Bilmek istediğin her şeye ulaş

Melih, 

Girişimci

Girişimci Melih inploid.com'da 3 soru sordu, 18 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Mayıs 2015

Melih bu yanıtı beğendi:

Girişimciliğe adım atmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz nelerdir?

"Bu sorunun cevabı o kadar geniş bir perspektiften bakılarak verilebilir ki üzerine paragraflarca yazılabilir. Ancak en ‘öz’ tavsiye belki de şu olur; ‘Hangi sorunu çözdüğünüzü iyi anlayın”. Bu cümlenin bir çok alt metni var aslında; çözümü bulduğunuz şey gerçekten bir ihtiyaç veya bir “dert” mi? Değilse o hale getirebilir misiniz?, bu “derdi” halihazırda çözenlerden farkınız nedir? Gibi ön değerleme soruları gibi daha derin ve uzun vadeli sorulara da cevap aramanızı sağlayacaktır. Mesela nasıl büyüyeceksiniz? Sorusunun alt maddeleri arasında break even point’e ne zaman varacaksınız?, o ana kadar nasıl kendinizi finanse edeceksiniz?, IK olarak nasıl bir yol haritasında genişleyeceksiniz?, Nasıl karlılık sağlayacaksınız, vesaire…

Bu soruya onlarca soruyla cevap veren girişin özeti şun söylüyor; doğru product ürün/pazar yerleşimi analizi yapın ve doğru bir iş modeli çıkartın. Hatta iş modelinizi çıkartırken ciz.io’ya bakmayı unutmayın! "
Mayıs 2015

Melih bu yanıtı beğendi:

Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

Bu ülkede zor... Teknokentlerde bakıyorsun vergi avantajına ihtiyacı olmayan ensesi kalın firmalar yerleşmiş. Şirket kuruyorsun daha bismillah ananı ağlatıyor devlet. Ekip kuracaksın 3000 tl maaş versen masrafı ile 5-6 bine çıkıyor. Nasıl bir yapıp bunu geliştirip adam edeceksin. Yatırımcı desen 3-5 ay sonra para kazanmaya çalışıyor.

Şu an karamsar taraftayım. Yorgunum

Rumuz: Yorgun Girşimci
Mayıs 2015

Melih bir yanıt verdi.

Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

Kendi fikrimce Türkiye den çıkıp da dünyanın tamamına yayılma ihtimali yoktur diyemeyiz fakat bu gerçekten zordur. Teknik açıdan değil. Bunu dünyaya kabul ettirebilmek zordur. Çünkü bu tip fikirler, oluşumlar genelde Amerika dan çıktığı için kimseye orijinal gelmez. Avrupa bile burada ikinci sırada diyebilirim. Şunu net söylemek istiyorum Facebook Türkiyeden çıksaydı bu kadar hızlı popüler -olamazdı diye düşünüyorum.Ama denemek mi derseniz mutlaka deneyin.
Ocak 2015

MelihGokhan İnce kişisini takip etmeye başladı

Gokhan İnce, İnternet Girişimcisi, @gokhanince

www.masterodeme.com

Ocak 2015

Melih bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Melih bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

"Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn. "
Benjamin Franklin
Ocak 2015

Melih bu yanıtı beğendi:

Bir insan ne zaman olgun bir ruh haline ve düşünce yapısına sahip olur ve bunların olabilmesi için illa hayatın acımasız yüzünü görmesi mi gerekmektedir?

"Olgun ruh hali" tanımı kişiden kişiye değişir. Zaman içerisinde ihtiyaçlarımız da değiştiği için, hayatımızın her dönemi için "olgun" bir ruh haline ihtiyaç da duymayabiliriz.

Yaşamın acımasız yüzünü göstermesi, olumsuz duygular yaşatır. Bununla birlikte bu duyguları hissetmemizle, kendimiz için yolunda gitmeyen şeyleri değiştirme enerjisine bu duygular sayesinde sahip oluruz. Yani o duyguları zaten hissetmeliyiz ki, bir şey yapalım. Bir şeyi değiştirmemiz gerekiyorsa değiştirelim, harekete geçeceksek geçelim. Eğer o manada ele alacaksak, hayatın acımasız yüzünü görmek işlevseldir de. Olgunluk dediğimiz şeyi de ihtiyaçlarımızı fark edip bunları karşılama sorumluluğunu almaktır şeklinde tanımlayabiliriz. Bu yaşam boyu devam eden bir süreçtir bir bakıma.
Ocak 2015

Melih bu yanıtı beğendi:

Girişimcilikle ilgili tavsiye siteler verebilir misiniz?

