Bilmek istediğin her şeye ulaş

"...Yılların geçmesine öfkelenme;yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe.arasıra isyana yönelecek olsan bile hatırlaki,kainatı yargılamak imkansızdır.onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.görmeğe çalışki,bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yinede güzeldir." :)

Ekim 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

Metalurji ve malzeme mühendisliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği örneğin bir demir cevherini düşünün toprak halinde entegre bir fabrikaya gelir ve sonunda ülkelerin üretim miktarlarına bağlı olarak gelişmişlik derecelerini gösteren bir malzeme halini alır. Diğer malzemelerden bahsetmiyorum bile (nano teknoloji gibi... ) !! Yani metalurji ve malzeme mühendisliği genel mühendislik bilimlerini kullanarak yeni malzemeler üreten veya var olan malzemelere yeni özellikler katarak insan ihtiyaçlarına karşılık veren bilim ve teknolaji dalıdır.
Ekim 2014

Mehmet CanbayŞeyma Kartal kişisini takip etmeye başladı

Şeyma Kartal, Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Öğrencisi, @seymakartal

mühendis olma yolunda öğrenci

Ekim 2014

Mehmet CanbayNehir Akça kişisini takip etmeye başladı

Nehir Akça, Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Öğrencisi, @nehirakca

Ekim 2014

Mehmet CanbayElif Ozkan kişisini takip etmeye başladı

Elif Ozkan, Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Öğrencisi, @elifozkan

Ekim 2014

Mehmet Canbay bu yanıtı beğendi:

Fizik mühendisi araba uçak yapımı yada makine yapımında çalışabilir mi? Ya da herhangi bir motor yapabilir mi?

Mühendislik bilimleri ortak bir zemin olan temel bilimler üzerinde yükselir. Dolayısıyla, branşı ne olursa olsun, hemen her mühendis adayı fizik, cebir, geometri gibi temel eğitimlerini tamamlayıp branş derslerini de alırlar.

Temel bilimler dediğimiz, liseden de yüzeysel de olsa aşina olduğunuz fizik, matematik, kimya ve belki biyoloji gibi dersler hemen her alt bilimin temelini teşkil eder ancak oran ve nitelik değişkenlik gösterebilir. Sözgelimi; bilgisayar mühendisliği biraz daha matematik ağırlıklı, makine mühendisliği belki fizik ağırlıklı, genetik veya çevre mühendisliği de biyoloji ve kimya ağırlıklı olabilir.

İşte burada branşınızla yapmak istediklerinizin uyumunu sorgulayabilirsiniz. Bir makine tasarlamayı uman bir kişi için fiziğin öncelikli olması kaçınılmazdır ama mikrobiyoloji bilmesi gerekmeyebileceğinden örnek gayet uyumludur. Pratikte de bu alanda çalışan fizik mühendisleri vardır.

Ancak gerçekler biraz daha geniş perspektiften alınmalıdır: Uçaklar, otomobiller gibi kombine sistemler yoğun olarak multidisipliner dediğimiz, farklı alanlarda uzmanlaşmış mühendislik altyapısı gerektirir. Örneğin bir uçakta elektrikten makineye, yakıttan havalandırmaya sayısız alt oluşumlar bulunurken, bir fizikçinin herşeyi yapabileceğini ummak biraz saflık olur.

Özetle; makine ve makinesel sistem üretim ekiplerinin önemli üyelerindendir, fizikçiler ama tek parça onlar değildir.
Eylül 2014

Mehmet CanbayDemet Yakut kişisini takip etmeye başladı

Demet Yakut, Hemşirelik Bölümü Öğrencisi, @demetyakut

Sahip olamadıklarının peşine kaç kez takıldı düşüncen ?

Eylül 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

İnsanları diğer canlılardan ayıran özellikler nelerdir?

Canlıları insalardan ayrı olduğunu düşündüren özellik nedir peki ?? Böyle bir özellik yoktur...
Eylül 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

Kadın ve erkek arkadaş olabilir mi?

Kesinlikle bir kadın ve bir erkek arkadaş olamaz... arkadaşlık kavramı karşındaki insanla ortak düşüncelere, ortak hobilere vs. sahip olmaktır ki aksi halde bir arkadaşlık bağı kurulamaz. Eğer karşınızdaki hem cinsiniz değil ise bu aradaki bağ mutlaka zamanla farklı boyutlara taşınacaktır.arkadaşlık dostluğa, dostluklarda zamanla duygusal hisleri arkasından getirecektir...
Ağustos 2014

Mehmet Canbay bu yanıtı beğendi:

Evli birine aşık olmayı nasıl karşılıyorsunuz?

Sevginin su gibi olduğunu düşünüyorum. Yani bir insana sevgi duymayı biz seçemeyiz belki ama ne tür sevgi duyacağımızı biz seçeriz. Birine duyduğumuz sevgiyi kardeşlik kabına koyarsak kardeşçe, dostluk kabına koyarsak dostça severiz. Sevgi şekil alır, aşk kabına koyarsak aşık oluruz.

Evli ya da ilişkisi olan biriyle karşılaştığımda ona karşı sevgi duyacağım özelliklerdeyse bu sevgiyi koyacağım kabı ben seçerim. Karşı tarafa da bu durumu muhakkak belli ederim. Böyle bir durum içinde olmayı asla istemem.

Hayatta olmaz olmaz derler ya, olsa da susacaksın arkadaşım. Gerekirse kendi içinde yaşayacaksın. Aile denilen kurum senin 3-5 gün sürecek aşk buhranlarından çok daha değerli.
Ağustos 2014

Mehmet Canbay bu yanıtı beğendi:

Evli birine aşık olmayı nasıl karşılıyorsunuz?

Aşık olduktan sonra hiçbir durumu düşünmeyeceğinizden ötürü birşey söylemek güç. Birine karşı güçlü hisler beslemek güzel olsa gerek ancak şöyle bir durum var. 2 kat fazla risk almış olacaksınız. Neticede karşınızdaki insan evli. Bir süre sonra bu durum canınızı sıkabilir cici tatlı günler geçtikten sonra bir bakmışsınız kıskanç, kavga etmeye meyilli, bencillik yapan biri haline dönüşmüşsünüz. Baştan olsun ben böyle kabul ediyorum deseniz bile düşünceleriniz bencilleşebilir. Sırf vakit geçirmek amaçlı bir ilişki yaşamak isterseniz de hamuduyla bekar bulabilirsiniz sanırım. Her iki durumda da risk. Herhangi bir ilişiye başladığımızda kimse ben bu ilişkiyi 3-5 güne yada 6 7 ay sonra muhakkak ayrılmalıyım diye başlamak istemez(belli başlı ihtiyaçlar için olan birlikteliklerden söz etmiyorum burda, değer verdiğiniz birinden söz ediyorum) . Bekar bir insanla flört edebilir ayrılabilirsiniz, evli biriyle de aynı şekilde. İlişkinin gidişatını baştan kestiremesekte içinde bulunduğumuz durumu baştan analiz etsek daha az canımızı acıtmış oluruz. Düşünmeniz gereken şey riskler. Yine de cevabımı kafa karıştırıcı bir sözle bitirmek isterim:
"Mükemmel aşk, insanın kendisini mutsuz edecek kişiyi sevmesidir. " :)
Ağustos 2014

Mehmet Canbay bu yanıtı beğendi:

Dogmatik düşünmek / düşünce nedir?

Dogma, her türlü inceleme ve eleştirmenin üstünde tutulan, doğruluğu denemesiz ve tartışmasız kabul edilen ve değişmez sayılan düşüncedir. Tanrı'nın evreni yarattığı bir dogmadır mesela. 

Dogmatik düşünce, din ya da yetkelerce ileri sürülen düşünceleri ve ilkeleri kanıt aramaksızın, incelemeksizin ve eleştirmeksizin 'bilgi' saymayı gerektirir. Özellikle metafizik öğretilerin tümü inakçı (dogmatik) öğretilerdir.

Dogmatizm, suçlu olmayanın ateşe atılsa bile yanmayacağı inancına kadar varmıştır. Bundan da ateşe atılınca yanan kişinin suçlu olduğu sonucu çıkarılmıştır. 

Yani dogmatik düşünmek; herhangi bir sistemde değişmez formüller düşlemek, bir düşüncenin tartışmasız kabulünü istemek, bilginin bağımlılığını göz önüne almaksızın her zaman ve her yerde geçerli saltık bilgiler olduğunu ileri sürmektir.
Mayıs 2014

Mehmet Canbay bu yanıtı beğendi:

Cumartesi ve Pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?

Hafta (Farsça) - Türkçesi: Yedice
Farsça yedi 'heft' dir (veya hefte) . Yedi günlük zaman dilimi de 'hafta' adını buradan alınmıştır.
Azerbaycan Türkçesinde hafta ile birlikte yeddice denmektedir. Azerbaycanda yedi yerine yeddi dendiği düşünülürse, biz de YEDİCE diyebiliriz.
Gün adlarını inceleyelim:

Pazartesi (Farsça+Türkçe) - Türkçesi: Başgün
Farsça bazar sözcüğüne, Türkçe ertesi ekinin gelmesiyle oluşmuştur. Yemekyerinden sonraki gün anlamına gelir.
İngilizcede Pazartesi günü "Monday" biçimindedir. Bu sözcük, "Moon Day" yani "Ay günü" demektir.
Eski Bulgarcada, Karayim, Karaçay-Balkar ve Kuman ve Türkmen dillerinde Pazartesi yerine BAŞGÜN denmektedir. Anlamı, "yedicenin ilk günü" biçimindedir.

Salı (İbranice, Arapça) - Türkçesi: Tozgün
İbranice ve Arapça üçüncü anlamındakki sülüs sözcüğünden gelmektedir.
İngilizcede Salı günü "Tuesday" biçimindedir. Bu sözcük, "Tiw's Day" yani "Mars'ın günü" (Roma Savaş Tanrısı) demektir.
Azerbaycan Türkleri, Salı yerine, TOZGÜN demektedir. Anlamı, "temizlik ve süslenme günü" biçimindedir.

Çarşamba (Farsça) - Türkçesi: Odgün
Farsça çahar: dört ve şanba: gün sözcüklerinin birleşmesinden oluşur. Dördüncü gün demektir.
İngilizcede Çarşamba günü "Wednesday" biçimindedir. Bu sözcük, "Woden's Day" yani "Odin'in günü" (İskandinav Baba Tanrı) demektir.
Azerbaycan Türkleri, Çarşamba yerine, ODGÜN demektedir. Anlamı, "ateş (od) ve ışık günü" biçimindedir.

Perşembe (Farsça) - Türkçesi: Ortagün
Farsça panç: beş ve şanba: gün sözcüklerinin birleşmesinden oluşur. Beşinci gün demektir.
İngilizcede Perşembe günü "Thursday" biçimindedir. Bu sözcük, "Thor's Day" yani "Thor'un günü" (İskandinav Yıldırım Tanrısı) demektir.
Eski Bulgarcada, Karayim, Karaçay-Balkar ve Kuman ve Türkmen dillerinde Perşembe yerine, ORTAGÜN demektedir. Anlamı, "yedi günün ortasındaki gün" biçimindedir.

Cuma (Arapça) - Türkçesi: Yeygün
Arapça cum'a toplanma demek. Yani Cuma toplanma günü demektir.
İngilizcede Cuma günü "Friday" biçimindedir. Bu sözcük, "Freyja's Day" yani "Freyja'nın günü" (İskandinav Aşk Tanrısı) demektir.
Eski Bulgarcada, Karayim, Karaçay-Balkar ve Kuman dillerinde Cuma yerine YEYGÜN denmektedir. Anlamı, "iyi ile kutsal gün" biçimindedir.

Cumartesi (Arapça+Türkçe) - Türkçesi: Elgün
Arapça cum'a sözcüğüne, Türkçe ertesi ekinin gelmesiyle oluşmuştur. Toplanmadan sonraki gün anlamına gelir.
İngilizcede Cumartesi günü "Saturday" biçimindedir. Bu sözcük, "Saturn's Day" yani "Satürn günü" demektir.
Azerbaycan Türkleri, Cumartesi yerine, ELGÜN demektedir. Anlamı, "halk ile akrabalar günü" biçimindedir.

Pazar (Farsça) - Türkçesi: Aragün
Farsça, ba: yemek ve zar: yer sözcüklerinin birleşmesinden oluşur. Yemekyeri demektir.
İngilizcede Pazar günü "Sunday" biçimindedir. Bu sözcük, "Sun Day" yani "Güneş günü" demektir.
Azerbaycan Türkleri ve eski Bulgarcada Pazar yerine ARAGÜN denmektedir. Anlamı, "iki yedice günün arası" biçimindedir.
Mayıs 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

Erkeklere güvenme hatasında bulundunuz mu?

Yanlış bir soru, yanlış bir algı, yanlış bir fikir... bence anlamınız gereken şey güvenin bir cinsiyeti olmadığıdır...
Nisan 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

Sol-Gel teknolojisinin uygulama alanları nelerdir?

Arkadaşlar özür dilerim.sol-gel teknolojisi hakkında bilgi sahibi değilim. Bu konu hakkında bir araştırma yapmadım. Yanlış bilgi vermek istemem. Ayrıntılı bilgiye sahip birisinden yardım isterseniz daha iyi olur teşekkürler...
Nisan 2014

Mehmet Canbay bu yanıtı beğendi:

İnsanlığa karşı işlenmiş suç denilince aklınıza ne geliyor?

Bence en büyük suç 7'den 70'e, doğudan batıya ya da memurundan en üstüne ve hatta en demokratindan en solcusundan en fasistine; kısacası kadın erkek farketmez, en büyük suç "kendimize söylediğimiz ve inandığımız yalanlar"dır!
Nisan 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

Yağmurlu havaları seviyor musun?

İlk düşen yağmur damlalarıyla oluşan toprak kokusunu daha çok severim...
Nisan 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

Kalp kırmayan bir ayrılık konuşması bilen var mı?

Ayrılığın vazgeçilmezidir kırgınlık...
Nisan 2014

Mehmet Canbay bir yanıt verdi.

Nisan 2014

Mehmet CanbayBelgi Saygı kişisini takip etmeye başladı

Belgi Saygı, Oyuncu, @belgisaygi

Birşey diyeceğim. .. Ee şey.. Neyse ben, sanırım sss... Ya boş ver ya.. Nasılsın? Herşey yolunda mı?

Nisan 2014

Mehmet CanbayMurat Keskin kişisini takip etmeye başladı

Murat Keskin, Araştırmacı, @siyahiak

Kendi iç dünyamız da ki kalıpları kırmadıkça, dış dünyada ki kalıpları kıramayız. Kendimizi çözmek, kainatı çözmek olacaktı.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Yazılım

3253 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3406 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

3D Studio Max

587 Kişi   12 Soru

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Futbol

878 Kişi   196 Soru

İngilizce

801 Kişi   107 Soru

Felsefe

1949 Kişi   501 Soru

Bilim

865 Kişi   286 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

825 Kişi   69 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Sanat

627 Kişi   108 Soru

ARGE (Araştırma Geliştirme)

243 Kişi   30 Soru

İnsan Psikolojisi

294 Kişi   64 Soru

Alışveriş

386 Kişi   113 Soru