kullanıldığında makine çevirileri saçma sapan da olsa o konuda bir fikir verebilir. Eğer amacımız bir dili öğrenmek değil de anlık gereksinimi karşılamaksa, bilgisayar çevirisinden yararlanabiliriz.

İngilizce sözlük, gramer ve kullanım bilgileri için, internetteki en güvenilir kaynak tempus.gen.tr sitesinden yararlanabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Güzel ingilizce konuşabilmek için 'ingilizce düşün' denilir. İngilizce düşünmek nasıl gerçekleşir neler yapmak gerekir?

Güzel görünüp de içi boş laftan ibaret bir şey bu, yok böyle bir şey. Biz, bildiğimiz sözcükler ve dil yapısı ile konuşuruz. En çok hangi dilden sözcük biliyorsak, en çok hangi dili yaşıyorsak o dilde düşünürüz. Başka bir deyişle, Türk olup da İngilizce düşünmek veya İngiliz olup da sırf Türkçe öğreniyorum diye Türkçe düşünmek gibi bir şey yok. Ayrıca düşünürken kullandığımız aracı, yani dili, beyin otomatik olarak seçer, kişinin kendi iradesi ile olmaz bu iş. Öyle olmuş olsaydı “hadi ben İngilizce düşüneyim” der, şakır şakır İngilizce konuşurdun. Bazı kişiler “ben akıcı konuşuyorum, ben İngilizce düşünüyorum” diyebilir. Akıcı konuşabilir, bu İngilizce düşündüğü anlamına gelmez. Öğrenme olayı, yeni bir alışkanlık kazanmak demektir. Örneğin uzun süre araba kullanırsanız, arabayı ustalıkla, akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Diyelim ki Türksünüz ve 50 bin Türçe sözcük, 10 bin İngilizce sözcük biliyorsunuz, Türkçe düşünürsünüz. Ancak 50 bin Türkçe sözcük, 100 bin İngilizce sözcük biliyorsunuz, Türkiyede 10 yıl, İngilterede 20 yıl yaşamışsınız, bu durumda İngilizce düşünebilirsiniz. Özetle İngilizce veya Türkçe düşünmek, dil hazinenize bağlı bir sonuçtur, size bağlı bir istek değildir.


İngilizce ile ilgili sözcük, gramer ve kullanım konularında size yardımcı olacak bir site :tempus.gen.tr
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Telaffuz özelliği olan online sözlükler nelerdir?

Sesletim (telaffuz) için en iyi site, yazılı sesletimi de verdiği için tempus.gen.tr. Bu konuda bir uzman olarak çok rahat söyleyebilirim ki yazılı sesletimler, sözlü sesletimlerden daha yararlıdır çünkü yazı ile sesler net bir şekilde sabitlenmiştir, sesli olunca bazı sesleri ayırt edemeyibilirsiniz. Tabii böyle demekle sesli sesletimin yararsız olduğunu söylemiyorum, yazılı okunuşu sesli okunuşla destekleyebilirsiniz.
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Lise 3'e geçtim ve dil bölümünü seçtim tavsiyeleriniz nelerdir?

Dil öğrenimi konusunda farklı kişilerden farklı tavsiyeler duyabilirsiniz. Kuşkusuz her tavsiye yardımcı olmak amacıyla söylenmiştir, ancak hepsi de çok doğru olacak diye bir şey yoktur. Büyük bir olasılıkla dil öğreniminde interneti de kullanacaksınız. Bir uzman* gözüyle internetteki İngilizce sitelerini incelediğimde, maalesef birçoğunun yanlış bilgi verdiğini gördüm. Gramer, sözvarlığı ve kullanım konusunda her zaman güvenle başvurabileceğiniz bir site olarak tempus.gen.tr'yi öneririm size. (Uzman* gözüyle dedim, bunu açıklamak istiyorum. Türkiyedeki en kapsamlı özgün dilbilgisini ilk olarak ben yazdım. Dil ile ilgili 20'yi aşkın kitap yazdım. İstediğiniz konuda bana danışabilirsiniz. Yakında İngilizce ile ilgili soruları yanıtlamak için bir facebook sayfası açacağım. Sizi haberdar ederim.)
Temmuz 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

TOEFL'a yardımcı okuma kitapları için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bildiğiniz gibi toefl için çok yönlü yetenek gerekir, ancak işin temeli sözcük dağarcığı ve gramer bilgisine dayanır. Piyasada birçok test kitabı var, ama bunların çoğunda açıklama yok. Size çeşitli toefl numaralarını öğretecek kaynak vey öğretmen lazım. Çalışmalarınızda yardımcı olması için tempus.gen.tr sitesini öneririm. Burada dilediğiniz gramer, kullanım bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz. Sol başta testler var, bunlar şimdilik az, ancak zamanla aracak. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Haziran 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

İngiliz dili ve edebiyatı mı yoksa Rus dili ve edebiyatı mı tercih etmeliyim?

