Bilmek istediğin her şeye ulaş

Barış Parlan, 

Grafik Tasarımcı

Grafik Tasarımcı Barış Parlan inploid.com'da 0 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Aralık 2012

Barış Parlan bir yanıt verdi.

Karar vermek neden bu kadar zor?

Site yasalarında uygun mudur bilmiyorum fakat cevabı çok uzun zamanlar önce Dan Gilbert adlı üstad kişi TED Konferansında muazzam bir sadelikle işlemiştir, ben aşağıda video'nun linkini paylaşmak istiyorum. O konuşmanın metnini kopyalayıp buraya yapıştırmaktansa, belirli konseptlerdeki "gerçek - bilimsel" bilgiyi doğrudan "sahnedeki bilimciden" dinlemek çok daha verimli olacaktır düşüncesindeyim (türkçe altyazısı mevcuttur):


ted.com/talks/dan_gilbert_researches_happiness.html

Aralık 2012

Barış Parlan bir yanıta alt yorum yaptı

"Ütopyamda bir ülke yok, bir dünya var..." demek için tıklamıştım başlığa...
Bir ülke istiyorum adı '' DÜNYA'' Bir tek ırk istiyorum adı ''İNSAN'' Bir tek kaynak istiyorum adı ''SEVGİ'' Ve bir tek slogan istiyorum adı '' YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ"
Aralık 2012

Barış Parlan bu yanıtı beğendi:

Ütopyanda nasıl bir ülke var?

Bir ülke istiyorum adı '' DÜNYA'' Bir tek ırk istiyorum adı ''İNSAN'' Bir tek kaynak istiyorum adı ''SEVGİ'' Ve bir tek slogan istiyorum adı '' YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ"
Aralık 2012

Barış Parlan bir yanıt verdi.

Why do you share what you share?

To be honest, simplest answer is summarised in movie named "Into The Wild" that you should check to understend in deeper concept. But for now, in human psychology (as far as i know) there are two different emotion runs in opposite directions.
  • One of them is "Freedom": Not attached to "anyone" or "anything".
  • Other one is "Meanfull" which happens when you take part in social circulation as a person, or when you feel that you belong to some (where/body/thing).

We want both of them at same time which is ironic surely. So your question comes from this irony i think, "i share" because i want to tell something, and more importantly i want to be understood by someone in somewhere... You become "meaningful" or "person" when you express something that comes out from you, so expressing yourself creates difference between YOU and others, and if we collect all pieces; Sharing something can percieved as "Being yourself" in a way. That's why mosts share. From their instagram photos, to their food in camp-area... To exist, to proove the existence, and to understand value of shareing.
Aralık 2012

Barış Parlan bir yanıt verdi.

İnsanlar ve bitkiler için zararlı fakat hayvanlar için yararlı element hangisidir?

Açıkçası "İnsan" ve "Bitkiler" için zararlı, fakat "hayvanlar için yararlı" elementin mümkün olacağını sanmıyorum, zira biyolojik açıdan "insan" bir "hayvan türü" sonuçta... Hiç bir madde düşünemiyorum ki insanlara zararı olsun fakat hayvanlara olmasın...

Aralık 2012

Barış ParlanVaroluş Hakkında konu başlığını takip etmeye başladı.

Varoluş Hakkında

Düşünmekle başlıyor her şey...

Aralık 2012

Barış ParlanGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Aralık 2012

Barış Parlanİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Barış ParlanKadın Erkek İlişkileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Kadın Erkek İlişkileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Barış Parlanİlişki konu başlığını takip etmeye başladı.

İlişki

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Barış Parlan bir yanıt verdi.

Çizim tableti olarak hangi tableti önerirsiniz?

Çizim tableti olarak çok kritik bir dönemde olmakla birlikte, öncelikli olarak belirtmeliyim ki 2 yıl Bamboo Pen&Touch kullandım. Gayet başarılı, özellikle parmaklarınız yatkın ise "touch" fonksiyonu gündelik basit bilgisayar kullanımında mouse veya kalem tutmadan çok güzel bir rahatlık sağlamakta. Öte yandan kalem söz konusu olduğunda "responsiveness" "sensitivity" "pressure" gibi konularda başarısı tartışılmaz olan Wacom kalitesini hissedebiliyorsunuz. Ancak! Eğer çizim konu ise, yani tableti almaktaki amacınız "çizim yapmak" ise, kesinlikle yeterli değil. Fırça boyu - şeffaflığı, veya kısa yol düğmelerinin temel seviye oluşu ve az oluşu (4 adet), kesinlikle tableti Intuos4 ile kıyas kaldırmaz şekilde etkisiz bırakmakta. Kesinlikle mevcut paranın üzerine bir mikltar daha konulup Intuos 4 alınması gerekiyor. Ve bu konu dallanıp budaklanıyor, çünki Intuos'ların akabinde Cintiq'ler geliyor, ekran üzerine çizim, bu konuda fiyat açılışı 1000$'dan başladığı için günümüzde ipad3 gibi tabletlere yüklenebilen alternatif çizim programları geliyor. Ipad gibi tabletlerin eksi yönleri: Pressure kontrol bulunmaması (üzerine çalışılıyor). Ancak çok ciddi artı yönleri var, öncelikle wacom gibi tabletler kesinlikle bilgisayar ve bir düzen istiyor, ipad her an heer yerde sketch'den bitişe hizmet verebiliyor, program desteği olarak ProCreate (procreate.si/) adlı program şu an için piyasanın lideri, ve düzenli olarak update görmekte. Şu an için 2048x2048 px bir resime 40 katman layer ekleyip photoshop'dan geri kalmayan bir araç - brush skalası ile çizim yapabiliyor olmak, ve bunları bilgisayarsız - otobüsde barda kumsalda yapabilmek büyük farklılık yaratıyor.


Üzücü bir şekilde android OS'li hiç bir tablet henüz ipad'in stabilitesine ve hızına yanaşamamakta, oysa gönül gerçekten de android taraftarıydı.Bir önemli detay konu ise, wacom tabletlerde fiyatların tablet boyu ile doğru orantılı oluşu, oysa elinizin altında bir "cintiq" yani "ekran" olmadıktan sonra, büyük tablet sadece bilek ağrısı yaratmakta, yani aslında küçük tabletin daha pahalıya satılması gerekirdi mantık gereği, çünki bütün profesyöneller gündelik kullanımda tabletin içinde "hazır gelen" bir ayar ile "tabletin sadece belirli bir kısmını tam ekran olarak algılamaya" yarayan bir sistem sonucu ellerini sadece bilekten kıpırdatarak bilgisayarın her noktasına hakimiyet kazanmaktalar, kesinlikle bütün kullanımda tam boyut tablet mümkün değil. Çizim aşamasında biraz alan işe yarasa da, XL tablet asla pratik olmamıştır kullanımlarımda.Sonuç olarak Tavsiyem illa Bilgisayar destekli ise "Wacom Intuos4", yok çizim çok da detaylı değil sadece sketch tadında ise "Wacom Bamboo", hayır gerçekten ciddi çizim yapacağım - prof anlamda diyorsanız zaten Cintiq'den gidersiniz veya IPad alırsınız, sonuçta ipad'deki döküman photoshop'a aktarılabiliniyor PSD olarak filan... Biraz daha araştırın derim...Not: 8 ayrı android tablet, ipad2 ve ipad3, galaxys3 - huawei u8800, intuos4, cintiq ve bamboo kullanmış birisiyim birisiyim, kimisi uzun süreli, kimisi araştırma aşamasında deneme amaçlı, sonuç olarak ipad3-procreate'e karar verdim, kişisel tercih detayları fazla, kendinize uyarlayın +'ları -'leri.

Aralık 2012

Barış Parlan bir yanıt verdi.

Eşler arası yaş farkı ilişkiyi olumsuz yönde etkiler mi?

Aristo, ataerkil bakış açısı ile de olsa "Ya 10 yaş genç, ya da Asyalı ile birlikteliği" mantıklı olarak nitelendirmiştir. Asyalı kesinlikle bir Irk ayrımı için değil, sadece biyolojik yaşlanma olarak çok daha "genç" kaldıkları içindir. Maksat, kadının menapoz dönemi ile erkeğin antropoz dönemini denk getirmektir aslında, sonuçta günümüz sosyal yapısında çok daha fazla yıpranıp güçten düşen erkek sayısı o döneme göre fazladır. Fakat her türlü birliktelikte "yaş" öncelik sırasında çok yüksek olmamalıdır, sonuçta mühim olan bireylerin "ortak" paylaşımlarıdır "ilişki" çerçevesinde, ve bunlar elbette ki yaş ile de orantılı olsa da, daha çok sosyal, karakteristik konularla ilgilidir. Değişim süreçlerinde de yeni keşiflerini ve fikirlerini dürüstçe paylaşıp senkronize bir şekilde "gelişir" ise bireyler, o ilişkide kimin kaç yaşında olduğu konusu önemini yitirmekten öteye gitmez...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

3D Studio Max

587 Kişi   12 Soru

Adobe

109 Kişi   13 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Web Tasarımcısı

534 Kişi   48 Soru

Photoshop

641 Kişi   38 Soru

Grafik

153 Kişi   27 Soru

Grafik Tasarım

538 Kişi   75 Soru

Görsel Sanatlar

215 Kişi   29 Soru

3D Tasarım

163 Kişi   9 Soru

Konsept Tasarımı

104 Kişi   2 Soru

3D Resim

29 Kişi   1 Soru

Tasarım Kalıpları

44 Kişi   1 Soru

Arayüz Tasarımı

107 Kişi   25 Soru

Teknik Resim

83 Kişi   12 Soru

Tasarımcı

136 Kişi   4 Soru

Freelance Tasarım

74 Kişi   3 Soru

Uzaktan Tasarımcı

21 Kişi   1 Soru

Görsellik

29 Kişi   4 Soru

Web Arayüz Tasarım Araçları

168 Kişi   17 Soru

Kullanıcı Arayüz Tasarımı

60 Kişi   4 Soru

Görsel Eğitim

31 Kişi   2 Soru

İlişki

202 Kişi   86 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru