Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ece Naz Sonat,

Dil Bilimci

full of questions&always learning

Ocak 2018

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

MEB'nın okullarda bir ders saatini 40 dakikanın altına düşürme çalışması sizce doğru mudur?

Bence 40 dakika ders için ideal bir süre. Zaten 40 dakikanın 15 veya en fazla 20 dakikası amaçlanan verimlilikte geçer. Ders başlangıcında öğrencilerin toparlanması, kendilerine gelmeleri, hemen derse başlanamayacağı için ufak bir sohbet derken 10 dakikayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Son dakikalarda da öğrencilerde kopuş olduğundan ders saatleri 40 dakikadan az olursa yeterli olmayabilir.
Eylül 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünün önü açık mıdır? Hangi üniversitede okunmalıdır?

Bölümün önünün açıklığı sizin okuldan sonra ne yapmak istediğinize bağlı. Çeviri yapmaktan hoşlanıyorsanız sizin için uygun bölüm budur fakat Türkiye'de bu işi yapmak biraz zor çünkü çok küçük fiyatlara çeviri yapan öğrenciler/meslekle alakasız insanlar var. Freelance veya ek iş olarak yapmak kolay ama sadece çeviriyle geçinmek biraz zor oluyor, tabi bu size bağlı yine. Yurt dışı hayalleriniz varsa da unutmayın ki herhangi bir ülkeye gittiğinizde yapacağınız çeviri o ülkenin dilinden olacak yani bu dili çok iyi biliyor olmanız gerekecek. Ben İtalya'dayım ama genelde İtalyanca-İngilizce dil çiftlerinde olan çevirilerde İtalyan olmadığım için pek güven vermiyorum bu da işimi zorlaştırıyor. Ama çeviriyi ek iş olarak yaptığım için çok da sorun olmuyor. Umarım faydalı olabilmişimdir, daha fazla sorunuz varsa mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.
Ağustos 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Alkol içeren farklı tarifleriniz nelerdir (votkalı jöle veya jelibon gibi)?

Vodkalı dondurma. Tarifi ise çok basit, istediğiniz aromada bir kutu dondurma, hindistan cevizi rendesi ve vodkayı blenderdan geçiriyorsunuz. Bir kutu dondurmaya yaklaşık 100 ml vodka katabilirsiniz, Tabi miktar size kalmış. :) Bundan sonra karışımı buzlukta en az 1 gece bekletiyoruz.
Farklı bir tarif değil kabul ama viskili tiramisu da efsaneler arasında.
Ağustos 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Geçmişle geleceğin farkı nedir? Aynı şeyler midir?

Aslında ikisi de aynıdır, çünkü şu an ikisi de yoktur ama geleceği değiştirme ihtimalimiz vardır.
Ağustos 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

İçerik açısından kaliteli bir sohbetiniz olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

Kalite konusunda bir şey diyemem ama çok fazla çeviri ile uğraştığım için içerik açısından çok çeşitli sohbetlere girdiğim söylenebilir çünkü ister istemez değişik konularla ilgili bilgi ediniyorum. Tabi bu karşımdaki kişiyle etkileşimimize de bağlı. Çevrenizdekilerle olan muhabbetinizi sıradan olarak görüyorsanız muhtemelen size benzer insanlarla takılıyorsunuz demektir ki bu durumda sohbet sıkıcılaşabilir. Farklı insanlarla tanışmak bu yüzden önemlidir. Ama önemli olan sadece tanışmak veya boş muhabbet yapmak olmamalı. Karşınızdaki kişiyle sohbet ederken ondan öğrenebileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın ve soru sormaktan çekinmeyin ki muhabbet daha akıcı bir hale gelsin.
Ağustos 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Yalnızlık hissini nasıl yok ederiz?

Yalnızlık hissinin bu kadar kötü hissettirmesine ve yok edilmesine gerek yok. Neden herkes bu kadar şikayet ediyor yalnızlıktan bazen anlayamıyorum. Yalnızlığı sevmeye ve ona alışmayı deneyebilirsiniz. Ben geçmişte yalnızlık fobisi olan biri olarak şuan çoğu şeyi yalnız yapmaktan daha çok keyif alıyorum. Tek başına bir yere gidip içmek, yemek yemek, seyahat etmek de çok güzel olabiliyor. Hatta öyle bir noktaya geliyorsunuz ki artık etrafınızda insan görmek istemiyorsunuz. Ben dengeyi bir türlü sağlayamadım ama belki siz yapabilirsiniz :) Yalnızlık varsa zaten yok edilemez. . .
Ağustos 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Çok üzgünken insan kendini bırakmaması için neler yapabilir?

Bu sorunun cevabı herkes için değişiklik gösterebilir bu yüzden herkes kendi tecrübesine göre yanıtlar vermiş.
Ben dibe vurduğum zamanlarda yalnız kalmayı ve evden çıkmamayı tercih ediyorum. Sanırım toparlanmaya ihtiyacım olduğunu anlamam için acıyı dibine kadar hissetmem gerekiyor. Bu noktaya ulaşmam çok da zaman almıyor. Sonrasında yoğun fiziksel aktivite ve dışarıda olmak çok iyi geliyor.
Üzgün olmak mutlu olmak kadar normal bir durumdur ve acıya direnmemeni tavsiye ederim. Güzel bir arkadaş çevresi ve müzik de süreci hızlandıracaktır.
Mayıs 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Üniversite bitirdim. Hayalim yok, hedefim yok, hayata dair planlarım yok, hayat nereye sürüklerse oraya gidiyorum. Motivasyon cümleleri haricinde bu durumdan nasıl kurtulurum?

Motivasyon cümlelerini anlık gaza getirseler de pek bir işe yaramadıkları için kullanmayı sevmem o yüzden kullanmayacağım :)
BBence bahsettiğin durum tamamen kendini veya ne yapmak istediğini bulmakla alakalı. Bazı insanlar çok istekli ve hırslıdır, bir amaç için çabalarlar ama bazıları amaçsızdır. Ben de hayat nereye sürüklerse oraya gittim uzun süre ama 25 yaşından sonra çok değiştim ve kendimle ilgili çok acayip şeyler keşfettim. Mutlu ve huzurluysan sorun yok ama buraya yazdığına göre bu durum seni rahatsız etmiş olmalı. Herkes hayatta ne istediğini farklı zamanlarda fark ediyor. Sen de deneme yanılma yoluyla seni heyecanlandıran şeyleri fark edebilirsin, mutlaka bir şeyler olmalı. Belki de sadece depresif bir dönemindesindir ve bu durum geçicidir. Her iki şekilde de umarım hayatını anlamlandıracak şeyleri bulabilirsin.
Mayıs 2017

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Hazırlık okumama ve İngilizce kurslarına gitmeme rağmen blog, makale, dergi, mesleki kitap vb. kaynakları İngilizce olarak okumakta zorlanıyorum. Nasıl ilerleyebilirim?

Maalesef okullarda veya kurslarda alınan dil eğitimleri, kişinin kendi çabası olmadığı sürece gerçek hayatta pek işe yaramıyor. Mesleki veya ilgilendiğiniz konularla ilgili yabancı kaynakları anlayabilmeniz için bu alanlardaki terminolojiye hakim olmanız gerekir. Önerim ise, öncelikle bilgi sahibi olduğunuz konularla ilgili okumalar yapmanız. Örneğin doktorsanız, tıbbi makaleleri okurken anlamanız daha kolay olur. Dil becerilerini doğal olarak edinme sırası dinleme, konuşma, okuma ve yazmadır. Ama biz bunu tersten öğretmeye çalıştığımız için bu gibi zorluklarla karşılaşabiliyoruz. Yani okuduğunuzu iyi anlamak için diğer dil becerilerini de arka plana atmamanız gerekir. İlgilendiğiniz konularla ilgili youtube videolarını izlemek de faydalı olur. Özellikle teknik konularda tutorial videolarını izlemeyi çok faydalı buluyorum. Bunu yaparken hem dinleme becerileriniz gelişir hem de o konuyla ilgili terminolojiyi yakalayabilirsiniz. Daha sonra makale okurken rahat edersiniz.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Ben 11.sınıf öğrencisiyim. Üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum. Bu bölümü bitirdikten sonra akademisyen veya formasyon alıp öğretmen olabilir miyim? Bu bölümün iş imkanları nasıldır?

Her iki sorunun da cevabı evet. Zaten çevremde gördüğüm kadarıyla bu bölümden mezun olanların yaptığı bu. %90 formasyon alıp öğretmenlik yapar. Amacınız öğretmenlik yapmaksa ama İngiliz edebiyatıyla ilgiliyseniz İngiliz Dili ve Edebiyatı okumanız daha mantıklı. Çünkü eğitim fakültesindeki İngiliz edebiyatı dersleri çok kısıtlıydı, yaklaşık 4-5 ders vardı toplamda.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Okuduklarımı aklımda tutamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Sadece okuyup geçme, okudukların üzerine düşün, kendi deneyimlerinle okudukların arasında bir bağ kur. Okuduğun her şeyi ezberlemen gerekmiyor zaten. Önemli noktalara, işine yarayacağını düşündüğün şeylere daha çok odaklan. Kullanmadığın, paylaşmadığın bilgi aklında zaten kalmayacaktır.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Karşıdakini anlayabilecek ve konuşabilek seviyede dil öğrenmek için ne kadar zaman gerekir?

Dil öğrenirken bu tarz hesaplamalar yapmanızı önermem. Bu soruyu bana da çok kişi soruyor ve ben onlara acele etmemelerini söylüyorum. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi bu zaman bir çok şeye bağlı ama bırakın bu süreç doğal bir şekilde devam etsin. Dili anlamaya, yaşamaya çalışın. Onu sadece CV'nize eklenecek bir bilgi olarak görmeyin, ondan faydalanın.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

OBir zamanlar çok özen gösterdiğim bir kütüphanem vardı. Eve gelen gidenin gözü takılırsa kitaplarla ilgili konuşmalar olur, güzel sohbetler dönerdi. Paylaşmayı sevmezdim, istemeye istemeye ödünç verirdim. Giden kitaplar %95 oranında dönmedi, ben de çok sık taşındığım için bazı kitaplar bazı yerlerde kaldı. Şuan kitap biriktirme gibi bir takıntım yok. İçime kapandığım dönemlerde çok fazla okuduğum için kütüphaneden ödünç almak daha çok işime geliyor. Kitaplara geri dönüp bakmak güzel tabi ki, okuduğun bütün kitapları biriktirmek gereksiz diyemem ama not alarak kitap okuma alışkanlığı kazanıldığında aldığınız notlara dönmek de tatmin edici olabiliyor. Kitaplar tozlu raflarda duracaksa, başkalarına ödünç bile verilmeyecekse bence çok anlamı yok. Zaten kitaplarımı paylaşmayı Gezi zamanında öğrenmiştim. Çanta çanta kitap götürüp, çanta çanta kitap almıştım o kütüphaneden. O zamanlardan beri de ne okuduğuma bakıyorum daha çok, kütüphanemde kaç tane kitap olduğuna değil.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Eğitim hayatınızda karşılaştığınız sorunlar, problemler nelerdir?

Kendi çalışma düzenim ve isteklerime öğretmenlerin saygı göstermeyişi, grup çalışmalarına dahil olmaya zorlanmak ve bunun başarısızlığı getirmesi. Başarısız olduğum için de öğretmenlerin beni kendi halime bırakması. Ve bütün bunlar yüzünden her gün okula nefret ederek gitmek.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Yurt dışına gitmeden İngilizce öğrenebilir miyiz? İngilizce çevirmenlik okuyorum, nişanlıyım ve yurt dışına çıkma imkanım yok. Bölümümdeki müdür ve yardımcısı, ikisi de yurt dışına gitmeden İngilizceyi öğrenmişler. Bu kişiye bağlı mıdır?

Tabi ki İngilizce veya başka bir dili yurt dışına çıkmadan da öğrenebilir, iyi bir çevirmen olabilirsiniz. Ancak bu dille ilgili iş yapan insanlar bunun hakkını vermeliler. Özellikle konuşma gibi etkileşim gerektiren beceriler kolay kolay o dilin konuşulmadığı bir ülkede tam anlamıyla kazanılmaz. Anadili İngilizce olan insanların yaşadığı bir yerde sürekli iletişim halinde olmak, bu dili olabildiğince doğal ve anadile yakın şekilde konuşabilmeyi sağlar. Türkiye'de biraz daha çaba sarf edip konuşma becerilerinizi geliştirmeye bakın bence yurt dışına çıkma imkanınız yoksa. Zaten bu bölümde okuduğunuza göre belli bir birikiminiz var demektir. Daha zayıf noktalarınıza odaklanıp bunları geliştirmeye bakın.
Yurt dışında yaşamak her zaman bir avantajdır ama şart da değildir. Ben İspanyolca ve İtalyanca dillerini yurt dışındayken bir kere bile oturup çalışmadan öğrendim. Türkiye'de olsam bu daha çok zaman alırdı ve bu kadar akıcı konuşamazdım. Ama yine öğrenir miydim, öğrenirdim. :)
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Zekanı başka insanlarınkiyle kıyaslamayı bırakmakla başlayabilirsin. Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi başarı yalnızca zekaya da bağlı değildir; şans ve tekrar faktörlerini de göz önünde bulundurmalısın. Büyük hayaller kurmak güzeldir. Neler hedeflediğini bilmiyorum ama kararlı olmak, asla vazgeçmemek gerekiyor. Bir şeyi ne kadar çok yaparsan o kadar iyi yaparsın. Kendini kimseden daha az yeterli görme ve her ne yapmak istiyorsan bunun için çalış. En basitinden şu sitede takılıyor olman bile diğer gençlerden farkını ortaya koyuyor. Kendini hafife alma.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Öğrenme güçlüğü olan çocuklarla nasıl çalışmalar yapılabilir?

Ben de çoğu disleksi üzerine de olsa bazı tecrübelerime dayanarak bu konuda bir şeyler söylemek istiyorum. Öncelikle öğrenme güçlüğü olan bireyler öğrenemez gibi bir düşünceden kurtulmak gerekiyor. Ben özel eğitim alanında da kendi alanımda da çalıştım ve öğretmen olarak bu çocukların yapamayacaklarından çok yapabileceklerine odaklanmamız gerekiyor. Bu onların öz güvenini arttırdığı gibi yapamayacağını düşünüp sıkılmasına engel oluyor. Ben kendi dersimde herkesin ama herkesin mutlaka bir şeyler öğrenmesine dikkat ediyorum. Bu tabi ki karmaşık gramer kuralları olmak zorunda değil. Ne olursa öğrensin ama eve boş dönmesin. Bizim en sık karşılaştığımız öğrenme güçlüğü disleksi oluyor. Maalesef bu öğrenciler çabuk bunalıp dersten koptuğundan, sınıfta gerizekalı damgası yiyor fakat bu durumun zekayla hiç bir alakası yok. Disleksi olan öğrencilerde özellikle writing ve reading aktiviteleri yapmak çok zor oluyor. Fakat speaking aktivitelerinde oldukça başarılı oluyorlar. Biz onların güçlü tarafına daha çok ağır vermeliyiz, hatta mümkünse değerlendirme ona göre yapılabilir. Disleksi durumunda yapılacak ve yapılmaması gereken şeyleri kendime göre listeledim, umarım faydası olur.
  • Kullandığımız bütün yazılı materyaller büyük fontlarda olmalı. (Tahtaya yazılanlar da büyük yazılmalı.)
  • Çocuğun yaptıkları sürekli övülmeli, özellikle arkadaşları arasında.
  • Kesinlikle sınıf içinde çocuğa sesli reading aktivitesi yaptırılmamalı.
  • Çocuk ön taraflara oturtulmalı.
  • Üniteler 1-2-3 diye gider ama sürekli geriye dönülmeli ve tekrar yapılmalı. (Bu öğrenme güçlüğü olmayanlar için de geçerli tabi.)
  • Çocuğa hafıza geliştirme teknikleri öğretilmeli.
  • Çocuk hangi öğrenme tarzına yatkınsa ona göre grup, çift veya tek olarak çalışması sağlanmalı.
  • Diğer öğrenciler de disleksi hakkında bilgilendirilmeli ama bunu dalga konusu yapmayacakları bir şekilde.
  • Çocuk sürekli gaza getirilmeli, özgüven problemi mutlaka aşılmalı. Bu aşamada disleksisi olan başarılı insanlardan bahsedilebilir. Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Galileo Galilei, Steve Jobs, ben : P (Bu insanlardan sınıfın ortasında herkesin duyabileceği şekilde bahsedin ki çocuk övülmüş olsun.)

Not: Bende disleksi yok ama sınıfta var diye yalan söylüyorum bazen. Kendimce işe yarar bulduğum beyaz bir yalan öğrenciyi yabancı dilde başarılı olabileceğine inandırmak adına.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Daha çok konuşmaya yönelik ve kelime ezberleme açısından İngilizce kısa videolar izleyebileceğim site önerileriniz nelerdir?

Kelime ezberlemeye kasmak veya İngilizce eğitim videoları izlemek yerine ilgili olduğunuz alanlar hakkında kısa videolar izlemenizi önerebilirim. Hem daha az sıkılırsınız hem de ilgilendiğiniz konularda yabancı bir dili anlamanız çok daha kolay olur. Konuşma becerileri ise ancak konuşarak geliştirilir, seviyenizi bilmediğim için genel konuşuyorum şuan.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

İngiliz aksanında "o" harfi nasıl telaffuz ediliyor? Mesela "so, ghost, hotel" derken o kısımları "ö"ye yakın çıkıyor ama tam ö de değil. Kendim çalışıyorum ama beceremedim bir türlü. Bunun yöntemi nedir?

Bu ve bu gibi telaffuz sorunlarını çözmek için fonetik alfabesini öğrenmek çok faydalı olacaktır. Mükemmel İngilizce bilip de hala "the" telaffuzunu doğru yapamayan bir çok insan tanıyorum. Bu da bizim dilimizde olmayan seslerin İngilizce'de olmasından kaynaklanıyor.
Önerim, şu gibi videolardan faydalanarak fonetik sembollerini öğrenmek ve bol bol dinleme yapmak çünkü dili gözlerden ziyade kulaklar öğrenir.

Nisan 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

inploid'de yanıt vermeden önce yararlı olup olmayacağınızdan kaygılanıyor musunuz? Herkes her şeye cevap vermeli midir?

Öncelikle bana yönlendirilmiş soruları yanıtlamaya çalışıyorum her seferinde. Bunun haricinde tam bilgim olmayan soruları bildiğini tahmin ettiğim arkadaşlarıma yönlendiriyorum. Bazen de yazıyorum yazıyorum sonra siliyorum insanların kafasını karıştırmamak için.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler