Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öğrenci (Anadolu Lisesi) Nihat Yılmaz inploid.com'da 3 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Mart 2017

Nihat Yılmaz bir yanıta alt yorum yaptı

Genelleme yapılamaz.Bazen yıpratır bazen olgunlaştırır.
Olgunlaşmak ne demek yıpranmaktan anladığın şey ne? Bunlar tüm her şeyi değiştirir. Bu tür sorularldan mutlak cevap bekleyemezsin. Bu bilgeliğe hakaret olur.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Siz "kendinize olan saygınızdan" susutuğunuzda; insanlar bunu neden "ben susturdum" olarak algılıyor?

Alt da kaldıkları halde bir şekilde egolarını tatmin etme arzusu duydukları için derim ben birde içinde bulundukları ortamda kendi durumlarını kurtarmak için yani hepsi aynı kapıya çıkıyor ego tatmin olma vs vs .
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Bir insan ne zaman olgun bir ruh haline ve düşünce yapısına sahip olur ve bunların olabilmesi için illa hayatın acımasız yüzünü görmesi mi gerekmektedir?

Ne yazık ki insanın yaşadığı kötü tecrübeler olgunlaşması için en önemli etken. İnsanın yaşı ilerledikçe çevresinde farklı olaylarla karşılaştıkça hayata dair bambaşka kapılar aralamakta bu şekilde de olgunlaşma meydana gelmekte
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bir yanıt verdi.

İnsan ne ister?

Sonsuzluk ve amaç ister.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Mezara ne için çiçek konulur?

Mezara niçin çiçek konulur? İlk olarak Mısır Firavunu Tutamkamon'nun milattan önce 1346 da öldüğünde mezarının çiçekten tacçlarla kaplandığı saptanmıştır. Kuzey Avrupada ise M.Ö 2000 yıllara kadar mezara çiçek konduğu belirlenmiştir. O zamanlarda bu çiçeklerin amacı iyi ruhları çekme, kötaü ruhları kovma amacıylaydı. Sonradan ise asıl amaç cesetler çürürken çıkan kokuyu kamufle etme amacını taşır. Servi ağacı da bu nedenle mazarlıklarda kullanılır. Ağacın yaprakları rüzgarı önler, kendine özgü ferah kokusu vardır. Cenaze törenherinde siyah giyinmenin amacı da mezarlıklarda hayalletlerden sakınmak amacı taşımaktadır.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Cinsel birliktelik olmadan bir ilişki hatta evlilik sürebilir mi? Süremiyorsa, zevkler duygulardan önce gelir diyebilir miyiz?

Bence süremez. Öncelikle soruda tırnak içinde ''birbirini seven insanların kurduğu evliliklerde yahut birlikteliklerde ilişkilerde'' cinsel birlikteliği sevişmek olarak adlandırmak gerekir ki malum sev-mek fiilinden gelir :) sevdiğin insanla yapılası yani...

Cinsellik diye bakarsak daha biyolojik ve ihtiyaçla yapılan ilişki dışı birliktelikleri hissettiriyor olabilir bu nedenle daha yüzeysel yahut anlamı duygudan azmış hissi veriyor. Ama bunu talep etmekte saygı duyulası bir şeydir ama böle durumlarda sahiplenme (mal olma hali olmadan) taraflarca yoksa ilişkiden bahsedilemez. Ortak paydada yaşanan olarak bakılan bir tür.

Sevişmek hem beyin hem kalben insanların en saf enerjiyi paylaşıp açığa çıkardığı yalın salt bir algıda olduğu birliktelik yaradılış (çocuk sahibi olmak anlamında kullanılmamıştır) ve Tanrı'ya yaklaşılan üst nokta, yaratma, an olarak tanımlanmakta son dönemdeki bu enerji üzerine yapılan seminer vs de böyle. Bu şekilde bakıldığında bilinç düzeyindeki sağlıklı anlaşmanın, anlayışın, kabullenişin bedene taşınması olarak bakılmalı!

Bu döngü tamamlanmadan bence anlamı çok eğlenmek yahut kafalar denk beni çekmiyor ile sürdürülen ilişkilerin gerçek olduğunu yalın olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenledir ki bazı ilişkiler 3 ayda birbirini tanıma sürecinde bu neden ile sonlandırılır. Eğer duygu yoğun ve denk ise; yalın ve güzel bir şeyin içinde olmayı istememek acayip bir diyet ve gereksiz bir uzak kalış. Gerçek keyif tam uyumla sağlanabilir. İnsan tamamlanmak ister bu nedenle yürümez cinsellik olmadan ilişkiler.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Eşler neden birlikte uyurlar?

Çünkü bu masumiyet ve teslimiyet dolu bir hazdır. Sadece bu durumu eşler ile sınırlamak sığ bir görüş olur. Sevdiğin kişi ile uyumalısın..
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Eşler neden birlikte uyurlar?

Yanlış hatırlamıyorsam 2 çift seçilerek yapılan bir deney vardı bununla ilgili, hatta kitap haline çevrilmişti gözlemler. Beraber uyumanın çiftler üzerine etkileri ile ilgili.

2 çift 100 gün gözlemleniyordu, 1 çifte normal hayatlarına devam etmeleri ve yalnızca haftada en az 3 gün birlikte uyumaları ve birlikte olmaları için onay veriliyor, diğer çifte ise ne olursa olsun kavga vesaire asla ayrı yatmamaları ve haftanın 7 günü mümkün olduğunca yakınlaşmalara devam etmeleri isteniyor.

Deney sonunda ise her gün birlikte uyuyan çiftlerin birbirlerini daha iyi anladığı ve ortak bilinç konusunda duygusal zekalarının daha hızlı geliştiği ve empati güçlerinin arttığı gözlenmiş.

Bence bu yüzden evlilik; eğer birliktelik arayışı, hayat arkadaşlığı ise bunu güçlendirmek için birlikte uyunuyor.
Eylül 2016

Nihat YılmazAhlak Felsefesi konu başlığını takip etmeye başladı.

Ahlak Felsefesi

Ahlak Felsefesi

Eylül 2016

Nihat Yılmaz bir yanıt verdi.

Aşağıdaki cümleyi söyleyen bir kişi hangi dersi öğrenmeyi tercih ediyordur ? ''matematik öğrenmemeyi biyoloji öğrenmemeye tercih etmeyenlerden biri olmamayı yeğlerim '' A) Matematik B) Biyoloji C) Matematik ve Biyoloji D) Hiçbiri

D diyorum.Dediğiniz mantıkla hareket ettim.
Matematik öğrenmeyi biyoloji öğrenmeye tercih edenlerden biri olmayı yeğlemem.
Yeğlemem ifadesi olmadan cevap matematik olduğundan yeğlemem ifadesi ile birlikte herhangi bir ders öğrenmek istiyor olduğunu belirtmiyor. Cevap matematik o zaman ters çevirelim biyoloji gibi bir mantık yürütülemez.Matematik veya biyoloji öğrenmek istiyorum gibi bir yargı olmadığı gibi sadece biyoloji öğrenmek istemiyor olduğunu belirtiyor.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

İnsanın gerçek "kendi"sini bulabilmesi için gereklidir diye düşünüyorum. Bir insan ailesinden uzaklaşınca kendi istek ve tercihlerine göre yaşamaya başlıyor. Normalde karşılaşamayacağın kadar çok insanla dolayısıyla da farklı görüşler, düşünceler, yaşamlar, müzikler, kitaplar, oyunlar ile karşılaşıyorsun. Birilerinin kızı ya da oğlu gibi değil, kendini nasıl görmek istiyorsan öyle davranıyorsun. İnsanları daha derin tanıyorsun.Gerçek dostlar ediniyorsun. Paranın hesabını yapmayı, kendi sorumluluğunu almayı öğreniyorsun. Ailenin önemini ve değerini anlıyorsun.

Olumsuz yanlarına gelirsek, bu zamana kadar düzgün bir kişilik oluşturamamış insanlar aileden uzaklaşınca bocalıyor, kötü arkadaş ve alışkanlıklar edinebiliyor. Dengesini tamamen bozup hayatını altüst edenler bile gördüm maalesef.

Yaptığım açıklamalar daha çok kısa süreli ayrılıklar için. Aileden ayrı yaşamak okul- iş gibi sebepler ile bir süreliğine gerekli ve faydalıdır ama şahsen ben ömrümü ailemden uzak bir şehir ya da ülkede geçirmek istemem. Hayat çok kısa, bu ömrün iyi- kötü çoğu anlarını sevdiklerimle geçirmek tercihimdir.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bir yanıt verdi.

Düşünen her insan ateisttir. E.Hemingway

Kendi görüşünü savunmak için söylenmiş basit bir söz.Ben desem ki düişünen her insan benimle aynı fikirde olandır ? :) Ayrıca böyle bir genelleme yapılamaz. Düşünmek yerine gerçeği bilmek ifadesi olsa en azından tutarlı olurdu.Ki kimsenin gerçeği bilse bile ispatlayabileceğine inanmıyorum.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz bu yanıtı beğendi:

Ücretsiz ingilizce kelime öğrenme programı tavsiyeleriniz nelerdir?

Memrise, üstüne tanımam.
Eylül 2016

Nihat Yılmaz yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2016

Nihat Yılmaz yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2016

Nihat YılmazFelsefi Düşünce konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefi Düşünce

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2016

Nihat YılmazKişilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2016

Nihat Yılmazİslam (İslamiyet) konu başlığını takip etmeye başladı.

İslam (İslamiyet)

İslâm, İslâmiyet veya Müslümanlık (Arapça: الإِسْلاَم  / El-İslām), tek tanrı inancına dayalı en yaygın İbrahimî dinlerden biridir. İslam,...

Eylül 2016

Nihat YılmazÖlüm konu başlığını takip etmeye başladı.

Ölüm

Ölüm, bir canlı varlığın (insan, hayvan, mantar, bitki ve mikroskobik canlının) hayati faaliyetlerinin kesin olarak sona ermesidir. Canlı va...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3386 Kişi   267 Soru

İnsan Davranışları

3836 Kişi   962 Soru

Felsefe

1945 Kişi   501 Soru

Psikoloji

2909 Kişi   967 Soru

Müzik

2977 Kişi   473 Soru

Yabancı Dil

1039 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2071 Kişi   155 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

535 Kişi   81 Soru

Acı

30 Kişi   19 Soru

İslam (İslamiyet)

566 Kişi   261 Soru

Varoluş Hakkında

2901 Kişi   1061 Soru

Teknoloji

2004 Kişi   587 Soru

Zeka

904 Kişi   94 Soru

Kişilik

504 Kişi   52 Soru

Ölüm

547 Kişi   125 Soru

Felsefi Düşünce

502 Kişi   72 Soru

İnsan İlişkileri

1045 Kişi   129 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2199 Kişi   590 Soru

Filmler

3383 Kişi   192 Soru

Biyoloji

210 Kişi   210 Soru

Mantık

54 Kişi   24 Soru

Din Felsefesi

280 Kişi   78 Soru

Ahlak Felsefesi

250 Kişi   49 Soru