Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Damla Çelik
Cmt - 10:11

Berlin Duvarı'nın işlevi nedir? Yıkıldıktan sonraki etkileri neler olmuştur?

Berlin'de inşa edilmiş bir yapı. 30 yıl boyunca Doğu ile Batı arasındaki aşılmaz bir geçit olmuştur. Daha detaylı bilgileri bu içerikte öğrenebilirsiniz: paratic.com/berlin-duvari/
Rasih Uğur Uyanık
Haziran 13 - 21:25

Türkiye mimarlık gündemini hangi dergi, blog, web sitesi ve baska platformlardan takip edebilirim?

Mimarlık haberleri, güncel projeler için,
arkitera.com
mimarizm.com
Proje yarışmaları için,
kolokyum.com
tasarimyarismalari.com
Malzemeler için,
raf.com
Proje tipleri, geçmiş dönem projeler, şirket portfolyoları için,
arkiv.com
Online dergiler,
xxi.com.tr
yapidergisi.com
betonart.com.tr

Bir de bunlardan farklı olarak,
tr.arcbazar.com/

bir alıntı ile ne olduğunu tarif etmiş olayım
"Kitle Kaynak modeli 2005'ten beri ortaya çıkan yeni bir model. Tüketiciye sunulan hizmetin yine tüketici tarafından verilmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu modeli mimari bir yarışma platformuna nasıl entegre ettiniz?
Aslında Kitle Kaynak kullanımında iki taraf var: İşi "arz" edenler ve işe "talip" olanlar. Bizim kitle kaynak modeliyle anladığımız, işi arz edenlerin birden çok proje edinebilmesidir. Bu şekilde tarif edilen kitle kaynak kullanımı tabii ki mimarlıkta öteden beri "Yarışma" adı altında var. Amacımız, daha adaletli olacağını düşündüğümüz yarışma modelinin daha geniş kitlelere ulaşmasını ve daha evvel bu metottan yararlanamayan küçük ölçekli projelere sanal ortamda fırsat verilmesidir. Yani arz edenler, sadece büyük kurum kuruluşlar, belediyeler vs. değil; ev sahipleri, kirada oturanlar, küçük işyeri sahipleri vs.dir.Arcbazar.com ile herkesin yarışma açmasına olanak sağlamak istiyoruz – kitle için kitlenin tasarlaması (architecture for the crowd by the crowd!)."
Söyleşinin tamamı da aşağıdaki linkte...


arkitera.com/soylesi/850/arcbazar
Damla Çelik
Haziran 08 - 18:11

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Çok zor ama denenir oluyorsa olur. Olmuyorsa zorlanılmaz.
Damla Çelik
Haziran 08 - 18:06

Organ bağışının ülkemizde yetersiz olmasının nedeni ne olabilir?

Çünki bizim insanımızın canı kıymetli. Ancak kendisi zor durumda kalınca anlıyor böyle şeyleri.
Damla Çelik
Haziran 08 - 18:05

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Kimisinde kilo aldırıyor kimilerinde kilo verdiriyor. Daha birçok sorun olanlarda var tabi.
Damla Çelik
Haziran 08 - 18:05

Eau De Parfum ile Eau De Toilette arasındaki fark nedir?

Kalıcılık oranları sanırım.
Damla Çelik
Haziran 08 - 18:00

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Öncelikle güçlü bir karaktere sahip olmak lazım.
Damla Çelik
Haziran 08 - 17:08

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

Çünki insanlar az ile yetinmeyi bilmiyorlar
Deniz Yaren
Haziran 08 - 17:05

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven herkeste biraz farklı olduğu için kimilerde kolay kazanılmaz.
Deniz Yaren
Haziran 08 - 17:05

Daha iyi konsantre olmak için önerileriniz nelerdir?

Tüm aklınızı ve dikkatinizi yapacağınız işe verdiğiniz zaman zaten konsantre olmuş oluyorsunuz.
Deniz Yaren
Haziran 08 - 17:04

Hayalperestlik insana ne katar?

Hayatın gerçeklerinide bilmek lazım. Ama hayalperest olunmadan da yaşanmıyor.
Deniz Yaren
Haziran 08 - 17:03

Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Sürekli gelişmek istediğim konu hakkında araştırmalar yapıyorum. Ki daha verimli bir hale gelebilmek için.
Serkan Köse
Haziran 08 - 09:50

İnternet üzerinden kendi tasarladıgım illustrasyonları satmak istiyorum neler yapabilirim

envato.com bu konuda en iyilerdendir. Deneyebilirsiniz.graphicriver.net alt sitesidir. Çalışmalarınızı burada satabilirsiniz.
Türker Tunalı
Haziran 06 - 10:48

Agar.io, slither.io, splix.io gibi bir oyun yazmak için ne kadar JavaScript bilgisi gerekmektedir? Back-end dili ve diğer bütün ihtiyaçlar için ne gibi teknolojiler kullanılabilir?

Kısaca orta seviye JS tecrübesi gerekir diyebiliriz.
Detaylı cevap vermem gerekirse giriş seviyesi bir tecrübe ve kararlılık yeterli. Değişkenler ile oynayabilmen ve döngüler kurabilmen şart. Çoklu oyunculuk için bir sürü araştırma yapman gerekiyor ve burada da devreye yabancı dil bilgisi giriyor. Ben biraz azimle herkesin sade bir splither konu yapabileceğini düşünüyorum.
Daha önce yapılmış diye kesinlikle vazgeçme, oyun programcılığının temeli adam asmaca, tetris, Pac-Man gibi oyunlardır. Tarayıcı tabanlı çoklu oyunculu oyunların temeli de bu saydığın oyunlar. Geliştirip özgeçmişine eklemelisin.
Serkan Köse
Haziran 05 - 15:20

Paylaştığım yazıları nereden görebilirim?

Yazılarınız profilinizde anında yayınlanır. Spam/kopya içerik içerdiği moderasyon tarafından tespit edilirse silinebilir.
Yolalinda
Haziran 04 - 23:03

İnsanları yönetmek istiyorum ama küçük çaplı, günlük hayatta. Hep yönlendirilen tarafım, ikna yeteneğim düşük. Hangi kitapları okuyup kendimi ne yönde geliştirmem gerekiyor?

Öncelikle doğru kelime seçimleri yapmayı ve doğru cümle sıralaması yapmayı öğrenmen gerektiğini görüyorum. Mesela soruyu inceleyelim, sonuçta burada da soruyu sorma şekline bağlı olarak okuyanların soruyu cevaplamalarında veya cevaplamamalarında etkili oluyorsun. Yönetmek kelimesi biraz sevimsiz kaçmış olur da bir gün ''yönetme''yi öğrenecek olursan yöneteceğin o insanlara saygı duymayacağın izlemini veriyor falan, ama sonra ikinci cümlende neden böyle bir isteğinin olduğunu söylüyorsun ve okuyan sana biraz empati yapıyor bu cümleyi ilk başa koysaydın çok daha etkili olurdu, yönetmek yerine de istediklerimi elde etmek, kontrolü sağlamak gibi gibi kelimeler seçebilirsin.

yani sırayla
  1. Kendine inan, özgüven (duruşun, ses tonun düzgün olsun, şey ve ımm gibi kelimeler kullanma).
  2. Saygılı ol (adıyla hitap et, direk konuya dalma hal hatır sor veya en azından bir merhaba de).
  3. Karşındakini gözlemle, karşındaki gibi düşün. Yani empati yap (şu an nasıl bir ruh hali içerisinde, şu an bu isteğini dile getirmek için doğru zaman mı anlamaya çalış).
  4. İsteklerini karşındakinin de bir çıkarı olacak şekilde dile getir (beynimiz her an her durumun artılarını eksilerini tartarak ilerleyen bir mekanizma sen de karşındakinin senin isteğini yerine getirmesi halinde elde edeceği şeyin ne olacağını dile getir).
  5. Aynı tarafta olduğunuzu hissettir (iyi niyet çok önemli son olarak. İnsan sosyal bir varlık ve birbirimize olan ihtiyaçımız hiç bir zaman sona ermeyecek, o an istediğin şeyi elde etmek uğruna aranızı bozma, ve o an istediğini elde etmek uzun vadeli bir tatmin sağlamayacaktır).

tam olarak tümüyle kitaptan olmasa da yukarıdaki yöntemin çoğunu Tongue Fu kitabından öğrendim, herkese öneririm.
Nursel Akçay
Haziran 03 - 03:44

Kibre dair özgün tanımınız nedir? İnsan kibrinden nasıl kurtulur?

Kibir benim için hoşgörüyle eş anlamlıdır. Siz siz olun, kimseyi hoşgörmeyin. Çünkü birini hoşgördüğünüz zaman; senin duygu ve düşüncelerine saygı duymuyorum ama hoşgörüyorum yani seni benden aşağı olarak görüyorum demiş oluyorsunuz! Hoşgörü bize anlatıldığı gibi güzel bir olgu değildir.
Damla Çelik
Haziran 02 - 19:26

Sizi derinden etkileyen, ama pek bilinmeyen kitaplar nelerdir?

Pucca günlükleri güzel seri tamamen bizden birini hayatı.
Damla Çelik
Haziran 02 - 19:25

Doktorluk mu daha iyi öğretmenlik mi?

Tabii ki doktorluk.
Deniz Yaren
Haziran 02 - 17:11

Soyağacımı nasıl bulabilirim? Nerelere başvurmalı ve neleri araştırmalıyım?

Soy ağacı hakkında bilmediğim çok şey varmış baya bir araştırma yaptım. Sonra bu içeriğe paratic.com/soy-agaci-nedir-nasil-cikar... denk geldim. Soy ağacı nedir, nasıl çıkarılır ve nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Türker Tunalı
Mayıs 31 - 15:24

Şu zamana kadar izlediğiniz en güzel film nedir ve neden?

"Esaretin Bedeli". Sanırım hayatı kötü yanıyla ve bütün çıplaklığı ile anlatırken güzel olasılıklarıda sade birşekilde gösterdiği için. Bence hayatta ne var ise bu filmde de var ve sade bir şekilde anlatılmış.
Türker Tunalı
Mayıs 31 - 15:13

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Not ortalamasına dikkat etmiyoruz. Çok uzun sürede bitirdiyse negatif etki yaratabilir. Üstten ders alarak kısa sürede bitirmesi iyi etki yaratır.

Özgeçmişinizde yaptığınız projelerle ilgili detay vermeniz çok daha önemli. Yazılım tarafından örnek verecek olursak hangi veritabanında kaç tablo kullanıldı? Trigger, stored procedure, function kullanıldı mı? Hangi programlama dili hangi özellikleri ile kullanıldı? Uygulama analiz, geliştirme, test, yükleme süreçlerinde hangi araçlar, eklentiler, metodolojiler kullanıldı? Bu bilgiler ışında "Not Defteri" uygulaması geliştirmiş bile olsanız kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

Diğer mühendislik başvuruları için hangi uygulama (Örnek AutoCAD) hangi versiyonunda, hangi eklentiler ile kullanıldı? Ne işlemler yapıldı şeklinde bilgi verilmesi çok iyi olur. AutoCAD 5 Yıldız, 3ds Max 5 Yıldız şeklinde bilgi verilmesi çok birşey ifade etmiyor maalesef. Zaten puan vermek çok göreceli.

Özetle, "Ktap okumayı severim" yerine hangi tür kitapların hangi sıklıkla okunduğu bilgisinin verilmesi gibi yaptığınız projelerde de (Bitirmiş olmanız şart değil) talepler, karşılaşılan sorunlar, teknik konulardan daha çok bahsetmeniz, firmanın sizi daha iyi tanımasına yardımcı olur. Kesinlikle yeni mezun olduğunuz için kendinizi şanssız hissetmeyin. Kendinizi daha doğru ifade etmeye çaba göstermelisiniz.

Kişisel öneri olarak not ortalaması 3,80 - 4,00 arası olan arkadaşların akademik ortamda kalması yada şansını yurtdışında denemeleri daha iyi düşüncesindeyim.
Elif Ersen
Mayıs 30 - 13:13

Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliklerinden hangisi iyi ve bu mühendislikleri anlatabilir misiniz?

Hepsi saygın meslekler. Ben bildiğim konuyu, Endüstri Mühendisliği'ni anlatayım. Yeni bir sistem kurmak, mevcut bir yapının daha iyi çalışmasını sağlamak. Kaliteyi arttırarak maliyetleri düşürmek. İsrafları ortadan kaldırmak. Nasıl daha iyisini yaparım sorusuna analitik cevaplar bulmak. Yazılımdan destek alarak rutin işleri tek tuşa basarak çözmek. Kısacası her şeyi daha iyi nasıl yaparım demek Endüstri Mühendisliği'nin bakış açısıdır. Sorun varsa cevaplayabilirim.
Çiğdem Çelik
Mayıs 28 - 01:04

Yurt dışında bir üniversitede okumak istiyorum fakat çok zengin biri değilim. Bu konuyla ilgili ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Bu konuda çalışmalar yapan kişilerle bağlantı kurun . Özel okulların müdürleri size isim verebilir . Onların böyle kişilerle çalıştığını biliyorum .
Çiğdem Çelik
Mayıs 28 - 00:54

Düşünen her insan ateisttir. E.Hemingway

Tüm genellemeler yanlıştır .(Bu da dahil 😏)
Serkan Köse
Mayıs 26 - 09:16

Yurtta kalıyorum, kablosuz internet bağlantım çok zayıf, hızlandırabilmek için telefondan bir şeyler yapabilir miyim?

Kablosuz ağlar mesafeye bağlı olarak sinyal kaybı yaşarlar. Bir sinyal kuvvetlendirici donanım alabilirsiniz, yazılımsal olarak sinyalin zayıf olduğu noktada sinyali yazılım ile güçlendirmeniz mümkün olmayacaktır.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın