Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

Robotlar ilk defa nerede ve ne amaçla kullanılmıştır?

İlk elektronik özerk robot William Grey Walter tarafından 1948-49 yılları arasında Burden Nöroloji Enstitüsü İngiltere'de yapılmıştır. Bu ilk robot analog elektronikle çalışıyor ve sadece araştırma amaçlı yapılmıştı. Walter bu robotla çok az bir zekanın kompleks bağlantılar sayesinde çok şey yapabilirliğini kanıtlamaktı. Robotun adı Elmer idi (bunun gibi iki tane daha inşa etti) bu robotlar ışığa duyarlılardı ve bu sayede yapabildikleri tek zeki hareket bataryaları biterken şarj istasyonuna gidip kendilerini şarj etmek idi.

Bunun ve yüzyıllar önce yapılmış olan mekanik otomatalar haricinde ilk iş gören, dijital programlanabilir robot 1954 yılında George Devol tarafından icat edilmiştir. İsmi Unimate'dir. Devol ilk Unimate'ini 1960 yılında General Motors'a satmıştır. Robotun işi döküm makinesindeki sıcak metal parçaları alıp üst üste dizmekti.
Kasım 2013

Leyla Kapı  bu yazıyı beğendi:

Thunderbolt Teknolojisi Nedir?

Thunderbolt teknolojisi USB, Firewire, E-Sata'ya benzer bir bağlantı biçimidir.

Thunderbolt Teknolojisi Nedir ?
Hepinize merhaba arkadaşlar, bugünkü makalemde sizlere thunderbolt teknolojisinden bahsetmeye çalışacağım ancak öncelikle tüm müslüman aleminin ramazan bayramını kutlayarak makaleme başlamak istedim.

Evet gelelim, Thunderbolt teknolojisine. Thunderbolt teknolojisi usb, firewire, e-sata ya benzer bir bağlantı biçimidir. Biliyorsunuz son günlerde baya popüler olan usb 3. 0 var veri aktarım hızı oldukça tatmin edici ve yüksek usb 2.0'a göre 10 kat daha hızlı veri aktarımı yapabilmekte bunu rakamsal olarak söylemem gerekirse usb 3.0 - 4.80 Gbps gibi bir değere denk gelmektedir.

İntel'in yeni geliştirmiş olduğu Thunderbolt Teknolojisi ise Usb 2.0'dan 20 kat usb 3.0'dan ise 2 kat daha hızlı veri aktarımı yapabilmekte. Bu da Thunderbolt ile 10 Gbps’lık veri aktarımı anlamına geliyor.

DonanımYukarıdaki resimde Thunderbolt bağlantı kablosu görülmektedir.


Donanım
Resimde Thunderbolt bağlantı arabirimi görülmektedir.
Thunderbolt ilk olarak bazı MACbook Pro modelleri ile piyasa sürülmüştür. Apple yeni çıkaracağı iMac modellerinde Thunderbolt ara birimine yer verecek.
Bazı bağlantı ara birimleri ile Thunderbolt’un karşılatırmasını aşağıdaki grafikte inceleyebilirsiniz.

Donanım


Thunderbolt yüksek veri aktarım hızı sayesinde HD kalite anlık video aktarımında yüksek performans sunacak.
Thunderbolt’un performansını daha iyi gözlemleyebileceğimiz videoyu izlemenizde fayda var.
Ekim 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

Tanrı adil midir?

Adalet, bir kavram olarak sadece dünyaya aittir ve insanla, insanın vicdanıyle ve onun (vicdan, gelenek-görenekler vs. Gibi etkenleri göz önünde tutarak yaptığı) kanunlarıyla ilgili bir şeydir. Din, kitaplar, Allah (her kim hangisine inanıyorsa Allah, Tanrı, God, Tengri) bu konunun tamamen dışındadır. Sevgili Zkyi (@bodlak) nin dediği gibi Zilzal Suresi'nin söz konusu ayetleriyle de ilgisi yoktur; zira o kıyamet vaktinde insanların yaptıkları iyilik ve kötülüklere göre alacakları ödül (cennet) veya ceza (cehennem) ile ilgilidir. Eğer söz konusu Allah'sa onun adaletle ilgisi sadece ceza ve ödül (cennet-cehennem) babındadır; bu dünya ile ilgili bir adaletten bahsedilemez onda. Diğer taraftan günümüze bakarsak (çok acayip bir örnek olacak ama) açlık içinde ölen Afrikalılara karşılık varlıktan çılgına dönen Amerika'yı düşünürsek, Allah'ın adaletinin sadece ahiret vaktiyle sınırlı olduğunu da görürüz... Aşağıdaki karikatür bence bu dünyadaki olması gerekli "humanist" adalet anlayışını anlatan en güzel örnektir... Unutmayın ki "ilahi" her türlü kavram insanın elinde bir araca ve silaha dönüşür. Bu yüzden, Allah'ın adaletinden çok insanın adaletine bakmak gerekir...
Din
Ekim 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

En iyi Fransızca top 10 şarkı listenizde neler var?

ne me quitte pas - jacques brel.
france gall - ella, elle l'a
edith piaf - milord.
si tu savais combien je t'aime - christian adam
edith piaf - sous le ciel de paris
adamo - tombe la neige
jacques brel - ne me quitte pas
patricia kaas - mon mec a moi
noir desir-le vent nous portera
michel fugain une belle histoire
Ekim 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

Web tasarım ücreti nasıl hesaplanır? Piyasası nasıl?

Hakan Köse (@hakank) 'ye katılmakla birlikte ücreti etkileyen bir diğer konu da müşterinizin büyüklüğüdür. Basit bir örnek vereceğim. İstanbul'da sultanahmet'te işportadaki çanta 50 lira ise aynı çantayı alın ve kapalı çarşıdaki bir dükkanın vitrinine yerleştirin. Fiyat çok farklı olacaktır. Yani tasarımınızı, yaptığınız işi satacağınız müşterinin büyüklüğü de fiyatı yukarı çeker. Ücreti hesaplarken saatlik ya da proje bazlı bir fiyat belirledikten sonra müşterinin büyüklüğüne göre de bir çarpan katsayısı belirlenebilir. Bir kobi'ye yapılacak çalışma ile bir holdinge yapılacak çalışma aynı olsa da fiyat faklı olabilir. Bu da işin ticari yönüdür.
Ekim 2013

Leyla Kapı  bu yazıyı beğendi:

SEO Nedir?

Search Engine Optimization’ın kısaltmas olan SEO, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO’nun bir site için en önemli unsur olmasının temel sebebi de sitenizi arama motorlarında fark edilmesini sağlamasıdır.
SEO NASIL YAPILIR?
SEO, günümüz arama teknolojilerinin hızla gelişmesi ile karmaşık bir hal almıştır. Pek çok karmaşık yapının düzenli ve kademeli olarak uygulanması başarıyı ve üst sıraları da beraberinde getirmektedir.
“SEO, süreç gerektiren bir iştir. ”

SEO, site-içi ve site -dışı çalışmalar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Site içi çalışmalarda, sitenizin teknik kod yapısı, anahtar kelime dağılımları, link yapıları gibi ayrıntılar incelenmektedir. Bu yapıları pek çok SEO Aracı, SEO Yazılımı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu araçlara arama motorları üzerinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda yakın zamanda hizmete girecek olan 333 SEO Araçları‘nı da kullanabilirsiniz.
Site-dışı çalışmalarda çeşitli backlink alımları, tanıtım yazıları ve Sosyal Medya Optimizasyonu gibi çalışmalar yürütülür. Sitenizin en doğal yollarla ve yöntemlerle üst sıralara çıkması istenilen sonuç olmalıdır. Çeşitli hacklink ve bluehat seo teknikleri‘nin kullanılması sitenizi kısa sürede üst sıralara çıkartabilir ancak uzun vadede sitenizin ceza almasına sebebiyet verir. Gelişmiş arama motoru teknolojileri artık pek çok hileyi, sahte çalışmaları kolaylıkla anlayabilmektedir.
SEO NE KADAR SÜRER?
Sağlıklı bir SEO Operasyonu, istenilen anahtar kelimelerin, genel rekabet oranlarına göre değişmektedir. 1 aydan 12 aya kadar sürebilir.
333 SEO NE YAPAR?
333, siteniz için ön incelemelerde bulunur ve çeşitli veriler sunar. En doğal yollarla üst sıralarda kalmanız için çalışmalar yürütür.
En Son SEO Teknikleri ve teknolojilerini kullanarak sitenizin arama motorlarında sıradışı bir şekilde fark edilmesini sağlar. Daha fazla bilgi almak ve iletişim kurmak için 333.com.tr/iletisim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Aynı zamanda, siteleriniz ile ilgili sorularınızı 333 SEO Ekibinden Metehan Yeşilyurt’a [email protected] adresinden yöneltebilirsiniz.
Ekim 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

Open Source, açık kaynak kodlu projeler geliştirerek gelir elde etme yöntemleri nelerdir?

Açık kaynak kodlu yazılımlarda büyük çoğunlukla danışmanlıktan gelir elde edilmektedir. Müşteriler rahatlıkla projenin içeriğine ulaşabilirler fakat bu içeriği kendilerine uygun şekle sokmak için güvendikleri danışmanlardan yardım almayı, kendi başlarına uğraşmaya tercih ederler. Geliştirmeyi kendi başlarına yapmaya kalktıklarında, işi kotaramayacaklarını görürler ve daha fazla maliyete (işin gecikme maliyeti, vs.) katlanarak danışmanlardan yardım isterler. Açık kaynaklı projelere danışmanlık verilmesi konusunda, açık kaynaklı projenin geliştiricisi olan kişi ya da kurumların verecekleri danışmanlık, başka kişilerden alınacak danışmanlık hizmetine göre çok daha değerli olmakta ve çok daha fazla güven vermektedir. Bu danışmanlık hizmetlerinden elde edilen tecrübeye göre, müşterilerin istedikleri geliştirmeleri analiz ederek, ücretli eklentiler oluşturmak ve bunların satışıyla da gelir elde etmek mümkündür.
Ekim 2013

Leyla KapıBulut Bilişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Bulut Bilişim

Verilerin kendi sununcu ya da işlemciniz dışında bir üçüncü bilgisayarda saklı tutulması ve gereğinde akıllı telefon, tablet vb. cihazlar ar...

Ekim 2013

Leyla KapıŞizofreni konu başlığını takip etmeye başladı.

Şizofreni

Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak k...

Ekim 2013

Leyla KapıSayılar konu başlığını takip etmeye başladı.

Sayılar

Sayı, bir çokluğu belirtmek için kullanılan soyut birimdir. Fakat modern matematikte artık büyüklük belirtmediği halde geleneksel sayıların...

Ekim 2013

Leyla KapıWord konu başlığını takip etmeye başladı.

Word

redirectMicrosoft Word

Ekim 2013

Leyla KapıKalıtım konu başlığını takip etmeye başladı.

Kalıtım

YÖNLENDİR Genetik

Ekim 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

Basit bir mobil oyun nasıl geliştirilir?

Basit bir mobil oyun game engine kullanarak geliştirilir. Andengine var mesela bu konu hakkında Şeref Akyüz'ün kitabı bile var. Cocos2D var vs bunlarla kısa sürede oyun geliştirebilirsin
Ekim 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

Reponsive Web ne demektir?

Responsive kelime manası olarak "duyarlı" demektir diyebiliriz. Responsive web ise, aslında responsive design diyelim buna, duyarlı tasarım demektir. Yani bir web sayfası düşünün ki, masaüstü pc ile görüntülediğinizde genişçe sayfa duruyor ve aynı sayfaya cep telefonu ya da tablet ile girdiğinizde ekran ebatlarına duyarlı biçimde ölçüleniyor.

Responsive design son dönemde çok kullanılan ve etkili bir yöntem. Ancak teknolojinin gelişmesi ile beraber bu tür teknik düzenlemeler yeni kurulan web siteleri için büyük bir avantaj iken eskiden kurulmuş milyonlarca web sitesi için ise tam bir sorun. Çünkü mevcut yapıyı direk olarak yeni bir yapıya geçirmek çokkolay bir iş değil (kapsamlı web uygulamaları için söylüyorum) . Facebook gibi koskoca bir platformun bunu yapması zor olduğu kadar mümkün çünkü ellerinde çok büyük bir kaynak var.

Responsive tasarım için kullanılan yöntemlerin en basiti tasarımınızı yaparken CSS dediğimiz kodlamalar da belli ekran ölçü aralıklarına göre farklı ölçülere uygun kodlama yapılmasıdır.

Twitter, Bootstrap adı ile anılan bir ürünü ile bunu daha kolaylıkla yapmanıza imkan veriyor.
Ekim 2013

Leyla Kapı bu yanıtı beğendi:

Reponsive Web ne demektir?

Genel manasıyla yapılan tasarımın her çözünürlüğe uygun olarak çalışmasıdır. Web platformunda bir site responsive prensibine uygun tasarlanırsa, yatay genişlik değiştiğinde site kendini o çözünürlüğe uyarlayarak çalışır. Buradaki anahtar kelime yatay genişliktir. Bu iş kullanılan birçok framework var. Örn. Twitter'ın ürünü Bootstrap.
Ekim 2013

Leyla KapıHtml konu başlığını takip etmeye başladı.

Html

yönlendirme HTML

Ekim 2013

Leyla KapıWeb Servis konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Servis

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2013

Leyla KapıHacker konu başlığını takip etmeye başladı.

Hacker

Hacker ([Ses bağlantısına git] hacker (yardım·bilgi)) ya da bilgisayar korsanı, şahsî bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait b...

Ekim 2013

Leyla Kapıİlham konu başlığını takip etmeye başladı.

İlham

YÖNLENDİR Esin

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

903 Kişi   48 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Mühendislik

792 Kişi   66 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3691 Kişi   280 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Filmler

3399 Kişi   192 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

AB Projeleri

33 Kişi   0 Soru

Açık Öğretim

537 Kişi   18 Soru

Acer

10 Kişi   3 Soru

Adobe Premiere

4 Kişi   2 Soru

AI (Artifical Intelligence)

12 Kişi   1 Soru

Android Tablet

29 Kişi   21 Soru

Android Market

33 Kişi   23 Soru

Android Güncellemeleri

17 Kişi   12 Soru

Android Telefon

10 Kişi   11 Soru