Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emre KAYA, 

İmalat Mühendisi

Şu okulda öğrenci: Pamukkale Üniversitesi

Eylül 2014

Emre KAYA  bu yazıyı beğendi:

Fikir ve Fikirden Projenin Oluşumu

Her proje, temelde parlak bir fikir ile ortaya çıkar. Parlak bir fikir ise; o fikri ortaya çıkaran kişinin hayal gücü ile sınırlanmış bir düşünce dünyasının ürünüdür. Ancak; her parlak fikir, çok parlak olsa da, başarılı olacağı anlamını taşımaz. Sadece bazı fikirler projeye dönüşebilir, ve projeye dönüşen fikirlerden sadece bir kısmı ürünleştirilip başarı ile sonuçlandırılabilir, ve hatta projeye ya da ürüne dönüşen fikirlerin sadece bir kısmı pazarlanabilir ve para kazandırabilir.

Genel kabul gören kurallar çerçevesinden bakacak olursak, başarıyı ölçen şey, yani başarı kriteri, genellikle ürünün kısa sürede para kazandırması ile ölçümlendirilir. Bu ölçümleme genel olarak doğru görünse de, bir projenin başarısının ölçümlenebilmesi için gereken bir çok başka parametre vardır ve bu parametreler göz ardı edildiği takdirde, projeye yeterli zaman tanınmaz ve biraz sabır ile çok önemli gelirler elde edilebilecek projeler bile, kısa bir süre içerisinde başarısız olarak değerlendirilip sonlandırılmaya mahkum olmuştur.


Dolayısı ile, başarıyı ölçümlemek için en başta sabırlı olmak gerekmektedir. Başarının ölçümlenebilmesi için analiz edilmesi gereken parametreleri başlıca şu şekilde sıralayabiliriz.

1.      Ürünün markete sunulma zamanlamasının doğru mu?

2.      Ürünün sunulduğu market bu ürüne hazır mı?

3.      Marketteki alıcılar, yani müşteriler doğru analiz edildi mi?

4.      Ürünün içerdiği inovatif teknoloji kolayca taklit edilebilir mi?

5.      Doğru müşterilere, doğru pazarlama yöntemi içeren bir markete giriş stratejisi var mı?

Bunlara başka ek maddeler eklemek mümkündür ancak başlıca parametreler bu şekilde sıralanabilir.

Fikrin İrdelenmesi ve Fikre Saldırma

Bir çok fikir ilk etapta parlak görünebilir. Doğal olarak parlak bir fikir zayıf taraflarını ilk bakışta göstermez. Fikrin gerçekten projelendirilebilir bir fikir olup olmadığını anlamak için fikrin irdelenmesi, yani diğer bir tabirle fikre saldırmak gerekmektedir. İyi bir fikir, irdelendikçe kendi kendine çözümler oluşturup daha da gelişmelidir, ancak bu esnada fikrin çıkış noktasında bulunan yenilikçi ve farklı tarafları kaybetmemek gerekmektedir. İyi bir fikrin anlamı olmalıdır ve sadece sizin değil, hitap ettiği tüm kullanıcıların kulağına güzel gelmelidir. Yani, iyi bir fikir, işe yaramalıdır.

Bir fikrin proje haline gelebilmesi, yani ürünleştirme aşamasına geçebilmesi için, o fikrin irdelenerek güçlendirilmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede fikir daha sağlam hale gelebilir ve tüm açık noktaları bu şekilde ortaya çıkarılabilir. Eğer çok iyi bir fikriniz varsa, bunu etrafınızdaki güvendiğiniz insanlarla paylaşın ve onlardan fikre saldırmalarını isteyin. Sizden farklı insanlar, sizden daha farklı gözlere sahiptir ve bu sayede başka açılardan yaklaşırlar ve fikrinizin açıklarını daha kolay görebilirler. İşte tam bu aşama, aslında projenin gerçek bir proje olmaya başladığı aşamadır ve bu aşamayı geçen her fikir üzerinde çalışmayı haketmeye başlar. Dolayısıyla artık “fikre değil”, “projeye” olan inanç ortaya çıkmış olur.

Fikrin Araştırılması

Etrafımızda bir çok proje ile uğraşan ya da hiçbir proje ile uğraşmadan da fikirler üreten bir çok girişimci mevcuttur. Bu konuda özellikle Türkiye’de kendimizi yalnız hissedemeyiz. Dolayısıyla sizin düşündüğünüzü, bir başkası da düşünmüş olabilir ve hatta daha da ötesi sizden önce hayata geçirmiş bile olabilir.

Geçmişte, globalleşme ve internetin icadından önce bilgiye ulaşmak çok daha zor ve zahmetli bir işti. Herhangi bir konuda araştırma yapabilmek için kütüphanelere gitmek ve binlerce kaynak arasında inceleme yapmak, kaynakları elemek ve elenen kaynaklara odaklanarak bu kaynakların ihtiva ettiği içeriği inceleyerek sonuca gitmek durumundaydık. Üstelik tüm bu çabaların sonucunda hiçbir işe yarar bilgiye erişememe riski de mevcuttu. Günümüzde ise, dünyadaki küreselleşme ve iletişim araçlarındaki inanılmaz sürat, ve bunu oluşturan argümanlar içinde özellikle internetin icat edilişi ile bilgiye erişmek her gün, hatta artık her dakika, daha hızlı gerçekleşmektedir. Ancak bunun yol açtığı başka problemler de ortaya çıkmıştır. Geçmişte bilgiye erişim zor ve zahmetli iken, araştırmalarınızın sonucunda doğru bilgiye erişmeniz daha yüksek olasılıktı. Ancak günümüzde, yığınla bilgiye bir kaç saniye içinde erişmek mümkünken, bu bilgiyi filtreleyebilmek, doğru ve işe yarar bilgiye ulaşmak çok daha zordur. İnternet üzerinden araştırma yapmak çok basitleşmiş ve çok hızlı bir hale gelmiş olmasına rağmen, milyarlarca terabyte’lık bilgi içerisinde filtreleme yapmak çok zor ve yorucu bir iş haline gelmiştir.

Sonuç olarak, fikrin araştırılması çok önemlidir ve bu araştırma sayesinde sizden önce gerçekleştirilmiş bir proje ile karşı karşıya kalındığı takdirde herşey bu noktada sonlanabilir. 

Araştırma yapılırken başlıca şu sorulara cevap aranmalıdır:

  1. Benzer ya da aynı ürün dünyada var mı?
  2. Benzer ya da aynı ürün Türkiye’de var mı?
  3. Var ise başarılı olmuş mu?
  4. Benim ürünümle arasında farklılıklar var mı? Benim getirdiğim yenilikler nelerdir?
  5. Eğer var ise, insanlar neden benim ürünü mü tercih edecekler?
  6. Ürünümün yenilikçi taraflarını içeren başkasına ait patentler var mı?
  7. Ürünümün patentlenebilir tarafları nelerdir?

Bu soruların cevaplarına göre projeye geçiş ve planlama aşamasına geçiş gerçekleştirilebilir.

Eylül 2014

Emre KAYA bu yanıtı beğendi:

Yeni fikirler üretebilmek için ne gerekir?

Başarısızlıklar
Ağustos 2014

Emre KAYA bir yanıta alt yorum yaptı

Bigilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Distribütörlük; firma açısından, satış rakamları ve kota temelli olarak bir hedefin baz alınmasına daha sıcak bakılan bir sistemdir. (Sadece Çin vb. ülkelerden bir ürünü OEM olarak getirip satmak gibi bir hedefiniz yoksa) Firmaya ilk etapta distribütörlük ile ilgili şartları sorarak başlayabilirsiniz. Aynı iletişim mailinde/mektubunda kendi firmanızı, potansiyel portföy ve market hakimiyetinizi de eklemeniz işleri hızlandırabilir. Benim tavsiyem, gerçekten işe inanıyorsanız ve ilk teması gerçekleştirdi iseniz firmanın yetkilisi ile ülkesine gidip yüz yüze görüşmeniz. Bu her zaman faydalı bir etki yaratır. İşe olan ilginizi ve ciddiyetinizi de ilk elden aktarma şansı yakalarsınız. Biraz masraflı olacağını kabul ediyorum elbette ki ama distribütörlük anlaşması yapacaksanız ve bu anlaşmada lehinize bir gelecek oluşturacak maddeler de eklemek isterseniz bu yolun daha etkili olcağını söyleyebilirim.

Bir yandan da; günümüzde her şey artık internet üzerinden yürüyebiliyor. Hiç bunlara girmeyip Skype ya ga Google Hangout ile de toplantı yapmanız mümkün.
Ağustos 2014

Emre KAYA bir yanıt verdi.

Yeni gittiğin bir üniversiteye daha hızlı alışmak için yapılması gerekenler nelerdir?

İlk başta tabiki yabancılık çekiceksin ama bu senin arkadaş ortamlarında ki atılganlığınla tamamen değişiyor. Mümkün oldukça her şeyi bir anda yapmaya çalışma(örn. Şehri gezmek, bütün etkinliklere dahil olmak vs.) kendini herşeyin yeri ve zamanı var diyerek kontrol etmelisin.Kendini geliştirebileceğin etkinliklerde yer almaya bak ilgi alanlarını genişlet kendini geliştirdiğin sürece çevren genişler böylelikle üniversiteye ve şehre alışman daha kolay olur.
Ağustos 2014

Emre KAYALiderlik konu başlığını takip etmeye başladı.

Liderlik

Topluma yarar sağlayan değişimi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye lider denir....

Ağustos 2014

Emre KAYAİş Dünyası konu başlığını takip etmeye başladı.

İş Dünyası

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2014

Emre KAYAReklamlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Reklamlar

Reklam "insanları gönüllü olarak belli bir davranışta bulunmaya ikna etmek, belirli bir düşünceye yöneltmek, dikkatlerini bir ürüne hizmete,...

Ağustos 2014

Emre KAYASosyal Girişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyal Girişim

http://www.sosyalgirisim.org//content/detail.aspx?cid=10

Ağustos 2014

Emre KAYAElektronik konu başlığını takip etmeye başladı.

Elektronik

Elektronik, elektrik devreleriyle ilgilenen fizik, mühendislik ve teknoloji branşıdır. Bu elektrik devrelerdeki aktif elemanların lineer olm...

Ağustos 2014

Emre KAYAPazarlama konu başlığını takip etmeye başladı.

Pazarlama

Pazarlama firmaların, hangi malların veya hizmetlerin müşterilerinin ilgisini çekeceğini tayin etmeleri ve satışlar, iletişim ve işletme ida...

Ağustos 2014

Emre KAYASpor (Türkiye) konu başlığını takip etmeye başladı.

Spor (Türkiye)

Spor ya da idman önceden belirlenmiş kurallara göre, kişisel veya takım halinde yapılan rekabet amaçlı yarışma ve kişisel eğlence veya mükem...

Ağustos 2014

Emre KAYAİnternet konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.TDK, İnter...

Ağustos 2014

Emre KAYABilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Ağustos 2014

Emre KAYADeniz Can Yüksel kişisini takip etmeye başladı

Deniz Can Yüksel, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @dnzcnyksl

Ağustos 2014

Emre KAYABarış Işın kişisini takip etmeye başladı

Barış Işın, Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğrencisi, @Marcopolo

Ağustos 2014

Emre KAYAErsan İbrahim Akyıldız kişisini takip etmeye başladı

Ersan İbrahim Akyıldız, Girişimci, @ersanakyildiz

Ağustos 2014

Emre KAYABert kişisini takip etmeye başladı

Bert, Pilot, @Bert

Ağustos 2014

Emre KAYASedat Durmuş kişisini takip etmeye başladı

Sedat Durmuş, Maliye Bölümü Öğrencisi, @dadassedat

Film ve Şiir düşkünü..

Ağustos 2014

Emre KAYABarış Arslan kişisini takip etmeye başladı

Barış Arslan, Sap Abap Danışmanı, @BySplash

SAP ABAP Consultant @itelligenceTR, CEIT and IT Yeditepe University, Relevant with Social Media!

Ağustos 2014

Emre KAYAUfuk Çalışkan kişisini takip etmeye başladı

Ufuk Çalışkan, Maden Mühendisliği Öğrencisi, @ufukclskn

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3391 Kişi   267 Soru

Müzik

2979 Kişi   472 Soru

Eğitim

4371 Kişi   643 Soru

Sinema

3253 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3838 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3697 Kişi   363 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3680 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3140 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2912 Kişi   968 Soru

Filmler

3385 Kişi   192 Soru

Franchising

10 Kişi   9 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

Elektronik

457 Kişi   52 Soru

Spor (Türkiye)

431 Kişi   204 Soru

Liderlik

167 Kişi   16 Soru

Sosyal Girişim

314 Kişi   19 Soru

İş Dünyası

218 Kişi   72 Soru

Reklamlar

215 Kişi   65 Soru

Pazarlama

724 Kişi   130 Soru