Rus Dili ve Edebiyatı diye kısaca yanıt verebilirim. İngilizceyi de büyük bir olasılıkla ek ders olarak alırsınız veya kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bu yanıtı verirken okumayı ve edebiyatı, özellikle de Rus kültürünü ve Rusları sevdiğinizi varsayıyorum çünkü bildiğiniz gibi filoloji, bir dili yazılı yapıtları ile incelemek demektir, temel amaç dil öğrenmek değildir.
Nisan 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Şöyle bir cümle var herkesin dilinde: 'Eğer özel üniversitede burslu okuyorsan seni sınıfta bırakmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Maksat para kazanmak.' Bunun doğruluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biz seni burslu okutuyoruz, senin de yüksek performans göstermen, şu şu düzeyin altına düşmemen gerekir" argümanı anlaşılır bir mantık. Burada önemli olan her iki tarafın da "burs sınır ve ölçüleri"ni belirleyip ona göre davranmasıdır. Bazı okul veya kişilerin burslu öğrencileri aşırı sıkıştırdığı doğru. Eski bir öğretmen olarak değil burslu öğrencileri, düz öğrencileri bile sıkıştıran onların sınıfta kalmasından adeta zevk duyan sözde eğitimcilerin olduğunu biliyorum. Bilgi ile bir yere gelip öğretmen olabilirsiniz, ama akıl ve duygu farklı şeyler, yani kimi hocalarda bilgi olsa bile vicdan ve anlayış yok ne yazık ki.
Nisan 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Dil öğrenirken belli bir seviyeden sonrasını kendimiz geliştirebilir miyiz?

Evet, geliştirebilirsiniz. Burada izleyeceğiniz yol, daha doğrusu kullanacağınız eğitim gereci çok önemli. "Yurtdışına gidin, orada öğrenirsiniz" türünden önerilere pek aldırış etmiyorum. Evet, doğru, eğer çok paranız ve çok vaktiniz varsa İngiltere'ye gidin, bir kursa kaydolun, orada bir yıl kalın, o zaman öğrenirsiniz... Ancak şu noktayı tekrar belirtmek isterim : orada da bir kursa gitmeniz gerekir. Öte yandan Turkiyede İngilizce öğrenmeniz özetle bir "öz disiplin" ve "program meselesidir.
Çalışmalarınızda başarılar ve iyi günler dilerim.

Nisan 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

İngilizce kursunda daha önceden intermediate seviyesinden sertifika aldım advanced seviyeden almaya ihtiyaç duymadım su an. Bu sertifikalarin seviyeleri arasında farklılık var midir almak gerekli mi?

Kabaca beginners, intermediate ve advanced olarak üçe ayrılan İngilizce düzeyleri ile ilgili üzerinde uzlaşılan bir sınır yoktu, yani, her kurum kendi ölçülerine veya sunuş biçimine göre sunduğu İngilizceyi başlangıç, orta veya ileri diye nitelendiribilir. Basit bir şekilde düşünelim : Burada amaç sizin İngilizce öğrenmenizdir, dolayısıyla öğrenmeniz gereken şeyler varsa kurs veya başka şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için şöyle yapabilirsiniz: Düzey testine girin, o sınavdan alacağınız sonuca göre hareket edin. İyi günler dilerim.
Nisan 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Yurt dışına gitmeden İngilizce öğrenebilir miyiz? İngilizce çevirmenlik okuyorum, nişanlıyım ve yurt dışına çıkma imkanım yok. Bölümümdeki müdür ve yardımcısı, ikisi de yurt dışına gitmeden İngilizceyi öğrenmişler. Bu kişiye bağlı mıdır?

Yurtdışına çıkmadan İngilizceyi öğrenebilirsiniz. Burada en önemli şey, çalışma şekliniz ve kullandığınız malzemedir. Ben de yurtdışına çıkmadan İngilizceyi öğrendim,üniversite ve dil okullarında hocalık yaptım, İngilizce ile ilgili yirmiyi aşkın kitap yazdım. "Yurtdışına çıkmadan öğrenilmez" türünden sözlere kesinlikle inanmayın.
Mart 2015

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Futbol yazarı olmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Futbol sosyal medyası stadagel.com adlı sitede dilediğiniz gibi yazabilirsiniz.
Ekim 2014

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Eğitiminden memnun kaldığınız İngilizce eğitimi veren kurumlar hangileridir?

Soruyu "kolej veya üniversiteler dışında, herkese hitap eden İngilizce eğitimi veren kurumlar hangisidir? " şeklinde alırsak, kesinlikle FONO Açıköğretim Kurumu. Bunun da nedenlerini şöyle sıralayabilirim:
1 Ucuz
2 Kaliteli
3 Herkesin kolayca anlayabileceği bir öğretim yöntemi kullanıyor
4 Her düzeye hitap eden kurs ve yayınları var.

5 Türkiye'nin neresinde olursanız olun bundan yararlanabilirsiniz.
Ekim 2014

Ali Bayram bir yanıt verdi.

İngilizce dinleme yapabilmek için neler tavsiye edersiniz?

Size belli bir ürün veya siteden bahsetmeyeceğim, ancak şu adamları takip etmenizi öneririm:
1 Düzeyinizi belirleyin.
2 İlgi alanınızı belirleyen.
3 Düzey ve ilgi alanınıza uygun malzeme bulun.
4 Bulduğunuz bu içeriği sürekli olarak dinleyin. (20 farklı içerik dinlemektense aynı içeriği 20 kez dinlemek daha iyidir.)
Sırf İngilizce öğrenmek için İngilizce film izlemenizi pek tavsiye etmem. Çoğu filmlerdeki dil, yabancı dil öğrencileri için iyi bir içerik oluşturmaz. İngilizce filmleri anlayacak kişinin de dil öğrenme sorununun olduğu söylenemez.
Başarılar.
Ekim 2014

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Toefl hazırlığı için hangi kitap ve kaynakları önerirsiniz?

TOEFL’a hazırlık kitabı seçerken kendi gereksinimlerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Dilbilgisi ve sözcük dağarcığı açısından bilginiz yeterli mi? Duyduğunuzu anlayabiliyor musunuz? Bir konuyu kısa bir kompozisyonla yazabiliyor musunuz? Eğer bütün bunlara evet diyorsanız o zaman sadece TOEFL sorularına alışmak için bir kitap alıp çalışabilirsiniz. Ancak bu sorulara evet demekte tereddüt ediyorsanız (en azından başlangıçta) işi bilen birinden destek almanızı öneririm. Bu konuda birçok kitap var ve çoğu da birbirine benzer. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz güzel bir dilbilgisi kitabı olarak benim yazdığım Her Yönüyle İleri İngilizce Dilbilgisi adlı kitabı tavsiye edebilirim.
Ekim 2014

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Twitter'daki insanların sorunlu olduğunu düşünüyorum. Sizin düşünceniz nedir?

Öncelikle şu gerçeği görmek gerekir: Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre Twitter’da boş laf oranı % 40, konuşma lafları oranı % 38’dur, yani Twitter’ın % 78’ı fasa fisodur, haliyle bu boş sözleri yaratan, bir başka deyişle içerik değeri olmayan tweet atan milyonlarca insan var demektir. Şu tür tweetlere çok rastlanır: “çayla mis gibi simit yedim” (a), “aman tanrım, ne berbat bir gün. ” (b) “size nasıl geçirdik amk” (c). Bir kişinin çayla simit yemesi diğerlerini niye ilgilendirir? (a), Hangi gün berbat, milyonlarca insan milyonlarca farklı gün yaşıyor, niye insanlar senin anlık gün deneyiminle ilgilensin? (b), Kim kime geçirdi, niye küfür ediyorsun? (c) Bir insanın bu türden iletileri yazması için vakti boş bile olsa bazı sorunları veya eksiklikleri olabilir, böyle değilse bile kesin olan bir şey var, pek zeki olduğu söylenemez.
Ekim 2014

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Hashtag nedir?

Twitter, Facebook, Google+ gibi sosyal medyada bir ileti yazdığınız düşünelim. Bu iletiniz vanilyalı dondurma ile ilgili ise ve siz de bunu #vanilyalıdondurma şeklinde yazarsanız, # ile başlayan bu söze hashtag deniyor. Başka kişilerin de aynı hashtag’ı kullandığını düşünürsek, vanilyalı dondurma ile ilgili bu yazılar arama sonuçlarında bir araya gelir ve bu konuyu arayan kimse sizin bu yazınıza böylelikle kolayca ulaşmış olur. Kısacası hashtag, gruplandırma ve kolay bulma için, # işareti kullanarak yapılan bir etiketlemedir.
Ekim 2014

Ali Bayram bir yanıt verdi.

Türkiye'de güvenilir bir kurum kaldı mı?

Önceden TSK diye düşünürdüm ama şimdi birçok kurumu, o kurumun işlevini yapan bir organ değil de hükümetin isteklerini yerine getiren bir kurum olarak görüyorum.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler