Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Seyda Kartal
Bugün 18:19

Mutluluklar bizimle elem yok olsun..

Günlerin birbiri ardına akıp gittiği şu zamanlarda belkide aldığımız her yeni yaş, üzüntü, mutluluk için yazılmış en güzel şarkı diyebilirim.Bana göre dünyanın en güzel müzikleri çok eskiden yazılmış, yaşayan bazen sessiz bazende sesli çığlıklarla gelecek yüzyıllara aktarılacak kadar tohum serpmiştir her insanın kalbine...

14

14
14
14
14
14
14
1414
Yumurta Kafa
Dün 22:43

Ağır ve yüksek maaşlı işlerde çalışmak istiyorum. Koşullar nelerdir? Kimler çalışamaz?

Siz beni aylık 20k$ ile işe sokun 10Ksını 2 yıl size vereyim. Oooh mis.
Yılmaz Zaman
Sal - 20:25

Annemden nasıl özür dileyebilirim?

Bu soruya bu sekilde cevap vermem pek olasi degil. Konu nedir, anneniz nasil biridir, siz nasil birisiniz gibi bircok sorunun cevabini bilmek gerekiyor.
Muhammed Beraat
Pzt - 11:43

Ne tiryakisisiniz? Neden?

Çay. Leyla ile mecnun ve Böyle Bitmesin dizisi vesilesiyle oldu bu tiryakilik :)
Yakup Yiğit
Eylül 14 - 06:21

Teamviewer aracılığıyla karşı bilgisayara format atmak mümkün mü?

Hardware üzerinden connect olan bir 'external vnc device' bulabilirseniz (eğer böyle bir şey varsa) mümkün olabilir. Ama Teamviewer'ın yapabileceği bir iş değil bu.
Muhammed Beraat
Eylül 11 - 15:09

Gelin sizi e-nabız ile tanıştırayım.

".. Gittiğim doktor çok ilgisizdi ptt'de işlem yapar gibi bakıyordu hastalara.. "
".. Her gittiğimde tekrar tekrar tahlil yaptırmak durumunda kalıyorum önüne gelen röntgen istiyor, test istiyor"

gibi cümleleri çok kullandık çok duyduk. Maalesef haklıydık da. Bu duruma ya yakınımız ya bizler çok maruz kaldık. Olsun. Şimdi yeni bir sistem var: e-nabız.

Sağlık bakanlığının geliştirmiş olduğu e-nabız sistemiyle tekrar tekrar tahlil yaptırmaya, test vermeye, röntgen çektirmeye vs. gerek yok.

Muamelesinden beğenmediğiniz doktoru derecelendirin, yorumunuzu yazın.

İzniniz dahilinde, isterseniz sadece aile hekiminiz isterseniz gittiğiniz hastanedeki tüm doktorlar ya da muayene olduğunuz hekimler sağlık bilgilerinize, tetkiklerinize, tahlillerinize vd. ulaşabilecekler böylece teşhis koymada daha etkili olabilecekler.

Alerjiniz mi var? Doktora söylemenize gerek yok, sisteme alerjinizi girin muayene olduğunuz hekim bunu zaten bilsin.

Mobil uygulamasını yükleyerek sisteme girdiğiniz ilaçları hatırlatabilirsiniz. Ve daha bir sürü şey.

Lafı uzatmıyorum. İncelemek isterseniz linki bırakıyorum.

E-Nabız:enabiz.gov.tr/Giris.aspx
Muhammed Beraat
Eylül 11 - 14:36

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Elinin altındakine bak, üstündekine değil.
Muhammed Beraat
Eylül 11 - 14:05

Nasıl ağlayabilirim?

Ruhuna değinen acıklı bir film izle sonu mutlu son olan. .
Muhammed Beraat
Eylül 11 - 13:20

Polisin Polisiye yazması?

Bence güzel olmuş kitabı bir denenmeli. .
Alice Wonderland
Eylül 11 - 01:19

Makina mühendisliği okuyup açıktan uluslararası ilişkiler okumak fayda sağlar mı?

Bence insan kendini her alanda geliştirmeli, eğitmelidir o yüzden fayda sağlayacağına inanıyorum. . .
Ayhan Şimşek
Eylül 09 - 02:19

Türk Şiirinde Garip Akımı

ekşi sözlükten alıntılar: eksisozluk.com/garip-akimi--250969?p=1

  • Şiiri yüksek zümrenin tekelinden alarak şiire fukaralığı, yırtık çorabı, kirli ceketi sokarak halka uyarlayan akımdır. Zaten adındaki ''garip'' farklılıktan ziyade fukaralık anlamı taşır. Bu şiirler her şeye rağmen hayatın renklerini görebilen insanların şiiridir. Orhan Velin'in ''garip'' adlı şiir kitabının girişinde bu akımın manifestosu sayılabiliecek bir yazısı bulunmaktadır.benbirdusuneyim mi

  • Akımın şairleri edebiyat dünyasında fırtına gibi esmiş, büyük yankı uyandırmıştır. Özellikle Yusuf ziya ortaç'ın eleştirinin dozunu fazla kaçıran şu sözleri hayli enteresandır:"Vezin gitti, kafiye gitti, mana gitti. Türk şiirinin berceste mısraı diye yazık oldu süleymen efendiye rezaletini alkışladılar. Sanatın darülacezesiyle tımarhanesi el ele verdi, birkaç mecmuanın sahifesinde saltanat kurdular. Ey Türk gençliği! Sizi bu hayasızların suratına tükürmeye davet ediyorum... "

    Kendilerini alkışlayan da yerin dibine batıran da çoktur. Su götürmeyense kimsenin bu akıma kayıtsız kalamadığıdır.kafkaesk komedi


  • Birinci yeni olarak da bilinirler. Şiirde her türlü kurala karşı çıkıp kuralsızlığı kural edindiler. Şiirin özgür yazılması gerektiğini savundular. O güne kadar seçkin bir tür olan şiire konuşma dilini dahil ettiler. Hatta nasır gibi bayağı bir sözcüğünde şiirde kullanılabileceğini gösterdiler. TTürk edebiyatında tepki topladılar ve genelde garip akımını takip eden şairler bir türlü düzgün para kazanamadan kaderleriyle başbaşa hayata gözlerini yumdular.cipchilek


  • Kendi deyimleriyle şiiri "müreffeh sınıfların" elinden alıp,"dünyayı dolduran ve yaşam hakkını mütemadi bir didişme sonucu kazanan" insanlara armağan ederler. Bu akımın temsilcileri sıradan insanları anlatırlar, ağdalı dilden ve kafiyelerden hoşlanmazlar. Orhan Veli'nin aşağıdaki dizeleri bu akımı özetler gibidir.

''işim gücüm budur benim,
gökyüzünü boyarım her sabah,
hepiniz uykudayken.
uyanır bakarsınız ki mavi.

deniz yırtılır kimi zaman,
bilmezsiniz kim diker
ben dikerim.

dalga geçerim kimi zaman
o da benim vazifem;
bir baş düşünürüm başımda,
bir mide düşünürüm midemde,
bir ayak düşünürüm ayağımda,
ne haltedeceğimi bilemem. '' zaman sokaklarda kayboluyordu

Beraat K
Eylül 07 - 11:11

Doktor nereye ve nasıl şikayet edilir?

Sağlık bakanlığının geliştirmiş olduğu yeni bir sistem ile gittiğiniz doktorları ve hastaneyi değerlendirebilir yorum yapabilirsiniz. Adı: e-nabız.

bu sistemi herkese tavsiye ediyorum oldukça kullanışlı ve geniş kapsamlı bir sistem yapılmış. Reçetelerden tutun ilaçlarınıza dair her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Tahlillerinizi vs. kaydetttirip defalarca tahlil yapmakdan kurtulabilirsiniz bu sayede.
Beraat K
Eylül 07 - 09:15

Bilinci bir makinenin içine koyabilir misiniz?

Henüz değil uzun bir sürede olmayacağa benziyor. Bu iş kurgu ile filmlerde yapılabilir ama gerçek hayatta çok zordur. En başta ruhu içine koyamayız. Bir yapay zeka geliştirecek olsak dürtüleri anlatamayız.
Beraat K
Eylül 07 - 09:11

Çok üzgünken insan kendini bırakmaması için neler yapabilir?

Düşünmeye ihtiyacınız var sadece. Eğer mantıkvari bir insansanız bu üzüntünün geçeceğini, bunların bir deneyim olduğunu ve çıkartmanız gereken dersleri ve yanlışlarınızı düşündükten sonra düzeltmek için ne yapmalı diye devam etmelisiniz.

