Bilmek istediğin her şeye ulaş

Levent Aşkan, 

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Levent Aşkan inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 7 takipçisi var.

Mart 2015

Levent Aşkan bir yanıt verdi.

WhoNear'ın Foursquare'den farkı nedir?

Bu iki uygulama dışında bugünlerde çıkan Socialeyes adlı uygulamayı da kullanmanızı öneririm. Socialeyes paylaştığınız moda göre, arkadaşlarınızla buluşmanızı sağlayan bir sosyal network uygulaması. Örnek olarak kahve içmek istediğinizde, arkadaşlarınıza bildiri gidiyor ve uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşınızla buluşabiliyorsunuz.

Aşağıdaki linkler üzerinden uygulamaya erişebilirsiniz.

iOS:itunes.apple.com/us/app/socialeyes-shar...
Android:play.google.com/store/apps/details? İd=c. . .
Aralık 2014

Levent Aşkan bir yanıta alt yorum yaptı

Yazı tarihi eski olsa da şu an en popüler konulardan biri Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik. Oculus Rift çok dikkat çekiyor ve olay onun üzerinde gibi. Aşağıda paylaştığım site sanal gerçeklik üzerine gelişmeleri de bir kategori altında yer veriyor. İlgili olanlar mutlaka takip etmeli. teknolo.com/diger-teknolojiler/virtual-r...
Merhabalar,

Sanal gerçeklik büyük ilgi alanım olduğundan düzenli olarak bu alanda makaleler yazmaya karar verdim. Bu alandaki önemli gelişmeleri ve bugüne kadar yapılanları sizlerle paylaşacağım, güzel bir kaynak olması dileğiyle..

Sanal gerçekliğin tanımını ben, gerçekte var olmayan ve bir teknolojiyle oluşturulan bir ortamı, gerçek hayata benzermiş gibi gösterme olarak tanımlardım sanırım. Evet simülatörlerden bahsediyorum. En basit örnek olarak araba yarışı oyunları örnek verebilirim, en az bir kere hayatınızda oynamışsınızdır. Bu da sanal gerçekliktir. Buna ek olarak, oyunun direksiyonla, 3 boyutlu ses ve görüntüyle oynanması işte bu bahsettiğimiz gerçekliği artıracaklardır.

İşte bu makalelerin ele alacağı konu bu olacak, ileri düzeyde geliştirilen sanal gerçeklik simülatörleri. Simülatörler benim için bir tutku halinde şuan. İleride Street Fighter'ı acıyı hissederek oynama fikri kulağa nasıl geliyor? :)


Sanal GerçeklikAralık 2014

Levent AşkanArtırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) konu başlığını takip etmeye başladı.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerinin bilgisayar tarafından üretilen ses, video, grafik ve GPS verileriyle zeng...

Aralık 2014

Levent Aşkan bir yanıta alt yorum yaptı

Konunun teknik tarafı güzel açıklanmış. Elinize sağlık. Şu siteye de bakmanızı öneririm. Burada da nesnelerin interneti üzerinde güzel içerikler bulunmakta. Teknik tarafından çok ürün bazlı.
teknolo.com/internet-of-things
IoT ile ilgili soru eski de olsa yanıt vermeye çalışayım. Sonuçta konu güncel, uzun süre de güncel kalacak.
Birçok nesnenin internete bağlandığı bir yapıdır. Artık evinizdeki buzdolabı, saksıdaki çiçek, arabanız, sıcaklık sensörünüz, herşey buna aday. Daha önceleri bu pek mümkün değildi ancak giderek hayatımıza girmeye başladı.
Internette her uç bir IP adresi sahibidir. IPv4 'e ait adresleme yöntemi az sayıda adres ürettiği için dünyada adresler tükenmek üzere... İnsanlar için bile yetersiz, nesneler için harcanamayacak kadar kıymetli. Tabi artık bu sorun IPv6 var. IPv6 ile dünyadaki kum tanesinden daha fazla farklı adres tanımlanabiliyor. Bu şekilde adres sorunu çözüldü. Ülkelerde de IPv6 altyapısı yaygınlaşıyor.
Teknoloji açısından da işler kolaylaşıyor. Tek başına ve ucuz maliyetle kablosuz haberleşen yarıiletken malzemeler var. Yani bir yandan da maliyet işi çözülüyor.
IoT ile trilyonlarca yeni internet bağlantılı uca ulaşılacak ve bunlardan muazzam miktarda meri transferi yaşayacağız. YouTube üzerinden güzel videolarla canlandırmalar ve anlatımlar dinlenebilir.
Aralık 2014

Levent AşkanGiyilebilir Teknoloji/Teknoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Aralık 2014

Levent Aşkan bir yanıt verdi.

Akıllı ev sistemi nedir?

Akıllı ev sistemleri internet of things ile birlikte gittikçe popülerleşen bir kavram. Yakın zamanda çoğu evde akıllı lamba, kombi vb. cihazlar olacağı öngörülüyor. Bunlar arasında en popüleri Google'ın da satın aldığı Nest. Ülkemizde durum merak ediliyorsa bu siteye göz atmanızı öneririm. Gayet kapsamlı.

teknolo.com/internet-of-things/akilli-ev. . .
Ağustos 2014

Levent Aşkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Son Teknolojiler Üzerine Bilgi Sitesi

Giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklik gibi konular günümüzün en çok konuşulan konularından biri. Bu konular üzerine açılan teknolo adlı site de mutlaka bakılması gereken sitelerden.

Gelecekte spor yaparken hepimizde bulunacak olan giyilebilir spor aletlerinden, evimizde bulunacak akıllı ev eşyalarına; oyun oynarken içinde bulunacağımız sanal gerçeklik ortamından, video çekerken kullanacağımız drone'lara kadar geleceğin teknolojisi üzerine kurulu teknolojiler bu sitede yer almaktadır.

Yakın zamanda bizi nelerin beklediğini önceden görmek istiyorsanız, mutlaka aklınızda bulunsun.
teknolo.com
Ağustos 2014

Levent Aşkan bir yanıta alt yorum yaptı

teknolo.com adında giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti üzerine kurulu bir site var. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.
Bu konudaki düşüncelerim şu şekilde:
  • Saat ve türevlerine (kola takılabilir olanlar gibi - ufa.lt/a5m2ez) sıcak bakıyorum ve kullanım alışkanlıklarına paralel bir değişiklik olduğu için hızla talep görebileceğini ve adaptasyonunun kuvvetli olacağını düşünüyorum.
  • Google Glass ve türevlerine (gözlük vb.) sıcak bakmıyorum ve bu tür cihazların kullanıcı alışkanlıklarını köklü olarak ve dikey değişime zorlayacağını düşündüğüm için talep göreceğini ve hızla yaygınlaşacağını da düşünmüyorum.
  • Saat vb. cihazlardaki etkileşim kullanıcı ve cihaz arasında olacağı ve etraftaki insanlardan soyutlanmış bir iletişime de olanak sağlayabildiği için kişisel gizlilik açısından diğer insanların tepkisini de çok çekmeyecektir. Bu da bir artı.
  • Gözlük vb. cihazlar kullanıcı etkileşimi esnasında etraftaki diğer insanların kişisel gizliliğine tehdit oluşturabilir bir yapıda olduğundan ve etkileşimi cihaz-kullanıcı ikilisinden cihaz-kullanıcı-etraf üçlüsüne çevirebildiğinden gizlilik ve kişisel haklar ile ilgili ciddi sorun doğuracağını düşünüyorum. Nitekim bu konuda bazı olaylar olmaya başladı bile (marketingland.com/the-google-glass-priva...).

Ancak gelecek nesiller bu konudaki endişeleri umursamayabilir ve bu sosyal yapı değişebilir. O zamanı ben ölmeden görebilirim sanıyorum :)
Eylül 2013

Levent Aşkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Google Glass Videoları Tek Bir Sitede...

Google Glass ilk çıktığı günden bu yana baya bir gelişim katetti. İlk başta gizlilikten dolayı şikayetçi olanlar ürüne yavaş yavaş ısınmaya başladı. Böylece çekilen videoların ve fotoğrafların da sayısı giderek çoğaldı. Geçenlerde bu videoların hepsinin bir arada toplandığı bir site dikkatimi çekti. glassvideo.tv , tüm videoları kategorilere ayrılmış bir şekilde site üzerinden paylaşıyor. Eğitim, spor, sağlık ve sanat gibi kategorilerin olduğu sitede, videoları ardı ardına izlemek keyif verici. Glassware başlığı altında toplanan uygulamalarda ürünün gelecek yıllarda bizim hayatımızı nasıl değiştireceğinin küçük bir göstergesi.glassvideo.tv/glassware
Ağustos 2013

Levent AşkanGoogle Glass konu başlığını takip etmeye başladı.

Google Glass

Google Glass, geleceğin teknolojisi olarak lanse edilen giyilebilir teknoloji ürünleri arasında en fazla tanıtımı yapılan üründür. Nisan 201...

Mayıs 2013

Levent Aşkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Test Sürüşünü Google Glass ile Yapmak...

Amerikan markası Lexus 2014 model arabalarının test sürüşü için, google glass kullanıcılarından Vincent Nguyen'i davet ediyor ve ortaya sıradışı bir video çıkıyor. twitter.com/glassvideo hesabından gördüğüm bu video gerçekten beni çok etkiledi. Artık sürücü okulları da bu şekilde bir eğitim anlayışına geçer mi dersiniz?

goo.gl/8jW9z
Mayıs 2013

Levent Aşkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şimdiye Kadar Yayınlanan En Etkileyici Google Glass Videoları...

Google Glass şu sıralar Amerika'da en çok konuşulan konulardan biri. Bir kesim özellikle medya ve eğitim alanlarında çok faydalı bir ürün olacağını söylerken, gizlilik koşullarından dolayı şikayet edenler de bulunmakta. "ifIhadglass" yarışmasını kazanan 8000 kişinin kullanmasıyla birlikte de daha fazla konuşulacağı aşikar. Glass explorers tarafından şu ana kadar yayınlanan en etkileyici videoları sizinle paylaşmak istedim.

1 - Fizik hocası Andrew Vanden Heuvel'in CERN görüntülerini bir sınıfla paylaşması.2 - Sergey Brin'in Google Glass'ın faydaları hakkında Ted'te yaptığı konuşma.3 - Google Glass'ın hayatımızı nasıl değiştireceği konusunda yayınlanan bir video.4 - Google glass sayesinde Jetski kullanırken tüm anınızı kaydedebilirsiniz.5 - Buz hokeyi artık size daha yakın.Eğer sizin de ilginizi çektiyse, twitter.com/glassvideo hesabını takip etmenizi öneririm. Ben takip ediyorum ve gayet güncel videolardan haberdar olabiliyorum.
Nisan 2013

Levent AşkanOteller konu başlığını takip etmeye başladı.

Oteller

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Levent AşkanButik Otel konu başlığını takip etmeye başladı.

Butik Otel

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Levent Aşkan bir yanıt verdi.

'Google glass' nedir?

Google'ın ses komutuyla çalışan ve bakış açınızı kaydetmenizi sağlayan akıllı gözlüğü. Daha detaylı bilgi için bu yazıya göz atmanızı öneririm:
merhabaglass.com/google-glass-nedir
Nisan 2013

Levent Aşkan bu yanıtı beğendi:

'Google glass' nedir?

Kamerası olan, wi-fi ya da 3G-4G kaynaklarına bağlanabilen, gözünüzün hemen önünde duran bir bilgi, paylaşım ve medya cihazı. “OK Glass” ifadesiyle onu aktive edebiliyor, ardından vereceğiniz komutlarla webde arama yapabiliyor, resim-video çekebiliyor, bunları paylaşabiliyor, kamera görüntüsünü internetten gerçek zamanlı yayınlayarak, dünyanın sizin gözünüzden nasıl göründüğünü duyurabiliyorsunuz.

Glass'ı Türkiye'de ilk deneyenlerden biri olma şansına erişeceğim, konuyu şuraya yazdım:
ekimkaya.com/2013/03/29/google-glass-deneyimi
Nisan 2013

Levent Aşkan bir yanıt verdi.

Tatile çıkmadan önce tatil sitelerine mi bakarsınız yoksa turizm acentelerine mı başvurursunuz?

Artık devir internet devri olduğundan tatil sitelerine bakarım. Yurtdışında çıkacaksam booking.com, yurtiçinde konaklayacaksam da gezlong.com'a bakıyorum genelde.
Nisan 2013

Levent AşkanWeb Sitesi Önerileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Sitesi Önerileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla