Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2014

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

Video indirme programı önerir misiniz?

Bende uzun süre idm kullandım ama downloadhelper'a alışınca çok daha kullanışlı geldi bana. Benim tercihim downloadhelper
Nisan 2014

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

Ocak 2014

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

Bir insanın dış görünüşünde en çok neye önem verirsiniz?

Gülümsemesine, her karşılaştığı kişiye gülümsüyorsa ondan hoşu yoktur benim gözümde
Ocak 2014

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

D&R internet mağazası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bayram gibi zamanlarda hiç uğramayın inanılmaz kötü müşteri ilişkileri ve sipariş yönetimi var geçen bayramda kitapları 20 gün beklemiştim. Normal günlerde oldukça kullanışlı 25tl üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo olması güzel bir uygulama olmuş, 2 kitap alıyorum kargo bedavaya geliyor, kitapların bitmesine yakın tekrar 2 kitap sipariş ediyorum böyle gidiyor... Kitap fiyatları da makuldur.
Ocak 2014

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

En karlı yazılım sektörü hangisi? Oyun, web, masaüstü...vs Neden?

Mobil uygulama alanı çok çok boş, uzun süredir bu alanla ilgileniyorum ve inanılmaz olduğunu söylemeliyim.
Ocak 2014

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

C# Asp.Net te yoğunlaşıp bu dillerle iş yapmayı istiyorum ancak geliştirme ortamları çok pahalı geldi. SQL Server Microsoft Visual'a verecek param yok ne yapmalıyım?

Tanıdığın bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşın varsa onlardan yardım isteyebilirsin. Microsoft, Microsoft Student Partnerları aracılığıyla ünilerde, öğrencilerin bütün Microsoft ürünlerini kullanabilmeleri için hesaplar dağıtır. Onların hesaplarıyla istediğin MS ürününü indirip ücretsiz olarak aktifleştirebilirsin. Ben geçen sene mezun olduğum için hesabımı şu an kullanamıyorum, kullanabilseydim mutlaka yardımcı olurdum.
Ekim 2013

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

Üniversitelerde verilen eğitim, iş dünyasında ne kadar geçerli?

Okunacak dal bir mühendislik dalı ise kesinlikle üniversite eğitimi şarttır. 4 senede öğrendiğim bilgilerin yüzde seksenini çalışmaya ilk başladığım 60 gün içinde çeşitli şekillerde kullandım. Mühendislerin işi sorun çözmek, sorun çözmek için de farklı noktalardan bakmak önemlidir. Herkesin hastalıkla ilgili bilgisi vardır ve hastalandıkça tecrübeleri artar. Fakat bu durum hastaları doktor yapmaz. Doktor neyin ne olduğu bilinciyle hareket eder, hasta tecrübelerinin verdiği kestirimlerle... Mühendislikte de tam anlamıyla bu geçerlidir. Üniversitede eğitimini almamış, mühendislik işi yapan birinin yaptığı iş, hastalandığımda annemin verdiği ilaçla iyileşmeme benzer. Dışarıdan bakıldığında sonuç doğrudur, iyileşmişimdir, fakat içeride herhangi bir yanlışlık olup olmadığı belli değildir. . .
Ekim 2013

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

Open Source, açık kaynak kodlu projeler geliştirerek gelir elde etme yöntemleri nelerdir?

Açık kaynak kodlu yazılımlarda büyük çoğunlukla danışmanlıktan gelir elde edilmektedir. Müşteriler rahatlıkla projenin içeriğine ulaşabilirler fakat bu içeriği kendilerine uygun şekle sokmak için güvendikleri danışmanlardan yardım almayı, kendi başlarına uğraşmaya tercih ederler. Geliştirmeyi kendi başlarına yapmaya kalktıklarında, işi kotaramayacaklarını görürler ve daha fazla maliyete (işin gecikme maliyeti, vs.) katlanarak danışmanlardan yardım isterler. Açık kaynaklı projelere danışmanlık verilmesi konusunda, açık kaynaklı projenin geliştiricisi olan kişi ya da kurumların verecekleri danışmanlık, başka kişilerden alınacak danışmanlık hizmetine göre çok daha değerli olmakta ve çok daha fazla güven vermektedir. Bu danışmanlık hizmetlerinden elde edilen tecrübeye göre, müşterilerin istedikleri geliştirmeleri analiz ederek, ücretli eklentiler oluşturmak ve bunların satışıyla da gelir elde etmek mümkündür.
Ekim 2013

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

Kaçıncı denemenizde iş sahibi oldunuz?

İlk denemede iş sahibi oldum, başvuru yaptıktan 10 gün sonra çalışmaya başladım, ilk işim 2 ay oldu başlayalı ve sevdiğim işi yapıyorum, bence en önemlisi bu
Ekim 2013

muhammet umut aksoy bir yanıt verdi.

Yazılım üzerine kendimi nasıl geliştirebilirim?

Algoritma üzerine yoğunlaş, günlük basit işlerin algoritmalarını çıkarmaya küçük küçük kodlamaya başla. başkalarının kodlarının daha performanslı olması üzerine kafa yor, her kodda neden böyle yazılmış diye düşün sonrasında kafayı yersin zaten