Bilmek istediğin her şeye ulaş

Radyoadamı, 

Müzik Prodüktörü

Müzik Prodüktörü Radyoadamı inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Eylül 2014

Radyoadamı bir yanıt verdi.

Daha önce katıldığınız düğünlerde hoşunuza giden giriş ya da dans müzikleri nelerdir?

 • Melih Kibar ~ Yadigar istemişlerdi
 • Patron Mutlu son Istiyor 'da Tolga Çevik in söylediği şarkıyı kullandı bi arkadaşım.
 • Hayalet Film Müziği ~ Unchained Melody
 • Marc Antony Şarkılarından seçebilirsiniz.
Eylül 2014

Radyoadamı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Romantik Komedi Video Capture

Karışık Aile ~ Capture

Çocuğum yaşayan bir hayvanı sevmek istemez misin?

Eylül 2014

Radyoadamı  bu yazıyı beğendi:

Uygun Kulaklık Seçimi

Kulaklık almak isteyen birçok kişi mağazaya girip marka bilinirliğine göre veya orada denediği kulaklıkların sesini test ederek alır. Test ederek almak elbette ki en iyi yöntem ama ben burada kulaklık seçimi işini daha ayrıntılı ve teknik bazı bilgileri de vererek anlatacağım. Eminim ki kulaklık almak ya da değiştirmek isteyenler için faydalı olacaktır. Öncelikle, her kim ki kulaklık alacaktır öncelikle kutudaki önemli değerlere bakmalıdır. Bunlar:
 • Frekans aralığı / tepkisi: Hz cinsindendir
 • Empedans değeri: Ohm cinsindendir
 • Maksimum güç girişi: mW (mili watt) cinsindendir
 • Ses hassasiyeti/basınç seviyesi: db cinsindendir
Bu değerler dışında tip, diyafram şekli, vs. de vardır ama yukarıakiler kaliteli ses ve güzel müzik dinlemeniz için gerekli karar parametreleri olacaktır (profesyonel bir DJ değilseniz tabii).

Gelelim bu değerlere. Örneklerle kıyaslama yaparak bu değerlerin ne anlam ifade ettiğini daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.
 • Frekans aralığı/tepkisi (Hz): Bu sayı bir değer aralığı ile birlikte verilir. Küçük ve büyük bir sayıdan oluşur. Küçük değer düşük ses frekanslarını yani bas sesleri, büyük olan değer ise yüksek ses frekanslarını yani tiz sesleri temsil eder. Bu aralık ne kadar fazla olursa o kadar farklı ses tonlarını kulaklıktan duyabilirsiniz. Benim tavsyem öncelikle düşük olan değerin olabildiğince düşük olmasını gözlemenizdir, bu çok daha iyi bass ses veren kulaklık demektir. Standart bir kulaklıkta bu değerler 20 Hz - 20. 000 Hz olarak görebilirsiniz. Tabloyu biraz daha genişletirsek:
  20 Hz - 22. 000 Hz: daha iyi tiz sesler
  15 Hz - 20. 000 Hz: daha iyi bas sesler
  20 hz - 24. 000 hz: çok tiz ses, tavsiye etmem
  15 hz - 24. 000 hz: bas ve tiz daha iyi
  6 hz - 24. 000 hz: bas ve tiz oldukça iyi. bu noktada bas 4 veya 5 Hz olursa çok daha iyi olacaktır.
 • Empedans değeri (Ohm): Genelde 16 ve 32 Ohm olur (çok daha yüksekleri var elbet). Empedans değeri kulaklığın ne kadar güçlü ses verebileceğini belirtir. Yani aynı yükü 2 kişi kaldıracak diyelim birisi kaslı, diğeri ise zayıf olsun. Kaslı olan rahatlıkla o yükü kaldıracaktır ama zayıf olan zorlanacaktır. Burada unutulmaması gereken nokta kulaklığı hangi müzik cihazında kullanacağınızın da önemli olduğudur. Büyük bir müzik sisteminde çıkış gücü yüksek olan bir kulaklık çıkışına bağladığınızda 32 Ohm rahatlıkla iş görürken 16 Ohm zorlanacaktır. Tersini düşünürsek küçük bir müzik çalarda -düşük müzik gücü çıkışına- 32 ohm takarsak cihazın çıkış gücü küçük kalacaktır ve müzik çaların aktardığı güç empedans değerinden dolayı daha sınır seviyelerde olacaktır. Burada da 16 ohm daha avantajlı gibi görünebilir. Ben yine de yüksek değerli olana yönelmenizi tavsiye ederim.
 • Maksimum güç girişi (mW): Kulaklığın müzik çalardan gelecek güce verdiği tepkidir diyebiliriz. Gücü yüksek ise daha tok sesler alabilirsiniz.
 • Ses hassasiyet seviyesi (db): Desibel değeri sesin değerinin logaritmik olarak tanımlaması olduğundan, desibel değerindeki 10 birimlik artış algılanan ses kalitesinin 2 katına çıkması demektir. Zaten desibel değerleri arasında logaritmik olmasından kaynaklı olarak sayısal değerler çok büyük farklar olarak karşımıza çıkmaz. 102/104 db ortalama bir kulaklıkta bulunan değerdir. 114 biraz daha iyi kulaklıklarda bulunur ama en iyisi 125 db ve üstüdür.
Buradaki parametreler birbirine bağlıdır ve tek başına hiç biri çok anlam ifade etmez. Bunları toplu halde değerlendirmeye çalışarak, yüksek empedanslı, yüksek frekans aralıklı (düşük frekans alt sınırı çok daha iyi çünkü daha iyi bass sesler demek), yüksek güç girişli ve ses hassasiyet seviyesi de yüksek olan bir kulaklığa doğru olmalı yöneliminiz. Bundan sonra kulaklık seçiminin son ve en önemli aşaması olan test etme ve deneyimleme aşamasına gelmiş olacaksınız. Kendinize uyguhn kulaklığı da burada bulmanız an meselesi olacak : ). Ben şahsen Sennheiser marka kulaklıkları tavsiye ederim ancak fiyat olarak üst segmentte malesef.

Burada fiyat mevzusuna hiç girmedim çünkü onu ilk önce belirleyip sonra bu inelemeleri yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
Kulaklık
NOT: Bir de bozulma (distortion) değeri vardır ki bu ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Genelde bindelik dilimlerle ifade edilir %0.1, %0.3 gibi.
Eylül 2014

Radyoadamı bir yanıta alt yorum yaptı

Sesini dinlemedim ama bunun derisi pul pul dökülür zamanla.
Sony MDR-V55
Eylül 2014

Radyoadamı bu yanıtı beğendi:

Kulaklıkla yüksek seste müzik dinlemek ne gibi sonuçlar doğurur?

Gonca'nın yazdıklarına ek olarak;
 • Kulak selenleri vardır, bunlar salyangoz'un içindeki minik tüycüklerdir. Bunların dıştan içe doğru tiz-bas frekanları titreşimle bildirim olayı vardır ve zamanla (yaşlandıkça) tiz frekanslardan başlayarak özelliğini yitirirler. Yaşlılardaki duyma probleminin altında yatan etkenlerden de biridir.  Kulaklıkla yüksek seste müzik dinlemek, zamanla karşılaşılacak olan süreci daha öne çekecek ve hızlandıracaktır,
 • 1 saatlik kullanımda kulaktaki bakteri sayısını 10 katına çıkartır,
 • rakım'ı değişken bir güzergahta basınç dengeleme işi zorlaşacağından kullanım sonrası ufak çaplı duyma kayıpları yaşanabilir.

Not1: -Bence-En güzel müzik, (illa kulaklıkla dinlenecekse)çok iyi bir kulaklıkla, orta hatta ortanın altındaki bir ses seviyesi ile dinlenir. Benzetme olarak, 140 basabilen hacı muratla 120 ile gitmeye çalışmak yerine 280 basan BMW ile sabit 100-120 ile gitmek gibi denebilir ama yine de 90'ı geçmemekte fayda var, sonuçları istemediğimiz gibi olabilir.

Not2: Örneğimi sevdim

Not3: Kulaklık, şart değilse kullanmayın, kullanacaksanız da kulakiçi modellerden sakının, kafa üstü modellerden kullanın, kafa üstü modellerde de -profesyonel bir prodüksiyon işi yapmıyorsanız- yalıtımlı (dışardan ses almayan) kulaklık kullanmayın, kulağınız hava alsın.

Eylül 2014

Radyoadamı bir yanıt verdi.

Arkadaşlar baterist olarak rock müzik grubumuz var. Herkes profesyonel ve iyi çalıyor, sadece solistimiz eksik. Acaba sadece müzik mi yapsak yoksa bir solist bulup şarkı mı yapsak?

Moğollar grubunu düşünürsek her ikisini de gerçekleştirebilirsiniz. Hatta vokalde tek kişiye bağlı kalmayarak daha iyi bir yelpazeye sahip olabilirsiniz. Sonuçta vokalist grubun sözcüsü gibi oluyor ve vizyonu o yansıtıyor. Fakat siz, biz böyle iyiyiz diyorsunuz. Neden kendinizi olmayan vokalistinize göre ayarlamak zorunda kalasiniz ki? Bazı eserleri enstrümantal olarak kaydedin. Bazılarında da tanınmamış vokaller kullanın derim.
Eylül 2014

Radyoadamı bir yanıt verdi.

Şu zamana kadar izlediğiniz en güzel film nedir ve neden?

 • Yalanlar Üstüne - Body of Lies
 • Şeytanın Avukatı - Devil's Advocate
 • Günah Şehri - Sin City
 • Olağan Şüpheliler - The Usual Suspects
 • Guguk Kuşu - One Flew Over The Cuckoo's Nest
 • Hayat Güzeldir - Life is Beautiful
 • Sıkıysa Yakala - Cath Me If You Can
 • V for Vendetta
 • Yağmur Adam - Rain Man
Eylül 2014

Radyoadamı bir yanıt verdi.

Rüyaların psikoloji ile ilgisi nedir?

Gündüz bastırılmış duyguların yaşanmış gibi sahnelenmesidir rüya. Böylece psikolojiniz rahatlar. Olumsuz bir durumla karşılaştığında insan esnemeye başlar. Kabul etmek istemediği şeylerle karşılaşmıştır. Ve eğer çözemediğiniz bir sorununuz varsa o sorunu düşünerek uykuya dalarsanız - tabi pozitif bir eğilimle- uyandığınızda çözüme çok yaklaştığınızı hissedersiniz. Bazen de çözümle birlikte uyanırsınız.

Rüyalarla ilgili Freud ve Carl Gustav Jung önemli çalışmalar yapmışlardır. Fakat Freud, bir kız çocuğunun babasına ilgisini bile cinselliğe bağladığı için pek insalcıl olmamakla suçlanmaktadır.

Bir de 100 kişi bulutu var. Canlıların davranışlarını bu buluta aktarılan bilgilere göre gerçekleştirdikleri söyleniyor. Şöyle ki çamurlu patatesleri yemeyen maymunlardan üç tanesini alıp patatesi yıkayıp yemeyi öğretiyorlar ve sonra diğer maymunların yanına koyuyorlar. Üç maymun diğer 97 maymuna patatesi yıkayıp yemeyi öğretiyor ve bu bilgiye erişen maymun sayısı 100 olduğunda o bölgedeki tüm maymunların bu bilgiye buluttan erişebildikleri keşfediliyor.

Rüyalar bulutlar arasında gezmeye benziyor değil mi?
Eylül 2014

Radyoadamı bir yanıt verdi.

Favori house tarzı şarkılarınız hangileridir?

House + ( t a g ) olarak düşünülürse listemden seçiyorum

Eylül 2014

Radyoadamı bu yanıtı beğendi:

Favori house tarzı şarkılarınız hangileridir?

Hiç orijinal değilim ve biliyorum biraz müzik tarihi dersi gibi olacak ama...

Madonna - VogueC+C Music Factory - Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now)


KLF - Justified & AncientTechnotronic - Pump Up The JamHouse müzik olmasa da, elektronik dans müziğini bana sevdiren ilk parçayı burada belirtmeden geçemem... 1983'te Break Dance yapan tüm gençler ve çocuklar için gelsin :)

Shannon - Let The Music Play
Eylül 2014

Radyoadamı bir yanıt verdi.

Mp3 çalarımda metal müziği aşırı yüksek sesle dinliyorum ama o ses yeteri kadar tatmin etmiyor artık fark eşiğini geçsin istiyorum. Bu duruma çare olabilecek bir kulaklık biliyor musunuz?

Yüksek ses sadece kulaklaga zarar verir. Yanılgıya düşüyoruz çok zaman. Bu durumun detone olmaktan bir farkı yok neredeyse. Ses şiddetini artırmanın yerine ses kalitesini arttırmak iyi bi tercih. AKG kulakliklari gayet güzel ses veriyor. Referans kulaklık alırsanız tüm frekansları net duyabilirsiniz. Alçak ya da yüksek frekanslar birbirini baskilamaz ve her enstrümanı adeta içinize akıtır. Grado da iyi bir marka. Kısa olması koşuluyla kablolu kulaklık her zaman daha iyidir.
Eylül 2014

Radyoadamı bu yanıtı beğendi:

Mp3 çalarımda metal müziği aşırı yüksek sesle dinliyorum ama o ses yeteri kadar tatmin etmiyor artık fark eşiğini geçsin istiyorum. Bu duruma çare olabilecek bir kulaklık biliyor musunuz?

Özellikle son zamanlarda insanlar kulaklığın verdiği ses kalitesinden fazla, kulaklığın görünüşü ile ilgilenmekte. Özellikle Monster'ın Beats by Dr. Dre modellerinde bu örneği sıkça görüyoruz. Evet, iyi müzik dinlemenin yolu kesinlikle iyi bir kulaklıktan geçiyor. Piyasadaki çoğu kaliteli kulaklık üreticisi de artık kalitenin yanında görünüşe de önem vermeye başladı. Benim kulaklıkta en çok değer verdiğim konulardan birisi, kulaklığın ses yalıtımıdır. Ve bunun için kullandığım ve önereceğim in-ear Shure E2c. Profesyonel sahne kulaklığıdır ve kulaklığı kulağına taktığın andan itibaren ne dışarıyı duyabilirsin ne de dışarıdan biri ne dinlediğini duyabilir. Yurtdışı fiyatları 150$ civarında bir şey. Diğer in-earlarım ise Sennheiser CX-300, Sennheiser MM-50 ve hediye olmasından dolayı Beats by Dr. Dre tour. CX-300 de bass destekli bir kulaklık olduğundan işini görebilir. Görünüşe ne kadar önem veriyorsun bilmiyorum ama kulak yuvasına tam oturan bir kulaklık ve kullanması çok rahat. over-ear olarak Sennheiser HD202 kullanıyorum ve tam da metal müzik dinleyecilerine uygun tonları yakalayabileceğin bir kulaklık. Çalışırken AKG K 272 HD & Beyerdynamic DT 770 kullanıyorum, harika bir kulaklık; fiyatı 400$ -patronum sağ olsun:)- civarında bir şey.

Ama bir hayalim var ki... AKG K 701... Dün akşam saturn'de deneme fırsatım oldu, uzun zamandır takibindeydim ama Türkiye satış fiyatı 1000TL. Resmen 'adamlar yapmış' dedirtecek kalitede saf mükemmel tonları var.

Sony gibi kolayca temin edebileceğin üreticilerin kulaklıkları da işini görebilir, olumlu sonuçlar alabilirsin. Ama ben daha çok olaya profesyonel yaklaştığım için; Sennheiser, AKG, BOSE, Shure gibi markaların ürünlerini kullanmanı tavsiye ederim. Tabii ki fiyat olarak çok daha yukarıdalar ama kalite bazında da aynı oranda iyi verim sunuyorlar.
Eylül 2014

Radyoadamı bu yanıtı beğendi:

Bugüne dek sıkılmadan dinlediğiniz en iyi remixler hangileridir?

Aslında pek çok güzel remiks var ama, benim için orijinal aranjesinden bile güzel olan bir remiks var ki, o benim listemin başında gelir:

Whitney Houston - It's Not Right But It's Okay (Thunderpuss Remix)


Eylül 2014

Radyoadamıİlter Kalkancı kişisini takip etmeye başladı

İlter Kalkancı, Müzik Prodüktörü, @ilter

15 seneyi aşan ses kayıt ve müzik prodüksiyonu kariyerinde, Yavuz Bingöl ve Tarkan gibi bilindik isimlerin haricinde; farklı ülkelerden farklı tarzlardaki pek çok bağımsız sanatçının albümünde ses kayıt, miks, mastering mühendisi ve aranjör olarak çalıştı. Prodüktör olarak popüler müzik tarzlarında hep en dikkat çekici müziği kovalamaya, şimdi MMA Stüdyoları’nda devam ediyor.

Eylül 2014

RadyoadamıSes Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Ses Mühendisliği

Ses mühendisliği veya ses teknisyenliği, ses kayıt, kurgu (mix) ve seslerin reprodüksiyonu gibi konuları içeren meslek dalı. Ses mühendisliğ...

Eylül 2014

RadyoadamıSes Kayıt Ve Müzik Teknolojileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Ses Kayıt Ve Müzik Teknolojileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2014

RadyoadamıSes Kayıtları konu başlığını takip etmeye başladı.

Ses Kayıtları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla