Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mahmut Evrensel, 

Endüstri Mühendisi

Endüstri Mühendisi Mahmut Evrensel inploid.com'da 0 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Haziran 2018

Mahmut Evrensel bir yanıt verdi.

Makina parkında 40 tane aracı olan bir firmanın bu 40 aracının uzaktan periyodik bakımlarını ve servis yönlendirmelerini takip edecek olsanız ne kadar ücret talep edersiniz?

Sadece bu iş için asgari ücret yeterli. Eğer mevcut iş tanımının üzerine ilave bir iş ise araç başına 12 TL, aracı servise sen götüreceksen araç başına 100 TL olarak hesap yapılabilir.
Temmuz 2015

Mahmut Evrensel bir yanıt verdi.

Makine Mühendisliği ile aynı zamanda Açık Öğretim'de hangi bölümü okumak mantıklı olur?

Açık Öğretim diploması sadece Kamuda işine yarayacaktır. Yani, yükselmenin (sınırlı) evrak ile olduğu yerlerde. Bir de okuduğun sürece öğrenci indirimlerinden yararlanırsın o kadar.
Aralık 2012

Mahmut Evrensel bir yanıt verdi.

(VOB) Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası nedir? Nasıl işlem yapılır? Hangi siteden bilgi edinebiliriz?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A. Ş ., Sermaye Piyasası Kurulu ’ nun 17/8/2001 tarihli ve 9/1101 sayılı Kararına dayanan, Devlet Bakanlığı ’ nın 3/9/2001 tarihli ve 2381 sayılı yazısı üzerine, 2499 Sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 40. maddesine göre, 19/10/2001 tarih, 24558 Sayılı Resmi Gazete ’ de yayınlanan 2001/3025 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan ülkemizdeki ilk özel borsa kuruluşudur.

İhracatçıların, üreticilerin ,ekonomik faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişilerin risklerini bertaraf etmek için yararlanabileceği bir platform olmasına rağmen bu amacının dışında forex piyasaları gibi kullanılmaktadır.1'e 10 kaldıraç oranıyla işlem yapılabildiği için kısa sürede kazançlar da kayıplar da piyasa normallerinin çok üzerinde gerçekleşir.

VOB'da Ulusal 30 Endeks ,Dolar,Euro,Gram Altın TL en çok işlem yapılan kontratlardır.Ayrıca Pamuk kontratları da tanımlıdır.21 Aralıktan sonra 10 tane hisse senedine de kontrat tanımlanmıştır.Türkiye'de hala emekleme dönemindedir.Kontratlar ikişer aylık dönemler halinde işlem görür , vade sonunda kontrat kapanır ve 6 ay sonrasının yeni kontratı işleme açılır.Bir ürünün aynı anda 3 ayrı vadede kontratları işlem görür.

VOB'la ilgilivob.org.tr 'den ayrıntılı bilgi alnabilir.Tüm aracı kurumlarda , yatırım hesabına ek bir sözleşmeyle işlem yapılabilir.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Müzik

2984 Kişi   472 Soru