ABD ve Avrupa ülkelerindeki girişimleri dışında dünyanın geri kalanında trendler neler diye araştırmak istersen aşağıdaki sitelere bakmanı tavsiye ederim.
Bu bölgelerde Türk pazarında başarı şansı daha yüksek olabilecek örnekler bulunabilir diye düşünüyorum.
Ocak 2015

Melih bir yanıt verdi.

Haber sitesi için nasıl yatırımcı bulurum?

17 yasinda boyle bir isi yapmayi dusunmen cok olumlu ancak ortaya somut birseyler koyman gerekir yatirimci bulabilmen icin ..sonrasinda kendini ve projeni gerekli mecralarda tanitabilirsen yatirimcilarla tanisman daha kolay hale gelir.
Aralık 2014

Melih bu yanıtı beğendi:

Girişimci olmak ve işimi çok üst noktalara getirmek istiyorum. Tam olarak ne üzerinden ilerleyeceğime karar verene kadar gerekli yetkinliğe nasıl ulaşırım?

Bunun için en faydalı kaynak "Girişime nasıl başlanır" eğitim serisidir.
Y Combinator tarafından hazırlananan bu video dersler girişim konusunda dünyanın en önemli isimlerini de konuk alıyor ve harika tecrübeler kazanmanı sağlıyor.
Orjinal adı :How to Start a Startup
Üstelik Türkçe alt yazıları eklemeye başladılar. "Lecture 1" den başla:
Video 1 için :


Girişimcilik ile ilgili gidebildiğin tüm etkinliklere gitmeye çalış:
eventbrite.com ve biletino.com daki etkinlikleri takip edebilirsin.
Bunun dışında girişimcilik ile ilgili facebook ve meetup.com gruplarına üye olabilirsin çok faydalı.
Meetup gruplarında çevre edinmek yeniliklerden haberdar olmak kolay oluyor.

Takip edilmesi faydalı blog ve siteler:

Girişimcilik ile ilgili harika çalışma ortamı ve eğitim bulabileceğin organizasyonlar:
Ekim 2014

Melih bu yanıtı beğendi:

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

Yok olmasına izin vererek dünyayı kurtarıyoruz.
Ekim 2014

Melih bir yanıt verdi.

Ekim 2014

Melih bir yanıt verdi.

Evlerini ve odalarını kiralayanlar gibi araçlarını kiralayanlar için bir web sitesi olsa nasıl olur?

Belki arabasini kiralamak isteyenle, araba kiralamak isteyen biraraya getirilebilir fakat o zamanda calinma riski ve kaza riskine karsi iki tarafida koruyacak bir hukuki altyapinin hazirlanmasi konusunda ciddi arastirmak gerkir.
Ekim 2014

Melih bu yanıtı beğendi:

Evlerini ve odalarını kiralayanlar gibi araçlarını kiralayanlar için bir web sitesi olsa nasıl olur?

Bu konuda şu anda Uber riski kendi üzerine alarak size özel araç imkanı sunuyor. İlk kullanım için de 50 TL gibi bir hediye çeki veriyordu yanılmıyorsam. Uber'in durumu ve yaptığı işin geldiği nokta da tartışılır (businessinsider.com/uber-new-york-city-... , online.wsj.com/articles/londons-black-c... ) ancak bahsettiğiniz durumdaki bir iş modelinin, fikir olarak güzel olsa dahi, yürütülmesi esnasında bazı problemlerin çıkacağı kanısındayım.
  • Güven Problemi: İnsanların birbirine güvenmesi (diğerinin şoförlüğüne, sigara içme durumuna, aracı temiz kullanma veya tutma durumuna güvenmesi, vs.) . Örneğin aracınızda daha önceden olmayan bir vuruk, çizik, vs. kullanan kişiden kaynaklandığını nasıl ispat edeceksiniz ya da aracınızın bir çukura sert bir şekilde sokulmasından oluşabilecek bir ön düzen problemini.
  • Kasko, Sigorta problemi: Sigorta firmaları böyle bir sistemde kullanılan araçların yapacağı kazalar için mutlaka bir prim yeniliğine gideceklerdir (bu sistemdeki kaza yüzdesinin daha yüksek olacağını düşünüyorum).
  • Amaç problemi: Araç ile suç işlenebilir mesela. Sistem üzerinden yürüse de her şey kimin gerçek kimliği ile üye olduğunu anlamanız için katı kurallar konumlandırmanız gerekecektir. Bu da kullanımdaki süreci yavaşlatabilir (aracı olanlarla olmayanlar arasında bir köprü olacağını varsayıyorum) .
  • Sahiplik problemi: Ben insanların -özellikle Türkiye'de- araçlarına sahiplik durumlarında maddeye sahip olmanın ötesinde bir bağ oluşturduğunu düşünüyorum. Araba kişi için önemlidir.
Önerilerime gelince, bence bu sistemi aşağıdaki şekillerde deneyebilirsiniz:
  • Kısa süreli kiralama modeli: Araç kiralama firmalarının boşta kalan araçlarını kısa süreli kiralamaya aracılık etmeye çalışarak iş modeli yaratma üzerine düşünebilirsiniz, dailydrive.com.tr gibi (aslında bunu mobicar, mobilizm ve yoyo da deniyor ancak kendi araçları ile).
  • Araç paylaşımı modeli: Bu modeli şu anda dünyada ve Türkiye'de deneyen girişimler var (inploid.com/t/turkiyedeki-arac-paylasim...).
Faydalı olabilecek bir infografik sitesi de burada: futureofcarsharing.com.
Ekim 2014

Melih bir yanıt verdi.

Sizce bir kadın evlenmeden önce cinsel ilişkiye girip tecrübe edinmeli midir?

Cinsellik olarak bakarsak, iki insanin ten uyumunu fark etmesi gerekir ciddi bir beraberlikten once yoksa ileride cinsel anlamda problemler cikabilir.
Ekim 2014

Melih bir yanıt verdi.

Çabuk zengin olmanın en iyi yolları nelerdir?

Cabuk zengin olmak diye bisey yoktur.Ancak sansiniz varsa loto veya milli piyango oynayarak zengin olabilirsiniz.
Ekim 2014

Melih bu yanıtı beğendi:

Bugüne dek duyduğunuz en uçuk girişimcilik fikri neydi? Dünya'da büyük ilgi gören ancak Türkiye'de henüz bilinmeyen girişimcilik fikirleri neler?

En uçuğu tabii ki Virgin Galactic uzay turizmi projesidir. En yükseğe de bu girişim uçuyor sonuçta :)


virgingalactic.com
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnternet Girişimleri

452 Kişi   110 Soru

Evcil Hayvan

175 Kişi   102 Soru

E-Ticaret

744 Kişi   121 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Web Sitesi Önerileri

330 Kişi   71 Soru

Blog

218 Kişi   72 Soru

Web Design

124 Kişi   10 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

Webmaster

47 Kişi   41 Soru

Global Ekonomi

284 Kişi   43 Soru

Sosyal Medya

1441 Kişi   213 Soru

Business Network

13 Kişi   2 Soru

Ekonomist

7 Kişi   3 Soru

Business Plan

9 Kişi   2 Soru

Yazılım Uzmanı

351 Kişi   29 Soru

Yazılım

3241 Kişi   564 Soru

Yazılım Geliştirme

1231 Kişi   187 Soru

Girişimcilik

3695 Kişi   363 Soru

Tablet PC

51 Kişi   35 Soru

Android Tablet

29 Kişi   21 Soru

İnternet

2626 Kişi   542 Soru

Alphan Manas

64 Kişi   9 Soru

İş Hayatı

2456 Kişi   325 Soru

Dragons' Den Türkiye

399 Kişi   82 Soru

Para

447 Kişi   124 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3680 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2901 Kişi   1061 Soru

Filmler

3385 Kişi   192 Soru

Web Siteleri

3389 Kişi   267 Soru