Üzüntü zaman zaman iyidir gaflete dalmış beyni, vücudu kendine getirme aracıdır. Ve unutmayın ki insanoğlu için en etkili öğrenme şekli acıdır.

O yüzden acıya bir gazap gibi değil bir ders gibi yaklaşmayı deneyebilirsiniz.

Allah büyük acılar yaşatmasın, hayırlı günler.
Beraat K
Eylül 07 - 09:01

Günlük hayatta kriz anı nasıl kontrol edilir. Bir olay karşısında söyleyemediğim ve yapamadığım şeyler için pişman oluyorum. O anda aklıma gelmiyor veya doğru karar veremiyorum. Pratik zekayla mı ilgili? Bunun üstesinden gelebilir miyim?

O anda aklınıza gelmemesinin sebebi heyecanınızdan beyninizin perdelenmesidir. Söylenenler karşısında dinler dinlemez bir fikir oluşturmamanız lazım bu ön yargıdır. Ön yargılarımız genellikle kötü olur ve bu durumda öfke devreye girecektir öfke de doğru muhakemeyi(akıl yürütmeyi doğru düşünmeyi) perdeleyecektir.

O yüzden karşınızdaki konuşurken konuşmanın sonuna vene dediğini iyice belleyene kadar bir yargıya varmamaya çalışın.

Ancak sakin olursanız sonradan aklınıza gelen şeyler o an aklınıza gelecektir. Sadece beynininzle biraz istişare etmeye ihtiyacınız var bu kadar.

yapabileceğinize inanıyorum, gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim. kolay gelsin
Ece Naz Sonat
Eylül 05 - 14:10

İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünün önü açık mıdır? Hangi üniversitede okunmalıdır?

Bölümün önünün açıklığı sizin okuldan sonra ne yapmak istediğinize bağlı. Çeviri yapmaktan hoşlanıyorsanız sizin için uygun bölüm budur fakat Türkiye'de bu işi yapmak biraz zor çünkü çok küçük fiyatlara çeviri yapan öğrenciler/meslekle alakasız insanlar var. Freelance veya ek iş olarak yapmak kolay ama sadece çeviriyle geçinmek biraz zor oluyor, tabi bu size bağlı yine. Yurt dışı hayalleriniz varsa da unutmayın ki herhangi bir ülkeye gittiğinizde yapacağınız çeviri o ülkenin dilinden olacak yani bu dili çok iyi biliyor olmanız gerekecek. Ben İtalya'dayım ama genelde İtalyanca-İngilizce dil çiftlerinde olan çevirilerde İtalyan olmadığım için pek güven vermiyorum bu da işimi zorlaştırıyor. Ama çeviriyi ek iş olarak yaptığım için çok da sorun olmuyor. Umarım faydalı olabilmişimdir, daha fazla sorunuz varsa mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.
Serkan Köse
Eylül 05 - 09:17

inploid şirketi kapatıldı mı?

Şirket, kurumsal yazılım geliştirme evi olarak faaliyetine devam etmektedir.
Hilal
Ağustos 31 - 03:28

İyi bir Kalite Yöneticisi nasıl olmalıdır?

Bütünsel bir zekaya sahip olmalı. Lider ruhlu ve çözüm odaklı olmalıdır. İşinin en küçük ayrıntısına bile hakim olmalı. Diğer birimlerle iş bazında sıkı ve sağlıklı bir iletişime sahip olmalı. Süreçlerdeki standartlara önem vermeli, pratik olmalı, kriz yönetiminde soğuk kanlı ve güçlü olmalıdır. Her birimden her seviyeden insandan bir şeyler öğrenebileceğinin bilincinde olmalıdır. Asla taviz vermemelidir.
Hilal
Ağustos 31 - 03:22

Okullarda zorunlu Osmanlıca dersinin getirilecek olmasının maksadı neler olabilir?

Osmanlıca'nın Türkçe olduğu, sadece yazı dilinin Arap alfabesiyle yazıldığını bilmeyenlerin desteklediği , bunu bilen ama Osmanlı'yı kendine reklam malzemesi yapmak isteyenlerin gündeme getirdikleri bir durum. Osmanlı Türkçesi öğrenmek ister miyim ? Hem de çok. Fakat bunu siyasi malzeme yapan ve Battal Gazicilik oynayan tiplerin zorlamasıyla değil, bu konuda akademik bilgisi ve çalışmaları olan kişiler aracılığıyla öğrenmek isterdim. Ne yazık ki Osmanlıca dersi projesini samimi bulmamakla birlikte tarihimizi sadece Osmanlı'dan ibaret sayan ve Arap fanatizmi olan bir grup insanın şovu olarak görmekteyim
Hilal
Ağustos 31 - 03:15

Türkiye'ye şeriat gelir mi?

Şeriat nedir ? Sorusunu doğru düzgün cevaplayamayan ülkemiz insanı bu konuyu yıllardır tartışıyor. Yorumluyor... Erbakan zamanında ha geldi geliyor, şu zamanda aman kapıda şeriat İran gibi olacağız denildi .(Hoş İran şeriatle yönetilmiyor gerçi ama kelime anlamını bilmeyenlere göre; ki bu yarı cahiller %70'in üzerindedir, şeriat= İran mantalitesi vardır.) Velhasıl bu ülkeye ne İran tipi (?) şeriat ne İslam'da bahsedilen şeriat gelmez. Ülkemizdeki laik hukuk devleti anlayışı devam eder. Sadece biz bu sorularla , tartışmalarla kendi içimizde kavga ederken adamlar buldukları gezegende suni atmosfer oluşturma çalışmaları yaparlar, gelişirler , üretirler... Takvimler 2117'yi gösterir , biz hala tartışırız. . . .
Ece Naz Sonat
Ağustos 28 - 18:06

Alkol içeren farklı tarifleriniz nelerdir (votkalı jöle veya jelibon gibi)?

Vodkalı dondurma. Tarifi ise çok basit, istediğiniz aromada bir kutu dondurma, hindistan cevizi rendesi ve vodkayı blenderdan geçiriyorsunuz. Bir kutu dondurmaya yaklaşık 100 ml vodka katabilirsiniz, Tabi miktar size kalmış. :) Bundan sonra karışımı buzlukta en az 1 gece bekletiyoruz.
Farklı bir tarif değil kabul ama viskili tiramisu da efsaneler arasında.
Ece Naz Sonat
Ağustos 28 - 17:59

Geçmişle geleceğin farkı nedir? Aynı şeyler midir?

Aslında ikisi de aynıdır, çünkü şu an ikisi de yoktur ama geleceği değiştirme ihtimalimiz vardır.
Ece Naz Sonat
Ağustos 28 - 17:54

İçerik açısından kaliteli bir sohbetiniz olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

Kalite konusunda bir şey diyemem ama çok fazla çeviri ile uğraştığım için içerik açısından çok çeşitli sohbetlere girdiğim söylenebilir çünkü ister istemez değişik konularla ilgili bilgi ediniyorum. Tabi bu karşımdaki kişiyle etkileşimimize de bağlı. Çevrenizdekilerle olan muhabbetinizi sıradan olarak görüyorsanız muhtemelen size benzer insanlarla takılıyorsunuz demektir ki bu durumda sohbet sıkıcılaşabilir. Farklı insanlarla tanışmak bu yüzden önemlidir. Ama önemli olan sadece tanışmak veya boş muhabbet yapmak olmamalı. Karşınızdaki kişiyle sohbet ederken ondan öğrenebileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın ve soru sormaktan çekinmeyin ki muhabbet daha akıcı bir hale gelsin.
Ece Naz Sonat
Ağustos 28 - 17:33

Yalnızlık hissini nasıl yok ederiz?

Yalnızlık hissinin bu kadar kötü hissettirmesine ve yok edilmesine gerek yok. Neden herkes bu kadar şikayet ediyor yalnızlıktan bazen anlayamıyorum. Yalnızlığı sevmeye ve ona alışmayı deneyebilirsiniz. Ben geçmişte yalnızlık fobisi olan biri olarak şuan çoğu şeyi yalnız yapmaktan daha çok keyif alıyorum. Tek başına bir yere gidip içmek, yemek yemek, seyahat etmek de çok güzel olabiliyor. Hatta öyle bir noktaya geliyorsunuz ki artık etrafınızda insan görmek istemiyorsunuz. Ben dengeyi bir türlü sağlayamadım ama belki siz yapabilirsiniz :) Yalnızlık varsa zaten yok edilemez. . .
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın