Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş Geliştirme Direktörü Mehmet Yurtalan inploid.com'da 4 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Aralık 2013

Mehmet Yurtalan bir yanıt verdi.

Yeni girişimde proje nereye yaptırılabilir?

Evet teknik alt yapınız yoksa yazılımcı bir ekiple çalışmanızı tavsiye ederim. Güvenilir ve sağlam olmaları tecrübeli olmaları önemlidir. Çünkü ne kadar çok proje o kadar çok deneyim demek ve çok proje görmüş birisinin ufku hayal gücü, sizin projenizi anlayıp pratiğe dökmesi daha kolay olacaktır. İletişim kurmanız bile daha kolaydır. Bir projemizde BT Akademi ekibiyle çalıştık, gerçekten çok deneyimlilerdi. Ortaya güzel bir iş çıkmıştı.
Aralık 2013

Mehmet Yurtalan bir yanıt verdi.

Yazılım Eğitimlerindeki en büyük sıkıntı nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Kesinlikle sertifikaya güvenerek yola çıkmamak gerek. Sertifika amaç olmamalı, araçtır ancak en temelde sizin ne yapmak istediğinizi iyi bilip ona göre yazılım dilleri öğrenip ve en önemlisi algoritma yönünüzü güçlendirip eksikleriniz için kurs bakmanız gerek, yoksa kurs size tamamen öğretmeyebilir, destek verir-eksik giderir. Bu yönden bakmak gerek örgün eğitim dışındaki eğitim yapısına.
Aralık 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

Yazılım Eğitimlerindeki en büyük sıkıntı nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Bence kurumların genel olarak para tuzağı gibi görülmesi, maalesefki kaliteli işini düzgün yapan kurumlar da kurunun yanında yanıyor. Okul eğitimleri teorik algılanıyor, sertifika olmadan iş bulunamayacağı zihniyeti gelişiyor. Sertifika önemli olsa da hayatınızı kurtarmayabilir bu sizin ne kadar azimli bir yazılımcı olmanızla ilgilidir. BT Akademi eğitmenlerinden Oğuz Yağmur'un güzel bir röportajı var bu konuda iç görü sağlayabilecek: gelecex.com/oguz-yagmur-profesyonel-yazilimci.html
Aralık 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olarak, Microsoft teknolojilerini tamamen öğrenmek istiyorum, bunun için nereden başlamam gerekir? Hangi teknolojileri öğrenmek daha çabuk oluyor?

Öncelikle msdn.com sitesi ile dost olmaya başlamalısın. Burada sana MS'in tüm teknolojileri ile ilgili yol haritası sağlayacaktır. Microsoft teknolojilerini öğrenmek isteyen bir kimse her şeyden önce C# programlama dilini ve onunla birlikte . NET Framework'de öğrenilmesi gereken temel kütüphane ve sınıfları öğrenmesi gerekir. Zaten C#, . NET'in resmi dili olduğu için C# öğrenirken . NET'i de öğrenmeye başlayacaksınız.

Bunun için türkçe kaynak olarak tek geçerim dediğim Sefer Algan hocanın "Her yönüyle C#" kitabını almanı öneririm ve satır satır bu kitabı oku bitir. Bu kitabı bitirdiğinde gerçekten C# öğrenmiş olacaksın.

Bundan sonrası ise tamamen senin isteğin, gayretin ve çalışmanla olacaktır.

Mesela web alanında ilerlemek istersen asp.net sitesine girdiğinde pek çok tutorial video ve makale var. Bunlarla ilgilenmen ve bunları bitirmen bile asp.net web öğrenmen için yeterli. Kendine bir proje edindikçe rahatlıkla yol katedersin. Asp. Net'i öğrenirken Asp. Net MVC ile başlamanı öneririm. Hem MVC patternını öğrenmiş hem de web teknolojilerine hakim olmuş olursun. Daha sonra bir de Asp. Net WebForms'a bakarsın. WebForms klasik windows uygulaması geliştirmeyi andıran componentlerden oluşan bir yapı.

Bir de veritabanı programcılığı öğrenmeye ihtiyacın olacak. Bunun için Sql Server öğrenmelisin ancak ORM araçlarının geldiği noktada developerlara t-sql öğrenmenize gerek yok dedirtecek noktada. Bu dediğimi şu an anlamıyorsan eğer sana tavsiyem C# öğrenirken Linq'u konusuna çok önem ver bu önemli. Bir de veritabanı ile çalışırken LinqToSql ve Entitiy Framework konularının ucundan şöyle bir bak.

Mobil alanda bir şeyler yapmak istiyorsan da HTML5, Javascript ve CSS3 konularını mobil development için birlikte anlatan yabancı kaynaklara yönelmeni öneririm. Microsoft'un mobil piyasasında yeri Android ve iOS'a göre çok geride. Ancak HTML5+CSS3 ve Javascript seni tüm platformlarda mobil uygulama geliştirmek için temel alt yapıyı verecektir.

Benden bu kadar : ) )
Aralık 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

Halihazırda mevcut bir işiniz var fakat işletmeniz ömrünün gelişme dönemini tamamlamak üzere bu noktada bir takım yenilikler, projeler üretilerek işletmenin döngüsel faaliyetlerinde olumlu yönde bir takım dalgalanmalar meydana getirmeye çalışıyoruz. Ürün geliştirmeden biraz daha farklı birley yalnız bu. İşin işleyişiyle ilgileniyorsunuz daha çok. Neticede yeni bir soluk katıyorsunuz orjinal fikirlerle işletmenize ve bir döngüden çıkarmış oluyorsunuz aslında işinizi.
Aralık 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

Kısaca anladığım şey bir ürünü/projeyi/işi vb. Bir önceki durumuna göre onu daha iyi, daha güzel, daha faydalı, daha kolay, daha eğlenceli olmasını sağlamak için kendisine katılan tüm değerler/özellikler iş geliştirmedir.

Örnek Microsoft Windows.

İş Geliştirme
Haziran 2013

Mehmet Yurtalan  bu yazıyı beğendi:

Tasarım Yarışması

Arkadaşlar Mekanik ya da Mimari tasarımla uğraşıyorsanız, ilgileniyorsanız, bir yarışma var, kayıt ay sonunda bitiyor proje teslimi iş 22 Eylül: designnext.org/main
Eğer kazanırsanız da Aralık'ta Las Vegas'tasınız belki de:)
Mimari Tasarım
Haziran 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirme konusunda yeni olan ve kendini geliştirmek isteyen biri ne yapmalıdır? Hangi kurslar, kitaplar veya eğitimler yeterlidir?

Hangi programlama dilini kullanmak istediğinizi bilemiyorum ama yazılım geliştirme işini öğrenmek istiyorsanız ve bu konuda başlangıç seviyesinde iseniz size tavsiyem merak ettiğiniz her şeyi sıfırdan araştırarak işe başlamanız.

Bu işin kursları veya eğitim merkezleri gibi kaynaklar size yardımcı olabilir ancak bu tarz yerlerde genellikle sizin kısa bir araştırma ve çaba ile öğrenebileceğiniz bir çok bilgiyi saatler süren eğitimlerle veriyorlar ve bunun yanı sıra daha fazla para kazanabilmek için eğitimleri birbirinden ayırmayı tercih ediyorlar. Yani bir eğitim kurumunda bu işi halletmek isterseniz sadece bir tek başlık ya da paket değil birden fazla paket eğitim satın almanız gerekiyor. Örneğin; Nesne Yönelimli Programlamaya Giriş, C#, Web Uygulaması Geliştirme, CSS... vs gibi ayrı ayrı paketler var ve bunların hepsi ayrı para ve zaman.

Ne yapmak istediğinizi biliyor musunuz?
Ben size yazılım geliştirmeye nasıl başladığımdan kısaca bahsetmek istiyorum. Yıllar önce özellikle grafik tasarıma olan merakım nedeni ile Fireworks ve Photoshop öğrenmek istedim. İnternette bir çok araştırma ve deneme yanılma ile bir şeyler ortaya çıkmaya başlamıştı. Üstelik artık arama motorlarına cümlecikler halinde sorgulama yapabiliyorsunuz; "How to create an icon in Fireworks" gibi.

Ardından, bu araştırmalar esnasında (ki sürekli olarak bir pratik tekrarından bahsediyorum) "Yaptığım tasarımları bir web sayfasında nasıl gösterebilirim?" sorusu kafamı kurcalamaya başladı. Bunun üzerine Macromedia DreamViewer ile tanıştım. Macromedia daha sonra Adobe tarafından satın alınmıştır. Bu sorunun en basit yanıtı HTML, CSS ve bir miktar Javascript idi. Bütün bunları araştırarak ve ihtiyaçlara yanıt vermek amacı ile sürekli pratik yaparak öğrenmeye başladım zamanla.

Bu süreçlerin ardından elimde bir miktar grafik tasarım, bu tasarımları bir web sayfasına dönüştürebileceğim bir miktar bilgi ve kullanmayı öğrendiğim araçlar vardı.

Sonunda bir gün yeni bir soru kafamı kurcalamaya başladı; "Alışveriş sitelerinde bir sürü ürün var ve bu ürünler ekrana nasıl basılıyor?". Bu sorunun yanıtı gayet basit ama gerçekleştirilmesi daha zordu; veritabanı ve programlama.

O günden itibaren kendime bir hedef belirledim. Hedefim "Bir veritabanında bulunan ürünü fotoğrafı ve diğer bilgileri ile beraber ekrana basmak" idi. Çok basit bir hedef gibi görünebilir şu an, ama o dönemde benim için çok uğraş verdiğim ve bu basit hedefe ulaşmak için çok fazla araştırma yaptığım bir sürece sebep olmuştu.

Sonunda artık resmen bir web programcısı olmaya başlamıştım. Bundan sonra elimde yeterli düzeyde veritabanı yapıları bilgisi, C#, Javascript, CSS, HTML ve Web Tasarım bilgisi vardı. Bu arada bir not; sadece 1 kişinin tüm bu işlerin hepsini yapmasına gerek yok, hatta yanlış bile olabilir. Çünkü, tasarımcı tasarım, yazılımcı yazılım, veritabanı yöneticisi kendi işini yapmalıdır ve bunlar birbirleri ile iletişim kurabilecek kadar bu işler hakkında bilgi sahibi olmaları yeterlidir. Ancak, biz girişimci olmamız nedeni ile kaynaklarımızı bu yönde geliştirmek ve kullanmak durumunda kaldık. O sebeple bir çok işi kendiniz yapmak durumunda kalabiliyorsunuz bir girişimci olarak.

Tüm bu bilgiler proje geliştirerek, karşılaşılan sorunların çözümlerini araştırarak ve ihtiyaca göre komponentler geliştirerek zaman içinde çok daha iyi seviyeye geldi. Tüm bu eğitim ve öğrenme sürecinin toplam ne kadar zaman aldığını merak ediyorsanız söyleyeyim; amatör seviyeye gelmem en azından 2 yıl, sonrasında profesyonelleşmek ise toplamda 3-4 yıl sürmüştür.

Benim tavsiyem, yapmak istediğiniz en ufak hedefi gerçekleştirene kadar araştırmaktan vazgeçmeyin. Bu araştırmaya eşlik edecek en önemli şey ise pratik olsun. Araştırma ve pratik yaparak edinemeyeceğiniz bilgi yoktur. Ve işin doğrusu, bugün internette çok daha fazla kaynak var ve bu kaynaklar doğru kullanıldığı zaman sizi istediğiniz konuda bilgi sahibi yapmaya yetecektir. Özünde inploid'de bu kaynaklardan bir tanesi aslında, hatta belki bugün bu yanıt ile size internette başka hiç bir yerde bulamayacağınız bir tecrübe ile karşılaşma şansı ortaya çıkmış oluyor :) Umarım faydası olur, başarılar dilerim.
Nisan 2013

Mehmet Yurtalan bir yanıt verdi.

C# dili için önerebileceğiniz eğitmen, kurum ya da kitap var mı?

Fikir vermesi açısından gönderiyorum, biz kurum olarak aldırdığımız eğitimlerden memnunduk:
Nisan 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

C# dili için önerebileceğiniz eğitmen, kurum ya da kitap var mı?

C# Nedir kitabı çok iyidir Sefer Alganın eğer C# üzerine gelişmek isterseniz. Eğitmen olarak da Sefer Algan, Oğuz Yağmur gibi BT Akademideki hocaları çok beğeniyorum, know-howları çok iyi, birebir canlı proje örnekleri üzerinden gidiyoruz eğitimlerde, şahsen ben çok faydasını görüyprum şuanda.
Nisan 2013

Mehmet Yurtalan bir yanıt verdi.

Yazılım mühendisliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce tercih etmeli miyim?

Bizim şirketimizdeki IT ekibimizle olan ilişkilerimizden takip edebildiğimiz kadarıyla şunu söylemem gerek ki, çok sabır ve araştırmacı, sorgulayan bir yapıya sahip olmanız gerekir, saatlerce ekran önünde oturabilecek, kılı kırk yararak hatayı bulabilecek dirayete sahip olmanız gerek, en azından bu yönde kendinizi geliştirmeniz gerek. Bilişim çağında da hayat yazılım olmadan yürümediği için, çok kıymetli bir meslek. Hakkıyla yapanları takdir ediyorum. Çok şey borçluyuz. Şu yazdıklarımızı bile aslında.
Nisan 2013

Mehmet Yurtalan.NET konu başlığını takip etmeye başladı.

.NET

.NET veya .net aşağıdaki anlamlara gelebilir: .net, üst düzey alan adı. .NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen yazılım. .net,...

Nisan 2013

Mehmet Yurtalan bir yanıt verdi.

.Net Framework nedir? Ne işe yarar?

Faydalı olabileceğini düşündüğüm bir sunuma denk geldim bunun üzerine: slideshare.net/btakademi/aspnet-mvc-copy
Nisan 2013

Mehmet Yurtalan  yeni bir  gönderide  bulundu.

ASP.NET MCV 2.0

ASP.NET MCV 2.0 Üzerine Kısa başarılı bir çalışma:slideshare.net/btakademi/aspnet-mvc-copy
Nisan 2013

Mehmet YurtalanAsp.net MVC konu başlığını takip etmeye başladı.

Asp.net MVC

Model View Contoller

Nisan 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

Türkiye'nin en iyi Yazılım Akademisi hangi kurumdur?

Merhaba, BT Akademi'yi bu konuda tek geçerim. İlgilenenler için:
Ocak 2013

Mehmet Yurtalan bir yanıt verdi.

Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olarak, Microsoft teknolojilerini tamamen öğrenmek istiyorum, bunun için nereden başlamam gerekir? Hangi teknolojileri öğrenmek daha çabuk oluyor?

Size okul yeterli değil diyorsanız, eksiklerinizi tamamlama adına BT Akademinin eğitim kataloğuna bakmanızı da önerebilirim, biz kurumumuz adına çok memnun kalmıştık eğitimlerinden
Ocak 2013

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

Bir işte/projede süreç odaklı mı sonuç odaklı mı hareket etmek gerekir?

Projenin farklı evrelerinde her 2 durum da gerçekleşmelidir. Projeniz ilk başladığı anda tamamen sonuç odaklı ve hızla sonuca gitme hedefi ile ilerlerken, projenin gelişimi ve ortaya çıkması ile birlikte süreç odaklı bir yapıya dönülmelidir. İlk başlarda birşeyleri ortaya çıkarmaya çalışıyorken, ilerleyen süreçte varolanı geliştirme ve geliştirirkenki problemleri çözmeye çalışıyor olursunuz.

Buradaki projenin hangi sektörde ve ne projesi olduğunun da ayrıca önemi var. Hitap ettiği sektöre göre sorunun yanıtı farklılaşabilir.

Aralık 2012

Mehmet Yurtalan bu yanıtı beğendi:

Sosyal medyayı en iyi kullanan kurumlar hangileridir?

Türkiye'de öne çıkan markalar; Türk Hava Yolları, Turkcell, Ülker, Mavi Jeans, Avea, Garanti, Akbank gibi yerel büyük şirketlerin yanı sıra, Nike, Starbucks, Microsoft, P&G gibi uluslararası markaların yurt dışındaki faaliyetlerinin de yerelleşerek başarıyla uygulandığı görülüyor.

  • Nike, Nike Football kampanyasıyla sosyal medyada 700bin kişiden davetine karşılık alarak "Çizginin Bu Tarafına Geç" sloganıyla ilk sırada yer aldı.
  • İkinci sırada, TTNet bulunuyor. Türkiye'nin Facebook ve Twitter üzerinden kullanıcılarına teknik destek veren bir kaç şirketinden biri olan TTNet, toplamda 500 binden fazla kullanıcısıyla ilişki kurmayı başardı.
  • Küresel marka olarak kabul gören Türk Hava Yolları (THY) sosyal medyanın da en aktif markalarından biri olarak 3. sırada yer aldı. Facebook ve Twitter'da Türkçe ve İngilizce, iki dilde sıkı bir sosyal medya faaliyeti yürüten THY'nin 100 binin üzerinde Facebook'ta ''hayranı'' ve 50 binin üzerinde Twitter'da takipçisi bulunuyor. Markanın Facebook profili üzerinden Turkish Airlines Euroleague, Barcelona ve Manchester United sponsorluklarıya ilgili bilgiler, güncel gelişmeler ve kampanyalar takip edilebiliyor.

10 kişilik jüri tarafından seçilen diğer şirketler ise sırasıyla şöyle olmuş: Oxxo, Avon Türkiye, Eti, Microsoft Türkiye, Akbank, Doğuş Oto, Favori Jewellery, Rocco/ Fritolay, Kızlar Arasında/Orkid, LG Türkiye, Limango, Onur Air, P&G Prima Dünyası, Samsung Türkiye, Pegasus Havayolları.

Daha Fazla