Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuzeymavi, 

Öğretmen

Girişimciliğe meraklıdır, Sinema tutkusudur, Fotoğraf sevdası. Az konuşur, politik kitaplar okur ama nihayetinde kendi halinde bir adamcağızdır işte napsındır. Evlilik fakültesinde kocadır.

Nisan 2015

KuzeymaviAnime Ve Manga (Çizim) konu başlığını takip etmeye başladı.

Anime Ve Manga (Çizim)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2015

KuzeymaviErgül AVŞAR kişisini takip etmeye başladı

Ergül AVŞAR, Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık, @ergulavsar

...

Şubat 2015

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Hayatınızda her şey ters gittiği zaman ne yapıyorsunuz?

Zihnimi boşaltıp sonrasında tekrar konuyu ele almak üzere kendimi rahatlatmak adına her şey diyebilirim
Şubat 2015

Kuzeymavi yeni bir  soru  sordu.

Şubat 2015

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Şubat 2015

KuzeymaviAmber Dalmaz Urfalı kişisini takip etmeye başladı

Amber Dalmaz Urfalı, Uzman Klinik Psikolog, @amberolog

//Maya Psikoloji//*Öğrenmek, bir şeyin mümkün olduğunu deneyimlemektir"

Şubat 2015

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Birileri gidince ya da duygusal olarak benden uzaklaşınca çok acı çekiyorum. Sevince çok seviyorum. Çok çabuk dağılıyorum. En yakın arkadaşlarımdan biri başka bir şehre gitti üç hafta boyunca toparlanamadım. Duygusal bir çöküş yaşıyorum sandım, sonra geçti. Okulda da en sevdiğim öğretmenim gitti ve bir daha okulu eskisi kadar sevemedim. Bunun psikolojide bir tanımı var mıdır?

Bağımlı kişilik bozukluğuna benziyor. Kendini farketmek, o farkındalığı kazanmak çok iyi bir başlangıç. Ne olursa olsun yaşam kalitemizi artırmak için psikolojik yardım almak çok yerinde bir davranış olur. Düşünsenize evimizin temizliğine yetişemediğimizde yardımcı tutuyor destek alıyoruz, bir bebeğin bakımına yetişemiyoruz bir bakıcıdan destek alıyoruz. Bazen kendi düşüncelerimize de yetişemeyip, başedemeyip destek almamız gerekebilir. Bizim toplumda yeterince önemsenmiyor bu konu herkes kendini hasta, deli olarak yaftalamaktan çekiniyor ama neler neler için vaktimizi ve paramızı harcıyoruz ve onlar her neyse bizden daha mı değerli? Kendim için harcadığım zaman ve paraya acımam sonuçta kendime yatırım yapmış olucam ve yaşam kalitem, algım değişince hayattan neler elde edebileceğimi görmüş olucam. . .
Şubat 2015

KuzeymaviDr. Özge Mergen kişisini takip etmeye başladı

Dr. Özge Mergen, Psikolog, @drozgemergen

ozgemergen.com

Şubat 2015

KuzeymaviSimge Saraç kişisini takip etmeye başladı

Simge Saraç, Psikolog, @simgesarac

Şubat 2015

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Ticaret Meslek Lisesine kaydoldum yıllar önce hayatım değişti maalesef olmak istediğim çevrede, meslekte, sosyal ortamlarda bulunamadım. Aile ortamım bile buna göre şekillendi hatta. Belki çok farklı bi hayatım olabilirdi. Lakin bi başkasının hayatını yaşıyo gibiyim sanki.
Şubat 2015

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Sınavlarda kendimi hızlandırmak için 10 adım desem ne dersiniz?

İlla 10 adım yazmak zorunda değilsek şunları söyleyebilirim.

- Paragraf sorularında hızlanmak için çokça okumak(Kitap, dergi, gazete, makale herşey olur)

- Çokça soru çözülmeli ve kesinlikle belli rakamlara ulaşmak üzere hedefler konmalı( Günde 100 soru çözücem 40 matematik, 30 türkçe, 15 coğrafya, 15 tarih gibi ve sonradan 150-200 diyerekten hedef yükseltilmeli)

-Soru çözerken her test için(kaç soruluk test ise artık) kronometre açılmalı ve her seferinde testin ne kadar sürede tamamlandığı belirlenmeli bu süre daha da kısaltılmaya çalışılmalı süre baskısı altında soru çözme becerisi geliştirilmeli


-Gerektiğinde bir soruya kafa çok takıldığında o soru gerekirse rüyalara girmeli ama çözülmeli o tatmin duygusu ve problemi çözme aşamasında edinilen bilgiler tecrübeler pek çok soruya yaklaşımınız değiştirebilir.

-Günlük soru çözme kotasını doldurduktan sonra illa ki belli saatlare, programlara takılmamalı esnek olunmalı bu kaygı olmadan istenilen zamanda ve durumda soru çözülebilmeli.
Şubat 2015

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Mevcut eğitim sistemi öğrenciye ''imkansızı'' öğretmekten başka ne yapıyor? Eğitim sistemimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir örnek olayla soruya yaklaşmak istiyorum. Misal ODTÜ'lü akademisyenlerin ingilizce eğitimi üzerine yaptıkları geniş çaplı bir araştırmaya bir 7. Sınıf öğrencisinin yön verdiği söyleniyor. Sınıfa yazılı şekilde verilen bir takım anket soruları var sanırım şu ana kadar aldığınız ingilizce eğitimiyle bu dili ne kadar konuşabileceğinizi düşünüyorsunuz? Ve ya buna benzer bi soruya çocuk "hiç" diye bi yanıt veriyor. Araştırmayı yöneten bayanın dikkatini çekiyor ve diyor ki; "sen ilkokuldan beri ingilizce eğitimi alıyorsun en ufak bir etkisi de mi yok sence? " çocuğun verdiği cevap eğitim sistemimizi de baştan sonra özetliyor aslında. " Ben ingilizce eğitimi almadım ki ingilizce dersi aldık biz"
Şubat 2015

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

'Kalbim hâlâ çok sıcak, fazla uzaklaşmış olamaz'. Bu replik size göre nasıl?

Açıkçası güzel bir replik olduğunu düşünüyorum ama bir repliği tamamlayıcı diğer unsurlar da önemli nasıl bir atmosfer de geçiyor diyalog kimler arasında hangi konuda hani böyle güzel bir replik doğru zamanda doğru yerde kullanılırsa ne ala yoksa ziyan edilebilir de yani.
Aralık 2014

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Hayal gücüne en çok katkı yapan yegane ögelerden biri de mitolojik hikayelerdir bence. O yüzden farklı kültürleri araştırıp onların mitlerini efsanelerini de okuyabilirsiniz aslında. Japon mitolojisi çok enteresandır mesela hint mitolojisi de keza öyle orta asya Türk mitolojisi fazla bilinmez maalesef ama bulunmalı okunmalıdır mutlaka mitoloji de sadece yunanlılar da olcak diye bi kaide yok di mi ama :)
Ekim 2014

KuzeymaviEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Eylül 2014

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?

Bunun pek çok sebebi var aslında ve çok şey yazılabilir ama bi de şöyle düşünün dünyada çığır açacak hangi yeni icat ve ya inovasyon çıktı bu ülkeden ya da farketmez başkalarının teknolojik buluşlarından sonra buna öncülük edecek üretimi gerçekleştiricek kadar cesur hangi kişi ya da kurum var? Toplumsal yapı ve kültür, kişisel ve hatta kurumsal olarak kendini nasıl algıladığın bile önemli. Bakın ülkemize gelen turistlerin özgüvenli davranışları ile bizim turistlerin kendilerini yurtdışında güvensiz hissetmesi hep karşılaştırılan bi durumdur. Bu ülkemizin şirketleri için bile geçerli aslında çünkü biz buyuz ve böyleyiz. Şirketler hiç bilmedikleri o yeni dünyalara adım atmaya korkuyor, belirsizlikler içinde eritiyorlar kendilerini.

Ayrıca tarihi geçmişimize bakarsak biz piyasacı bi kültürden gelmiyoruz. Ancak yıllar sonra işte şimdilerde yeni yeni kapitalizmin ciddi etkileriyle biz de o gemiye bindik ama hala emanet gibi duruyor üstümüzde. Sömürgecilik geçmişleri olan, tamamen ticari çıkarlar üzerine kolonilerini birleştiren ABD gibi ülkelerden dünya şirketlerinin çıkması gayet normal. Hem devasa medya gücünü, Hollywood un o inanılmaz reklam gücünü de hesaba katarsak niye onlara ayran satamayıp deli gibi kola içtiğimizi anlayabiliriz belki ya da coca colanın ramazan ayında nasıl müslüman olup bizle iftar sofrasına oturduğunu da... ...
Eylül 2014

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Sizce sayısalcı mı yoksa sözelci mi olmalıyım?

10 tane tavşanın peşinden koşarsan birini bile yakalayamazsın. Öncelikle bilgisayar, yazılım nelere kafa yoruyosan onlara ayırdığın vakti minimuma indir ve hobi gibi ilgilen güncel temel gelişmeleri takip etsen vs. yeterlidir. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı çalışman gerekiyor İlla ki bilgisayar mühendisliği istiyorum diyosan. İpin ucunu kaçırdığın zaman yakalaması zor bi ders matematik bu yüzden o ipin peşinde bi süre koşman lazım şimdi fazladan efor sarfederek. Kısacası senin probleminin temelinde matematiğe yoğunlaşamama var çünkü aklını muhtemelen bir çok yazılım eğitimi vs. gerekli ya da gereksiz olan pek çok bilgi ile doldurdun yahut kirlettin, beyin korteksini biraz temizlemen lazım :). Tüm bunları üniversite eğitimine bırak o zaman ve şuan sana lazım olan matematiğe yoğunlaş derim.
Eylül 2014

Kuzeymavi bir yanıt verdi.

Türkiye'deki eğitim sistemi nasıl gelişir?

Önce benden olsun çamurdan olsun mantığını değiştirmek gerek bu yapılmadan diğer hiçbişeyi değiştirmenin manası yok eğitime siyaset bulaştıktan sonra Değişim daha da zor
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

İnternet Girişimleri

452 Kişi   110 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

İşletme (Yüksek Lisans)

137 Kişi   16 Soru

İnovasyon

272 Kişi   38 Soru

Turizm

89 Kişi   56 Soru

Ticaret

639 Kişi   138 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Hayal Gücü

941 Kişi   42 Soru

Grafik Tasarım

539 Kişi   75 Soru

E-Ticaret

748 Kişi   121 Soru

Mesleki Eğitim

437 Kişi   27 Soru

Web Tasarımcısı

535 Kişi   48 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Fotoğraf Makinesi

366 Kişi   58 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Java

317 Kişi   52 Soru

Javascript

229 Kişi   51 Soru

Muhasebe

280 Kişi   60 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

Dragons' Den Türkiye

400 Kişi   82 Soru

Kariyer

662 Kişi   92 Soru