Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ece Naz Sonat,

Dil Bilimci

full of questions&always learning

Temmuz 2016

Ece Naz Sonat

Derimden sızıntı şeklinde kanama oluyor. Sebebi ne olabilir?

Kilcal damarlardan kaynakli olabilir sanirim.
 • 3 Yanıt
Temmuz 2015

Ece Naz Sonat

Arjantin'deki "dolar blue" olayı tam olarak nedir?

Arjantin pesosunun karaborsada amerikan doları karşısındaki resmi olmayan kuruna verilen isimdir Mavi Dolar.
Arjantin hükumeti aldığı başarısız kararlardan dolayı ekonomisi bu yıl başında sarsılır.
Hala devam etmekte olan bu ekonomik krizle birlikte ülkede Amerikan Dolar kıtlığı başlar.
Resmi alım-satım yapan kurumlar bu dolar kıtlığına denk düşen doların piyasa değerinin çok çok altında alım-satım yaptığından ülkede gayri-resmi olan karaborsa oluşmuş ve adına da mavi dolar karaborsası denmiştir.
Daha iyi bir anlatımla, şuanda;
Resmi kurumlarda 1$'a 9.2 Arjantin Pesosu değer biçilirken
Karaborsada1$'a 14.9 Arjantin Pesosu değer biçilmekte.

Karaborsadaki Mavi Doların değeri aşağıdaki adreslerden güncel olarak takip edilebiliyor.
twitter.com/DolarBlue
dolarblue.net

Şu durumda canlı canlı dolar ve euro ile Arjantine giriş yapmak ve ülke içerisinde bu paraları karaborsada Peso'ya çevirmek tatilinize en az %30 ekonomik değer katacaktır!!
İyi tatiller.
 • 1 Yanıt
Ocak 2015

Ece Naz Sonat

Dövme tasarımlarımı satabileceğim uluslararası ve güvenilir platformlar hangileridir?

Şöyle bir site var, kullanan bir arkadaşım da var. Ancak ne derece etkilidir orası net değil.
tattooking.net
 • 1 Yanıt
Aralık 2014

Ece Naz Sonat

Duvar küflerini yok etmenin bir yolu var mıdır? Varsa nelerdir?

Banyo mutfak gibi su tesisatının geçtiği noktaysa küf yapan yer mutlaka sorunun temeline inilmeli ve tesisatın su kaçıran kısmına ulaşana dek kırılmalı, parça değiştirilmeli.
Yok küf yapan bölge tesisattan uzak bir bölgeyse, küf yoğunluğunun başladığı noktanın dış cephesinden veya o noktaya yol yapmış bir çatlaktan sızıntı var demektir.
Bu durumda dış cephe incelenmeli, bulunan çatlak derz dolgu veya çimentoyla kapatılmalıdır.
***
Bu işlemlerden sonra küf yapan bölge kazınarak havalandırmaya bırakılmalı (koku gidip bölge kuruyunca) sonrasında ince bir saten alçı çekilerek kuruması beklenip, boyanmalı.

Geçmiş olsun.
 • 1 Yanıt
Aralık 2014

Ece Naz Sonat

Likert ölçeği hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Dereceler aynı tarafa bakmalı diyebilirim en kısa özetle.
1 en kötü 5-7 en iyi olacak şekilde düzenlendiyse eğer; tüm sorulardaki cevaplar da buna göre olmalıdır ki toplanabilirlik varsayımı sağlanmış olsun.
Bir soruda 1 en olumlu cevap iken diğer soruda diğer köşe cevap en iyi hale gelmemelidir.
Anketlerde olumsuzu olumlu gösteren cevaplar yanıltmalara sebep olabileceğinden çok karmaşık olmadan sorular tek anlama çıkacak şekilde tasarlanmalıdır.
Bir de TEK sayılı likertler daha uygun olabilir. SPSS'e girerken verilerin özelliklerini ordinal olarak girmeyi unutmayın.(likert olanları)
 • 1 Yanıt
Aralık 2014

Ece Naz Sonat

En etkili calf egzersizleri nelerdir?

 • 0 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Hyperion ağacının lokasyonu neden gizleniyor?

Soruya cevap değil fakat merak edenleri için aşağıdaki linkten Sekoya ağaçlarına dair güzel bilgiler edinilebilir.

blog.meyvelitepe.org/2008/02/13/gkyzne-...
 • 2 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Bütün dünyada Öğretmenler Günü 5 Ekim'de kutlanırken,Türkiye'de neden 24 Kasım'da kutlanır?

Şaman Bayyurt (@chamacon) Abimizin açıklamasına ek olarak şunu söylemek de lazım;

Bütün dünya Öğretmenler gününü 5 Ekim'de kutlamıyor ki?
en.wikipedia.org/wiki/teachers%27_day
 • 5 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Hayvanlara nasıl ilk yardım yapılır?

Bazı hayvanlar için ilk yardımın önemi büyüktür. Günümüzde bakılan hayvanlardan köpeklerde pug cinsi türlerde mesela boğazında birşey kalması çok olur. Buruna peçete tutarak suni teneffüs yapılabilir. Kedilerde ve küçük ırk köpeklerde parmak masajı kalp için yapılabilir. Fakat bahsi gidin hayvanlar evlerde beslenen türler olduğu için ve evlere ambulans sisteminin henüz ülkemizde (hayvanlar için) gelişmemesinden dolayı direkt veteriner hekime götürmek daha da faydalı olacaktır.
 • 1 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Piaget, Bilişsel Gelişim Kuramı'nı yalnızca kendi çocuklarını gözlemleyerek nasıl ortaya çıkarmıştır?

.. Piaget, kendi çocukları doğduğu andan itibaren bütün hareketlerini yani bilişsel ve psiko_motor gelişimlerini en ince detayına kadar takip etmiş ve bu deneyimlerini bilimsel evrelere ayırmış ortaya çıkmasını sağlamıştır.
 • 4 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Biyolojik ve evlatlık çocuklar aynı ortamda büyütülebilir mi? Çocukların psikolojisi açısından nelere dikkat etmek gerekir?

Bunu içselleştirdiyseniz olabilir. Bence ikisi de eşit sevilebilir, aynı imkanlar sunulabilir, rutin hayatta problem yok ama esas mesele iki çocuğun çıkarları çatıştığında ne yapılacağıdır. Demokratik karar verebilecek misiniz, evlatlık olan diğerini ağlatsa, dövse mesela ne hissedersiniz ve akabinde ne yaparsınız ? Bu soruya vereceğiniz cevap olacakları öngörmenize yardımcı olur.
Bu arada ikisinin de size ihtiyacı olduğuna göre en doğrusu zaten aynı ortamda buyütmektir, aksi halde ayırdığınız çocuga cok buyuk haksızlık olur. Soruya bakınca eğer ortada gerçek bir örnek var ise; sanki bir evlatlık mevcut ama üzerine bir de biyolojik olarak bir çocuk sahibi olunmuş gibi geldi. Şayet böyle bişey varsa, mesela nasılsa artık cocugum oldu, diğerini yuvaya geri verebilirim gibi birşey düşünülmediğini umuyorum.
 • 4 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Sınıfta kullanılabilecek uygulamalar nelerdir?

Eğer sınıfta akıllı tahta + internet bağlantısı varsa; aşağıdaki siteler kullanılabilir(aynı zamanda yazdırılıp kullanılabilecek materyaller de mevcut.) Benim öğrencilerim deli oluyorlar oyuna. :Ayrıca tabletlerde kullanılabilecek -android olduğundan çoğu- Google Market uygulamaları da var. Ama akıllı tahtaya bağlanamıyor, projeksiyona yansıtılamıyorsa tablet kullanılarak, bilgisayara BlueStacks uygulaması indirilip -tablet emülatörü- kullanılabilir.
 • 9 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Kısa ve net: Hayır.
 • 46 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Hiç ailenizden nefret ettiğinizi hissettiniz mi?

..babamın, 3 yaşımda beni bırakıp gitmesine kızdım!.. Parçalanmış bir ailenin çocuğu olmama sebep bir/çok sebebe kızıyorum.
..yani, babanıza duyduğunuz kızgınlık hayatınızın ileri dönemlerinde belli bir olgunluğa eriştiğiniz vakit yerini acıma duygusuna bırakıyor.
..Aile bireylerine karşı duyduğunuz nefret unutuluyor sadece içten/içe acı hissettiğinizle kalıyorsunuz!
 • 6 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

'Beğenme' tuşunu kullandığınızda kimliğinizin bilinmesini mi gizlenmesini mi istersiniz?

Ben beğenmediğim yanıtlar için kimliğimin gizlenmesini gerekli görmüyorum. Aksine, tuşa basarken iki kez düşünmeme sebep olacağı için faydalı olacağını düşünüyorum. Benim için puan düşürmekten daha etkili bir caydırıcı faktör olur.

Sorunun diğer kısmı: Verdiğim yanıtı kimin beğenmediğini öğrenmek açısından bir hırs içerisinde değilim. İsterlerse gizli olsun. Herkes büyük bir keyifle benim yanıtlarımı 'beğenme'yebilir. Ama -çok eksikliğini hissetmesem de- neden beğenmediğini sorabilmem açısından kimliğini görmem faydalı olabilir.

Site yönetimi bu başlığı ciddiye alır mı bilmiyorum ama benim önerim: 'beğenme' tuşunu kullanırken de sorularda olduğu gibi gizli ya da açık seçeneği olsun. Puan düşürme uygulaması da olmasın. O ne öyle..
 • 10 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Tırnak uzamaması ne gibi hastalıkların belirtisi olabilir?

Tırnak yeme alışkanlığı olanların tırnakları, sökülen ve düşen tırnaklar ve hamilelerde tırnaklar daha hızlı uzar. Tırnak uzamasının yavaşlamasının en sık görülen sebebi bazı vitaminlerin eksikliğidir (özellikle B7 vitamini madde ismi biotinde kullanılmaktadır) vitamin eksikliği dışında yorgunlukta, aşırı zayıflıkta, beslenme bozukluklarında , kronik hastalıklarda, ilaç zehirlenmelerinde ve çok ileri yaşlarda tırnakların uzama hızı yavaşlar. Tırnak uzaması sorununda tedavi; Kronik hastalık, beslenme bozukluğu, aşırı yorgunluk gibi sorunlar tesbit ediliyorsa ortadan kaldırılmalı, net bir sebep yoksa tırnak ve saç uzama hızını artıran biotin (B7 vitamini – H vitamini) alınmalıdır. Biotin sorunun büyüklüğüne göre günde 1 mg veya 2 mg alınmalıdır. Bu dozlarda sadece tırnak uzama hızında artış olmaz aynı zamanda saç uzama hızıda artar ve ayrıca tırnakta yumuşama, kırılma gibi sorunlarda düzelir kalitesi artar.
NOT: Cevaplamış olduğum sorular tamamen bilgilendirme amaçlıdır.Söz konusu durumlarda doktorunuza başvurunuz.
 • 2 Yanıt
Kasım 2014

Ece Naz Sonat

Göz kaslarını geliştirme egzersizleri nelerdir ve ne işe yararlar?

Atatürk'ün okuduğu kitaplar üst üste koyulunca bir buçuk gökdelen boyuna eriştiği rivayet edilir. Onca savaşın arasında 3997 kitap okuduğu yazar. Bunu da hızlı kitap okuma tekniğini kullanarak başarmıştır. Hızlı okuma tekniği ise bir paragrafın ortasına bakıp paragrafı anlamak anlamına gelir. Buda ancak göz kaslarını geliştirmekle mümkündür. Göz kaslarını geliştiren görsel bir program vardı. İlkokul arkadaşımla o programı parayla almıştık. O çalışmıştı ben çalışmamıştım. O artık paragrafa bakınca paragrafı anlayabiliyordu. Programı bulursam paylaşırım.
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster