Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2018

Kubilay GökşenAyça Türkmen kişisini takip etmeye başladı

Ayça Türkmen, Edebiyat Öğretmeni, @aycaturkmen

Aralık 2016

Kubilay Gökşen bu yanıtı beğendi:

İngilizce'yi speaking-reading-writing anlamında üst seviyelere çıkarma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Bence İngilizce için klasik bir gramer öğrenin basitçe öğrenin ama çok üzerinde durmayın saatlerce hata yapmamaya çalışmayın en doğru grameri kullanmak için çaba harcamayın gramer nerdeyse en önemsizi elbetteki düzgün yazmak için lazım ama şöyle düşünelim mesela konuşmayı hallettikten sonra yazmak daha kolay hatalarınızı düzeltmek de bana kalırsa en önemlisi konuşmak benim tavsiyem sadece speaking alanında kurs veren kurumlar var onlara yazılmanız hem yabancı öğretmenler oluyor hem de grupla İngilizce konuşmak zorundasınız gramer düşünürken ya da writing için sürekli türkçe düşünüyoruz o yüzden bir türlü İngilizce öğrenemiyoruz ama speaking sizi ağzınızdan İngilizce kelime çıkartmaya hızlı hızlı zamanla türkçe düşünmeden konuşmaya hazırlıyo ki bu en önemlisi.

Reading için de en kolay yöntem öncelikle mesela tiyatro oyunları gibi dialoglu şeyleri okumak daha kolaydan başlamanızı sağlar sonra hikayeler sonra romanlar mümkünse en son gazete okumaya çalışın başlarda okursanız anlamayacaksınız büyük ihtimal çünkü çok fazla terim kelimeler var.

Listening için de bazıları şarkı dinlemek ingilizcenizi köreltiyo diyor ama şöylesi daha doğru ilk dinlediğinizde sözleriyle dinleyip sonra aşina olunca kelimelere sözsüz dinleyip kelimeyi anlamaya çalışın o sesten telaffuzdan bu şekilde bazen sorf okunuşundan kelime ezberlediğimiz olur bazı kelimelere bakarız bi yerlere yazarız kafamızda kodlarız olmaz ama adam müzikte öyle güzel söylemiştir ki melodiden aklımızda kelimesi kalır sonra yavaştan türkçe anlamını öğrenip bi de öyle düşünüp dinleyince hem şarkının anlamından hem melodisinden telaffuzunuzu da kelime dağarcığınızı da geliştirmiş olursunuz yine aynı şekilde diziler ve filmlerde de böyle türkçe altyazılı dinleseniz bile bazen mesela sadece bir küfür bile adamın vurgusundan aklınızda kalıyo dilinize dolanıyo özellikle diziler daha sürekli devamlı olduğu için karakterlerin verdiği tepkilere göre bazı mecazi cümleleri de kalıp kelime gruplarını da aklımıza daha rahat sokuyoruz yavaştan alt yazıyı kaldırarak kademe atlatabilirsiniz başlarda olmayabilir altyazısız ama üstüne altyazılısını da izleyip filmi kafanızda toparlayabilirsiniz ne kadar anlayıp anlamadığınızı da kavrarsınız.

tr.english-attack.com/ sitesini tavsiye ederim. Bence çok işe yarar, sıkmaz en azından. İ,ngilizce öğrenmek biraz sıkıcı o yüzden müzik, dizi, oyun, radyo kitap ağırlıklı bi tatil tadında ingilizce öğrenmek daha rahat bence.

Bir de mesela interpals.net/ diye bir site var burda her ülkeden her yaştan insanlar var öyle klasik flört siteleri gibi düşünmeyin profilinizde hangi dili ne kadar bildiğinizden kendinizden siteden ne beklediğinizden istediğiniz her şeyden bahsedebilirsiniz orda yabancı dillerini geliştirmek isteyen çok fazla insan var türkler genelde dadanmadan durmaz ama kiminle konuşacağınızı seçen sizsiniz sonuçta orda birçok yabancı arkadaşla konuşabilirsiniz bence gerçekten yarıyo bazen en basit cümleyi bile kuramıyoruz heyecandan ve bu konuşmalar bu heyecanı atıyo onların kısaltmalarını görüyosunuz bazen siz onlara türkçe öğretiyosunuz onlar size ingilizce bazılarının da inglizcesi iyi olmuyo iki taraf da birbirini anlamaya çalışıyo hem yazdığınız için gramer olarak yavaş yavaş ilerliyosunuz hem sokak diline de yakınlaşıyosunuz hem de bi yerden sonra aynı sorulara denk geliyosunuz ya mesela artık ne cevap vereceğinize alışmış olup hızlanıyosunuz tavsiye ederim.
Aralık 2016

Kubilay Gökşen bu yanıtı beğendi:

Tekrar okunası kitaplar nelerdir?

Ego ve dil zekası
Aralık 2016

Kubilay Gökşen yeni bir  soru  sordu.

Kasım 2016

Kubilay Gökşen yeni bir  soru  sordu.

Kasım 2016

Kubilay Gökşen bir yanıt verdi.

Özgüven kazanmak için ne yapmalı, nasıl kitaplar okumalıyız? Önerileriniz nelerdir?

Bu soruyu sorarken olan özgüveninin 10da 1ini kullanmak yetecektir bence. Derman sende yani.
Eylül 2016

Kubilay Gökşen bir yanıt verdi.

İnsan neden duvarında milyon dolarlık değeri olan bir tablo veya bir kenarda süs eşyası olarak binlerce yıllık 'esirler' tutarlar kendilerine?

Özel olduğunu düşündüğü için. Az olanın değerli olduğu ve o az olan şeyin kendisine özel yaratıldığını düşündürtmek için gizli bir ego yatar bence bunun altında
Aralık 2013

Kubilay GökşenAmber Dalmaz Urfalı kişisini takip etmeye başladı

Amber Dalmaz Urfalı, Uzman Klinik Psikolog, @amberolog

//Maya Psikoloji//*Öğrenmek, bir şeyin mümkün olduğunu deneyimlemektir"

Aralık 2013

Kubilay GökşenKişisel Gelişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişisel Gelişim

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2013

Kubilay Gökşen bir yanıt verdi.

Bir şeyin değerli olduğuna kim karar verir?

Kendin karar verirsin, fiyatı bir şeyin değeri değildir. Para sadece araçtır.
Aralık 2013

Kubilay GökşenEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Aralık 2013

Kubilay GökşenUmay kişisini takip etmeye başladı

Umay, Arkeolog, @Kentmant

Aralık 2013

Kubilay GökşenSimge Sadırlı kişisini takip etmeye başladı

Simge Sadırlı, Arkeolog, @simgesadirli

Aralık 2013

Kubilay GökşenFerit Gür kişisini takip etmeye başladı

Ferit Gür, Arkeolog, @ferid

Aralık 2013

Kubilay GökşenEce Ssmz kişisini takip etmeye başladı

Ece Ssmz, Arkeolog, @esus

Aralık 2013

Kubilay Gökşenİlyas Bekar kişisini takip etmeye başladı

İlyas Bekar, Arkeolog, @ilias

Aralık 2013

Kubilay GökşenMuzaffer Durdu kişisini takip etmeye başladı

Muzaffer Durdu, Arkeolog, @leleg

Aralık 2013

Kubilay GökşenGülcan Karabulut Şenel kişisini takip etmeye başladı

Gülcan Karabulut Şenel, Arkeolog, @gulcann

Aralık 2013

Kubilay GökşenArkeoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Arkeoloji

Arkeoloji, kazı bilimi veya kazıbilim; kazı vb. yöntemlerle ortaya çıkarılan tarihî yapıtları kültürel, sanatsal ve tarihsel yönden inceleye...

Aralık 2013

Kubilay Gökşen bir yanıt verdi.

Edinebileceğimiz masrafsız hobiler nelerdir?

Kendinle muhabbet, kitap okumak, maket yapmak
Daha Fazla