Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dijital Pazarlama Müdürü Mazlum Dinler inploid.com'da 7 soru sordu, 15 soru yanıtladı ve 22 takipçisi var.

Ekim 2014

Mazlum Dinler  yeni bir  gönderide  bulundu.

İnme (Felç) Rehabilitasyonu

Günümüzde inme ve buna bağlı gelişen felç (hemipleji) ileri yaşta önemli özürlülük sebeplerinden biridir. İnme hastalarının yaklaşık %70’i 65 yaş üstü bireylerden oluşmaktadır. Ancak daha genç yaştaki inme hasta sayısı da oldukça fazladır.

İnme, yeryüzündeki birçok ülkede ölüm sebeplerinde kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sırada yer alırken, erişkin özürlülüğünün en sık sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.
İnme, çoğunlukla beyin damar tıkanıklığı veya kanamaya bağlı oluşur.

engincakar.com/tedavi-alanlari/inme-felc...
Ekim 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Yeni yerli sosyal paylaşım sitesi olan mergeen.com hakkında neler düşünüyorsunuz? Gerçekten başarılı olabilir mi? Artıları ve eksileri ile bilgilerinizi alabilir miyim?

Sosyal platformlarda rakibiniz çok büyük olduğu için işiniz çok zor... Google++ sın bile kulllanım oranı çok düşükken yeni bir sosyal platformun kurulması ve tutması çok zor... Öncelikle projeniz bize ne sunuyor?? facebook.com dan başka bize sunacağı neler var... Mesele benim inploid.com'u kullanmamın en büyük nedeni sıkıldığım zaman meslektaşlarımın sorduğu soruları cevaplamak yada benim sorduğum sorulara cevap bulabilmek... Arada sitres atmış oluyorum... Bence herkesi sosyalleştirmek yerine bir alana yönelmek daha doğru olacaktır... Üye olup sitenize girdim... Emek harcamışsınız ama insanları oraya toplamak için farklı şeyler sunmanız gerekmekte... linkedin.com sosyal bir iş platformu... inploid.com sorulara dayalı bir paylaşım platromu... Farkettiyseniz ikisi facebooktan farklı işleri yaptığı için ayakta. .
Eylül 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

yilmazbozan.com/dijital-pazarlama-uzmani burayı okuyun, tecrübeyle olunabilecek bir şeydir, bir kurs veya eğitim alarak olunmaz.
Mayıs 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Hazır-cevap olmak doğuştan gelen bir yetenek mi?

Söyleyeceklerim biraz Aristotelesvari olacak ama benim düşüncem de o şekilde. Bir niteliğin ortaya çıkması için, yani bir olasılığın etkinlik haline dönüşebilmesi için öncelikle olması gereken şeyler vardır. Bunlar 1-çevre, 2 - Aile ve 3-onun deyimiyle kişinin özünde de o olasılığın bulunması gerekir. Bu koşullar bir araya gelince üzerine konuştuğumuz olasılık gerçekleşebilecek alan bulmuş demektir. Yani doğuştan gelen bir şeylerin olması gerektiği gibi o cevherin işlenmesi de gereklidir.
Nisan 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Hayatımızı seçimlerimiz mi, rastlantılar mı, yoksa kader mi belirler?

Rastlantı+seçiim=kader
Nisan 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Google Adwords nedir? Nasıl çalışır?

Google AdWords Nasıl Çalışır?
Google sahip olduğu algoritmaları kullanarak sizin reklamınızı ve bu reklama ait olan web sitesini analiz ederek bir kalite skoru (QS) belirler. Kalite skorunda 3 temel kriter vardır. Bunlar; CTR (Click Through Rate - Tıklanma oranı), Relevance (Reklam metni ve site içeriği alakası) ve landing page (Reklama tıklandıktan sonra ziyaretçilerin yönlendirildiği sayfa)'dir. Kalite skorunuz belirlenirken, kesin olmamakla birlikte, %60-65 CTR, %25-30 Relevance, %10-15 Landing Page oranlarına göre kalite skorunuz google bot'ları tarafından belirlenir. Kalite skorunuz X Verdiğiniz Bid (teklif) sizin AdRank'inizi belirler. AdRank sizin reklam sıralamasında kaçıncı sırada olacağınızı gösteren bir puan sistemidir. Ancak ücretlendirme sizin vermiş olduğunuz Bid (teklif)'in altında olabilir. Google AdWords ücretlendirmesi ise; Rakibinizin, yani sizin bir alt sıranızda yer alan reklam verenin AdRank puanı / sizin kalite skorunuzdur. Buradan elde edilen sonuç Actual CPC (Cost Per Click - Tıklama başı maliyet)'i belirler. Yani siz yüksek Bid (teklif) vermiş olsanız dahi verdiğiniz bid'in altında bir ücret ödeyebilirsiniz. Bir başka değişle, Kalite skorunuz ne kadar yüksekse ödeyeceğiniz tutar o kadar düşük olacaktır.
Mart 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Google’da bulunabilmek medyada görünmekten daha mı önemli olmaya başladı?

Google da bir medyadır. Medyadan kasıt televizyon ise hayır Google'da görünmek televizyonda görünmekten daha önemli değildir. Ama az okunan yerel bir gazetede görünmek yerine Google'da üst sıralarda görünmek daha önemli olabilir. Bu soru biraz bakış açısıyla ve hedef kitleyle de ilgili. Müşteri kitleniz spesifik bir kitle ise Google önemlidir. Ama herkese hitap ediyorsanız kesinlikle televizyon.
Şubat 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Dünyanın en çok kazandıracak iş fikri bir ilhamsa ve bu sadece ve önce sizin zihninizde oluşmuş olsa idi ne yapardınız?

Merhabalar, hiç bir fikir ilk başta dünyanın en çok kazandıracak iş fikri olarak yola koyulmadı kendilerine zaman içerisinde değer kattılar. Çok kazandıracak fikir olarak değil, çok değerli, kaliteli fikir olarak bakılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Yıl oldu 2013 bundan 10 yıl belki 15 yıl öncesine kadar fiber internet starwars geyiği oluyordu şimdi ise hepimiz inanılmaz bir internet hızı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz ve ufak kesintilerde büyük can sıkıntıları, stresler yaşıyoruz. Şuraya bağlamak istiyorum eğer siz bir şey üretecekseniz, rekabete başlamadan önce ya da sonra hazır olmanız gerekiyor aynı şekilde başarısızlığa da. Vereceğim örnekleri inceleyelim; UNO mesela daha önce kimse ekmekleri poşete koyup satmayı düşünmedi mi? Şuan günümüzde Apple'dan önce hiç mi düşünülmedi inovatif teknolojik aygıtlar üretmek? Bu örnekler çoğaltılabilir demek istediğim rekabet ve elinizdekileri ya da elinize geçecek olan fırsatları iyi değerlendirmeniz.

Peki diyelim gerçekten dediğiniz gibi bir durum gerçekleşti ne yapardık? Bunu girişimci ruhlu birisi sormazdı diye tahmin ediyorum, girişimci cesur ve dik kafalıdır, kafasındakini hemen uygulamaya sokmak ister. Bir projeye başladığımızda nasıl onun ilk önce betasını yayına sokuyorsak (bkz; inploid) aklımıza gelen her değerli fikir içinizde bir heyecan uyandırıyorsa bunu denemek için mutlaka çalışır bir prototipini geliştirmeniz gerekir. Atılacak adımlar sırasıyla gelecektir, durmayın başlayın!

Sevgiler... :)
Şubat 2013

Mazlum Dinler bir yanıt verdi.

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

Bence bu iş en azından şu an için okul yada kurslardan öğrenilecek bir şey değil Türkiye'de, kişilerin kendi kendilerini geliştirip öğrendiği ve keşfettiği bilgileri uygulayabilecekleri bir alan bulması lazım, ne kadar çok deneyimlenirse o kadar uzman olur...
Şubat 2013

Mazlum DinlerPatron kişisini takip etmeye başladı

Patron, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @ByMFB

Şubat 2013

Mazlum DinlerGoogle Google kişisini takip etmeye başladı

Google Google, Webmaster, @google

Şubat 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

İlginç yüzme havuzu tasarımları nelerdir?

Tasarım Havuzlar

Havuz

Havuz

Havuz

Havuz

Havuz
Havuz

Havuz
Havuz
Havuz
Havuz

Havuz
Havuz
Havuz

Havuz
Ocak 2013

Mazlum DinlerHilal Korkmaz kişisini takip etmeye başladı

Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi, @korkmazhi

Ocak 2013

Mazlum DinlerÇağlar Araz kişisini takip etmeye başladı

Çağlar Araz, Çince Öğretmeni, @lelacag

Ocak 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Çince hakkında ne düşünüyorsunuz? Aranan bir dil mi?

Çin kültürünü bilmek istiyorsanız tercih sebebiniz olacak dildir, aranan bir dil mi konusuna gelecek olursak, ticari açıdan daha sıkı ilişkiler kurmak istiyorsanız Çince etkili bir dil olacaktır. 20 senelik süreç içerisinde Çin'in yurt dışı yatırımları arttıkça ve kendi pazarlarını dışarıya ihraç ettikçe bu dilin etkilerini daha çok göreceğiz.

Eğitim kısmında Çince gün geçtikçe alternatif bir dil haline getirilmeye çalışılsa da yazılışının öğrenimi açısından çoğunlukla kişiler üzerinde etkisi olumlu değildir, basitleştirmeler ve öğretim teknikleri artmaktadır. Çince bol tekrarın gerektiği bir dildir ve basitleştirme süreçleri devam etmektedir. Bu süreçler içerisinde kendi sınırlarının dışında nadir öğrenilen diller arasında olmaya bir süre daha devam edecektir.

Aynı zamanda ülkemizde bu günlerde aktif olarak ilkokuldan itibaren Doğa Koleji'nde başlamış bir etkiyle beraber yayılmaya başlamış dildir. Önemi çoğu aile tarafından kavranmaktadır ve önümüzdeki senelerde Çince'ye ilgisi artan öğrencilerle meyvesini de verecektir.
Ocak 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Elektrik-Elektronik Mühendisi sayısının günümüzde fazlalaşması sizce bu alandaki mühendislik ihtiyacı açısından ne kadar gerekli ya da yeterlidir?

Bence hala Türkiye'de yeterli sayıda mühendis yok ki kaliteli mühendis sayısı da oldukça düşük. Sektör hiçbir zaman mühendislik konusunda doyum noktasına ulaşmaz. O kadar çok proje var ki herkes deli gibi mühendis arıyor. Asıl, kaliteli mühendis sayısını artırmaya çalışmalıyız.
Ocak 2013

Mazlum Dinler bu yanıtı beğendi:

Yapılması gereken işleri daha sonraya bırakma alışkanlığından nasıl kurtulabiliriz?

Bu soruyu cevaplamadan önce insanlığın medeniyet tarihinden bahsetmemiz gerekiyor.

İnsanlar zeki olduğunu düşünmeyi severler. Atomu parçalayan da aya ayak basan da bu zekanın ürünleri olduğu düşünülünce haksız oldukları söylenemez. Ancak aynı zeka verilen ödeve/işe teslim gününde yeni başlıyor genellikle.

İnsanlık olarak hepimizin ilkel canlıdan evrim geçirdiğimiz düşünülür. Her ne kadar zekaya ve bilince sahip olsak da bu ilkel canlıların mirasından hiç bir zaman tam olarak kendimizi koparamamışızdır. Beynimizin düşünce ve bilinç ile ilgili kısmına Üst Benlik , dürtülerimizle hareket eden beynimizdeki ilkel sürüngene Alt Benlik olarak isim verirsek. Bu iki oluşumun toplamını beynimiz olarak düşünebiliriz.

Alışkanlık

Alt benlik bundan milyonlar yıl önce evrim geçirdi. Beynimizdeki bu ilkel sürüngen bizim korkma, acıkma, aşık olma, arzulama gibi ilkel ve dili olmayan düşüncelerimizi harekete geçiriyordu. Zamanla üst benlik kontrolü ele aldı ve alt benliğe söz geçirmeye başladı. Alt benlik bir çocuk gibi üst benliğin her dediğini dinliyordu. Bunun sonucu olarak beyin bir sistem geliştirdi ve alt benliğin davranışları kısıtlanarak yapısı değiştirildi.


İşte üst benliğin geliştirdiği bu sisteme medeniyet diyoruz. Bu sistemin sayesinde yemek ve barınma daha uygun hale geldi. Zorunlu eğitim, tek eşlilik, kanun ve adalet, çevre bilinci gibi kavramlar da gene aynı sistemin hayatımıza girmesinden sonra ortaya çıktı.

İşleri daha sonraya bırakma alışkanlığına gelecek olursak, karar verirken üst benliğin karar verdiğini düşünüyoruz ama aslında gerçek karar vericimiz beynimizdeki sürüngen yani alt benlik. Ancak duruma şöyle yaklaşabiliriz. Alt benliği bir çocuk olarak düşünürsek bizden sürekli bir şeyler isteyen çocuğu nasıl kandırabiliriz? Sözle ve onu ikna ederek.Bu durumu alt ve üst benliğe uyarlarsak işleri zamanında yapabilmek için şunları yapmamız gerekiyor:  • Mantığı bir kenara bırakın. Bir şeye karar verdiğinizde mantık aramadan girişmeliyiz işe. Eğer mantığımızı dinlersek alt benlik işi daha sonra yapmamıza bizi ikna edebilir.
  • Koşulları en uygun hale getirin. Eğer açken,sinirliyken ve uykuluyken iş yapmaya çalışırsak alt benlik isyan edip bize engel olabilir. Bu yüzden iş başlamadan önce koşulları en uygun hale getirmeliyiz.
  • Disiplin yakalamaya çalışın. Kendimize işten sonra hedef ve ödül koymalıyız. Bu şekilde olaya yaklaşmak işe başlamak için gerekli motivasyonu sağlamamıza yardımcı olacaktır.
  • Duyguları harekete geçirin. Alt benlik genellikle duygulara karşılık verir. Kendimizi o işe odaklamak için duyguları harekete geçirmeliyiz. Örnek olarak müzik dinlemek duyguları harekete geçirip bizim işe yoğunlaşmamızı sağlayabilir. Bu konuda Benim favorim 'Eye of the Tiger' müziği.
  • Başlamak için kendinizi zorlayın. Belki de en önemli nokta işe başlamak.. Eğer başlarsak çok önemli bir eşiği aşmış olacağız. Bir şekilde işe başlarsak alt benlik de düşüncelerinde değişikliğe gidecektir.
  • Bir süreliğine kendinizi çevrenizden dışlayın. Eğer çalışırken başka işlerle de uğraşırsak verimimiz çok düşecektir.Mesela herhangi bir yerde Facebook logosunu görürsek Fcebook'da dolaşmak alt benliğe çok daha cazip geleceği için kendi işimizi bir süreliğine boş verebiliriz. Bu yüzden iş bitene kadar kendimizi bazı şeylerden soyutlamalıyız.

    Eğer gerçekten yapacağımız işin farkına varırsak, işleri sonraya bırakma alışkanlığmızı kontrol altına almamız çok daha kolay olacaktır.
Eylül 2012

Mazlum Dinler bir yanıt verdi.

Twitter şimdiye kadarki en iyi sosyal ağ mıdır? Gelecekte nasıl bir hal alabilir?

Bence Twitter şimdiye kadarki en hızlı etkileşim kuran sosyal ağdır, en iyinin ölçütleri farklı olabilir çünkü bir çok kriter vardır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Google Web Toolkit

65 Kişi   5 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

825 Kişi   69 Soru

Mekan Önerileri (İzmir)

12 Kişi   6 Soru

Mekan Önerileri (Ankara)

17 Kişi   8 Soru

Mekan Önerileri

13 Kişi   9 Soru

Google Adwords

53 Kişi   9 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Yaşam

1231 Kişi   398 Soru

Facebook

808 Kişi   185 Soru

Dünya

274 Kişi   177 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru

Geyik Muhabbeti

1437 Kişi   816 Soru

Kariyer

661 Kişi   92 Soru

Dinler

1127 Kişi   329 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Yemek Kültürü

862 Kişi   86 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Türkiye

947 Kişi   375 Soru

Pazarlama

724 Kişi   130 Soru