Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kağan Çalışkan, 

Makina Mühendisi

Daha iyisi her zaman olabilir, ama sorun değil :)

Nisan 2013

Kağan Çalışkan bu yanıtı beğendi:

Herkes için öğrenilse iyi olur dediğiniz bir bilgisayar programı var mı?

Genel bilgisayar kullanım mantığı öğretilse ne güzel olur. Bilgisayarın bir mantığı vardır, özellikle yazılımların %80'inde geçerli olan ortak bölümler vardır, ve çalışma şekli. Örneğin bir kopyalama - yapıştıma işinin klavye kısayolu. bunun gibi, bilmesi dahilinde bilgisayar kullanımının genel gelişimi için yararı oldukça gözükecektir. Bu bilgiyi photoshopta da kullanır, office uygulamalarında da. Bu sayede bilmediği bir şey bile gelse, mantık yürüterek sorunların üstesinden gelebilecek, en azından denemeler yapacaktır.

Eylül 2012

Kağan Çalışkan bir yanıt verdi.

Autocad 2013 ile gelen yenilikler nelerdir?

İlk bakışta önceki sürümlere göre programın açılışı için geçen süre uzamış gibi geldi. 2013'te yayınlarlar mı bilemem ama açılış hızlandırıcısı gibi bir özellik bekliyorum 2014'te.
Diğer farklarını pek incelemedim.
Eylül 2012

Kağan Çalışkan yeni bir  soru  sordu.

Haziran 2012

Kağan Çalışkan bir yanıt verdi.

Sizce hangi sanallaştırma sistemi daha verimli ve daha sağlıklı çalışmaktadır (Vmware, Oracle Virtual Box veya Microsoft Virtual PC)?

Bence Virtualbox. Hem de Oracle öncesinden. Gerçi diğerlerini denemedim, ancak Virtualbox kullanırken başka neler var, daha iyisi var mıdır diye pek de düşünmedim doğrusu.
Haziran 2012

Kağan Çalışkan bir yanıt verdi.

Autocad kullanırken karşılaştığınız problemler nelerdir?

Yeni eklenmiş olan Content Explorer özelliğini denemenizi tavsiye ederim. Aratmak istediğiniz bir nesneyi ya da metni dosyaları açmadan seçmiş olduğunuz klasörlerdeki dosyaların içinde arıyor (dosyalar açık değilse bile), listeliyor, sonucun üzerine tıkladığınızda da o çizimi açıp ekran görüntüsünü bulduğu yere yaklaştırıyor. Çok faydalı bir özellik. (Ağ üzerinde bulunan klasörleri desteklemiyor diye biliyorum, klasör ağda ise bilgisayarınıza kopyalamanız lazım önce ki endeksleyebilsin.)
Mayıs 2012

Kağan ÇalışkanSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Mayıs 2012

Kağan ÇalışkanHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mayıs 2012

Kağan Çalışkan bir yanıt verdi.

Yazılım patenti ile ilgili olarak bir özelliğin patenti alınabilir mi?

Bilgiler için çok teşekkürler Serkan,

Aslında merak ettiğim tam da aradaki bu 20 yıl. :)

CTRL+C örneğinden devam edecek olursam şöyle bir durumların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum: (Bu tip bir özelliğin patentinin alınabildiğini varsayarak)

Mesela ilk defa CTRL+C özelliğini kullanmış olayım ve patent almamış olayım:
1. Başka birileri bu özelliği beğendi ve sonradan patentini aldı. Bu durumda; kullanmış olduğum bu özellik yüzünden geliştirmiş olduğum yazılımda sonradan patent ihlali yapacak olmuş oluyorum.

CTRL+C özelliğini kullanmış olayım ancak patenti daha önceden alınmış olsun:
2. Böyle basit bir özelliğin patenti olamayacağını düşündüm diyelim ve özelliği kullandım.  Bu durumda yazılımda yine patent ihlali yapılmış olacak.

Eğer yazılımlarda kullanılan bu tip özelliklerin patentleri alınabiliyorsa, beğendiğimiz  ya da ilk defa kullandığımız bir özellik nedeni ile patent ihlali yapmış veya yapacak olabiliriz.

İçeriğini tam olarak bilmemekle beraber, büyük yazılım şirketlerinin birbirlerine açtıkları konu ile ilgili davaları duymuşuzdur. Dediğimiz şirketlerin patent ihlalleri ile ilgili araştırma yapan ekiplerinin ve dava açan avukatlık büroları ile anlaşmalarının olduğunu kesinlikle düşünmekteyim.

Eğer küçük bir takım olarak yazılım alanında çalışılıyorsa, ne böyle bir ekibiniz ne de anlaşmalı olduğunuz bir avukatlık büronuz vardır. Kaldı ki bu tip bir araştırma yapabilmek için kaynağınız da muhtemelen yoktur.

Herhangi bir yazılım özelliğine patent alınıp alınamıyor olması temel olarak yukarıdaki nedenlerle kafamı kurcalıyor.

Patent üzerine çalışan avukat arkadaşlar varsa belki onlar da bu merakımı giderebilirler veya yol gösterebilirler.
Mayıs 2012

Kağan Çalışkan yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2012

Kağan Çalışkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

AutoCAD LT Benzeri Program

AutoCAD LT AutoCAD'in kırpılmış versiyonu bildiğiniz gibi. Temelde 3.boyut ve makroların çıkartılmış hali.
Dassault Systems firmasının (Catia sahibidir aynı zamanda) Draftsight adında bir programı var, LT gibi makro ve 3B desteği olmayan bu yazılımı ücretsiz olarak sunuyorlar. Daha önceden alternatif olan başka programları da denemiş biri olarak ücretsiz muadilleri arasında en iyilerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Eğer makro desteği de almak istiyorsanız ücretli sürümü almanız gerekiyor. Ücretsizler arasında şimdiye gördüklerim arasında en iyisinin bu program. Aşağıdaki adresten denemenizi öneririm.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/
Mayıs 2012

Kağan Çalışkan yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla